FORUM BIVŠIH PRIPADNIKA NEKADAŠNJE JNA

Sva(t)ko ima pravo na sjećanja - Свако има право на сећања - Vsak ima pravico na spomine - Секој има право на сеќавање - Gjith kush ka të drejt për kujtime - Mindenkinek joga van az emlekeihez

HomeRegistracijaLogin
_______________Bile su to dobre i loše godine. Bile su to godine aktivnosti i uspavanosti, godine uvažavanja i nerazum(ij)evanja, godine druženja i ljutnje, odlazaka i dolazaka, nagradjivanja i kažnjavanja, ukora i oprosta, godine radosti i tuge... svega je bilo izuzev: mržnje. Sedam godina postojimo. Branimo pravo na s(j)ećanja! Vaš Forum BPN JNA.

Share | 

Vojnička plata

Vidi prethodnu temu Vidi sljedeću temu Go down 
Idi na stranicu : Previous  1, 2, 3  Next
AutorPoruka
Bogart
Vodnik
Vodnik

Broj komentara : 444
Član od : 2012-06-07

KomentarNaslov komentara: Re: Vojnička plata   20.11.12 0:59

@Boris P (citat):
Mislim da je 81" plata vojnika bila oko 150 dinara, možda jedno dve tri kutije 57mice, to su pušili tenkisti, znate ono naopako filter, prljave-masne ruke.

A kad matorci pošalju lovu onda Marlboro i Dunhill, tongue a onda opet 57, i žuta Drava. (Tada sam bio kreten pušio).
I to sarajevski Marlboro, i cesce onaj zeleni Danhil mentol nego obicni Danhil. Smile
A sto se tice plate bila je toliko mala da je bila beznacajna, mislim da se za nju u kantini nista nije moglo kupiti.
Na vrh Go down
SveJug
Kapetan
Kapetan

Medalja za Vojne Zasluge Medalja za VZ
Prim(j)eran Vojnik Znacka PV
Broj komentara : 3042
Član od : 2012-12-16
M(j)esto Svedska

KomentarNaslov komentara: Re: Vojnička plata   09.01.13 13:46

Ujesen 1979 nedaleko od Crvene kasarne u Osijeku je bila jedna cevabdzinica gde je jedna pljeskavica sa pivom kostala 5000 din koliko i jedna vojnicka plata bila u to vreme. Makar da su mi redovno novac i otac i moja devojka iz Svedske uvek sam pusio 57. Nekako sam radje otisao u jedan fin restoran i uzivao u dobrom jelu.

Zastavnik I klase
Zastavnik I klase

Broj komentara : 900
Član od : 2012-10-28
Dob : 52
M(j)esto Austrija

KomentarNaslov komentara: Re: Vojnička plata   13.01.13 15:47

Mizerne su bile te vojničke plaće u JNA. Trebale su biti makar tolike da vojnici mogu kupiti tri šteke cigareta (za prosječnog pušača količina za mjesec dana). Za usporedbu; vojnici u Austriji koji služe vojni rok (neoženjeni i bez djece), primaju 301 euro što je dostatno za otprilike 8 šteka osrednjih cigareta ili 75 piva u gostionici u gradu (u vojničkoj kantini sigurno i više).

KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL

Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima Orden za VZ
Jubilarna Medalja "Prva Petol(j)etka Prva Petol(j)etka
Prim(j)eran Vojnik Značka PV
Broj komentara : 18514
Član od : 2012-10-30
Dob : 48
M(j)esto Zagreb

KomentarNaslov komentara: Re: Vojnička plata   13.01.13 16:01

Pitanje vojničke plaće je dosta relativan pojam, stvarno sve ovisi tko je kada bio u vojsci.
Bitan je i period velike inflacije krajem 80-tih, dok je Ante Marković nije na kratko zaustavio vezavši tečaj dinara uz njemačku marku.
Vojnička plaća zaista nije bila velika, za koju kutiju cigareta, brijaći pribor, mirišljaviji sapun od onog vojničkog ili koju pivu u kantini (ne u gradu u kafiću!). Ne za sve od ovoga, samo za nešto. Very Happy
Sjećam se da je kod nas, '87.g., desetarska plaća bila oko 3-4 puta veća od mornarske bez čina, mogao si priuštiti jedan 'dobar' izlazak u grad s pizzom i pićem..... Smile
Na vrh Go down
Stazio
GENERAL JNA NAČELNIK GŠ Administrator
GENERAL JNA   NAČELNIK GŠ   Administrator

