FORUM BIVŠIH PRIPADNIKA NEKADAŠNJE JNA

Sva(t)ko ima pravo na sjećanja - Свако има право на сећања - Vsak ima pravico na spomine - Секој има право на сеќавање - Gjith kush ka të drejt për kujtime - Mindenkinek joga van az emlekeihez

HomeRegistracijaLogin
_______________Bile su to dobre i loše godine. Bile su to godine aktivnosti i uspavanosti, godine uvažavanja i nerazum(ij)evanja, godine druženja i ljutnje, odlazaka i dolazaka, nagradjivanja i kažnjavanja, ukora i oprosta, godine radosti i tuge... svega je bilo izuzev: mržnje. Sedam godina postojimo. Branimo pravo na s(j)ećanja! Vaš Forum BPN JNA.

Share | 

Nove uniforme i preustroj u JNA

Vidi prethodnu temu Vidi sljedeću temu Go down 
Idi na stranicu : Previous  1 ... 7 ... 11, 12, 13, 14  Next
AutorPoruka
Max Blitz
KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL

Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima Orden za VZ
Medalja za Vojne Zasluge Medalja za VZ
Jubilarna Medalja "Prva Petol(j)etka Prva Petol(j)etka
Prim(j)eran Vojnik Značka PV
Broj komentara : 18525
Član od : 2012-10-30
Dob : 48
M(j)esto Zagreb

KomentarNaslov komentara: Re: Nove uniforme i preustroj u JNA   17.08.16 23:17

Milica, cca 89-90....

Na vrh Go down
semsudin
Podporučnik
Podporučnik

Broj komentara : 1304
Član od : 2013-03-11
Dob : 49
M(j)esto GRABOVAC, VELIKA KLADUSA

KomentarNaslov komentara: Re: Nove uniforme i preustroj u JNA   18.08.16 15:19

@zastavnik (citat):
Uniforme M89 bile su u dve varijante: maskirna i SMB koja se izrađivala od materijala za vetrovke M77.

Može li neko više reći o ovoj smb uniformi M89,koje jedinice su je dobile,ko je proizvođač itd?
Na vrh Go down
Max Blitz
KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL

M(j)esto Zagreb

KomentarNaslov komentara: Re: Nove uniforme i preustroj u JNA   18.08.16 15:31

@semsudin (citat):
Može li neko više reći o ovoj smb uniformi M89,koje jedinice su je dobile,ko je proizvođač itd?

Mala je slika, slabo se vidi, možda je ova, diverzantska M-89...

Na vrh Go down
semsudin
Podporučnik
Podporučnik

KomentarNaslov komentara: Re: Nove uniforme i preustroj u JNA   18.08.16 20:19

Isti model uniforme na vojnicima mornaričke pješadije.
Na vrh Go down
Gorica 660
Stariji vodnik I klase
Stariji vodnik I klase

Broj komentara : 719
Član od : 2016-06-20
Dob : 45
M(j)esto Brčko dc, BiH

KomentarNaslov komentara: Re: Nove uniforme i preustroj u JNA   22.08.16 19:35

semsudin :
"Isti model uniforme na vojnicima mornaričke pješadije."
...............

U ex Yu igranom filmu "Najbolji" (Vicko Ruić, Dragan Bjelogrlić, Danilo Lazović i Milena Dravić) koji je snimljen koju godinu uoči raspada SFRJ možete vidjeti ovakve uniforme s obzirom da je tematika filma služenje vojnog roka u mornaričkoj pješadiji JNA. 

Jako lijep i zanimljiv film !

..........

Podporučnik
Podporučnik

KomentarNaslov komentara: Re: Nove uniforme i preustroj u JNA   24.08.16 20:21

@semsudin (citat):

Isti model uniforme na vojnicima mornaričke pješadije.
Ako se ne varam vojnik na uniformi ima i kapuljaču(onaj koji drži flašu).
Gorica u filmu,NAJBOLJI,mornarička pješadija iz Trebinja je u staroj uniformi.
Na vrh Go down
Sloba1
Zastavnik
Zastavnik

Broj komentara : 857
Član od : 2014-12-21
Dob : 53
M(j)esto Petrovaradin

KomentarNaslov komentara: Re: Nove uniforme i preustroj u JNA   24.08.16 21:06

Da, ja isto vidim kapuljaču
Na vrh Go down
Gorica 660
Stariji vodnik I klase
Stariji vodnik I klase

