FORUM BIVŠIH PRIPADNIKA NEKADAŠNJE JNA

Sva(t)ko ima pravo na sjećanja - Свако има право на сећања - Vsak ima pravico na spomine - Секој има право на сеќавање - Gjith kush ka të drejt për kujtime - Mindenkinek joga van az emlekeihez

HomeRegistracijaLogin
_______________Bile su to dobre i loše godine. Bile su to godine aktivnosti i uspavanosti, godine uvažavanja i nerazum(ij)evanja, godine druženja i ljutnje, odlazaka i dolazaka, nagradjivanja i kažnjavanja, ukora i oprosta, godine radosti i tuge... svega je bilo izuzev: mržnje. Sedam godina postojimo. Branimo pravo na s(j)ećanja! Vaš Forum BPN JNA.

Share | 

Titova garda

Vidi prethodnu temu Vidi sljedeću temu Go down 
Idi na stranicu : Previous  1 ... 7 ... 11, 12, 13, 14, 15  Next
AutorPoruka
Gorica 660
Stariji vodnik I klase
Stariji vodnik I klase

Prim(j)eran Vojnik Značka PV
Broj komentara : 708
Član od : 2016-06-20
Dob : 45
M(j)esto Brčko dc, BiH

KomentarNaslov komentara: Re: Titova garda   02.08.16 20:56

Slikano u novembru 1990 godine, kasarna "Maršal Tito" na Dedinju, ešaloni Garde JNA postrojeni u čast dana jedinice :

Na vrh Go down
Gorica 660
Stariji vodnik I klase
Stariji vodnik I klase

M(j)esto Brčko dc, BiH

KomentarNaslov komentara: Re: Titova garda   07.08.16 12:38

Već u nekoliko navrata hoću da postavim pitanje svima koji su na forumu odnosno onima koji imaju neka saznanja ili iskustva o toj situaciji a sve nekako zaboravim. Prije nego počnem ne znam da li je već postojano pitanje u nekoj drugoj od mnogih tema foruma ali ja sam evo odlučio ovdje da ga smjestim s obzirom da je Garda nekako na jedan način specifična i najbliža tome jer se služila isključivo u Beogradu a koliko imam saznanja u nekim ranijim godinama je bila jednim dijelom obuka i u Valjevu ali se opet išlo u prekomandu u Beograd kasnije (neka mi ne zamjeri neko ako griješim odnosno ako sam dobio pogrešne informacije).

Svi manje više znamo da je bila nemoguća misija služiti JNA u svom matičnom mjestu (gradu, opštini i sl.), vjerovatno da postoje urbane legende kod mnogih nas pa će neko reći moj prijatelj, rođak, tetak, stric i sl. su služili kod kuće iz ovog ili onog razloga, 10-15 km od kuće i tako dalje i tako bliže, zanima me zaista da li neko ima stvarna saznanja ili iskustva o nečemu takvom da je služio ili kod kuće odnosno u matičnom mjestu stanovanja ili u neposrednoj blizini. Titovu Gardu JNA sam naveo jer ne znam da li je i koliko je bilo moguće da regrut iz Beograda služi Gardu u Beogradu, jesu li regruti Beograđani bili "zakinuti" da ne mogu služiti u toj jedinici samo zato jer su iz istog grada gdje je jedinica smještena, a ako jesu mogli služiti da li su za njih recimo postojala neka posebna pravila izlazaka u grad i sl. s obzirom da su onda svakodnevno mogli ići kući i uživati u porodičnom okruženju i na taj način bili u dosta povlaštenijem položaju od ostalih vojnika !?

Ja sam konkretno služio 2 mjeseca (period obuke) udaljen od kuće nekih 90 tak km i za svaki vikend sam išao kući (naravno protiv svih propisa službe), dođu roditelji u nedjelju ujutro po mene kao da me izvode na cijeli dan u grad a mi odemo kući i onda me naveče pred sami kraj izlazka vrate u kasarnu. Nakon 2 mjeseca obuke otišao sam u prekomandu u grad koji je udaljen od mog matičnog mjesta nekih 350 km.

To i nije neka pretjerano velika kilometraža za ono vrijeme s obzirom da su ljudi znali služiti vojni rok u JNA udaljenosti od kuće i po 1000 km.