Broj komentara : 5159
Član od : 2012-11-24
Dob : 49
M(j)esto HN

KomentarNaslov komentara: Re: Vojnička plata   13.01.13 23:29

@Max Blitz (citat):
Pitanje vojničke plaće je dosta relativan pojam, stvarno sve ovisi tko je kada bio u vojsci.
Bitan je i period velike inflacije krajem 80-tih, dok je Ante Marković nije na kratko zaustavio vezavši tečaj dinara uz njemačku marku.
Vojnička plaća zaista nije bila velika, za koju kutiju cigareta, brijaći pribor, mirišljaviji sapun od onog vojničkog ili koju pivu u kantini (ne u gradu u kafiću!). Ne za sve od ovoga, samo za nešto. Very Happy
Sjećam se da je kod nas, '87.g., desetarska plaća bila oko 3-4 puta veća od mornarske bez čina, mogao si priuštiti jedan 'dobar' izlazak u grad s pizzom i pićem..... Smile
Ne mogu se sjetiti uopšte kolika je bila i jesam li što mogao od te plate. Spašavale su me redovne dotacije od kuće na svakih 10-15 dana. Rolling Eyes
Na vrh Go down
East&West
Poručnik
Poručnik

Prim(j)eran Vojnik Prim(j)eran Vojnik
Broj komentara : 2643
Član od : 2012-11-06
Dob : 60
M(j)esto BG-RU

KomentarNaslov komentara: Re: Vojnička plata   14.01.13 0:13

@Stazio (citat):
@Max Blitz (citat):
Ne mogu se sjetiti uopšte kolika je bila i jesam li što mogao od te plate. Spašavale su me redovne dotacije od kuće na svakih 10-15 dana. Rolling Eyes

Ajde da i ja nešto dodam. Naravno da vojnička plata nije bila "bog zna kaj". Postavljali smo jedno vreme pitanje kako u opšte da je nazovemo, jer pojam PLATA podrazumeva da se mora zaraditi, no koliko znamo vojni rok je bio obavezan. Ni pitomačka plata u SVŠ i VA u odnosu na vojničku nije bila nešto. Takvo je vreme bilo i qit.

Na vrh Go down
Max Blitz
KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL

M(j)esto Zagreb

KomentarNaslov komentara: Re: Vojnička plata   14.01.13 0:21

East&West (citat):

Ajde da i ja nešto dodam. Naravno da vojnička plata nije bila "bog zna kaj". Postavljali smo jedno vreme pitanje kako u opšte da je nazovemo, jer pojam PLATA podrazumeva da se mora zaraditi, no koliko znamo vojni rok je bio obavezan. Ni pitomačka plata u SVŠ i VA u odnosu na vojničku nije bila nešto. Takvo je vreme bilo i qit.

To je bila neka vrst džeparca za sitnice koje nisi dobio u vojsci, a nisi dobio žilete (britvice), pjenu ili pastu za brijanje, četkicu i pastu za zube. Znači još ono što ti treba da možeš teoretski živjeti godinu dana bez dinara u džepu. Jesam još što zaboravio što nisi imao u vojsci? Sapun je bio očajan, ali se dobivao.
Na vrh Go down
Stazio

M(j)esto HN

KomentarNaslov komentara: Re: Vojnička plata   14.01.13 0:25

@Max Blitz (citat):
East&West (citat):

To je bila neka vrst džeparca za sitnice koje nisi dobio u vojsci, a nisi dobio žilete (britvice), pjenu ili pastu za brijanje, četkicu i pastu za zube. Znači još ono što ti treba da možeš teoretski živjeti godinu dana bez dinara u džepu. Jesam još što zaboravio što nisi imao u vojsci? Sapun je bio očajan, ali se dobivao.
Čarape, uvijek je falilo čistih a u kantini nisu bile skupe. Very Happy
Na vrh Go down
Max Blitz
KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL

M(j)esto Zagreb

KomentarNaslov komentara: Re: Vojnička plata   14.01.13 0:33

@Stazio (citat):

Ne čarape, to si dobio, rekao sam ono što nisi uopće dobio....
Možda još aftershave, (brion naravno), prašak za pranje čarapa na ruke... Very Happy
E, da i i.k.o.m. i češalj...
Na vrh Go down
Stazio

M(j)esto HN

KomentarNaslov komentara: Re: Vojnička plata   14.01.13 0:48

@Max Blitz (citat):
@Stazio (citat):

Ne čarape, to si dobio, rekao sam ono što nisi uopće dobio....
Možda još aftershave, (brion naravno), prašak za pranje čarapa na ruke... Very Happy
E, da i i.k.o.m. i češalj...
i.k.o.m. i pribor za ličnu higijenu si trebao donijeti sa sobom (mislim da je to čak negdje i pisalo uz poziv).
Na vrh Go down
Max Blitz
KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL

M(j)esto Zagreb

KomentarNaslov komentara: Re: Vojnička plata   14.01.13 0:55

@Stazio (citat):
i.k.o.m. i pribor za ličnu higijenu si trebao donijeti sa sobom (mislim da je to čak negdje i pisalo uz poziv).

U redu, ali nije moralo vječno trajat, a mogao si i 'izgubit'.....slučajno... Cool

Na vrh Go down
semsudin
Podporučnik
Podporučnik

Broj komentara : 1302
Član od : 2013-03-11
M(j)esto GRABOVAC, VELIKA KLADUSA

KomentarNaslov komentara: Re: Vojnička plata   28.07.13 16:42

Vojnička plata je bila više kao neki dodatak vlastitom budžetu svakog vojnika ali smo je shvatali kao neka realnost i tako se ponašali.Kao ćato u jedinici teh.vod u Prokuplju dizao sam i dijelio te plate gdje je bilo i šale ko ima najveću platu plaća piće a pucali smo na desetara koji je bio sa nama ali u auto odjeljenju.On nije slušo sve nego je samo potvrdio da se slaže i na kraju je i častio u kantini sa pivom i napolitankama.Čini mi se da je desetarska plata bila malo pristojnija u odnosu na vojničku ali nije bilo ljubomore više šala.
Na vrh Go down
zastavnik
Zastavnik I klase
Zastavnik I klase

Broj komentara : 931
Član od : 2010-12-07
Dob : 54
M(j)esto Bačka Topola

KomentarNaslov komentara: Re: Vojnička plata   28.07.13 19:29

Vojnička plata je bila po činu i dužnosti, tako da je desetar KO imao skoro duplo veću platu nego desetar bez dužnosti.
Pitomačke plate u SVŠ i VA su se posebno regulisale, kao i plata stažista.
Na vrh Go down
janezmb
Gušter
Gušter

Broj komentara : 54
Član od : 2012-05-31

KomentarNaslov komentara: Re: Vojnička plata   05.08.13 10:53

Ne sjećam se više, ali mislim, da je bilo za 2-3 kutije 57 (1978)
Na vrh Go down
zonta
Gušter
Gušter

Broj komentara : 32
Član od : 2012-11-01
M(j)esto niš

KomentarNaslov komentara: Re: Vojnička plata   04.09.13 14:54

ja stvarno ne mogu da se setim kolika je plata bila ali smo budžet dopunjavali donacijama od kuće i rođaka a u krajnjoj nuždi žetonima od kaucije iz kantine elem dok imaš para uz pivo iz kantine plaćaš i kauciju i dobiješ žeton ne vratiš flašu već skupljaš žetone za crne dane.flaše vraćaju oni koji nemaju para a imaju žetone skupiš 30ak komada na pertli koji ti služi i kao privezak a kad nestane para sakupiš nekoliko flaša a za povraćaj novca kupiš cigarete mislim da je kaucija bila 10 dinara a flaša piva 20 koliko i cigarete (57 ljubljanski) žetone smo ljubomorno čuvali a bilo je i krađe istih za šta nije bila neka velika kazna ako te uhvate jer to nije bilo sredstvo plaćanja niti se tretirao kao novac jedno prekoredno eventualno dva i kraj mada se oficiri nisu time bakćali ako nije došlo da oštećenja vojne imovine odnosno obijanja kasete
Na vrh Go down
Surogat
Gušter
Gušter

