FORUM BIVŠIH PRIPADNIKA NEKADAŠNJE JNA

Sva(t)ko ima pravo na sjećanja - Свако има право на сећања - Vsak ima pravico na spomine - Секој има право на сеќавање - Gjith kush ka të drejt për kujtime - Mindenkinek joga van az emlekeihez

HomeRegistracijaLogin
_______________Bile su to dobre i loše godine. Bile su to godine aktivnosti i uspavanosti, godine uvažavanja i nerazum(ij)evanja, godine druženja i ljutnje, odlazaka i dolazaka, nagradjivanja i kažnjavanja, ukora i oprosta, godine radosti i tuge... svega je bilo izuzev: mržnje. Sedam godina postojimo. Branimo pravo na s(j)ećanja! Vaš Forum BPN JNA.

Share | 

JESTE LI ZNALI....?

Vidi prethodnu temu Vidi sljedeću temu Go down 
Idi na stranicu : Previous  1, 2, 3, 4, 5  Next
AutorPoruka
zagi
Gušter
Gušter

Broj komentara : 63
Član od : 2011-03-17
Dob : 45
M(j)esto Zagreb i okolica

KomentarNaslov komentara: Re: JESTE LI ZNALI....?   01.02.12 14:54

Dogodilo se to u Paraćinu 80 i neke.
Na vrh Go down
T-55
Gušter
Gušter

Broj komentara : 28
Član od : 2012-01-31
M(j)esto Umag - Hrvatska

KomentarNaslov komentara: Re: JESTE LI ZNALI....?   01.02.12 15:17

@zagi (citat):
Dogodilo se to u Paraćinu 80 i neke.
da tročno, Paraćin, hvala na info..Smile
Na vrh Go down
zagi
Gušter
Gušter

Broj komentara : 63
Dob : 45
M(j)esto Zagreb i okolica

KomentarNaslov komentara: Re: JESTE LI ZNALI....?   01.02.12 15:48

Nema na čemu. Urezalo mi se to u memoriju , mada nisam siguran koje je to bilo godine. Bilo je to udarna vijest u svim medijima. A kako i nebi kad je poginuo veći broj vojnika.
Na vrh Go down
nerona
Džomba
Džomba

Broj komentara : 161
Član od : 2011-07-20

KomentarNaslov komentara: Re: JESTE LI ZNALI....?   02.02.12 12:58

Mi smo ih nazivali Bezveznjaci!!
Bili su to mutni tipovi kaj su se uglavnom ko fol plašili unutrašnjeg neprijatelja.Neki vojnici(rijetki) su drukali druge zbog običnih gluposti pa bi onda bilo ispiranje mozga.
Uglavnom ih većina vojnika nije voljela.

nerona: komentar modifikovan dana: 08.10.12 22:17; prepravljeno ukupno 1 puta
Na vrh Go down
alexandar
GENERAL JNA - Zam(j)enik Načelnika GŠ
GENERAL  JNA - Zam(j)enik Načelnika GŠ

Orden za vojne zasluge s velikom zvijezdom (I.red) Orden za VZ
Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima Orden za VZ
Jubilarna Medalja 7 g. Jubilarna Medalja 7 g.
Broj komentara : 4380
Član od : 2011-06-23
Dob : 53
M(j)esto Loznica , Srbija

KomentarNaslov komentara: Re   02.02.12 13:11

Citat :
nerona
..... ponašili se kao šerifi ........

Kako god ih nazivali, mozda je ova konstatacija najprimerenija....uzevsi u obzir iskustva drugih i svoja i price kojih je dosta bas o ovim oficirima.
Isto tako ne bi bilo primereno a ne dodati da ne treba sve "bezbednjake" stavljati u isti kos, odnosno kao i oficiri drugih rodova, bilo ih je i" ovako i onako" ni manje ni vise.Samo su oni bili vise u centru paznje obzirom na specificnu ulogu.

Džomba
Džomba

Broj komentara : 161
Član od : 2011-07-20

KomentarNaslov komentara: Re: JESTE LI ZNALI....?   03.02.12 0:53

aleksandar obradovic (citat):
Citat :
nerona
..... ponašili se kao šerifi ........

