FORUM BIVŠIH PRIPADNIKA NEKADAŠNJE JNA

Sva(t)ko ima pravo na sjećanja - Свако има право на сећања - Vsak ima pravico na spomine - Секој има право на сеќавање - Gjith kush ka të drejt për kujtime - Mindenkinek joga van az emlekeihez

HomeRegistracijaLogin
_______________Bile su to dobre i loše godine. Bile su to godine aktivnosti i uspavanosti, godine uvažavanja i nerazum(ij)evanja, godine druženja i ljutnje, odlazaka i dolazaka, nagradjivanja i kažnjavanja, ukora i oprosta, godine radosti i tuge... svega je bilo izuzev: mržnje. Sedam godina postojimo. Branimo pravo na s(j)ećanja! Vaš Forum BPN JNA.

Share | 

Sećate li se vojničkog pasulja?

Vidi prethodnu temu Vidi sljedeću temu Go down 
Idi na stranicu : Previous  1, 2, 3, 4  Next
AutorPoruka
Kaplar M
Stariji Vodnik
Stariji Vodnik

Broj komentara : 650
Član od : 2010-11-06
Dob : 51
M(j)esto Belgrade

KomentarNaslov komentara: Re: Sećate li se vojničkog pasulja?   30.11.11 0:29

@Slaviša Makso (citat):
Zanimljivo ali ne sjećam se pasulja iz kasarne u Štipu,valjda zato jer nije bio bog zna što ali sjećam se pasulja sa terena na Krivolaku jer je bio svaki dan

na repertoaru i nije valjao kurcu,potpuno je bio bljutav.Srećom davali su uz porciju pasulja svaki dan i glavicu luka a zna se da sa lukom se da i govno pojest.

Zato se i ne sećaš pasulja iz Štipa, jer i nije bio nešto... Mad
Na vrh Go down
Matrix
Poručnik
Poručnik

Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima Orden za VZ
Broj komentara : 2436
Član od : 2011-04-23
M(j)esto Dalmacija i šire - PROM-3

KomentarNaslov komentara: Re: Sećate li se vojničkog pasulja?   30.11.11 1:26

I nekad kao i sad jer se sve vraća pa i to Prvomajski grah,fažol-pasulj,kad se sjetim samo kad smo bili klinci pa s onim tečicama čekaš u redu za 1. Maj kad je vojska kuhala po svim gradovima-malo je bilo i smješno jer su večinom te rajnglice-tečice završavale kući lol! dok sam u vojsci tamanio kao i danas - nikad mi se neće zgaditi dok mi doktor ne kaže stop Wink

Slaviša Makso
Džomba
Džomba

Broj komentara : 142
Član od : 2011-05-29
M(j)esto Zagreb

KomentarNaslov komentara: Re: Sećate li se vojničkog pasulja?   30.11.11 1:58

@Kaplar M (citat):

Zato se i ne sećaš pasulja iz Štipa, jer i nije bio nešto... Mad

Puno toga sam zaboravio,ipak je prošlo 24 godine,nečega se sjetim ovdje dok čitam što drugi pišu,

mislim da u kasarni je uz pasulj išla ćufta ali ne bi se mogao zakleti,jednostavno puno je vremena prošlo.

Džomba
Džomba

Broj komentara : 103
Član od : 2011-08-02

KomentarNaslov komentara: Re: Sećate li se vojničkog pasulja?   02.12.11 10:52

Citat :
Postojale su jedinstvene tablice po kojima se pripremala hrana u JNA... međutim, nije ukus uvek bio isti!?!
Pasulj u Štipu se razlikovao od onog kojeg smo jeli u Karlovcu. Mislim da je više zapržavan ili je generalno imao više začina.
S početka mi se činilo da je to subjektivno, ali sam dobio potvrdu moje sumnje od ostalih inženjeraca koji su takođe imali obuku u Karlovcu pa dobili prekomanfu u Štip. Razlika je bila očigledna. Nije bilo sve do tablica, bilo je i do ljudi...

