FORUM BIVŠIH PRIPADNIKA NEKADAŠNJE JNA

Sva(t)ko ima pravo na sjećanja - Свако има право на сећања - Vsak ima pravico na spomine - Секој има право на сеќавање - Gjith kush ka të drejt për kujtime - Mindenkinek joga van az emlekeihez

HomeRegistracijaLogin
_______________Bile su to dobre i loše godine. Bile su to godine aktivnosti i uspavanosti, godine uvažavanja i nerazum(ij)evanja, godine druženja i ljutnje, odlazaka i dolazaka, nagradjivanja i kažnjavanja, ukora i oprosta, godine radosti i tuge... svega je bilo izuzev: mržnje. Sedam godina postojimo. Branimo pravo na s(j)ećanja! Vaš Forum BPN JNA.

Share | 

Dosluženje

Vidi prethodnu temu Vidi sljedeću temu Go down 
Idi na stranicu : 1, 2  Next
AutorPoruka
alexandar
GENERAL JNA - Zam(j)enik Načelnika GŠ
GENERAL  JNA - Zam(j)enik Načelnika GŠ

Orden za vojne zasluge s velikom zvijezdom (I.red) Orden za VZ
Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima Orden za VZ
Jubilarna Medalja 7 g. Jubilarna Medalja 7 g.
Broj komentara : 4380
Član od : 2011-06-23
Dob : 53
M(j)esto Loznica , Srbija

KomentarNaslov komentara: Dosluženje   04.07.11 22:45

ja se secam da je za klasu 82 kada sam sluzio vojni rok vazilo pravilo dosluzenja
kao sto znate prilagao se index i sluzilo se 12+3meseci.
ko ne zavrsi studije ili se ispise ili tako vec nesto dosluzivao je ta 3 mesecatrajalo je to nekoliko godina pa je ukinuto
nisam imao tu cast ali sam cuo za nekoliko ljudi iz mog grada koji su dosluzivali
bilo bi lepo da se jave da nam ispricaju utiske
dva puta sluziti vojsku kao guster i stara kuka iskustvo je to nema sta
Na vrh Go down
vladimir
Podporučnik
Podporučnik

Medalja za Vojne Zasluge Medalja za VZ
Prim(j)eran Vojnik Značka PV
Broj komentara : 1874
Član od : 2011-01-25

KomentarNaslov komentara: dosluzenje   04.07.11 23:35

dosluzivalo se 75 dana.obaveza je vazila za one koji su upisali fakultet a nisu ga zavrsili.po nekom pravilu dosluzivalo se u jedinicama JNA gde je vojni obaveznik /rezervista/ pripadao ili po potrebi JNA.Moj drugar je sluzio vojni rok u Bitolju a kao dosluzenik u gardijskoj brigadi u BGD.Tacno je da oficiri nisu voleli dosluzenike ,bile su to stare kajle koje nisu dozvoljavale desetarima i oficirima da ih zajebavaju. a ni disciplina im niije bila jaca strana.
Na vrh Go down
SveJug
Kapetan
Kapetan

Prim(j)eran Vojnik Znacka PV
Broj komentara : 3042
Član od : 2012-12-16
M(j)esto Svedska

KomentarNaslov komentara: Re: Dosluženje   17.01.13 7:57

Sa nama u Sentvidu je bio jedan Albanac koji je trebao da dosluzi zbog nedovrsene studije. Nesecam se tacno koliko de dugo bio sa nama (po proceni 2-3 nedelje) ali za to kratko vreme je nije smirglao nikoga. Vrlo brzo je nestao. Gde i kuda, neznam.
Na vrh Go down
lacoš
Kapetan I klase
Kapetan I klase

Prim(j)eran Vojnik znacka PV
Broj komentara : 4111
Član od : 2012-12-07

KomentarNaslov komentara: Re: Dosluženje   17.01.13 8:43

U mojoj klasi oktobar 81 bilo je sigurno polovica vojnika koji su upisali fakultet kako bi služili skračeno,tako su barem tvrdili.Znam jednog svog kolegu koji de dosluživao u Varaždinu kao kuhar
to mu je bilo i zanimanje.Radio je 8 sati kao i oficiri i civili i poslije toga dolazio doma pa ujutro natrag.

GENERAL JNA NAČELNIK GŠ Administrator
GENERAL JNA   NAČELNIK GŠ   Administrator

Broj komentara : 5159
Član od : 2012-11-24
Dob : 49
M(j)esto HN

KomentarNaslov komentara: Re: Dosluženje   17.01.13 9:28

Taj (neuspješni) eksperiment je kratko potrajao, uvedena je avgustovska klasa 15 mjeseci (skraćenje 45 dana) koja se uklapala u početak I semestra na svim fakultetima u SFRJ.
Na vrh Go down
lacoš
Kapetan I klase
Kapetan I klase

KomentarNaslov komentara: Re: Dosluženje   17.01.13 9:36

Vjerojatno je trebalo proči par godina da se uvidi da stom vojskom koja je došla na dosluženje
jednostavno nisu mogli ništa učiniti.Sječam se par vojnika koji su služili samnom poslije fakulteta,
stari 27-28god.Stvarali su pomutnju među oficirima pa su ih večinom stavljali na mjesta gdje nisu bili u doticaju sa mladom vojskom(centrala,relej).Inače bilo je sigurno zanimljivo vratit se ponovo nakon par godina s iskustvom starog vojnika.

