FORUM BIVŠIH PRIPADNIKA NEKADAŠNJE JNA

Sva(t)ko ima pravo na sjećanja - Свако има право на сећања - Vsak ima pravico na spomine - Секој има право на сеќавање - Gjith kush ka të drejt për kujtime - Mindenkinek joga van az emlekeihez

HomeRegistracijaLogin
_______________Bile su to dobre i loše godine. Bile su to godine aktivnosti i uspavanosti, godine uvažavanja i nerazum(ij)evanja, godine druženja i ljutnje, odlazaka i dolazaka, nagradjivanja i kažnjavanja, ukora i oprosta, godine radosti i tuge... svega je bilo izuzev: mržnje. Sedam godina postojimo. Branimo pravo na s(j)ećanja! Vaš Forum BPN JNA.

Share | 

Dosluženje

Vidi prethodnu temu Vidi sljedeću temu Go down 
Idi na stranicu : Previous  1, 2
AutorPoruka
Stazio
GENERAL JNA NAČELNIK GŠ Administrator
GENERAL JNA   NAČELNIK GŠ   Administrator

Medalja za Vojne Zasluge Medalja za VZ
Broj komentara : 5159
Član od : 2012-11-24
Dob : 49
M(j)esto HN

KomentarNaslov komentara: Re: Dosluženje   25.01.13 22:49

Kako je nekome starijem od 25 godina bilo poći u vojsku? Većina nas smo bili 18-19 godina i sve nam je to "lakše padalo". Neutral
Na vrh Go down
Goran67
Džomba
Džomba

Prim(j)eran Vojnik Značka PV
Broj komentara : 116
Član od : 2011-07-17
Dob : 49
M(j)esto Zrenjanin

KomentarNaslov komentara: Re: Dosluženje   26.01.13 19:29

@Stazio (citat):
Kako je nekome starijem od 25 godina bilo poći u vojsku? Većina nas smo bili 18-19 godina i sve nam je to "lakše padalo". Neutral

Sigurno nije bilo lako, ali nije da nisu imali izvesnog popusta. Ovi školovaniji su najčešće bili ćate, ili su dobijali neka lakša zaduženja, a i ostali su malo lakše prolazili, već posle osnovne obuke su upućivani u neke radionice skladišta i slično. Bar kod nas, vojska je imala izvesni respekt prema njihovim godinama, pogotovu ako su se držali ozbiljno.
Na vrh Go down
Max Blitz
KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL

Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima Orden za VZ
Medalja za Vojne Zasluge Medalja za VZ
Jubilarna Medalja "Prva Petol(j)etka Prva Petol(j)etka
Broj komentara : 18525
Član od : 2012-10-30
Dob : 48
M(j)esto Zagreb

KomentarNaslov komentara: Re: Dosluženje   26.01.13 19:38

@Goran67 (citat):
Sigurno nije bilo lako, ali nije da nisu imali izvesnog popusta. Ovi školovaniji su najčešće bili ćate, ili su dobijali neka lakša zaduženja, a i ostali su malo lakše prolazili, već posle osnovne obuke su upućivani u neke radionice skladišta i slično. Bar kod nas, vojska je imala izvesni respekt prema njihovim godinama, pogotovu ako su se držali ozbiljno.

Tako je, i ne samo to. Naš čato u Kumboru, Višeslav Zotović iz Titovog Užica, je imao skoro 28 godina, završio ekonomski fakultet. Bio nam je poput starijeg brata, baš to. Ne oca, to bi bila pretjerana usporedba.
Nije bio na dosluženju, samo sam se nadovezao što se tiče čata...... Very Happy
Volio bih Višeslava vidjet i da on vidi ovaj forum....
sunny

Na vrh Go down
miler
Razvodnik
Razvodnik

Broj komentara : 228
Član od : 2012-03-06
Dob : 51
M(j)esto Pirot

KomentarNaslov komentara: Re: Dosluženje   07.02.13 17:41

Na odsluženje vojnog roka u trajanju od 15 meseci, sam otišao avgusta 1984godine, ali sam prethodno morao u vojnom odseku da odnesem index na uvid.Uz generacijsko skraćenje i nekorišćenja redovnog odsustva stigao sam na vreme na fakultet.
Sredinom aprila 1985godine u kasarni ''Petrova gora'' u Karlovcu, bilo je okupljeno dosta dosluženika tj. onih koji su morali još 2,5meseci da dosluže vojni rok.Koliko se ja sećam velika većina njih je bila iz okoline Karlovca i Zagreba.Ja i nekoliko mojih drugara smo ih prevezli na poligon Slunj, gde su ostali do kraja dosluženja.Njihov jedini zadatak je bio postavljanje optičkog kabla Split-Zagreb, imali su radnoi vreme od 07-14 sati i svaki vikene slobodan tako da su u petak popodne odlazili kući a vraćali se u nedelju popodne.Nama redovnoj vojsci vozačima iz Karlovca i rukovacioma inžinjerijskih mašina inžinjerijske jedinice iz kasarne ''Borangaj'' iz Zagreba, je sa njima bilo odlično, jer njihovi oficiri nisu obraćali pažnju na nas.