Nije bio zaprzen , niti sa zacinima vec unutra su dodavali ovcije meso ! Pre toga sam bio u Vranju i u poradzenju sa ovim pasuljom - u Stipu je bio prava bljuvotina !Inace svuda su pravili pasulj po istoj recepturi samo sto su u Stipu dodavali ovcetinu...
Na vrh Go down
Kaplar M
Stariji Vodnik
Stariji Vodnik

M(j)esto Belgrade

KomentarNaslov komentara: Re: Sećate li se vojničkog pasulja?   02.12.11 17:26

Moguće je da je ovčije meso razlog različitog ukusa. Ipak, radije sam jeo pasulj nego onu rižu sa "drnčom"!
Na vrh Go down
nerona
Džomba
Džomba

Broj komentara : 161
Član od : 2011-07-20

KomentarNaslov komentara: Re: Sećate li se vojničkog pasulja?   02.12.11 23:48

U Bitoli smo imali dobar pasulj sa ćuftom ili kobasicom a poslije prekomande u Debar pasulj smo zaboravili.Jeli smo roštilj,bečku šniclu i druge specijalitete po želji.Naravno bil nas je malo i birali smo si sami jelovnik.Juha i desert su bili obvezni,a nedjeljom i praznikom se prošvercalo i nekaj ljutega za skriveni aperitiv.
Na vrh Go down
Kaplar M
Stariji Vodnik
Stariji Vodnik

M(j)esto Belgrade

KomentarNaslov komentara: Re: Sećate li se vojničkog pasulja?   03.12.11 10:34

@nerona (citat):
U Bitoli smo imali dobar pasulj sa ćuftom ili kobasicom a poslije prekomande u Debar pasulj smo zaboravili.Jeli smo roštilj,bečku šniclu i druge specijalitete po želji.Naravno bil nas je malo i birali smo si sami jelovnik.Juha i desert su bili obvezni,a nedjeljom i praznikom se prošvercalo i nekaj ljutega za skriveni aperitiv.
Ja sam za 14 meseci u JNA pojeo samo jedan "gospodski ručak". Bilo je to 22. decembra na dan proslave JNA i vojska je dobila pečenje i po pivo ili sok. S obzirom da sam baš u to vreme bio u stacionaru i primao peniciline zbog upale krajnika, pivo mi nisu ni nudili Very Happy a pečenje sam jedva jeo jer sam otekao kao Dr. Dulitl. (Jedem ja pečenje, jede ono mene...)
Na vrh Go down
nerona
Džomba
Džomba

KomentarNaslov komentara: Re: Sećate li se vojničkog pasulja?   03.12.11 21:45

@Kaplar M (citat):
@nerona (citat):
Ja sam za 14 meseci u JNA pojeo samo jedan "gospodski ručak". Bilo je to 22. decembra na dan proslave JNA i vojska je dobila pečenje i po pivo ili sok. S obzirom da sam baš u to vreme bio u stacionaru i primao peniciline zbog upale krajnika, pivo mi nisu ni nudili Very Happy a pečenje sam jedva jeo jer sam otekao kao Dr. Dulitl. (Jedem ja pečenje, jede ono mene...)
Meni je Štefek stalno bil pri ruci.UDebru ga je nasljedil jedan Joža Koprivčić iz Slavonije(po ocu Zagorec)...Hebi ga trebalo je svugdje imati svoga čovjeka,a ja sam to imal. Very Happy

Na vrh Go down
vladimir
Podporučnik
Podporučnik

Medalja za Vojne Zasluge Medalja za VZ
Prim(j)eran Vojnik Značka PV
Broj komentara : 1874
Član od : 2011-01-25

KomentarNaslov komentara: Sećate li se vojničkog pasulja?   04.12.11 11:41

rižu sa "drnčom"! drnc sta to bese nemogu se setiti?
Na vrh Go down
purger
GENERAL JNA - Zam(j)enik Načelnika GŠ
GENERAL  JNA - Zam(j)enik Načelnika GŠ

Broj komentara : 4527
Član od : 2009-11-15
M(j)esto ZAGREB

KomentarNaslov komentara: Re: Sećate li se vojničkog pasulja?   04.12.11 14:41

Komadi mesa koji su izgledali kao da ih je neko prožvakao Very Happy raščerupao,sve u nekim vlaknima.....