Ako administratori smatraju da ovo moje pitanje spada u neku drugu ili već postojanu temu neka je slobodno prebace, samo bih volio iskreno da se javi svako onaj ko ima konkretna saznanja ili iskustva i sa obrazloženjem naravno.
Na vrh Go down
Gorica 660
Stariji vodnik I klase
Stariji vodnik I klase

M(j)esto Brčko dc, BiH

KomentarNaslov komentara: Re: Titova garda   25.08.16 13:42

Titova Garda JNA, pretpostavljam 198? i neka godina...

.....................

Gušter
Gušter

Broj komentara : 5
Član od : 2013-09-20
Dob : 44
M(j)esto strumica

KomentarNaslov komentara: Re: Titova garda   28.08.16 23:15

@Neven Pendelj (citat):
Ima li neko da je služio 1990/1991 u Beogradu (Titova garda) ?
I. motorizovana gardijska brigada
8-5 cetvrta ceta,kapetan Esad Paldum,decembarska klasa
lol!
Na vrh Go down
panco
Gušter
Gušter

Član od : 2013-09-20
Dob : 44
M(j)esto strumica

KomentarNaslov komentara: Re: Titova garda   28.08.16 23:21

Sa Avale zvone zvona,policiskog bataljona
seca se neko????
Na vrh Go down
Gorica 660
Stariji vodnik I klase
Stariji vodnik I klase

M(j)esto Brčko dc, BiH

KomentarNaslov komentara: Re: Titova garda   01.09.16 10:29

panco :
"Sa Avale zvone zvona,policiskog bataljona
seca se neko????"
.......

Pozdrav Panco, koja si bio vojna pošta, VP 1702 ili VP 4795 ? Imaš li koju sliku/slike pa da ih prikačiš da vidimo naravno ako nije problem !? Moj školski drug je služio u Gardijskoj vojnoj policiji ali je bio moja klasa odnosno kada si ti došao on je već bio kući, decembar 89/90 god.

Gušter
Gušter

Član od : 2012-05-04

KomentarNaslov komentara: Re: Titova garda   15.09.16 12:23

@dpuric (citat):
sead, dobro dosao na forum!
Zdravo 
88/89 decembar , 6 meseci Dedinje poručnik Popović Cvijo , 6meseci SSNO kod kapetana Karanovića.
lp
Na vrh Go down
Gorica 660
Stariji vodnik I klase
Stariji vodnik I klase

M(j)esto Brčko dc, BiH

KomentarNaslov komentara: Re: Titova garda   08.10.16 20:41

Prilično zavidno uređena Kuća cvijeća, skoro kao u najboljim svojim danima....

..............

Zastavnik
Zastavnik

Medalja za Vojne Zasluge Medalja za VZ
Broj komentara : 847
Član od : 2014-12-21
Dob : 53
M(j)esto Petrovaradin

KomentarNaslov komentara: Re: Titova garda   09.10.16 7:12

Служити у гарди и школи рез. официра, у мом месту била је велика част и престижног карактера... И, сада ми у ушима одзвања ехо из тих доба на помен кад неко служи у гарди. Што се тиче служења и километраже удаљења, ево једног примера. Човек из Шибеника служио самном у истој јединици, исти вод, спаваона у Задру ШРО, а то је мала близина до куће, међутим, када је завршио ШРО није све испало идеално, јер су га бацили да стажира ни мање ни више него у Ђаковицу на Косово. То је јако тешко поднео јер са лепоте мора и близине родне груде, бацили га на заостали део Космета. Кукао је стално, каже да је тамо као у 15 веку, у односу на благодети и лепоте свога Шибеника и Задра, али тако му се заломило. Са једног дела га бацили на други, не знам у км. али сигурно има више стотина километара. Ипак, спојио је нека наградна и одсуство, тако нешто и изашао пре мене из ЈНА и још дошао да ме посети у ту исту касарну у Задру где смо заједно били 6 месеци.
Na vrh Go down
Gorica 660
Stariji vodnik I klase
Stariji vodnik I klase

