FORUM BIVŠIH PRIPADNIKA NEKADAŠNJE JNA

Sva(t)ko ima pravo na sjećanja - Свако има право на сећања - Vsak ima pravico na spomine - Секој има право на сеќавање - Gjith kush ka të drejt për kujtime - Mindenkinek joga van az emlekeihez

HomeRegistracijaLogin
_______________Bile su to dobre i loše godine. Bile su to godine aktivnosti i uspavanosti, godine uvažavanja i nerazum(ij)evanja, godine druženja i ljutnje, odlazaka i dolazaka, nagradjivanja i kažnjavanja, ukora i oprosta, godine radosti i tuge... svega je bilo izuzev: mržnje. Sedam godina postojimo. Branimo pravo na s(j)ećanja! Vaš Forum BPN JNA.

Share | 

JESTE LI ZNALI....?

Vidi prethodnu temu Vidi sljedeću temu Go down 
Idi na stranicu : 1, 2, 3, 4, 5  Next
AutorPoruka
alexandar
GENERAL JNA - Zam(j)enik Načelnika GŠ
GENERAL  JNA - Zam(j)enik Načelnika GŠ

Orden za vojne zasluge s velikom zvijezdom (I.red) Orden za VZ
Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima Orden za VZ
Jubilarna Medalja 7 g. Jubilarna Medalja 7 g.
Broj komentara : 4379
Član od : 2011-06-23
Dob : 53
M(j)esto Loznica , Srbija

KomentarNaslov komentara: JESTE LI ZNALI....?   01.07.11 23:47

u kasarni u crnomelju te 82 godine,sam zaista bio iznenadjen kako izgledaju WC kabine.
naime posto je zgrada bila stara a nije verovatno bilo sredstava za renoviranje ni jedna kabina nije imala vrata No
to su bile kabine sa 1/3 zida na mestu vrata tako da se videlo i ko je unutra i sta radi i sta ne radi , sve Shocked
naravno posle nekog vremena niko nije obracao paznju bilo nam je normalno.
jedino se trebalo naviknuti kad se dodje kuci.
Na vrh Go down
mad-max
Vodnik
Vodnik

Član foruma od prvog dana Spomenica Prvoborca
Broj komentara : 417
Član od : 2009-05-01
Dob : 49
M(j)esto zagreb hrvatska

KomentarNaslov komentara: Re: JESTE LI ZNALI....?   02.07.11 0:15

Pazi sad cjelu seriju serioznih komentara..... clown
Na vrh Go down
http://Landravac@gmail.com
alexandar

KomentarNaslov komentara: Re   02.07.11 0:24

bice tu i LJUBavnih posto se iz kabina najcesce culo"izadji LJUBim te" da stignem na smotru Wink
Na vrh Go down
saban
Vodnik
Vodnik

Broj komentara : 426
Član od : 2011-06-15

KomentarNaslov komentara: Re: JESTE LI ZNALI....?   05.07.11 16:31

ko je v

saban: komentar modifikovan dana: 21.07.11 15:00; prepravljeno ukupno 1 puta
Na vrh Go down
alexandar

KomentarNaslov komentara: Re   11.07.11 22:53

ovo je dosta ozbiljnije od "kabine" ali je isto za jese li znali....?
Posto sam bio najvisi u vodu pripala mi je "cast"da zaduzim PM kao licno naoruzanje.
12,5kg. na ledjima sve vreme obuke bas me namucilo.Vec pri prvom rasklapanju na
samom pocetku obuke primetio sam obelezja "wehrmachta"na mnogim delovima
oruzja a na poklopcu zatvaraca odozgo ,je bio utisnut grb sfrj preko izbrusenog starog
obelezja.Oruzje u besprekornom stanju a od oficira sam cuo da mu u tehn.kartonu
stoji da je ratni trofej sa neretve.Stajao je i broj MG 6233.Neobican utisak u prvim gusterskim
danima terao me na razmisljanje....
--mocno oruzje napravljeno da unisti zivu silu
--upotrebile ga dve vojske
--upotrebili ga Fric i Hans ili Jure i Petar , nosile ga mnoge generacije vojnika,Ive,Suljo,Branislav......
i sada ja.Te cinjenice su u meni izazvale veliko strahopostovanje i potrudio sam se da naucim sve o
PM-u.pricajuci ovo posle vojske mnogi mi nisu verovali pa ako ima slicnih slucajeva trazite"tipkacice"