Džomba
Džomba

KomentarNaslov komentara: Re: Sećate li se vojničkog pasulja?   04.12.11 14:44

@purger (citat):
Komadi mesa koji su izgledali kao da ih je neko prožvakao Very Happy raščerupao,sve u nekim vlaknima.....
Kao jelova daščica sa okusom starog šinjela! Very Happy
Na vrh Go down
purger

M(j)esto ZAGREB

KomentarNaslov komentara: Re: Sećate li se vojničkog pasulja?   04.12.11 14:50

Nekad ali stvarno rijetko znalo je biti i ukusno,ali stvarno rijetko ili sam ja bio gladan lol!

Vodnik
Vodnik

Član foruma od prvog dana Spomenica Prvoborca
Broj komentara : 417
Član od : 2009-05-01
Dob : 49
M(j)esto zagreb hrvatska

KomentarNaslov komentara: Re: Sećate li se vojničkog pasulja?   04.12.11 22:09

..... još i danas kad pustim vjetrove sjetim ga se lol!
Na vrh Go down
http://Landravac@gmail.com
Bogart
Vodnik
Vodnik

Broj komentara : 444
Član od : 2012-06-07

KomentarNaslov komentara: Re: Sećate li se vojničkog pasulja?   27.07.12 19:10

Najmanje tri godine nakon odsluzenja vojnog roka nisam okusio pasulj, nisam mogao da ga podnesem, a mozete misliti kakva su tek bila ostala jela kad je pasulj od svog tog ocaja spadao medju "najbolja"...

Kuvari ce to bolje znati, ali koliko mi je poznato to vlaknasto raspadnuto meso bilo je takvo zato sto je bilo konzervirano i kao takvo dodavano u kuvana jela koja su pripremana za vojsku, dakle bilo je dva puta obradjeno.
Na vrh Go down
FOSIL
Džomba
Džomba

Broj komentara : 150
Član od : 2012-04-26

KomentarNaslov komentara: Re: Sećate li se vojničkog pasulja?   27.07.12 20:57

Ukusi su uvijek različiti kao i mi ljudi i o tome ne bih sada pisao ali ima jedna druga stvar koja me je zaintrigirala kod gore pomenutog o načinu spremanja jela tj graha i nekih drugih vrsta jela.Ne znam gdje si služio vojsku i koji si rod bio ali jedno sa sigurnošću mogu tvrditi da svako jelo skuvano u vojarni gdje sam ja služio vojsku je bilo kuvano svježe i od svježeg mesa koje je naravno dopremano jednom tjedno hladnjačom u komore za zamrzavanje gdje se čuvalo od kvarenja.Pa dobro moralo je biti zamrznuto iz razloga što je u vojarni na meniju bilo preko tisuće vojnika,trebalo je za toliko ljudstva osigurati dovoljnu zalihu i da se sačuva od kvarenja.Što se tiče graha ili pasulja svejedno da je bolje razumljivo ne znam odakle ti ta riječ nekakvo vlaknasto meso kada znam da u grah nije stavljano nikakvo meso koje bi odgovaralo takvom opisu.radile su se ćufte,šnicle,komadi slanine koji su kuvani u grahu te kranjske kobasice i još neke vrste mesa da ne nabrajam ali sve je bilo posebno pripremano i dodavano u grah na liniji u porcije gdje je vojska imala uvid u sve to,čak se u određenim momentima ukoliko bi se pokazalo da ima dovoljno dodatna količina mesa davala vojnicima po njihovim željama.odgovorno tvrdim da je svako jelo bilo svježe i ako nistei znali,bilo je naređenje a to je stajalo i u vojnom kuvarskom pravilniku da svako kuvano jelo koje se ne potroši tj. podijeli vojsci na liniji može ostati samo tri sata nakon čega se sve bacalo u pomije i vozilo na mjesta gdje je vojska imala hranilište za domaće životinje koje su ujedno tovljene na vojnim farmama.Da vam kažem još jedan podatak za koji vjerovatno niste nikada niste znali ali ne osuđujem vas zbog toga jer niste imali informacije u tom pogledu, za svako jelo koje je bilo na dnevnom meniju uziman je uzorak hrane u posebne bočice tj. male tegle koje su namijenjene za to te su odlagane u frižider,iiz kuhinje su nošene na analizu kao uzorci hrane gdje bi se vršilo kemijsko analiziranje i provjera ispravnosti hrane.To se radilo zbog zdravlja vojnika,pa što mislite što bi se dogodilo da se nisu vršile povremene kontrole kakvoće hrane pa da kojim slučajem dođe do trovanja ljudstva u vojarni.Pošto sam ja služio u devetoj armijskoj oblasti u Celju kao kuvar,uzeti uzorci hrane su voženi svaki tjedan iz Celja u Ljubljanu na analizu gdje su provjeravani rezultati dolazili putem pošte službeno.Još nešto i dan danas kada se sjetim hrane koja se kuvala u vojnom restoranu gdje sam ja bio a posebno grah,tvrdim da nisam nikada bolji konzumirao u svom životu nego tada i u to vrijeme.Pa eto dragi moji to vam je samo jedan mali djelić onoga što niste znali a ima toga još mnogo. Veliki pozdrav svima,idemo dalje !