Na vrh Go down
posavljak
Razvodnik
Razvodnik

Broj komentara : 216
Član od : 2013-04-08
Dob : 54
M(j)esto Derventa, Republika Srpska, BiH

KomentarNaslov komentara: Re: Dosluženje   05.02.14 11:42

Ja sam bio poslednja generacija dosluženika 12+3, mislim da je to bilo 85/86, dosluživao sam u kasarni Slobodan Princip Seljo u Sarajevu sa početkom negdje u decembru. To je bila ludnica,zajebancija od vojske, čisto rasulo, nikakve discipline. Dežurni komanduje "Vojsko diž se" pola vojske ne ustaje, neki pitaju šta je za doručak, neki kažu dođi kasnije i sl. Ja nisam mogao vjeovati da tako nešto može postojati u JNA. Kao da nas uredove pa hoće da nas šalju na stražu, većina protestvuje neće na stražu, neki kažu da će pucati na straži, nebi nekoliko dana ubi se dosluženik na straži u Visokom pa odustaše od nas za stražu. Pokušali da nas angažuju kao zamorčiće za taktičku obuku za potrebe obuke pitomaca i to nije išlo. Odemo jednom na Pazarić kod Sarajeva kao treba uvježbavati pitomce za komandovanje na temu vod u napadu, snijeg do pasa, niko ne sluša komande, neki potpukovnik psuje majku svima, puca uvis iz pištolja i na kraju ostavlja dosluženike bez prevoza i odlazi u kasarnu, mi pješke nazad, jedva stigli na večeru, Čeka nas postrojena vojna policija sa palicama a dežurni oficir isti onaj oficir što je bio sa nama na Pazariću, jad i čemer. Sjećam se bio je neko jelo sa kobasicom i na kraju jedan dosluženik uze viljuškom iz tanjira tog dežurnog oficira kobasicu i pojede je, on pita ko je uzeo kobasicu, da nevjeruješ. To je samo dio jada koji sam doživio prilikom dosluženja. Volio bi da se neko javi iz te geneacije da opiše tu situaciju.
Na vrh Go down
janezmb
Gušter
Gušter

Broj komentara : 54
Član od : 2012-05-31

KomentarNaslov komentara: Re: Dosluženje   05.02.14 15:52

Kod nas je dosluživao jedan, kojeg su svake godine nakon par mjeseci slali kući (bio je manje više disciplinski problem), gdje je čekao, da ga nakon godine dana opet pozovu u JNA. No, s nama je nekako izdržao do kraja, pa se skinuo u aprilu 1979, a počeo je tu kalvariju negdje 1974 ili 1975.
Na vrh Go down
BEOGRAD
Podporučnik
Podporučnik

Pravna Služba Pravna Služba
Broj komentara : 1695
Član od : 2013-03-15
M(j)esto Scottsdale

KomentarNaslov komentara: Re: Dosluženje   05.02.14 16:04

Starije generacije su imale opciju sluzenja 12 meseci dok su na studijama, a ako ne zavrse studije dosluzuju jos 3 meseca. Kasnije je rok skracen na 12 meseci tako da puno njih nije ni islo na dosluzivanje.
Na vrh Go down
miler
Razvodnik
Razvodnik

M(j)esto Pirot

KomentarNaslov komentara: Re: Dosluženje   21.04.14 20:33

Generacije 1962,63 i 64 godište su odlazile na odsluženje vojnog roka 12+3 meseci.Za 1965 godište je uvedena avgustovska klasa i oni su odlazili na odsluženje vojnog roka na 15 meseci, pa su imali generacijsko skraćenje od 45 dana (važilo je za one koji su bili upisali neki fakultet).
Na jednoj od stranica ovog foruma (kasarna u Sarajevu), povela se diskusija kakvi su u stvari bili dosluženici.Što se mog ličnog iskustva tiče (bio sam na poligonu Slunj sa dve grupe dosluženika), Posavljak je potpuno u pravu i apsolutno se slažem sa njim.Aprila 1985godine u kasarni Petrova gora u Karlovcu je bila pozvana grupa od oko stotinak dosluženika, kako je bilo problema sa disciplinom i stalnim bežanjima preko žice odlučeno je da se svi oni u kompletu pošalju na poligon Slunj i uposle na postavljanje optičkog kabla Split-Zagreb.Nikakvo naoružanje im nije dato a imali su radno vreme od 07-14 časova (poslepodne su radili šta su hteli i niko ih nije dirao) a svakog petka popodne su odlazili na vikend a u nedelju uveče se vraćali.
Na vrh Go down
posavljak
Razvodnik
Razvodnik

Broj komentara : 216
Član od : 2013-04-08
Dob : 54
M(j)esto Derventa, Republika Srpska, BiH