Član od : 2013-08-21
Dob : 45
M(j)esto Zagreb

KomentarNaslov komentara: Re: Vojnička plata   04.09.13 16:15

S obzirom da je u moje vrijeme Marković fiksirao dinar za njemačku marku omjer 7 dinara za 1 marku koliko me sječanje služi plaća/naknada nazovite je kako god je bila nekih 15-20DM ili nekih 120 ondašnjih dinara, a dobro se sječam da je sarajevski Marlboro bio 7din... pa se onda dalo nekako. U kafićima u ono vrijeme viski je bio negdje 5-8din max. a piva (Ožujska naravno) je bila oko 4-5din.. neka me netko ispravi ako griješim...

Čitajući vaše postove, nekako mi se čini da je u moje vrijeme standard nekako narastao (makar i umjetno... )
Na vrh Go down
ZAGORAC
GENERAL ARMIJE Načelnik Službe Sigurnosti / Bezb(j)ednosti
GENERAL ARMIJE Načelnik Službe Sigurnosti / Bezb(j)ednosti

Sigurnost/Bezbednost Služba Sigurnosti / Bezb(j)ednosti
Broj komentara : 3427
Član od : 2012-02-13
Dob : 53

KomentarNaslov komentara: Re: Vojnička plata   04.09.13 20:14

U Velesu 82" na obuci 30 dinara,na karauli Drenak odmah povišica 100% (60 dinara).
Na vrh Go down
miro81
Džomba
Džomba

Broj komentara : 141
Član od : 2015-01-08
Dob : 55
M(j)esto Ljubljana

KomentarNaslov komentara: Re: Vojnička plata   20.02.15 22:10

@Boske (citat):
Mizerne su bile te vojničke plaće u JNA. Trebale su biti makar tolike da vojnici mogu kupiti tri šteke cigareta (za prosječnog pušača količina za mjesec dana). Za usporedbu; vojnici u Austriji koji služe vojni rok (neoženjeni i bez djece), primaju 301 euro što je dostatno za otprilike 8 šteka osrednjih cigareta ili 75 piva u gostionici u gradu (u vojničkoj kantini sigurno i više).

Pa kako se ja sjetim moje "plate"bila je bar za kremu za cipele, sapun i wc papir-i mozda za zvjezdu ako ti puklo "staklo"na njoj! flower
Na vrh Go down
http://miroslav.korosec@gmail.com
Dinko
Gušter
Gušter

Član foruma od prvog dana Spomenica Prvoborca
Broj komentara : 63
Član od : 2009-05-01

KomentarNaslov komentara: Re: Vojnička plata   20.02.15 22:15

To je bio neki smjesni dzeparac, sica neka - nizasta.
Na vrh Go down
miro81
Džomba
Džomba

Broj komentara : 141
Član od : 2015-01-08
Dob : 55
M(j)esto Ljubljana

KomentarNaslov komentara: Re: Vojnička plata   20.02.15 22:29

@ZAGORAC (citat):
U Velesu 82" na obuci 30 dinara,na karauli Drenak odmah povišica 100% (60 dinara).

U Markovicevu"intervenciju"meni posla plata sa 250 na 1050 DM. Iako umetno za neki cas dalo se je zivjeti! flower
Na vrh Go down
http://miroslav.korosec@gmail.com
PORUCNIK
Kapetan I klase
Kapetan I klase

Broj komentara : 4114
Član od : 2014-08-01
Dob : 54
M(j)esto Bijelo Polje

KomentarNaslov komentara: Re: Vojnička plata   20.02.15 23:01

@miro81 (citat):
@Boske (citat):

Pa kako se ja sjetim moje "plate"bila je bar za kremu za cipele, sapun i wc papir-i mozda za zvjezdu ako ti puklo "staklo"na njoj! flower
Nisu to bile plate, nego dzeparci, uglavnom za potrebe kupovanja stvarcica za licnu higijenu.
Mislim da oko 300e primaju profesionalnio vojnici u CG, ne samo za cigarete, nego i za izdrzavanjee porodice.