Na vrh Go down
Juan
Gušter
Gušter

Broj komentara : 74
Član od : 2011-11-06

KomentarNaslov komentara: Re: Sećate li se vojničkog pasulja?   27.07.12 21:22

Dobar grah ....daleko se čuje!!!! affraid
Na vrh Go down
FOSIL
Džomba
Džomba

KomentarNaslov komentara: Re: Sećate li se vojničkog pasulja?   27.07.12 21:42

A ja baš umislio da sam dobar kuvar,nema pohvale,ordenja,nagradnog odsustva, nema ništa,neću više da kuvam prestajem da se bavim tim !
Na vrh Go down
Bogart
Vodnik
Vodnik

KomentarNaslov komentara: Re: Sećate li se vojničkog pasulja?   27.07.12 22:13

Jako retko je u pasulju bilo mesa, to vlaknasto, raspadnuto meso se nalazilo u drncu, najcesce u onom jelu koje se zvalo "bosanski lonac" i u jos nekim drugim nedefinisanim jelima cijih se "sluzbenih" naziva ne secam, u pasulju se povremeno mogao naci po koji komad kranjske kobasice (zvali smo ih "prskalice" zato sto su bile pune vode, i kad bi se zasekle nozem ili kad bi se zagrizlo u njih dok su tople prsnuo bi iz njih mlaz Very Happy), eventualno bi vikendom poneki komad pecene snicle bio posluzen uz pasulj, ali bi tog pecenog mesa brzo nestalo, tako da sam uglavnom jeo prazan pasulj, bez mesa, sto se kaze "klot" pasuljcinu. Pasulj iz SDO-a se mogao podneti, narocito zagrejan, i bio je ukusniji od kuvanog posto onaj pripreman u kuhinji kuvari nisu umeli da zacine i da ga naprave podnosljivijim, najcesce je bio uzasno bljutav, a ponavljam i kao takav vodio se kao jedno od boljih jela na meniju i u Banja Luci i u Nisu. U Banja Luci je hrana bila grozna, u mojoj kasarni sramotno odvratna, ispod svakog nivoa za jedan skolski centar, pricali su mi mnogi drugari da je jos gore bilo po vojnim medicinskim ustanovama, u garnizonskoj ambulanti npr., jer su losom ishranom verovatno hteli da rasteraju vojnike koji su boravili na lecenju. U Nisu je hrana bila nesto bolja, pretpostavljam da je kadar u kuhinji bio iskusniji i odgovorniji, spremali su djuvec tako dobro da ja nikada vise nakon toga nigde drugde nisam jeo bolji, sa dosta povrca i zacina, bez preterivanja sa pirincem i zapecen onako majstorski.
Na vrh Go down
FOSIL
Džomba
Džomba