M(j)esto Brčko dc, BiH

KomentarNaslov komentara: Re: Nove uniforme i preustroj u JNA   24.08.16 21:21

Vrlo lako je moguće da u filmu nisu ovakve uniforme, film sam gledao poodavno i ne sjećam se detalja, znam da su nosili beretke to definitivno da i da je riječ o mornaričkoj pješadiji, sjećam se scene kada ovaj poručnik tek dolazi u Trebinje i na putu ga stopira vojnik kojeg glumi Dragan Bjelogrlić i onog trenutka kada vojnik ulazi u auto on ga pita gdje ide a vojnik odgovara da ide u kasarnu u Trebinju. 
Poručnik mu se tada obraća : "Marinac, a !?"

Tako mi je i ostalo u sjećanju da je riječ o mornaričkoj pješadiji u kojoj je 1988 godine služio moj komšija i prijatelj.
.......................
Sloba1 :
"Da, ja isto vidim kapuljaču."

Ja pored flaše i kapuljače kod ovog vojnika vidim na lijevoj strani opasača u to vrijeme najmoderniju ručnu radio stanicu "Motorola" koju su u to vrijeme tek počeli koristiti pripadnici RSUP-ova odnosno milicije.

Mislim da sam dobro vidio, ako griješim kojim slučajem, prihvatam ispravku....  salutiranje 2

Zastavnik
Zastavnik

M(j)esto Petrovaradin

KomentarNaslov komentara: Re: Nove uniforme i preustroj u JNA   25.08.16 14:41

da, motorolu nisam odma ni zapazio, ali ovako deluje baš moderno i moćno... moram naći taj film i opet odlgedati, onda mi se dopadao kad sam ga gledao ranije.
Na vrh Go down
Gorica 660
Stariji vodnik I klase
Stariji vodnik I klase

M(j)esto Brčko dc, BiH

KomentarNaslov komentara: Re: Nove uniforme i preustroj u JNA   25.08.16 20:47

Evo mog još jednog zapažanja po pitanju vojnika što drži flašu, mislim da sam u pravu ali naravno ne mora značiti tako...s obzirom da smo svi zaključili da je vojnik u pitanju a ne oficir, podoficir ili stažo jer nema na sebi nikakve vidljive oznake činova ja bih se zakleo da radio stanicu "Motorola" drži zakačenu na oficirskom a ne vojničkom opasaču (nažalost opasač nema pripadajući uprtač tako da ne mogu 100 % tvrditi da sam u pravu) i koliko toliko jasno se može primjetiti po specifičnoj boji koji su imali oficirski opasači i (bar ja) takođe mogu primjetiti onu končanu šaru/vez koja se vidi na dijelu ispred Motorole što je bilo specifično za opasače koje su tada koristili oficiri JNA i pripadnici milicije SFRJ. Siguran sam da se svi mi koji smo služili JNA sjećamo da su vojnički opasači bili drugačiji i po izgledu, materijalu i naravno vizuelnom izgledu.

Očito da je ovaj vojnik za potrebe slikanja sa znanjem ili neznanjem nekog (svog) oficira "posudio" opasač zajedno sa Motorolom da slika bude što upečatljivija i kako se danas kaže "fensi" a vrlo lako postoji mogućnost da je na vojnikovoj desnoj strani i futrola sa pištoljem.

Ovo zadnje naravno samo nagađam....
.............

KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL

M(j)esto Zagreb

KomentarNaslov komentara: Re: Nove uniforme i preustroj u JNA   25.08.16 21:01

@Gorica 660 (citat):
...ja bih se zakleo da radio stanicu "Motorola" drži zakačenu na oficirskom a ne vojničkom opasaču (nažalost opasač nema pripadajući uprtač tako da ne mogu 100 % tvrditi da sam u pravu) i koliko toliko jasno se može primjetiti po specifičnoj boji koji su imali oficirski opasači i (bar ja) takođe mogu primjetiti onu končanu šaru/vez koja se vidi na dijelu ispred Motorole što je bilo specifično za opasače koje su tada koristili oficiri JNA i pripadnici milicije SFRJ.

Malo veća slika... meni se ipak čini da nije oficirski opasač.