M(j)esto Brčko dc, BiH

KomentarNaslov komentara: Re: Titova garda   09.10.16 11:08

@Sloba1 (citat):
Служити у гарди и школи рез. официра, у мом месту била је велика част и престижног карактера... И, сада ми у ушима одзвања ехо из тих доба на помен кад неко служи у гарди. Што се тиче служења и километраже удаљења, ево једног примера. Човек из Шибеника служио самном у истој јединици, исти вод, спаваона у Задру ШРО, а то је мала близина до куће, међутим, када је завршио ШРО није све испало идеално, јер су га бацили да стажира ни мање ни више него у Ђаковицу на Косово. То је јако тешко поднео јер са лепоте мора и близине родне груде, бацили га на заостали део Космета. Кукао је стално, каже да је тамо као у 15 веку, у односу на благодети и лепоте свога Шибеника и Задра, али тако му се заломило. Са једног дела га бацили на други, не знам у км. али сигурно има више стотина километара. Ипак, спојио је нека наградна и одсуство, тако нешто и изашао пре мене из ЈНА и још дошао да ме посети у ту исту касарну у Задру где смо заједно били 6 месеци.

Po meni (na stranu ideološka i politička opredjeljenja i stavove o prošlosti) bi bilo jako lijepo vidjeti i danas u ovakvo uređenoj Kući cvijeća Gardijsku počasnu stražu.

Iskreno smatram da to ne predstavlja neki problem za VS ni u financijskom niti nekom drugom pogledu, samo eto...malo truda i to je to  sunny
................

Zastavnik
Zastavnik

Medalja za Vojne Zasluge Medalja za VZ
Broj komentara : 847
Član od : 2014-12-21
Dob : 53
M(j)esto Petrovaradin

KomentarNaslov komentara: Re: Titova garda   09.10.16 14:32

Nije problem, i ovako su već tamo i nema šta da košta. Naprave se smene i to ide svojim tokom i samo se smenjuju. Međutim, to sada u ovim uslovima političkim, u Srbiji, nema šansi da prođe. Takvo došlo doba.
Na vrh Go down
Gorica 660
Stariji vodnik I klase
Stariji vodnik I klase

M(j)esto Brčko dc, BiH

KomentarNaslov komentara: Re: Titova garda   09.10.16 19:32

Kompleks na Dedinju odnosno Kuća cvijeća i muzej 25. maj spadaju u Muzej istorije Jugoslavije ako se ne varam, počasna straža u Kući cvijeća spada u sastavni dio zadnjih 10 godina SFRJ tako da i političari ne bi trebali imati problema sa tim. U Moskvi na glavnom trgu Ruska Garda i dan danas daje počasnu stražu isto kao i u vrijeme SSSR-a kojeg nema isto koliko i Jugoslavije i opet nisu ništa promijenili. Iste uniforme, ista petokraka i mislim da je čak ista i državna himna. 
Ne bi trebalo im biti teško ugledati se na Ruse...barem mislim tako  Laughing
........

Gušter
Gušter

Broj komentara : 51
Član od : 2016-10-11

KomentarNaslov komentara: Re: Titova garda   11.10.16 9:49

@Gorica 660 (citat):
Evo jedne slike iz 1980 i neke godine iz Kuće cvijeća koja je slikana za vrijeme samog čina smjene počasne straže. Možda se neko od vojnika i prepozna  Very Happy

SMJENA POČASNE STRAŽE

Ovo je uslikano u prolece 1986. Na slici su vojnici iz generacije Avgust 1985. Poznajem vecinu sa slike i zelim im sve najbolje!
Na vrh Go down
zmanic
Gušter
Gušter

KomentarNaslov komentara: Re: Titova garda   11.10.16 9:58

Zaboravih da se predstavim: 
Zoran Manić, 
klasa avgust 85
u prvom delu 5/1 prvi vod.  Stojmirović, Lončarević, Grozdić, 
kad su mi nakačili čvarke: 5/2 drugi vod, kod Karanovića.

Kačiću slike ovih dana, baš imam zavidnu kolekciju. Setićete se mnogi koji su bili u JNA u proleće '86 (nadam se).

Pozdrav svima !!!
Na vrh Go down
Gorica 660
Stariji vodnik I klase
Stariji vodnik I klase

M(j)esto Brčko dc, BiH

KomentarNaslov komentara: Re: Titova garda   11.10.16 10:02

Citat zmanic :
Ovo je uslikano u prolece 1986. Na slici su vojnici iz generacije Avgust 1985. Poznajem vecinu sa slike i zelim im sve najbolje!
...................