lol!
Na vrh Go down
dobri covek
Gušter
Gušter

Broj komentara : 16
Član od : 2011-07-19
Dob : 55
M(j)esto Krusevac

KomentarNaslov komentara: puskomitraljez M-53   19.07.11 14:51

Ne videh gde si sluzio vojsku, pa neznam odakle ti tio o preturpijanim brojevima.
PM jeste bio konstrukcija nemacka, to stoji, ali je proizvodjen i u Kragujevcu - po njihovim, nemackim, nacrtima. Onda su ti nacrti 1945. ostali u KG, pa je tako predusece 44 proizvodilo dalje, samo za drugog gazdu.
Inace, koliko je to dobro oruzje, mozes videti na slikama tenkova nemacke vojske - svi oni imaju mitraljez koji je potpuno istog oblika kao i M53.
Ja sam ga nosio sa 16 godina, pa nisam toliko kukao kao ti. A da ih jesmo davali najvisima u stroju - to stoji.
Na vrh Go down
saban
Vodnik
Vodnik

KomentarNaslov komentara: Re: JESTE LI ZNALI....?   19.07.11 15:18

znate li

saban: komentar modifikovan dana: 21.07.11 15:00; prepravljeno ukupno 1 puta
Na vrh Go down
dobri covek
Gušter
Gušter

Broj komentara : 16
Član od : 2011-07-19
Dob : 55
M(j)esto Krusevac

KomentarNaslov komentara: Kosta Milovanovic   19.07.11 15:54

Potpukovnik srpske vojske koji je rekonstruisao staru srpsku pusku, a ciju je modifikaciju mauzer usvojio za konstruisanje svojeg zatvaraca za pusku model 1898. Uglavnom tako.

Neznam kakve veze imaju Koka i puskomitraljez. Prosvetli me, molim te.
Na vrh Go down
saban
Vodnik
Vodnik

KomentarNaslov komentara: Re: JESTE LI ZNALI....?   19.07.11 16:19

k

saban: komentar modifikovan dana: 21.07.11 14:26; prepravljeno ukupno 1 puta
Na vrh Go down
alexandar

KomentarNaslov komentara: Re: JESTE LI ZNALI....?   19.07.11 17:38

@dobri covek (citat):
Ne videh gde si sluzio vojsku, pa neznam odakle ti tio o preturpijanim brojevima.
PM jeste bio konstrukcija nemacka, to stoji, ali je proizvodjen i u Kragujevcu - po njihovim, nemackim, nacrtima. Onda su ti nacrti 1945. ostali u KG, pa je tako predusece 44 proizvodilo dalje, samo za drugog gazdu.
Inace, koliko je to dobro oruzje, mozes videti na slikama tenkova nemacke vojske - svi oni imaju mitraljez koji je potpuno istog oblika kao i M53.
Ja sam ga nosio sa 16 godina, pa nisam toliko kukao kao ti. A da ih jesmo davali najvisima u stroju - to stoji.

kao prvo dobro dosao dobri covece a sada da ti i replikujem malo.ti pitas"odakle ti to o preturpijanim brojevima" a ja sam u postu
naveo"...JE BIO UTISNUT GRB SFRJ PREKO IZBRUSENOG STAROG OBELEZJA" procitaj bolje Shocked Question
to sam ovde i spomenuo iz tog razloga....procitaj.savetujes me da vidim na slikama tenkove sa pm ili slicno pa evo.....
prvo je uradjen mg34....7.9mm imao je okruglu oblogu cevi , zatimmg42...7.9mm cetvrtasta obloga i imao je mogucnost vadjenja drvenog kundaka i umetanja na postolje kada je bio mitraljez ili umetanja dza pm u stalak sa posebnim nisanom
kada su se koristili za protivavionsku paljbu,i u novije vreme je uradjen tzv silver mg-3....7.62mm jos mocnije "cudo" koje ispaljuje
1200met.u min.mi smo radili naravno m53.naucio sam i ja po nesto......... ne znam sta si po cinu nije bitno.
a bilo mi je tesko navici se na 12.5kg na ledjima kad sam najteze nosio skolsku torbu.a ti sa 16god........... Sad
opet pozdrav pisi bolje nego da smo na tribinama lol!
Na vrh Go down
alexandar

KomentarNaslov komentara: Re   21.07.11 13:33

......bar nesto o "bezbednjacima"?
verovatno ste svi kao i ja imali priliku da vam stariji vojnici pokazu prstom i tiho kazu
"ono je bezbednjak".bilo je to onako konspirativno kao da se radi o kakvom cudu.
kasnije sam slusao poznanike koji su govorili da su to bili oficiri koji su cesto
hodali bez sapki raskopcani(govorim sta su drugi pricali),..posebni.
da li je neko imao iskustva sa njima?.......kakva im je bila formacijska uloga,
kadrovska struktura i slicno.
ajmo prva ruka DC javi se... Smile
Na vrh Go down
purger