Na vrh Go down
Gorica 660
Stariji vodnik I klase
Stariji vodnik I klase

M(j)esto Brčko dc, BiH

KomentarNaslov komentara: Re: Nove uniforme i preustroj u JNA   25.08.16 21:14

Lijepo, na ovoj većoj i jasnijoj slici se još bolje može vidjeti ovaj opasač za koji i dalje tvrdim 99,99% da je oficirski a sada se takođe može vidjeti na vojnikovim grudima zakačen eksterni-vanjski mikrofon/zvučnik koje koriste ručne radio stanice "Motorola".

.................

Zastavnik
Zastavnik

M(j)esto Petrovaradin

KomentarNaslov komentara: Re: Nove uniforme i preustroj u JNA   26.08.16 22:11

Da, vojnik je posudio oficirski opasač.
Na vrh Go down
Gorica 660
Stariji vodnik I klase
Stariji vodnik I klase

M(j)esto Brčko dc, BiH

KomentarNaslov komentara: Re: Nove uniforme i preustroj u JNA   26.08.16 22:55

Mislim da se uklapa sve, on je posudio oficirski opasač sa radio stanicom a ovaj drugi je posudio oficirsku torbu kako bi izgledalo da iz oficirske torbe vade flašu alkoholnog pića i da sve to izgleda "cool" za tadašnje vrijeme.

Ako je moja pretpostavka tačna i ako su "posudbu" izvršili bez znanja oficira priznajem da je prilično smjelo sa njihove strane s obzirom da je riječ ipak o jednoj od elitnih jedinica JNA gdje je disciplina bila na prilično zavidnom nivou i sve to opet...usred bijela dana (doduše, možda je bio vikend, kada je samo dežurni oficir u kasarni a njima onda dostupna bila oprema pretpostavljenog oficira).

Kako god... Sleep

..............

Kapetan I klase
Kapetan I klase

Prim(j)eran Vojnik Znacka PV
Broj komentara : 4114
Član od : 2014-08-01
Dob : 54
M(j)esto Bijelo Polje

KomentarNaslov komentara: Re: Nove uniforme i preustroj u JNA   26.08.16 23:43

@Gorica 660 (citat):
Mislim da se uklapa sve, on je posudio oficirski opasač sa radio stanicom a ovaj drugi je posudio oficirsku torbu kako bi izgledalo da iz oficirske torbe vade flašu alkoholnog pića i da sve to izgleda "cool" za tadašnje vrijeme.

Ako je moja pretpostavka tačna i ako su "posudbu" izvršili bez znanja oficira priznajem da je prilično smjelo sa njihove strane s obzirom da je riječ ipak o jednoj od elitnih jedinica JNA gdje je disciplina bila na prilično zavidnom nivou i sve to opet...usred bijela dana (doduše, možda je bio vikend, kada je samo dežurni oficir u kasarni a njima onda dostupna bila oprema pretpostavljenog oficira).

Kako god... Sleep

..............
Nacuo sam da su i moju uniformu "posudjivali" stariji vojnici na Visu, da bi zafrkavali mladje vojnike. nikad nisam to istrazivao, jer bih morao nekoga kazniti, a smatrao sam da je to bezazlena "dzombasta" sala. Nije mi poznato da su se fotkali po kasarni, s obzirom da sam ja drzao kljuc od foto sekcije.

Max Blitz
KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL

M(j)esto Zagreb

KomentarNaslov komentara: Re: Nove uniforme i preustroj u JNA   27.08.16 1:54

@PORUCNIK (citat):
Nacuo sam da su i moju uniformu "posudjivali" stariji vojnici...

Da, ponekad su se posuđivale uniforme starješina za slikanje, evo mene u zastavnikovom mantilu, nije to bilo ništa tako "strašno"....