Kako god ih nazivali, mozda je ova konstatacija najprimerenija....uzevsi u obzir iskustva drugih i svoja i price kojih je dosta bas o ovim oficirima.
Isto tako ne bi bilo primereno a ne dodati da ne treba sve "bezbednjake" stavljati u isti kos, odnosno kao i oficiri drugih rodova, bilo ih je i" ovako i onako" ni manje ni vise.Samo su oni bili vise u centru paznje obzirom na specificnu ulogu.

Ma da. Drugih oficira je bilo više onih dobrih ili donekle pristupačnih običnim vojnicima.Bezbednjaci i njihova kompletna služba su bili svet za sebe.No bilo je primjetno zaziranje od njih čak i kod oficira.
Doduše ja sam upoznal sam dvojicu ali sam čul od drugih vojnika kaj su imali probleme z njima.

Na vrh Go down
Matrix
Poručnik
Poručnik

Broj komentara : 2436
Član od : 2011-04-23
M(j)esto Dalmacija i šire - PROM-3

KomentarNaslov komentara: Re: JESTE LI ZNALI....?   03.02.12 1:48

@nerona (citat):
Mi smo ih nazivali Bezveznjaci!!
Bili su to mutni tipovi kaj su se uglavnom ko fol plašili unutrašnjeg neprijatelja.Neki vojnici(rijetki) su drukali druge zbog običnih gluposti pa bi onda bilo ispiranje mozga.
Uglavnom ih većina vojnika nije voljela.
U Bitoli je glavni Bezveznjak bil neki kapetan ili major Zdravković kaj je poslje bil na dubrovačkom ratištu
Ak su Zastivnici bili naj omiljeni oficiri,Bezveznjaci su sigurno nosili titulu naj omraženijih.Da oni nisu postojali i ponašili se kao šerifi u JNA bi bilo puno ugodnije.

Sa ovim se potpuno slažem jer sam sa sa njima bio u kontaktu dva puta (ili obavještajnom razgovoru) koji je na mene ostavio utisak kao i na ono što si napisao da ih ni oficiri nisu obožavali dok su Zastavnici bili priča za sebe i spadali su u kategoriju onih koji su ti davali energiju da izdržiš sve dobro i loše.

Matrix
Poručnik
Poručnik

Broj komentara : 2436
Član od : 2011-04-23
M(j)esto Dalmacija i šire - PROM-3

KomentarNaslov komentara: Re: JESTE LI ZNALI....?   03.02.12 1:56

Gde god se radila kao licenca ili u samoj Nemackoj gde je nastala bila je "strahovito oruzje"Osnovna verzija ,o kojoj pricamo, znaci ona koja je ostala iz rata, je KARABIN 98 KRATKI ili sa duzom cevi (K98k ili K98) na Nemackom..Mauser Modell 98-Karabiner98k. poceo se proizvoditi 1935 u Nemackoj i verovali ili ne od 1935 pa do kraja rata , i nekoliko godina posle , proizvelo se 14.646.260. komada.
Fabriku Mauzer su osnovali bracaPeter Paul i Vilhelm Mauzer i imali su najbolju fabriku oruzja od kraja 19.veka pa do kraja 2.sv.rata
Preteca svih modela je Mauser model iz 1898. poznat kao Gewehr 98.a 1904. godine konstruktori Mausera uvode novi tip metka, umesto tupog vrha ,ostri vrh i posle toga se pojavljuje ova kratka verzija (KURZ).Mnogi ne znaju da se 1942. pojavio model sa preklopnom verzijom kundaka za padobrance.
Mi smo pravili ipak najpoznatije i najkvalitetnije verzije(licence)Mauzera.Jugoslovenska Kraljevska Vojska je imala M24,zatim FNRJ zastavin M24/47 i na kraju M48
Ispitano je i dokazano na poliginima da metak ispaljen iz njega moze da "ubije"dvostruku snagu konja na daljini od 3kilometra