KomentarNaslov komentara: Re: Sećate li se vojničkog pasulja?   27.07.12 22:24

U redu,sada mi je malo razumljiviji tvoj stav prema kuvanoj hrani,vjerovatno je tako nekako bilo tamo gdje si služio svoj vojni rok.Ja sam samo iznio svoj stav i ono što sam ja proživio za vrijeme mog vojnog roka i u mjestu gdje sam bio.Pozdrav !
Na vrh Go down
Bogart
Vodnik
Vodnik

KomentarNaslov komentara: Re: Sećate li se vojničkog pasulja?   27.07.12 22:33

@FOSIL (citat):
U redu,sada mi je malo razumljiviji tvoj stav prema kuvanoj hrani,vjerovatno je tako nekako bilo tamo gdje si služio svoj vojni rok.Ja sam samo iznio svoj stav i ono što sam ja proživio za vrijeme mog vojnog roka i u mjestu gdje sam bio.Pozdrav !
Pozdrav i tebi prijatelju, svako dobro, hvala ti na objasnjenjima, teme o ishrani u JNA su medju posecenijima, dosta nas iznosi vlastita iskustva Very Happy. Pravo da ti kazem bio bi ja tada sretniji da sam bio na nekoj duznosti kao sto je bila tvoja, jer kao sto neko rece jedna od uspomena iz JNA nam je i hronicna glad.

Na vrh Go down
pera84
GENERAL POTPUKOVNIK Načelnik OPOD-a
GENERAL POTPUKOVNIK Načelnik OPOD-a

Jubilarna Medalja 7 g. Jubilarna Medalja 7 g.
Jubilarna Medalja "Prva Petol(j)etka Prva Petol(j)etka
Broj komentara : 3366
Član od : 2011-03-17
M(j)esto USA

KomentarNaslov komentara: Re: Sećate li se vojničkog pasulja?   28.07.12 6:28

Kasarna u Backoj Topoli je imala svoju ekonomiju na kojoj su sijano kompletno povrce za kuhinju i tovile se svinje (i kukuruz za ishranu svinja sijan je na ekonomiji). Cak je bio i podrum u kome se kiselio kupus.
Mogao bi se zaliti na ovo i ono u kasarni, ali hrana je bila dobra.
Na vrh Go down
vladimir
Podporučnik
Podporučnik

Medalja za Vojne Zasluge Medalja za VZ
Prim(j)eran Vojnik Značka PV
Broj komentara : 1874
Član od : 2011-01-25

KomentarNaslov komentara: Re: Sećate li se vojničkog pasulja?   28.07.12 9:01

cufte,snicle i kranjske kobasice u JNA niti sam video ,niti sam probao.
Na vrh Go down
FOSIL
Džomba
Džomba

KomentarNaslov komentara: Re: Sećate li se vojničkog pasulja?   28.07.12 12:09

Ma dobro,ja vas razumijem u pogledu ishrane je bilo određenih problema zbog toga što su čete vojske koje su bile van vojarne na terenu svakodnevno, ne uvijek ali pretežno kasnile na vremenski termin ručka te su uvijek po tom pitanju bile oštećene a vojnici su ne svojom krivnjom često puta ostajali gladni ne u globalnom smislu ali nije bilo one hrane koja bi mogla da zasiti njihove apetite kada dođu umorni,iscrpljeni a još ih dočeka neka riba ili riža,pa normalno da se odmah postavlja pitanje loše ishrane i kvaliteta hrane.Za to su djelomično krivi ii oficiri koji su zbog svojih nekih razloga vojsku zadržavali previše van vojarne i nisu na vrijeme vojsku vratili sa terena u vojarnu da bi objedovali kvalitetniju hranu.Samo da napomenem iako sam bio kuvar u vojsci i ja sam imao pješadijsku obuku samo što je ona bila puno blaža i manje ekstremna ali prigodom svakog odsustvovanja iz vojarne van redovnog termina kada smo došli na ručak u restoran uvijek nas je čekala loša hrana,vojska naravno probere što je kvalitetnije i bolje a onima koji su zakasnili što ostane pa ako si dobro gladan jedi ribu i rižu a ako nisi onda idi u kantinu imaš izbor napolitanke i mlijeko koje su u moje vrijeme bile najtraženija roba u vojarni.