Broj komentara : 4527
Član od : 2009-11-15
Dob : 51
M(j)esto ZAGREB

KomentarNaslov komentara: Re: JESTE LI ZNALI....?   30.07.11 21:24

aleksandar obradovic (citat):
verovatno ste svi kao i ja imali priliku da vam stariji vojnici pokazu prstom i tiho kazu
"ono je bezbednjak".bilo je to onako konspirativno kao da se radi o kakvom cudu.
kasnije sam slusao poznanike koji su govorili da su to bili oficiri koji su cesto
Nešto tako opisano izgledalo je i kod mene u kasarni uglavnom su se služili navlakušama Very Happy

Podporučnik
Podporučnik

Medalja za Vojne Zasluge Medalja za VZ
Prim(j)eran Vojnik Značka PV
Broj komentara : 1874
Član od : 2011-01-25

KomentarNaslov komentara: JESTE LI ZNALI....?   30.07.11 22:17

bezbednjaci u JNA su bili pripadnici vojne obavestajne sluzbe pripadnici vojne policije .vazilo je pravilo komadant kasarne ,bezbednjak pa svi ostali. odmah po dolasku u prekomandu saslusavao me bezbednjak jer bez njegovog odobrenja nisam mogao boraviti i raditi u tom objektu.samo nisam mogao odgovoriti na jedno pitanje /zasto nisam clan SKJ/ inace isao sam na raport kod njega vise puta i obavezno posle radnog vremena sa upozorenjem da o sadrzini razgovora negovorim nikom.
Na vrh Go down
alexandar

KomentarNaslov komentara: Re   30.07.11 23:21

@vladimir (citat):
bezbednjaci u JNA su bili pripadnici vojne obavestajne sluzbe pripadnici vojne policije .vazilo je pravilo komadant kasarne ,bezbednjak pa svi ostali. odmah po dolasku u prekomandu saslusavao me bezbednjak jer bez njegovog odobrenja nisam mogao boraviti i raditi u tom objektu.samo nisam mogao odgovoriti na jedno pitanje /zasto nisam clan SKJ/ inace isao sam na raport kod njega vise puta i obavezno posle radnog vremena sa upozorenjem da o sadrzini razgovora negovorim nikom.

pa tako od prilike.imali su sablon..kako ,ko, od koga,kome,....cuti.bezvezno je izgledalo.
nama onako mladima je lako bilo ostaviti utisak "konspiracije"i "neceg vaznog" sa par
forica. Rolling Eyes inace su bili i najvece tracare.dosta lose iskustvo sam imao scratch
Na vrh Go down
vladimir
Podporučnik
Podporučnik

Broj komentara : 1874
Član od : 2011-01-25

KomentarNaslov komentara: JESTE LI ZNALI   31.07.11 12:30

kradja oruzija i municije iz obijenog magacina to nije forica,bezveze, vec ozbiljna stvar.
Na vrh Go down
alexandar

KomentarNaslov komentara: Re   31.07.11 13:14

@vladimir (citat):
kradja oruzija i municije iz obijenog magacina to nije forica,bezveze, vec ozbiljna stvar.

daleko od toga. to je mnogo ozbiljna stvar.ja sam mislio na "forice" prilikom razgovora sa vojskom oko
nebitnih iskrslih problema.a da je VOS obavljao posao kako treba mnoge nemile stvari bi bile sprecene.
zamislite primer a mnogi od vas sigurno znaju.oficiri su zaduzivali magacine,spremista,depoe i slicno, a
da se decenijama nije znalo brojno stanje istih.niti se znalo da li tu zaista ima necega Shocked
(naravno ne svuda) ali je cinjenica da je toga bilo i da je neko izvlacio debelu imovinsku i drugu korist
a cutalo se Exclamation

lol!
Na vrh Go down
Vojnik Graničar
Kapetan
Kapetan

Jubilarna Medalja "Prva Petol(j)etka Prva Petol(j)etka
Broj komentara : 3997
Član od : 2011-09-05
Dob : 46
M(j)esto Split

KomentarNaslov komentara: JESTE LI ZNALI....?   15.10.11 7:35

Citat :
Zastavnik Aleksandar Obradovic:

-ovo je dosta ozbiljnije od "kabine" ali je isto za jese li znali....?
Posto sam bio najvisi u vodu pripala mi je "cast"da zaduzim PM kao licno naoruzanje.
12,5kg. na ledjima sve vreme obuke bas me namucilo.Vec pri prvom rasklapanju na
samom pocetku obuke primetio sam obelezja "wehrmachta"na mnogim delovima
oruzja a na poklopcu zatvaraca odozgo ,je bio utisnut grb sfrj preko izbrusenog starog
obelezja.Oruzje u besprekornom stanju a od oficira sam cuo da mu u tehn.kartonu
stoji da je ratni trofej sa neretve.Stajao je i broj MG 6233.Neobican utisak u prvim gusterskim
danima terao me na razmisljanje....
--mocno oruzje napravljeno da unisti zivu silu
--upotrebile ga dve vojske
--upotrebili ga Fric i Hans ili Jure i Petar , nosile ga mnoge generacije vojnika,Ive,Suljo,Branislav......
i sada ja.Te cinjenice su u meni izazvale veliko strahopostovanje i potrudio sam se da naucim sve o
PM-u.pricajuci ovo posle vojske mnogi mi nisu verovali pa ako ima slicnih slucajeva trazite"tipkacice"

Složio bi se sa izlaganjem Druga zastavnika prve klase Aleksandra Obradovića što se tiče mitraljeza M53 kalibar 7,9 mm. Ja sam imao prilike 1988 godine u Maribor u kasarni "Tone Tomšič" - V.P. 8164/20-3, vidjeti to močno oružje njemačke vojske iz II svjetskoga rata kojega je koristila JNA. Stvarno na oružju je na nekoliko mjesta bio utisnut znak "Wehrmachta" tj. znak orla sa raširenim krilima a u kanđama je imao njemački kukasti križ. Oružje ili je bilo napravljeno od jako kvalitetnog metala ili je jako dobro održavano jer na njemu nisam vidio tragove zahrđalosti. Nisam se mogao načuditi kako Jugoslovenska narodna armija koja je bila pod komunističkim nadzorom može imati u svome arsenalu takvo oružje sa znakom vojske koja je taj narod zavila u crno u II svjetskom ratu. Također za vrijeme rata u Hrvatskoj 1991 sam isto imao prilike vidjeti isti prizor mitraljez M53 kalibar 7,9 mm na kojem je također bio utisnut znak "Wehrmachta" tj. znak orla sa raširenim krilima a u kanđama je imao njemački kukasti križ. To je oružje za sve ratove i za sve vojske, neuništivo je i jako močno, gledao sam kada iz mitraljeza M53 pucaju pa to je strava, naročito je močan kada ga se postavi na postolje može se odrediti graničnicima da mitraljez puca do određene širine lijevo i desno i određene visine gore i dolje, to je naročito dobro kada se puca u mraku na neprijatelja koji dolazi iz određenog pravca a kojeg tada u mraku ne možemo vidjeti ali ga iz toga pravca očekujemo. bounce

Vojnik Graničar: komentar modifikovan dana: 07.12.11 17:42; prepravljeno ukupno 8 puta
Na vrh Go down
http://www.liveleak.com/
alexandar

KomentarNaslov komentara: Re   15.10.11 11:48

E sad nas je devojica koji smo videli isto.......Nema da nam neko kaze da pricamo neistinu.
Pozzz.....Splite... Wink cheers Smile
Na vrh Go down
Kaplar M
Stariji Vodnik
Stariji Vodnik

Broj komentara : 650
Član od : 2010-11-06
M(j)esto Belgrade

KomentarNaslov komentara: Re: JESTE LI ZNALI....?   15.10.11 12:08

E sad nas je devojica koji smo videli isto.......Nema da nam neko kaze da pricamo neistinu.
Pozzz.....Splite... Wink cheers Smile

Video i ja!!!
Na vrh Go down
Kaplar M
Stariji Vodnik
Stariji Vodnik

Broj komentara : 650
Član od : 2010-11-06
M(j)esto Belgrade

KomentarNaslov komentara: Re: JESTE LI ZNALI....?   15.10.11 12:10

U vojnom muzeju u Beogradu postoji puška iz II sv. rata koja neverovatno liči na M-48. Na kundaku su oznake Trećeg Rajha. Verovatno su i te puške nosile prve posleratne generacije vojnika JNA.
Na vrh Go down
Gringo
Kapetan
Kapetan