Slika je inače prije nekih 10 tak godina bila na razglednicama koje su se dijelile posjetiocima Kuće cvijeća, da kažemo tako bila je službeni reklamni materijal.
...................

Stariji vodnik I klase
Stariji vodnik I klase

M(j)esto Brčko dc, BiH

KomentarNaslov komentara: Re: Titova garda   11.10.16 10:08

@zmanic (citat):
Zoran Manić, 
klasa avgust 85

Kačiću slike ovih dana, baš imam zavidnu kolekciju. Setićete se mnogi koji su bili u JNA u proleće '86 (nadam se).

Pozdrav svima !!!

Baš mi je drago da se neko osim mene sjetio da postuje slike ovdje, morati ćeš mislim sačekati nekih 7 dana da bi kao novi član mogao postovati, ja ću takođe u međuvremenu pronaći slike sa Dedinja generacije 89/90 godine pa ću ih postaviti naravno a mislim da ću uspjeti doći do takođe jedne privatne kolekcije iz 1983 godine gdje je baš slikan trenutak smjene počasne straže kao na onoj gore slici što sam je postavio svojevremeno koju si komentarisao.
.............

Gušter
Gušter

KomentarNaslov komentara: Re: Titova garda   11.10.16 10:14

Ma smene su svi videli itd ...

Ovo je retka fotografija:
Na vrh Go down
zmanic
Gušter
Gušter

KomentarNaslov komentara: Re: Titova garda   11.10.16 10:19

Na slici sam ja po polaganju cveća 4. maja 1986. godine, rano ujutru pre drugih zvaničnih delagacija.
U smeni su baš ekipa sa sklike koju sam citirao.

Naime, u to vreme hiljade ljudi je odavalo poštu i dolazilo na taj dan u KC. Ali je ne mali broj sa svih strana slao novac da se u njihovo ime položi cvet, buket .... Mislim da se radilo o stotinama hiljada dolara, maraka, lira ....

U njihovo ime određivan je svake godine po jedan vojnik iz sastava počasne straže koji je polagao cveće u ime svih jugoslovena. 
Te 1986. ta čast pripala ne meni. I dan danas sam vrlo ponosan na to.

Posle sam bio junak dana, išao po televizijma, davao intervijue .... itd ...

zmanic: komentar modifikovan dana: 12.10.16 18:07; prepravljeno ukupno 1 puta
Na vrh Go down
zmanic
Gušter
Gušter

KomentarNaslov komentara: Re: Titova garda   11.10.16 10:21

I ovo je veoma retko:
Počasna smena u sobi za odmor:
Na vrh Go down
zmanic
Gušter
Gušter

KomentarNaslov komentara: Re: Titova garda   11.10.16 10:23

ovo pokazujem često kad se priča o onome vojska i tregeri. Da dužili smo i tregere !
Na vrh Go down
Gorica 660
Stariji vodnik I klase
Stariji vodnik I klase

M(j)esto Brčko dc, BiH

KomentarNaslov komentara: Re: Titova garda   11.10.16 11:21

zmanic :
"I ovo je veoma retko:
.............

To je odmor bio za vrijeme pretpostavljam 15 min straže a 45 min odmor, mislim da je tako nekako išlo do večernjih sati a u večernjim satima lagani hod dvojice vojnika okolnom stazom pa tako do jutarnjih sati !?

Ova soba za odmor, je li to soba kada se ulazi u Kuću cvijeća pa odmah ona prva vrata desno u predvorju gdje je bilo ono veliko famozno ogledalo za koje se u to vrijeme smatralo da iza tog ogledala ima "neko" ko sve snima i prati  Smile !?
.............

Gušter
Gušter

Član od : 2012-05-04

KomentarNaslov komentara: Re: Titova garda   11.10.16 11:59

@zmanic (citat):
Zoran Manić, 
klasa avgust 85

Pozdrav svima !!!
Ja sam bio 88/89 

prvi do Popovič Cvijo , drugi Karanovič :-)
Na vrh Go down
zmanic
Gušter
Gušter

KomentarNaslov komentara: Re: Titova garda   11.10.16 12:53

@Gorica 660 (citat):
zmanic :
"I ovo je veoma retko:
.............