manje više ste sve napisali o puški koja se najduže i u najviše primjeraka proizvodila i prva je po redu a AK-47 u raznim inačicama kao i ona odmah iza nje.Ovaj tvoj podatak je blizak istini jer krajnji domet M-48 je 5 km a sa dobrom optikom na 2 km dobar strijelac radi čuda,isprobao do 1,400 uz stručni savjet koji tad nisam uzimao ozbiljno ali pogodak je skinuo moje dileme Wink

pera84
GENERAL POTPUKOVNIK Načelnik OPOD-a
GENERAL POTPUKOVNIK Načelnik OPOD-a

Jubilarna Medalja 7 g. Jubilarna Medalja 7 g.
Jubilarna Medalja "Prva Petol(j)etka Prva Petol(j)etka
Broj komentara : 3366
M(j)esto USA

KomentarNaslov komentara: Re: JESTE LI ZNALI....?   04.02.12 3:43

aman zaman, Obradovicu, nisu valjda vezali dva konja jednog do drugog pa gadjali s tri km Laughing

sala mala. a da je bila ubitacna jeste. slazem se s Matrixom, a vidio sam i sam kakva cuda cini s optikom. ovdje se moze naci u malo boljim prodavnicama oruzja i cijena joj je stotinjak dolara. uglavnom su to dobro izraubovani primjerci ali moze se naci i prilicno ocuvan komad. vecina prolazi kraj nje bez zastajanja al' ozbiljniji kolekcionari i bolji poznavaoci oruzja ne propustaju priliku da je za bagatelu stave u kolekciju. koriste je i kao lovacko oruzije. municija nije problem.
Na vrh Go down
Bogart
Vodnik
Vodnik

Broj komentara : 444
Član od : 2012-06-07

KomentarNaslov komentara: Re: JESTE LI ZNALI....?   30.10.12 2:40

u kasarni u crnomelju te 82 godine,sam zaista bio iznenadjen kako izgledaju WC kabine.
naime posto je zgrada bila stara a nije verovatno bilo sredstava za renoviranje ni jedna kabina nije imala vrata No
to su bile kabine sa 1/3 zida na mestu vrata tako da se videlo i ko je unutra i sta radi i sta ne radi , sve Shocked
naravno posle nekog vremena niko nije obracao paznju bilo nam je normalno.
jedino se trebalo naviknuti kad se dodje kuci
Hahahahaha... Laughing Mislio sam da su ti klozeti bez vrata bili rezervisani samo za juzne krajeve, u skladu sa izrekom "sto juznije, to tuznije", kad ono cvrc, ziveo sam u zabludi. Laughing Priznajem da me je bio blam da vrsim nuzdu u njima, mozete zamisliti kakav bi autoritet imao medju gusterima da su svaki put gledali kako izgleda staza dok kaki. Laughing Isao sam na veliku nuzdu iskljucivo kasno nocu, kad je manja frekvencija, kad su samo dzombe kakile. Laughing

Na vrh Go down
Bogart
Vodnik
Vodnik

KomentarNaslov komentara: Re: JESTE LI ZNALI....?   30.10.12 5:07

Ovo me potsetilo na koriscenje poljskog WC-a koji je bio napravljen u parkicu ispred ulaza u zgradu mog bataljona nakon sto su u nisku kasarnu prispeli rezervisti. Nije bilo dovoljno kapaciteta te vrste, pa su pred zgradom sklepali drvenu konstrukciju - niz boksova pod zajednickom nadstresnicom postavljenih iznad iskopane rupcage, bez vrata naravno. Laughing I te improvizovane klonje su se mogle dostojanstveno koristiti samo kasno nocu, jedino tada bi covek mogao da se olaksa na miru, onako opusteno. Zateklo bi se tako kasno uvece vise nas sapatnika i fino bi procaskali dok svi istovremeno obavljamo fizioloske potrebe, bila je to osobena prilika za druzenje, prelo na cucavcima. Laughing U diskusiju bi se ukljucili i oni koji su u medjuvremenu prispeli i koji su cekali da se oslobodi neko od mesta u kabinama, Laughing Verujem da vecinu tih ljudi ni clanovi porodica nisu posmatrali dok obavljaju veliku nuzdu, a eto za vreme odsluzenja vojnog roka su bili u prillici da dozive takvu bizarnost.
Na vrh Go down
dpuric
GENERAL ARMIJE Načelnik Pravne Službe