Broj komentara : 3758
Član od : 2011-09-29

KomentarNaslov komentara: Re: JESTE LI ZNALI....?   15.10.11 15:34

Pa naravno da se to oružje nije uništavalo i bilo ga je diljem Juge, neke primjerke koristilo se i tijekom ratova na ovim prostorima od 91 i još jedno svakako se mora napomenuti da su Nijemci koristili kvalitetnije materijale za izradu oružja od CZ i Kragujevca jer neko vrijeme juga nije dobivala kvalitetan čelik iz Švedske već je bazirala svoje proizvode iz nekvalitetnih materijala tj iz istočnog bloka, a kvaliteta izrade je bila slična a što se tiće Kalaša i bolje od SSSR-a,.....a oružja s takvim obilježjima ima i danas i vrlo je upotrebljivo!!
Na vrh Go down
alexandar

KomentarNaslov komentara: Re   15.10.11 17:59

Gde god se radila kao licenca ili u samoj Nemackoj gde je nastala bila je "strahovito oruzje"Osnovna verzija ,o kojoj pricamo, znaci ona koja je ostala iz rata, je KARABIN 98 KRATKI ili sa duzom cevi (K98k ili K98) na Nemackom..Mauser Modell 98-Karabiner98k. poceo se proizvoditi 1935 u Nemackoj i verovali ili ne od 1935 pa do kraja rata , i nekoliko godina posle , proizvelo se 14.646.260. komada.
Fabriku Mauzer su osnovali bracaPeter Paul i Vilhelm Mauzer i imali su najbolju fabriku oruzja od kraja 19.veka pa do kraja 2.sv.rata
Preteca svih modela je Mauser model iz 1898. poznat kao Gewehr 98.a 1904. godine konstruktori Mausera uvode novi tip metka, umesto tupog vrha ,ostri vrh i posle toga se pojavljuje ova kratka verzija (KURZ).Mnogi ne znaju da se 1942. pojavio model sa preklopnom verzijom kundaka za padobrance.
Mi smo pravili ipak najpoznatije i najkvalitetnije verzije(licence)Mauzera.Jugoslovenska Kraljevska Vojska je imala M24,zatim FNRJ zastavin M24/47 i na kraju M48
Ispitano je i dokazano na poliginima da metak ispaljen iz njega moze da "ubije"dvostruku snagu konja na daljini od 3kilometra
Na vrh Go down
Gringo
Kapetan
Kapetan

Broj komentara : 3758
Član od : 2011-09-29

KomentarNaslov komentara: Re: JESTE LI ZNALI....?   15.10.11 18:23

http://forum.hr-oruzje.org/index.php
Ako koga zanima tu imate brdo podataka i dobre recenzije o mnogim oružjima kao i zakonima, ako koga zanima.....eto da i ja malo reklamiram!!!
Na vrh Go down
zagi
Gušter
Gušter

Broj komentara : 63
Član od : 2011-03-17
Dob : 45
M(j)esto Zagreb i okolica

KomentarNaslov komentara: Re: JESTE LI ZNALI....?   07.12.11 7:15

Znam samo da su se povremeno čudno ponašali, možda i zbog toga što sam im preko kapije prešvercao na litre lozovače.
Na vrh Go down
T-55
Gušter
Gušter

Broj komentara : 28
Član od : 2012-01-31
M(j)esto Umag - Hrvatska

KomentarNaslov komentara: bezbednjaci   01.02.12 14:24

Ja sam imao iskustva sa bezbednjakom, kapetanom. Bila je godišnjica onoga kada je Keljemendi pobio one vojnike, ne sjećam se više gdje, pa sam ja, a ne i samo ja nego i ostali dobili zadatak od tog kapetana da motrimo na albance, zadatak je bio sloijedeći: moramo pratiti što rade i što pričaju, tko se sa kim druži i tako to... i da moram u dogovoreno doći dati izvještaj. evo kao je to bilo: pita kapetan i šta je radio (taj moj kojeg sam kao pratio) ja mu kažem, probudio se, pa se umio, pa je izašao na tjelovježbu, pa na doručak i tako sve što je radio, a sa kime se družio? pa sa time i time, kao i inače. A šta su pričali? A stalno su psovali. kako stalno psovali a ostalo? Pa pričali su stalno, ali sam na albanskom razumio samo psovke! Smile)

Na vrh Go down
Sponsored content

KomentarNaslov komentara: Re: JESTE LI ZNALI....?   Today at 20:37

Na vrh Go down

JESTE LI ZNALI....?
Vidi prethodnu temu Vidi sljedeću temu Na vrh 
Stranica 1/5Idi na stranicu : 1, 2, 3, 4, 5  Next
 Similar topics
-
» JESTE LI ZNALI....?
» Jeste li religiozni