Na vrh Go down
Gorica 660
Stariji vodnik I klase
Stariji vodnik I klase

M(j)esto Brčko dc, BiH

KomentarNaslov komentara: Re: Nove uniforme i preustroj u JNA   27.08.16 11:12

Za vrijeme obuke u S. Požegi krajem 1989 i početkom 1990 godine je u nekoliko navrata našem desetaru junske klase takvu vrstu šale priredio jedan od njegovih kolega desetara. Opšte poznato je da kada smo u učionici i da kada ulazi oficir desetar skoči i glasno izdaje naredbu "MIRNO" a mi svi vojnici kao na federima skačemo sa svojih stolica u stav mirno. Taj desetar je kao što sam već rekao u nekoliko navrata (vikendom, kada nema u kasarni oficira sem dežurnog naravno) "posuđivao" iz kancelarije svog pretpostavljenog oficira (mislim da je uniforma bila sa činovima starijeg vodnika ili zastavnika) i onda dođe pred našu učionicu gdje svi sjedimo, zatim polako otvara vrata i ulazi (šapka je sjećam se bila spuštena malo više prema očima da ga ne bi odmah prepoznao naš desetar) a naš desetar sav onako u iznenađenju i usplahiren skače i gromoglasno izdaje naredbu "MIRNO" a mi kako već  rekoh ko šipke željezne se ukočimo u stavu mirno, ovaj "oficir" se onda odvali smijati a naš desetar mu onda krene ****** sve do 15 tog koljena.

I ja se slažem da nije to nešto pretjerano strašno bilo....
..............
Max Blitz :
Da, ponekad su se posuđivale uniforme starješina za slikanje, evo mene u zastavnikovom mantilu, nije to bilo ništa tako "strašno"....
.............

Što bi rekli kod nas u Bosni stari ljudi, mashalla Max ima te, ovaj "vojničić" pored tebe izgleda kao zrnce pšenice  Laughing Laughing
.................

Džomba
Džomba

Broj komentara : 179
Član od : 2016-09-07
Dob : 64
M(j)esto kočevje

KomentarNaslov komentara: Re: Nove uniforme i preustroj u JNA   28.09.16 17:43

tu govorite o uniformah, nas so leta 72 oblekli v "nove novcate" uniforme od glave do pete, yuga je pa za nas dobila $$$ od amera ali od IMF-a ali ??? vrag si ga vedi, se ne spomnim več kdo so bili dobri strici, če nebi Yuga dobila tega denarja, bi bili mi "gušteri" skoro "goli i bosi", to sem prebral pred par desetletji, se ne spomnim več kje, morda še kdo kaj ve o tem...
Na vrh Go down
pera84
GENERAL POTPUKOVNIK Načelnik OPOD-a
GENERAL POTPUKOVNIK Načelnik OPOD-a

Jubilarna Medalja 7 g. Jubilarna Medalja 7 g.
Broj komentara : 3366
Član od : 2011-03-17
M(j)esto USA

KomentarNaslov komentara: Re: Nove uniforme i preustroj u JNA   04.10.16 18:02

Molim vas da se pridrzavate naslova.
Prethodni komentari arhivirani jer (uz duzno postovanje nastradalim na svim stranama) ne pripadaju ovoj temi.
Na vrh Go down
jezda
Gušter
Gušter

Broj komentara : 46
Član od : 2009-09-24
M(j)esto Beograd

KomentarNaslov komentara: Re: Nove uniforme i preustroj u JNA   12.10.16 15:32

@Kolodvorska (citat):
East&West (citat):
Na slici poručnik Kastrati Nihad.
Kastro, neka ti je večna slava

Ostao mi je u sjecanju kao dobar oficir i covjek,od svih oficira u kasarni djelovao mi je nekako vojnicki najsposobni neznam zbog cega al takav sam stekao utisak.Znao je doci kod nas u vezu i zezati se sa nama.Jedne prilike kada je cuo iz kojeg sam grada nabrojao mi je mnoga sela u okolini al nije mi htjeo reci odakle tako dobro sve  poznaje samo se smijao.
Odakle je on rodom,pretpostavljam da znate ?

Pozdrav

Kastro je bio iz Požarevca rodom...
Na vrh Go down
http://www.tcs.rs
slikarB
Džomba
Džomba

Broj komentara : 125
Član od : 2016-04-03

KomentarNaslov komentara: Re: Nove uniforme i preustroj u JNA   06.11.16 1:11

Ma te vojničke uniforme nismo baš ni voleli niti mrzeli. Pisao sam da to nije bilo sa stanovišta pomodarstva niti monotonije jednobraznosti, ali UVEK smo voleli da se dočepamo šarenila civilke ponekada za tih godinu dana.