Pravna Služba Pravna Služba
Broj komentara : 3172
Član od : 2012-10-22
Dob : 50
M(j)esto Kraljevo

KomentarNaslov komentara: Re: JESTE LI ZNALI....?   30.10.12 11:18

u kasarni u crnomelju te 82 godine,sam zaista bio iznenadjen kako izgledaju WC kabine.
naime posto je zgrada bila stara a nije verovatno bilo sredstava za renoviranje ni jedna kabina nije imala vrata
to su bile kabine sa 1/3 zida na mestu vrata tako da se videlo i ko je unutra i sta radi i sta ne radi , sve
naravno posle nekog vremena niko nije obracao paznju bilo nam je normalno.
jedino se trebalo naviknuti kad se dodje kuci.

U celoj JNA (u trupi) bile su takve kabine, Verovatno su nekada po kabinama pisane nekakve parole a bilo je možda i vešanja pa su odlučili da se vrata uklone. Ko zna.

Na vrh Go down
dpuric

M(j)esto Kraljevo

KomentarNaslov komentara: Re: JESTE LI ZNALI....?   30.10.12 11:23

@Bogart (citat):
Hahahahaha... Mislio sam da su ti klozeti bez vrata bili rezervisani samo za juzne krajeve, u skladu sa izrekom "sto juznije, to tuznije", kad ono cvrc, ziveo sam u zabludi. Priznajem da me je bio blam da vrsim nuzdu u njima, mozete zamisliti kakav bi autoritet imao medju gusterima da su svaki put gledali kako izgleda staza dok kaki. Isao sam na veliku nuzdu iskljucivo kasno nocu, kad je manja frekvencija, kad su samo dzombe kakile.

Ha, ha. Ja sam kao stažista koristio WC kabinu komandanta diviziona koju nisu smeli da koriste nijedan oficir u jedinici. A pošto je zastavnik-ref.opštih poslova ili bio na bolovanju ili kada je na poslu onda je pijan ja sam pored redovnih obaveza radio u kancelariji k-danta kao ref.opštih poslova pa mi je korišćenje "njegove" WC kabine tolerisao. Naravno, oficirima je bilo krivo...

Na vrh Go down
dpuric

M(j)esto Kraljevo

KomentarNaslov komentara: Re: JESTE LI ZNALI....?   30.10.12 11:28

@zagi (citat):
Nema na čemu. Urezalo mi se to u memoriju , mada nisam siguran koje je to bilo godine. Bilo je to udarna vijest u svim medijima. A kako i nebi kad je poginuo veći broj vojnika.

Mislim da je bilo 1986. god. u prolece.

Na vrh Go down
Bogart
Vodnik
Vodnik

KomentarNaslov komentara: Re: JESTE LI ZNALI....?   31.10.12 0:28

@dpuric (citat):
@Bogart (citat):
Hahahahaha... Mislio sam da su ti klozeti bez vrata bili rezervisani samo za juzne krajeve, u skladu sa izrekom "sto juznije, to tuznije", kad ono cvrc, ziveo sam u zabludi. Priznajem da me je bio blam da vrsim nuzdu u njima, mozete zamisliti kakav bi autoritet imao medju gusterima da su svaki put gledali kako izgleda staza dok kaki. Isao sam na veliku nuzdu iskljucivo kasno nocu, kad je manja frekvencija, kad su samo dzombe kakile.