M(j)esto HN

KomentarNaslov komentara: Re: Dosluženje   17.01.13 9:59

Jedan moj prijatelj, koji je produžio studiranje morao je na dosluženje. Iako je bio blizu i sa malo obaveza za njega je to bilo kao robija.
Na vrh Go down
lacoš
Kapetan I klase
Kapetan I klase

KomentarNaslov komentara: Re: Dosluženje   17.01.13 10:05

Vjerojatno zavisi od čovjeka do čovjeka.Jedini problem kod moga prijatelja bio je trošak.Trebalo je svaki dan platiti autobus a plaću ne dobivaš.U svemu tome najgore su prošli roditelji.

M(j)esto HN

KomentarNaslov komentara: Re: Dosluženje   17.01.13 12:40

Ovaj sistem služenja vojnog roka se poklapao sa uvođenjem srednjoškolskog usmjerenog obrazovanja, koji je takođe nešto kasnije odbačen. Smile
Na vrh Go down
lacoš
Kapetan I klase
Kapetan I klase

KomentarNaslov komentara: Re: Dosluženje   17.01.13 12:50

Da i to je dobra tema za diskusiju.Kod nas su toliko pljuvali po Šuvarovom sistemu pa ga promjenili pa nam sad iz srednje škole izlaze sami "genijalci".Ko zaposli majstora po završenoj srednjoj školi " prezadovoljan" je njegovim znanjem.

M(j)esto HN

KomentarNaslov komentara: Re: Dosluženje   17.01.13 13:18

Ja sam završio srednju školu po tom sistemu, stekao zvanje "pomoćni istraživač u matematici" Smile
Na vrh Go down
lacoš
Kapetan I klase
Kapetan I klase

KomentarNaslov komentara: Re: Dosluženje   17.01.13 13:31

Neznam po kojem sistemu si ti završio,ja sam dvije godine imao opče obrazovanje a onda druge dvije struku.Druga i trča godina bile su uz praksu u nekoj firmi iz koje se moglo dosta naučiti
ko je imao interesa.Malo smo izašli iz teme,dosluženja.

KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL

Jubilarna Medalja "Prva Petol(j)etka Prva Petol(j)etka
Broj komentara : 18525
Član od : 2012-10-30
Dob : 48
M(j)esto Zagreb

KomentarNaslov komentara: Re: Dosluženje   17.01.13 14:34

Nemam iskustva sa studentima na dosluženju jer sam služio 86./87. kad je to bilo ukinuto, a taman su bili u JNA i zadnji koji su služili 15 mjeseci uopće.
Zato je bio jedan na dosluženju zbog ranije bolesti, on je prije bio oko 6 mjeseci, razbolio se nešto, pa nakon 3 godine ponovo 6 mjeseci. I to nije bila najsretnija kombinacija.... Like a Star @ heaven

Na vrh Go down
lacoš
Kapetan I klase
Kapetan I klase

KomentarNaslov komentara: Re: Dosluženje   17.01.13 14:41

Opčenito je taj sistem bio loš i za vojsku i za oficire.To je slično kad izmješaš rezerviste u regularnu vojsku.Razmišljaš jedino da nebudeš žedan,gladan i da si na sigurnom.

Zastavnik I klase
Zastavnik I klase

Broj komentara : 931
Član od : 2010-12-07
Dob : 54
M(j)esto Bačka Topola

KomentarNaslov komentara: Re: Dosluženje   17.01.13 14:43

Studenti FNO su po završenom fakultetu dosluživali ta 3 meseca, i na kraju dobivali čin rezervnog potporučnika. Studentkinje su bile samo ta zadnja tri meseca. Sa FNO u Sarajevu išle su sa nama na terensku nastavu.
Na vrh Go down
lacoš
Kapetan I klase
Kapetan I klase

KomentarNaslov komentara: Re: Dosluženje   17.01.13 14:45

Vidi kako se čovjek sjeti studentica!!

M(j)esto HN

KomentarNaslov komentara: Re: Dosluženje   17.01.13 14:50

@lacoš (citat):
Vidi kako se čovjek sjeti studentica!!

Ma ima on više iskustva sa ženama u vojsci nego što nama hoće da ispriča. Wink
Na vrh Go down
lacoš
Kapetan I klase
Kapetan I klase

KomentarNaslov komentara: Re: Dosluženje   17.01.13 15:59

Nedaj bože da je postojala vojska samo od, žena kao Amazonke,mislim da bi se svi odmah popredavali i otišli u njihovo "zarobljeništvo".

KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL

M(j)esto Zagreb

KomentarNaslov komentara: Re: Dosluženje   17.01.13 16:58

@lacoš (citat):
Nedaj bože da je postojala vojska samo od, žena kao Amazonke,mislim da bi se svi odmah popredavali i otišli u njihovo "zarobljeništvo".

A one prištave brkate 'stokilašice'....? What a Face I love you
Na vrh Go down
lacoš
Kapetan I klase
Kapetan I klase

KomentarNaslov komentara: Re: Dosluženje   17.01.13 17:02

Znaš onu iz vica,kad je rat,rat je za sve.

KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL

M(j)esto Zagreb

KomentarNaslov komentara: Re: Dosluženje   17.01.13 17:06

Jak je i onaj: 'Fata je Fata, al' dvaput je dvaput'. Laughing
(Nemojmo skretat puno s teme... Very Happy )
Na vrh Go down
Stazio

M(j)esto HN

KomentarNaslov komentara: Re: Dosluženje   17.01.13 20:46

@Max Blitz (citat):
Jak je i onaj: 'Fata je Fata, al' dvaput je dvaput'. Laughing

I dosluženje se smatra dvaput. lol!
Na vrh Go down
Goran67
Džomba
Džomba

Broj komentara : 116
Član od : 2011-07-17
M(j)esto Zrenjanin

KomentarNaslov komentara: Re: Dosluženje   25.01.13 20:53

U moju četu su na dosluženju došla dva vojnika koji su bili privremeno otpušteni iz vojske, jedan zbog neke povrede, drugi zbog, bogzna zbog čega? Najverovatnije zbog nespremnosti da se podvrgne vojničkoj stezi. Pravio je probleme pa su ga poslali kući da malo rashladi glavu.

Bio sam desetar, ali sam ipak bio u dobrim odnosima sa njima, verovatno su primetili da sam razuman i očekivali su izvesnu zaštitu od mene i još nekolicine desetara sa kojima sam se družio, a tako je i bilo. Obojica su bili dovoljno zreli da shvate da će bolje proći ako prave što manje problema i drže low profile. S druge strane i ja sam od njih, kao starijih i iskusnijih imao šta da naučim.

Dobro smo se družili. Jedan od njih je izgleda nešto prepravljao u vojnoj knjižici i posle tri meseca ode on kući. Međutim, izgleda su vršene neke naknadne provere podataka i eto njega nakon dve nedelje opet natrag. Odslužio je još nekih mesec dana. :-)

Na vrh Go down
dokonjak
Gušter
Gušter

Broj komentara : 20
Član od : 2013-01-23
Dob : 50
M(j)esto Kistanje

KomentarNaslov komentara: Re: Dosluženje   25.01.13 21:02

Kako sam vec rekao u JNA sam bio od 18.01.1986 do 08.01.1987. Niksic i obuka i prekomanda. Igrom kojekakvih zivotnih zajeba morao sam i dosluziti 6 mjeseci. No ovih 6 mjeseci je bilo u neko drugo vreme koje necemo ovdje spominjati. Eto samo toliko da se zna da je bilo i tih dosluzivanja.
Na vrh Go down
Boske
Zastavnik I klase
Zastavnik I klase

Broj komentara : 900
Član od : 2012-10-28
Dob : 52
M(j)esto Austrija

KomentarNaslov komentara: Re: Dosluženje   25.01.13 21:21

Došao mi vojnik u vod koji je trebao doslužiti negdje oko dva mjeseca. Pošto smo bili školski centar za obuku vozača OMJ i pošto je stigao oko mjesec i pol zakašnjenja u odnosu na ostale (obuka je trajala oko 3,5 mjeseci), nisam u tome vidio nikakvu logiku, jednostavno čovjek je bio tu i rasporedili ga u moj vod confused Bio je na dosluženju pošto je prethodno, zbog bolesti, bio privremeno proglašen nesposobnim na 5 godina i poslan kući. Bio je oženjen, imao djecu i bio, ako se dobro sjećam, oko 28 godina star. Odmah u početku mi je rekao da mi neće praviti probleme ako i ja njemu ne budem kakve pravio. Sam je predložio da ga raspoređujem češće na dužnosti (osim trpezarije), išao je sa vojskom i na nastavu iako ga to nije zanimalo a nismo ga ni tjerali da nešto uči ili da bude pažljiv. Sve u svemu imali smo korektan odnos, držali se našeg dogovora i lijepo se oprostili kad je bio gotov sa njegovim dosluženjem.

KomentarNaslov komentara: Re: Dosluženje   Today at 8:40

Na vrh Go down

Dosluženje
Vidi prethodnu temu Vidi sljedeću temu Na vrh 
Stranica 1/2Idi na stranicu : 1, 2  Next
 Similar topics
-
» Kijevska bitka 1941. - najveće okruženje u povijesti ratova
» Trubni znaci JNA
» PJEŠADIJA
» Pula kasarna Vladimir Gortan
» Koje jezike govorite?