To je odmor bio za vrijeme pretpostavljam 15 min straže a 45 min odmor, mislim da je tako nekako išlo do večernjih sati a u večernjim satima lagani hod dvojice vojnika okolnom stazom pa tako do jutarnjih sati !?

Ova soba za odmor, je li to soba kada se ulazi u Kuću cvijeća pa odmah ona prva vrata desno u predvorju gdje je bilo ono veliko famozno ogledalo za koje se u to vrijeme smatralo da iza tog ogledala ima "neko" ko sve snima i prati  Smile !?
.............

Danju, dok se stoji u stavu mirno, bio je ritam smena/odmor 15/15min i tako 3 sata po smeni od 8 vojnika.

Noću je išao mimohod, po dvojica u mimohodu, po stazi kojom idu posetioci 30/30 min. 
Imaš ćetiri mimohoda od po 7,5 minuta u tih pola sata, pa pola sata odmora i cela smena 3 sata za 4 stražara.
Nije bilo lako, ali je mnogo udobnije nego napolje na -20C.

Jeste, to su ta prva vrata odmah desno kad se uđe.
Na vrh Go down
Gorica 660
Stariji vodnik I klase
Stariji vodnik I klase

M(j)esto Brčko dc, BiH

KomentarNaslov komentara: Re: Titova garda   11.10.16 13:19

Moj komšija koji je služio 1983 godine i koji je takođe davao stražu u KC mi je svojevremeno pričao o tome i dao mi je nekih 10 tak slika koje sam ja bio skenirao pa ću ih pronaći negdje na USB-u jer sad sam pregledao sve dokumente u računaru i nigdje ih nema. Naravno, nije samo se davala straža unutar prostorije gdje je bio grob, znam da kada sam kao dječak išao sa školom u posjetu da je bilo stražara i vani, recimo sjećam se kada se od one prijavnice krene prema gore vidio sam vojnika kako stražari na travnjaku ali je bio u smb uniformi, e sada je li sa onom smb šapkom ili titovkom to se ne sjećam a i nije važno manje više.

Isto tako nisam siguran da li sam od njega dobio informaciju ili sam je negdje drugo pokupio da u PAP puškama koje su korištene u počasnoj straži u KC ne samo da nisu imale municije u sebi nego da su im i udarne igle bile izvađene.

Pretpostavljam da kao direktan sudionik imaš neke informacije o tome...
................

Gušter
Gušter

KomentarNaslov komentara: Re: Titova garda   11.10.16 14:26

Babske priče.

Radnim danima kada je Muzej i KC radila, na ulazu u KC, kod te prijavnice,  se stražarilo u paradnoj (plavoj) uniformi što je zimi bilo smrt za onog kome se padne. U ostalo vreme u tzv. "gradskoj" - SMB varijanti.

PAP-ovke u počasnoj su bile sasvim normalne, i funkcionalne, samo super odmašćene i suve da ne bi flekale počasnu uniformu.

U principu i to je bila neka vrsta malo drugačije stražarske dužnosti, formalno sa svojim opisom i zadacima, smenama, komandirima, raspisima, pregledima, dnevnim redom itd ...

Pošteno, ja sam potezao PAP-ovku, sa bajonet dva puta na posetioce. Nikog nismo povredili, ali smo telima i bajonetima štitili prilaz grobu od neupućenih. Mislim da se i ti neupućeni posetioci sećaju kako to deluje: opako, brzo i sinhronizovano.
Na vrh Go down
Sponsored content

KomentarNaslov komentara: Re: Titova garda   Today at 1:23

Na vrh Go down

Titova garda
Vidi prethodnu temu Vidi sljedeću temu Na vrh 
Stranica 12/15Idi na stranicu : Previous  1 ... 7 ... 11, 12, 13, 14, 15  Next
 Similar topics
-
» Titova garda
» Kakva je to vojska bila?
» Danilovgrad kasarna Milovan Šaranović, januar 1989. - jun 1989.
» VP 4795/8-3 Avala - Beograd
» Titova garda 1970-1972