Ha, ha. Ja sam kao stažista koristio WC kabinu komandanta diviziona koju nisu smeli da koriste nijedan oficir u jedinici. A pošto je zastavnik-ref.opštih poslova ili bio na bolovanju ili kada je na poslu onda je pijan ja sam pored redovnih obaveza radio u kancelariji k-danta kao ref.opštih poslova pa mi je korišćenje "njegove" WC kabine tolerisao. Naravno, oficirima je bilo krivo...
Nisam bio te srece, u mojoj brigadi staze nisu imale nikakve privilegije, osim povlascenih izlazaka u grad, a i to samo nesto malo vremena dok nije zaratilo. Baksuzluk. Grbavost, sto se kaze... Very Happy

Na vrh Go down
semsudin
Podporučnik
Podporučnik

Medalja za Vojne Zasluge Medalja za VZ
Prim(j)eran Vojnik Značka PV
Broj komentara : 1302
Član od : 2013-03-11
Dob : 49
M(j)esto GRABOVAC, VELIKA KLADUSA

KomentarNaslov komentara: Re: JESTE LI ZNALI....?   20.04.13 19:03

U velikim kasarnama su otprilike bili ti wc-evi na isti nacin napravljeni .Konkretno u mojoj kasarni Sentvid u Ljubljani bila su glavna vrata od wc a unutra kabine nesto slicno kao danas tus kabine u kupatilu.Jedino su bile odignute jedno 20 centimetara od poda i visoke oko 2 metra.Unutra su bili cucavci sa vodokotlicom.Za cistiti bili su prakticni jer si sa dzogerom mogao lakse cistiti bas zbog toga sto je odignut 20 cantimetara. Jedina zamjerka tim wc kabinama je bila ta ako neki vojnik ima jak proljev tad moze nastradati i onaj drugi vojnik ako se zadesi tu sa druge strane kabine.
Na vrh Go down
bojnik
Poručnik
Poručnik

Prim(j)eran Vojnik Znacka PV
Broj komentara : 2815
Član od : 2012-11-13
Dob : 51
M(j)esto Slavonija - Slanina & kulen + čvarci & kobasice

KomentarNaslov komentara: Re: JESTE LI ZNALI....?   20.04.13 19:42

@semsudin (citat):
U velikim kasarnama su otprilike bili ti wc-evi na isti nacin napravljeni .Konkretno u mojoj kasarni Sentvid u Ljubljani bila su glavna vrata od wc a unutra kabine nesto slicno kao danas tus kabine u kupatilu.Jedino su bile odignute jedno 20 centimetara od poda i visoke oko 2 metra.Unutra su bili cucavci sa vodokotlicom.Za cistiti bili su prakticni jer si sa dzogerom mogao lakse cistiti bas zbog toga sto je odignut 20 cantimetara. Jedina zamjerka tim wc kabinama je bila ta ako neki vojnik ima jak proljev tad moze nastradati i onaj drugi vojnik ako se zadesi tu sa druge strane kabine.

U većini slućajeva izvedba WC na takav naćin bila je učinkovita glede čišćenja. Da se privatnosti imalo, nije, konkretno u ŠROA Zadar nismo imali takvih problema, a u KMT ZG sam koristio WC od k-dira čete, tako da sam u debelom luku zaobišao WC od obićnih smrtnika.
Neznam dali vam je poznato "miniranje" WC-a, radilo se na slijedeći način: sa vodokotlića se odvrnula cijev i pomakla u stranu, obićno vojska nije gledala giore pa prilikom puštanja vode dolaziilo je do polijevanja. To "miniranje" je upalilo dva-ti puta, a onda su svi bili oprezni.
Jeste li znali da ukoliko vam je falilo bočica od sokova za marendu gdje da ih potražite??? Naravno u WC-u, dalje bez komentara.
jeste li znali da su vrata od WC-a bile druge zidne novine, bilo je svega od doskočica, psovki, pametnih stvari do klasičnih brojki npr. SITNO 007 (James Bond).