KomentarNaslov komentara: Re: Dosluženje   22.04.14 17:04

Pozdravljam džombu Milera i drago mi je da se javio i potvrdio neke moje navode jer sam očigledno bio pogrešno shvaćen kada sam  na jednoj od tema komentarisao stanje u JNA po pitanju dosluženika pošto sam kao generacija 1962 godine bio na dosluženju vojnog roka u Sarajevu. Sve što sam tada naveo moje je lično iskustvo i zapažanje stanja u JNA ali nikako sa namjerom da nekoga povrijedim ali mislim da ne treba ni da pričamo da je sve bilo bajno ako stvarno nije. Starešine u navedenoj kasarni, Slobodan Princip Seljo su tada pokušale ali očigledno nisu uspjele zavesti disciplinu kod dosluženika kao i kod ostale da kažem redovne mlade vojske. Čak su pokušali kako sam naveo da budemo posluga za taktičku obuku pitomaca vojne škole što je van pameti i drago mi je da su neke starešine kao u kasarni Slunj imali sluha i našli adekvatne zadatke za takvu kategoriju vojnika. Kao primjer navedenog stanja navodim da nisam mogao dobiti a ni većina mojih kolega dosluženika ni jedan dopust kući u vremenu dosluženja onda mislim da je sve jasno. Možda su moja zapažanja bila više kritička zato što sam na redovnom služenju v roka bio na kursu za komandire odeljenja u Pirotu gdje je disciplina bila jako stroga ali i dalje sam mišljenja da je stanje koje sam opisao bilo zaista loše.
Na vrh Go down
more6
Vodnik
Vodnik

Broj komentara : 471
Član od : 2013-11-16

KomentarNaslov komentara: Re: Dosluženje   22.04.14 22:09

Problem augustovske klase 1984.godine bio je što nisu smjeli koristiti redovno odsustvo ako su htjeli stići na početak svoga studiranja.Što se pak tiće dosluženja sjetih se dvojice mojih poznanika inaće 1963 godište obojica,koji su koristili mogučnost 12+3.Za jednog znam da je čini mi se nakon što je prestao studirati otišao u Borongajsku kasarnu u Zagreb na dosluženje.A ovaj drugi je nešto otegnuo sve to i pouzdano znam dvije stvari,da nikad nije doslužio ona tri mjeseca,i da nikad nije završio fakultet.Neznam detalje ali izgleda da je bilo nekih "caka" da se zezna sistem.
Na vrh Go down
miler
Razvodnik
Razvodnik

M(j)esto Pirot

KomentarNaslov komentara: Re: Dosluženje   23.04.14 8:31

Ja sam bio avgustovska klasa 1984godine (otišao u JNA 02.08.), skinuo se 30.08.1985godine (generacijsko skraćenje 45 dana, neiskorišćeno redovno 20 dana, nagradno odsustvo 10 dana i 2 dana dobrovoljni davaoc krvi). Pre odlaska u vojsku sam početkom jula te godine položio prijemni za fakultet isti upisao i sa potvrdom fakulteta otišao u vojni odsek a oni me poslali na odsluženje vojnog roka. Moj najbolji drug i kolega sa fakulteta je koristio redovno odsustvo ali uz nagradno odsustvo se skinuo krajem septembra i stigao na fakultet. Mislim da su fakulteti imali toleranciju od desetak dana tako da su prihvatali i one koji su došli posle 01.10., s obzirom da se posle povratka iz vojske nismo ponovo upisivali  već uz potvrdu iz vojnog odseka da smo bili u vojsci prethodne godine, automatski upisivali prvi semestar sa naznakom da je status redovno studenta mirovao zbog služenja vojnog roka.
Od kolega sa fakulteta 1964 godište (služili 12+3)  niko nije išao na dosluženje jer im je na ruku išao zakon po kome je kasnije skraćen vojni rok (ukoliko bi neko u međuvremenu i dobijao poziv za dosluženje on bi izvadio   potvrdu sa fakulteta i odložio dosluženjee i tako i po nekoliko puta).
Na vrh Go down
more6
Vodnik
Vodnik

Broj komentara : 471
Član od : 2013-11-16

KomentarNaslov komentara: Re: Dosluženje   27.04.14 1:07

Sve je istina što si rekao kolega "miler"ali eto ta naša augustovska 84 ipak je imala jedan uteg oko vrata da ipak nešto moraju sačuvati (redovno,nagradno,značka itd.)da bi na vrijeme počeli studirati. Pa i kad je netko dobio nagradno nije bilo neke naročite radosti u smislu...e a sad ću malo kući,nego su svi to bilježili kao koji dan manje a sve za fakultet.Mislim da je naša klasa ipak bila malo oštečena .Ni danas mi nije jasno zašto nismo ¸bili julska klasa 1984,tad nebi bilo takvih problema.
Na vrh Go down
Sponsored content

KomentarNaslov komentara: Re: Dosluženje   Today at 4:51

Na vrh Go down

Dosluženje
Vidi prethodnu temu Vidi sljedeću temu Na vrh 
Stranica 2/2Idi na stranicu : Previous  1, 2
 Similar topics
-
» Kijevska bitka 1941. - najveće okruženje u povijesti ratova
» Trubni znaci JNA
» PJEŠADIJA