Na vrh Go down
purger

M(j)esto ZAGREB

KomentarNaslov komentara: Re: Sećate li se vojničkog pasulja?   28.07.12 17:55

@Juan (citat):
Dobar grah ....daleko se čuje!!!! affraid
I glasno lol!

Vodnik
Vodnik

KomentarNaslov komentara: Re: Sećate li se vojničkog pasulja?   30.07.12 21:58

@FOSIL (citat):
Ma dobro,ja vas razumijem u pogledu ishrane je bilo određenih problema zbog toga što su čete vojske koje su bile van vojarne na terenu svakodnevno, ne uvijek ali pretežno kasnile na vremenski termin ručka te su uvijek po tom pitanju bile oštećene a vojnici su ne svojom krivnjom često puta ostajali gladni ne u globalnom smislu ali nije bilo one hrane koja bi mogla da zasiti njihove apetite kada dođu umorni,iscrpljeni a još ih dočeka neka riba ili riža,pa normalno da se odmah postavlja pitanje loše ishrane i kvaliteta hrane.Za to su djelomično krivi ii oficiri koji su zbog svojih nekih razloga vojsku zadržavali previše van vojarne i nisu na vrijeme vojsku vratili sa terena u vojarnu da bi objedovali kvalitetniju hranu.Samo da napomenem iako sam bio kuvar u vojsci i ja sam imao pješadijsku obuku samo što je ona bila puno blaža i manje ekstremna ali prigodom svakog odsustvovanja iz vojarne van redovnog termina kada smo došli na ručak u restoran uvijek nas je čekala loša hrana,vojska naravno probere što je kvalitetnije i bolje a onima koji su zakasnili što ostane pa ako si dobro gladan jedi ribu i rižu a ako nisi onda idi u kantinu imaš izbor napolitanke i mlijeko koje su u moje vrijeme bile najtraženija roba u vojarni.
Riba je to bila samo po nazivu, a ne po sadrzaju, onako sasusena i zilava, same kosti. Raspadnuto lisnato meso je u poredjenju sa njom bilo premija.
Vojnici koji bi medju prvima stigli na jelo odabrali bi hranu koja je bila kvalitetnija, u pravu si. Zato je uvek bilo onih koji su pokusavali da se uguraju u menzu preko reda, mimo svoje jedinice ako bi ona bila medju poslednjima po rasporedu.
U Nisu me je odusevio kult bureka Very Happy, stekao sam utisak da se pravo brojno stanje moglo utvrditi jedino onda kada je burek bio na meniju, tada se tacno znalo gde se ko nalazi i nikom nije padalo na pamet da zakine druga za to jelo, niko nije pomisljao da ukrade i pojede tudji burek, cak su i dzombe burek postovale kao svetinju, satima je mogao da stoji i da ceka gustere dok se ne vrate sa pozarstva, sacuvali bi im sledovanje.

Na vrh Go down
Sponsored content

KomentarNaslov komentara: Re: Sećate li se vojničkog pasulja?   Today at 10:40

Na vrh Go down

Sećate li se vojničkog pasulja?
Vidi prethodnu temu Vidi sljedeću temu Na vrh 
Stranica 3/4Idi na stranicu : Previous  1, 2, 3, 4  Next
 Similar topics
-
» Sećate li se vojničkog pasulja?
» Vojničke priče
» Prva vojnička frizura i fotografija u JNA