Na vrh Go down
purger
GENERAL JNA - Zam(j)enik Načelnika GŠ
GENERAL  JNA - Zam(j)enik Načelnika GŠ

Broj komentara : 4527
Član od : 2009-11-15
Dob : 51
M(j)esto ZAGREB

KomentarNaslov komentara: Re: JESTE LI ZNALI....?   20.04.13 19:42

Taman nešto žvačem ispred kompa Very Happy moj Semsudine Mad

Džomba
Džomba

Broj komentara : 158
Član od : 2010-04-09
Dob : 66
M(j)esto Ljubljana

KomentarNaslov komentara: Re: JESTE LI ZNALI....?   02.05.13 15:48

U našoj pješadiji je bilo isto tako mitraljeza sa njemačkim oznakama pojedinih djelova , zato ga i nisam htio uzeti u moj program , najboljeg u svim brzinskim disciplinama , vojnikom dostupnoga naoružanja. Pošto je bio za mene Njemački , mislio sam , da je naš drugaćiji i da se sa tim trofejima ne isplati gubiti vrijemena. Ja se nadao , da ima nekakva olimpiada , gdje su discipline rastavljanje i sastavljanje oružja, pa da idem malo u život. Šišao sam sve i oficire u svim vrstama streljaćkoga , kao i sklopova tenka.
Tako sam inspektora GINE tolko iznenadio sa postignutim vrijemenom , da mu je skoro štoparica ispala sa tenka , kako je skoćio na nju, da je zaustavi na moje gotovo, a on mislio i malo sjest i prićati sa mojim kamandirom čete. 10.5 sek , a vrijeme po ruskim tablicama 1.5 min za odličan.
Što se WC tiće , mi smo dobili posle dolaska absolutno na novo napravljene i kompletne kabine sa istim takvim vratima, koje su bile iz onoga mutnoga stakla sa čeličnom mrežom u njemu. Još uvijek bolje nego u Rusiji , gdje nema nikakvih zidova , samo školjke poredane jedna do druge , pa možeš sa susjedećim lijevo ili desno od tebe , igrati i karte za vrijeme sranja.
Interesantno bi bilo ,da se javi netko , ko je bio 1968 3 mjeseca u tenku na Mađarskoj granici , pa da kaže gde su jim bili WC-eji.

čato: komentar modifikovan dana: 03.05.13 10:07; prepravljeno ukupno 1 puta
Na vrh Go down
Djuvegija
Gušter
Gušter

Broj komentara : 10
Član od : 2013-05-02

KomentarNaslov komentara: Re: JESTE LI ZNALI....?   03.05.13 0:51

Kod nas u Ptuju nije bilo vrata na klozetu
Na vrh Go down
Gargamel
Gušter
Gušter

Broj komentara : 87
Član od : 2012-11-19

KomentarNaslov komentara: Re: JESTE LI ZNALI....?   03.05.13 1:23

Pa nisu nigdje bila vrata samo mala pregrada do pola. Inace svugdje cucavci su bili - to je nasa tradicija dok su na zapadu navikli da sjede.
Na vrh Go down
pukovnik
Poručnik
Poručnik

Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima orden za VZ
Prim(j)eran Vojnik značka PV
Broj komentara : 2159
Član od : 2012-02-29

KomentarNaslov komentara: Re: JESTE LI ZNALI....?   03.05.13 11:33

@čato (citat):
U našoj pješadiji je bilo isto tako mitraljeza sa njemačkim oznakama pojedinih djelova , zato ga i nisam htio uzeti u moj program , najboljeg u svim brzinskim disciplinama , vojnikom dostupnoga naoružanja. Pošto je bio za mene Njemački , mislio sam , da je naš drugaćiji i da se sa tim trofejima ne isplati gubiti vrijemena. Ja se nadao , da ima nekakva olimpiada , gdje su discipline rastavljanje i sastavljanje oružja, pa da idem malo u život. Šišao sam sve i oficire u svim vrstama streljaćkoga , kao i sklopova tenka.
Tako sam inspektora GINE tolko iznenadio sa postignutim vrijemenom , da mu je skoro štoparica ispala sa tenka , kako je skoćio na nju, da je zaustavi na moje gotovo, a on mislio i malo sjest i prićati sa mojim kamandirom čete. 10.5 sek , a vrijeme po ruskim tablicama 1.5 min za odličan.
Što se WC tiće , mi smo dobili posle dolaska absolutno na novo napravljene i kompletne kabine sa istim takvim vratima, koje su bile iz onoga mutnoga stakla sa čeličnom mrežom u njemu. Još uvijek bolje nego u Rusiji , gdje nema nikakvih zidova , samo školjke poredane jedna do druge , pa možeš sa susjedećim lijevo ili desno od tebe , igrati i karte za vrijeme sranja.
Interesantno bi bilo ,da se javi netko , ko je bio 1968 3 mjeseca u tenku na Mađarskoj granici , pa da kaže gde su jim bili WC-eji.