vozac 1965
Gušter
Gušter

Član od : 2015-02-15

KomentarNaslov komentara: Re: Vojnička plata   21.02.15 20:35

Da budem iskren vojnicke place  za nju sam potpuno zaboravio i nesjecam se kolika je bila Sjecam se  da sam pisao roditeljima djevojki drugovima pisma ali kada se ticalo novca tada sam otisao na govornicu telefona kod prijavnice i zvao kuci da sto prije posalju VP 8147-5 Prokuplje februar 85
Na vrh Go down
Kuhar-Debar.
Podporučnik
Podporučnik

Broj komentara : 1219
Član od : 2015-01-21
M(j)esto BIH-USA.

KomentarNaslov komentara: Re: Vojnička plata   21.02.15 20:40

Vojnicka plata je u neku ruku bila samo simbol mada svakom extra novac je uvijek dobro dosao.
Na vrh Go down
013gonzo
Poručnik
Poručnik

Broj komentara : 2013
Član od : 2014-08-16
Dob : 66
M(j)esto Beograd

KomentarNaslov komentara: Re: Vojnička plata   21.02.15 21:22

@vozac 1965 (citat):
Da budem iskren vojnicke place  za nju sam potpuno zaboravio i nesjecam se kolika je bila Sjecam se  da sam pisao roditeljima djevojki drugovima pisma ali kada se ticalo novca tada sam otisao na govornicu telefona kod prijavnice i zvao kuci da sto prije posalju VP 8147-5 Prokuplje februar 85
poštovani kolega, klikni na (gornji desni ugao ekrana) "Dobro došli vozac 1965", pa na "izmeni svoj profil" i tu ubaci podatke
koje želiš / hoćeš da drugi vide, npr. gde si sve i kada bio u JNA, gde sada stanuješ i sl.  bounce

Mister Havana
Vodnik
Vodnik

Broj komentara : 450
Član od : 2014-07-11

KomentarNaslov komentara: Re: Vojnička plata   22.02.15 0:13

@Surogat (citat):
S obzirom da je u moje vrijeme Marković fiksirao dinar za njemačku marku omjer 7 dinara za 1 marku koliko me sječanje služi plaća/naknada nazovite je kako god je bila nekih 15-20DM ili nekih 120 ondašnjih dinara, a dobro se sječam da je sarajevski Marlboro bio 7din... pa se onda dalo nekako. U kafićima u ono vrijeme viski je bio negdje 5-8din max. a piva (Ožujska naravno) je bila oko 4-5din.. neka me netko ispravi ako griješim...

Čitajući vaše postove, nekako mi se čini da je u moje vrijeme standard nekako narastao (makar i umjetno...  )
Surogat, koliko vidim nas dvojica smo bili klasići. Nisam 100% siguran, ali mislim da si u pravu u vezi sa iznosom vojničke plate. Meni se mota po glavi cifra od oko 150 ili 170 din. ali je moguće da je to bila moja desetarska plata (mašala). Ipak, cenim da si omašio kod cena osnovnih životnih namirnica, tj. pića i duvana. Činjenica je da je u čuveno "Markovićevo doba" koje još uvek pamtimo, životni standard bio prilično visok, ali teško da si mogao cugnuti viski i pušiti Marlboro za marku ili manje. Skoro sam sasvim siguran da je pakla cigara bila 20 din. Ja sam pušio Dunhill i Winston, a to je ista klasa kao i "Mališa". 7 din. je koštala pakla najjeftinijih cigara, npr. Vranjske žute "Zete", koje sam trošio kad ostanem bez dotacija. Mislim i da je limenka Bipa u kantini koštala isto 20 din. Pivo u flaši je verovatno bilo jeftinije, ali sam ja više voleo da uzmem limenku i cedim je negde u zelenilu nego da visim u kantini.
Pozdrav klasi!
Na vrh Go down
Sponsored content

KomentarNaslov komentara: Re: Vojnička plata   Today at 1:13

Na vrh Go down

Vojnička plata
Vidi prethodnu temu Vidi sljedeću temu Na vrh 
Stranica 2/3Idi na stranicu : Previous  1, 2, 3  Next
 Similar topics
-
» Vojnička plata
» Vojničke priče