FORUM BIVŠIH PRIPADNIKA NEKADAŠNJE JNA

Sva(t)ko ima pravo na sjećanja - Свако има право на сећања - Vsak ima pravico na spomine - Секој има право на сеќавање - Gjith kush ka të drejt për kujtime - Mindenkinek joga van az emlekeihez

HomeRegistracijaLogin
_______________Bile su to dobre i loše godine. Bile su to godine aktivnosti i uspavanosti, godine uvažavanja i nerazum(ij)evanja, godine druženja i ljutnje, odlazaka i dolazaka, nagradjivanja i kažnjavanja, ukora i oprosta, godine radosti i tuge... svega je bilo izuzev: mržnje. Sedam godina postojimo. Branimo pravo na s(j)ećanja! Vaš Forum BPN JNA.

Share | 

Titova garda

Vidi prethodnu temu Vidi sljedeću temu Go down 
Idi na stranicu : Previous  1, 2, 3 ... 10, 11, 12
AutorPoruka
Gorica 660
Razvodnik
Razvodnik

Broj komentara : 233
Član od : 2016-06-20
Dob : 45
M(j)esto Brčko dc, BiH

KomentarNaslov komentara: Re: Titova garda   02.08.16 20:56

Slikano u novembru 1990 godine, kasarna "Maršal Tito" na Dedinju, ešaloni Garde JNA postrojeni u čast dana jedinice :

Na vrh Go down
Gorica 660
Razvodnik
Razvodnik

M(j)esto Brčko dc, BiH

KomentarNaslov komentara: Re: Titova garda   07.08.16 12:38

Već u nekoliko navrata hoću da postavim pitanje svima koji su na forumu odnosno onima koji imaju neka saznanja ili iskustva o toj situaciji a sve nekako zaboravim. Prije nego počnem ne znam da li je već postojano pitanje u nekoj drugoj od mnogih tema foruma ali ja sam evo odlučio ovdje da ga smjestim s obzirom da je Garda nekako na jedan način specifična i najbliža tome jer se služila isključivo u Beogradu a koliko imam saznanja u nekim ranijim godinama je bila jednim dijelom obuka i u Valjevu ali se opet išlo u prekomandu u Beograd kasnije (neka mi ne zamjeri neko ako griješim odnosno ako sam dobio pogrešne informacije).

Svi manje više znamo da je bila nemoguća misija služiti JNA u svom matičnom mjestu (gradu, opštini i sl.), vjerovatno da postoje urbane legende kod mnogih nas pa će neko reći moj prijatelj, rođak, tetak, stric i sl. su služili kod kuće iz ovog ili onog razloga, 10-15 km od kuće i tako dalje i tako bliže, zanima me zaista da li neko ima stvarna saznanja ili iskustva o nečemu takvom da je služio ili kod kuće odnosno u matičnom mjestu stanovanja ili u neposrednoj blizini. Titovu Gardu JNA sam naveo jer ne znam da li je i koliko je bilo moguće da regrut iz Beograda služi Gardu u Beogradu, jesu li regruti Beograđani bili "zakinuti" da ne mogu služiti u toj jedinici samo zato jer su iz istog grada gdje je jedinica smještena, a ako jesu mogli služiti da li su za njih recimo postojala neka posebna pravila izlazaka u grad i sl. s obzirom da su onda svakodnevno mogli ići kući i uživati u porodičnom okruženju i na taj način bili u dosta povlaštenijem položaju od ostalih vojnika !?

Ja sam konkretno služio 2 mjeseca (period obuke) udaljen od kuće nekih 90 tak km i za svaki vikend sam išao kući (naravno protiv svih propisa službe), dođu roditelji u nedjelju ujutro po mene kao da me izvode na cijeli dan u grad a mi odemo kući i onda me naveče pred sami kraj izlazka vrate u kasarnu. Nakon 2 mjeseca obuke otišao sam u prekomandu u grad koji je udaljen od mog matičnog mjesta nekih 350 km.

To i nije neka pretjerano velika kilometraža za ono vrijeme s obzirom da su ljudi znali služiti vojni rok u JNA udaljenosti od kuće i po 1000 km.

Ako administratori smatraju da ovo moje pitanje spada u neku drugu ili već postojanu temu neka je slobodno prebace, samo bih volio iskreno da se javi svako onaj ko ima konkretna saznanja ili iskustva i sa obrazloženjem naravno.
Na vrh Go down
Gorica 660
Razvodnik
Razvodnik

M(j)esto Brčko dc, BiH

KomentarNaslov komentara: Re: Titova garda   25.08.16 13:42

Titova Garda JNA, pretpostavljam 198? i neka godina...

.....................

Gušter
Gušter

Broj komentara : 5
Član od : 2013-09-20
Dob : 44
M(j)esto strumica

KomentarNaslov komentara: Re: Titova garda   28.08.16 23:15

@Neven Pendelj (citat):
Ima li neko da je služio 1990/1991 u Beogradu (Titova garda) ?
I. motorizovana gardijska brigada
8-5 cetvrta ceta,kapetan Esad Paldum,decembarska klasa
lol!
Na vrh Go down
panco
Gušter
Gušter

Broj komentara : 5
Član od : 2013-09-20
Dob : 44
M(j)esto strumica

KomentarNaslov komentara: Re: Titova garda   28.08.16 23:21

Sa Avale zvone zvona,policiskog bataljona
seca se neko????
Na vrh Go down
Gorica 660
Razvodnik
Razvodnik

M(j)esto Brčko dc, BiH

KomentarNaslov komentara: Re: Titova garda   01.09.16 10:29

panco :
"Sa Avale zvone zvona,policiskog bataljona
seca se neko????"
.......

Pozdrav Panco, koja si bio vojna pošta, VP 1702 ili VP 4795 ? Imaš li koju sliku/slike pa da ih prikačiš da vidimo naravno ako nije problem !? Moj školski drug je služio u Gardijskoj vojnoj policiji ali je bio moja klasa odnosno kada si ti došao on je već bio kući, decembar 89/90 god.

Gušter
Gušter

Broj komentara : 3
Član od : 2012-05-04

KomentarNaslov komentara: Re: Titova garda   15.09.16 12:23

@dpuric (citat):
sead, dobro dosao na forum!
Zdravo 
88/89 decembar , 6 meseci Dedinje poručnik Popović Cvijo , 6meseci SSNO kod kapetana Karanovića.
lp
Na vrh Go down
Sponsored content

KomentarNaslov komentara: Re: Titova garda   Today at 10:20

Na vrh Go down

Titova garda
Vidi prethodnu temu Vidi sljedeću temu Na vrh 
Stranica 12/12Idi na stranicu : Previous  1, 2, 3 ... 10, 11, 12
 Similar topics
-
» Titova garda
» Kakva je to vojska bila?
» Danilovgrad kasarna Milovan Šaranović, januar 1989. - jun 1989.
» Titova garda 1970-1972
» VA - Inžinjerija Karlovac - Mekušje