Takav se sigurno neće javiti jer ih nema.

Podporučnik
Podporučnik

Broj komentara : 1302
Član od : 2013-03-11
Dob : 49
M(j)esto GRABOVAC, VELIKA KLADUSA

KomentarNaslov komentara: Re: JESTE LI ZNALI....?   25.01.15 11:49

Padobranci sa jednim kablom

Za razliku od američkih i britanskih pa i padobrana pilota
luftwaffe-a padobrani njemačkih padobranaca nisu bili vezani za vojnika
sa dva već sa samo jednim kablom i to na sredini leđa što je dovelo do
toga da padobranac bude okrenut licem zemlji i da mora da se dočeka na
laktovima i koljenima. Sve ovo dovelo je do pojave nekoliko problema. Pre
svega opasnost od povrede pri dodiru sa zemljom bila je velika a kao
drugi veliki problem uzima se nemoguđnost da se skok izvede zajedno sa
oružjem, a pored ovoga nije postojala ni najmanja naznaka kontrole
padobrana pri skoku. Oružja su bacana u posebnim kanisterima tako da je
jedinica bila spremna za akciju tek nakon što pronađe i uzme svoje
oružje. Mada vojnici nisu skakali potpuno nenaoružani jer su sa sobom
pri skoku imali P.08 parabellum (Luger), nož i često po nekoliko
granata.
Na vrh Go down
013gonzo
Poručnik
Poručnik

Prim(j)eran Vojnik Znacka PV
Broj komentara : 2013
Član od : 2014-08-16
Dob : 66
M(j)esto Beograd

KomentarNaslov komentara: Re: JESTE LI ZNALI....?   25.01.15 17:11

@Gargamel (citat):
Pa nisu nigdje bila vrata samo mala pregrada do pola. Inace svugdje cucavci su bili - to je nasa tradicija dok su na zapadu navikli da sjede.
sada sam vido kometare na wc kabine. 
kada sam 1989. bio u tadašnjem sssr-u grad perm na železničkoj stanici wc je izgledao ovako:

u sredini betonska platforma sa rupama.
okolo zidova kanal / valov sa izbušenom vodovodnom cevi iz koje je curila voda niz masnom bojom obojen zid.

kada je koleginica izašla iz ženskog wc-a i počela da zapomaže, a ja ju najnormalnije pitam
da li je i ona čučnula iznad rupe na betonskoj platformi.
njen zapanjen izraz lica je bio najbolji odgovor da je razlika muško/ženskog bila samo u valovu oko zida.

godina 1989 mesec jun grad perm centar permske oblasti dva puta veće od francuske....

BEOGRAD
Podporučnik
Podporučnik

Broj komentara : 1695
Član od : 2013-03-15
M(j)esto Scottsdale

KomentarNaslov komentara: Re: JESTE LI ZNALI....?   25.01.15 19:44

Cucavci postoje i u Japanu, mada malo moderniji dizajn nego u JNA. Cesto kabine nemaju ni vrata , a
samo su delimicno pregradjene. Generalno takvi modeli javnih WC su vrlo cesti u azijskim zemljama.

Na vrh Go down
Sponsored content

KomentarNaslov komentara: Re: JESTE LI ZNALI....?   Today at 9:34

Na vrh Go down

JESTE LI ZNALI....?
Vidi prethodnu temu Vidi sljedeću temu Na vrh 
Stranica 2/5Idi na stranicu : Previous  1, 2, 3, 4, 5  Next
 Similar topics
-
» JESTE LI ZNALI....?
» Jeste li religiozni