Samo znam da mi je jednom BAŠ bilo krivo što sam u uniformi. To je bilo kad mi je došla poseta pa me sa nekim prijateljima iz Skoplja vodili van grada u restoran Beli Mugri na večeru . Ko je iz Skoplja zna da je , bar te 1986/ 87 godine, restoran Beli Mugri bio elitni restoran. Crven tepih....unutra klavirista svira klavir....lep enterijer....personal u lepim, ne onako klasičnim soc.uniformama...  Tada sam prvi put probao žablje batake, pio divno crveno vino "Tga za jug"....dekoracija na nivou lepe čaše, tanjiri, salvete...

...u restoranu lepi ljudi, otmeno odeveni za večeru a JA u SMB  Sad, pa GREHOTA stvarno  Sad, zar ne?

( a pitam se sada u sebi postoji li još uvek taj fini restoran negde van Skoplja ?????, ako neko zna, voleo bih znati )

pruženih između nas....
 ... Ostaju nam uvek druže,
     ove ceste ovi puti,
     al drugarstvo duže, duže

od života....." 
Na vrh Go down
PORUCNIK
Kapetan I klase
Kapetan I klase

M(j)esto Bijelo Polje

KomentarNaslov komentara: Re: Nove uniforme i preustroj u JNA   06.11.16 3:37

\\\znam da je u jedno vrijeme "poligonka" (vojnicka ljetna kosulja) bila vrlo popularna medju civilima.

Gorica 660
Stariji vodnik I klase
Stariji vodnik I klase

M(j)esto Brčko dc, BiH

KomentarNaslov komentara: Re: Nove uniforme i preustroj u JNA   08.11.16 1:49

@PORUCNIK (citat):
\\\znam da je u jedno vrijeme "poligonka" (vojnicka ljetna kosulja) bila vrlo popularna medju civilima.

Na koji vremenski period konkretno se to odnosi ? Da budem iskren ja se baš ne sjećam da se u mom gradu niti u bližoj okolini nosila među civilima....

Interesantno mi je takođe to da kada sam služio vojni rok mi vojnici nismo imsli košulje kratkih rukava nego smo u ljetnom periodu rukave zasukivali dok su oficiri naravno imali košulje sa kratkim rukavima.

JNA diskriminacija lol!

Kapetan I klase
Kapetan I klase

M(j)esto Bijelo Polje

KomentarNaslov komentara: Re: Nove uniforme i preustroj u JNA   08.11.16 2:43

@Gorica 660 (citat):
@PORUCNIK (citat):

Na koji vremenski period konkretno se to odnosi ? Da budem iskren ja se baš ne sjećam da se u mom gradu niti u bližoj okolini nosila među civilima....

Interesantno mi je takođe to da kada sam služio vojni rok mi vojnici nismo imsli košulje kratkih rukava nego smo u ljetnom periodu rukave zasukivali dok su oficiri naravno imali košulje sa kratkim rukavima.

JNA diskriminacija lol!
Pocetkom osamdesetih. Naravno, nisu bile bas dostupne. Recimo, ja je nisam mogao nabaviti. Jedva sam nasao staru kosulju (rubasku) koja se otkopcaavala samo do pola stomaka.

Gorica 660
Stariji vodnik I klase
Stariji vodnik I klase

M(j)esto Brčko dc, BiH

KomentarNaslov komentara: Re: Nove uniforme i preustroj u JNA   09.11.16 11:25

@PORUCNIK (citat):
@Gorica 660 (citat):
@PORUCNIK (citat):

JNA diskriminacija lol!
Pocetkom osamdesetih. Naravno, nisu bile bas dostupne. Recimo, ja je nisam mogao nabaviti. Jedva sam nasao staru kosulju (rubasku) koja se otkopcaavala samo do pola stomaka.

Kad je već riječ o nošenju JNA vojničke košulje od strane civila, nisam siguran ali ako me sjećanje dobro služi nosio ju je Boba u prvim dijelovima popularne "Žikine dinastije".

Nego, po kome/čemu dobi košulja naziv "poligonka" ?
............

KomentarNaslov komentara: Re: Nove uniforme i preustroj u JNA   Today at 12:33

Na vrh Go down

Nove uniforme i preustroj u JNA
Vidi prethodnu temu Vidi sljedeću temu Na vrh 
Stranica 12/14Idi na stranicu : Previous  1 ... 7 ... 11, 12, 13, 14  Next
 Similar topics
-
» Nove uniforme i preustroj u JNA
» Ljubljana - Polje, kasarna 'Bratstvo i jedinstvo' 90/91