FORUM BIVŠIH PRIPADNIKA NEKADAŠNJE JNA

Sva(t)ko ima pravo na sjećanja - Свако има право на сећања - Vsak ima pravico na spomine - Секој има право на сеќавање - Gjith kush ka të drejt për kujtime - Mindenkinek joga van az emlekeihez

HomeRegistracijaLogin
_______________Bile su to dobre i loše godine. Bile su to godine aktivnosti i uspavanosti, godine uvažavanja i nerazum(ij)evanja, godine druženja i ljutnje, odlazaka i dolazaka, nagradjivanja i kažnjavanja, ukora i oprosta, godine radosti i tuge... svega je bilo izuzev: mržnje. Sedam godina postojimo. Branimo pravo na s(j)ećanja! Vaš Forum BPN JNA.

Share | 

Titova garda

Vidi prethodnu temu Vidi sljedeću temu Go down 
Idi na stranicu : Previous  1 ... 8 ... 12, 13, 14, 15  Next
AutorPoruka
milutins
Poručnik
Poručnik

Jubilarna Medalja 7 g. Jubilarna Medalja 7 g.
Prim(j)eran Vojnik Znacka PV
Broj komentara : 2743
Član od : 2009-08-19
Dob : 55

KomentarNaslov komentara: Re: Titova garda   11.10.16 15:32

@Gorica 660 (citat):
Kompleks na Dedinju odnosno Kuća cvijeća i muzej 25. maj spadaju u Muzej istorije Jugoslavije ako se ne varam, počasna straža u Kući cvijeća spada u sastavni dio zadnjih 10 godina SFRJ tako da i političari ne bi trebali imati problema sa tim. U Moskvi na glavnom trgu Ruska Garda i dan danas daje počasnu stražu isto kao i u vrijeme SSSR-a kojeg nema isto koliko i Jugoslavije i opet nisu ništa promijenili. Iste uniforme, ista petokraka i mislim da je čak ista i državna himna. 
Ne bi trebalo im biti teško ugledati se na Ruse...barem mislim tako  Laughing
........

Spada u istoriju ali odavati mu jos uvijek pocasnu strazu je ludilo.Treba to premjestiti u njegov rodni Kumrovec pa neka ga tamo slave.Vojska Srbije ima kome da odaje pocasnu strazu ako hoce.

Stariji vodnik I klase
Stariji vodnik I klase

Prim(j)eran Vojnik Značka PV
Broj komentara : 713
Član od : 2016-06-20
Dob : 45
M(j)esto Brčko dc, BiH

KomentarNaslov komentara: Re: Titova garda   11.10.16 17:27

@zmanic (citat):
Babske priče.

Radnim danima kada je Muzej i KC radila, na ulazu u KC, kod te prijavnice,  se stražarilo u paradnoj (plavoj) uniformi što je zimi bilo smrt za onog kome se padne. U ostalo vreme u tzv. "gradskoj" - SMB varijanti.

PAP-ovke u počasnoj su bile sasvim normalne, i funkcionalne, samo super odmašćene i suve da ne bi flekale počasnu uniformu.

U principu i to je bila neka vrsta malo drugačije stražarske dužnosti, formalno sa svojim opisom i zadacima, smenama, komandirima, raspisima, pregledima, dnevnim redom itd ...

Pošteno, ja sam potezao PAP-ovku, sa bajonet dva puta na posetioce. Nikog nismo povredili, ali smo telima i bajonetima štitili prilaz grobu od neupućenih. Mislim da se i ti neupućeni posetioci sećaju kako to deluje: opako, brzo i sinhronizovano.

Ne sumnjam nimalo da su postojala određena upustva kako reagovati ako dođe do takvih i sličnih nepredviđenih situacija. Takođe ako nekom od vojnika koji u trenutku počasne straže osjete da im nije dobro odnosno da će im pozliti (izgubiti ravnotežu, onesvijestiti se i sl.) davali su se znaci prstima desne ruke koja je bila na remenu puške, ovu informaciju takođe prenosim a koliko je tačna to ne znam. 

Nisi odgovorio, jesu puške bile sa municijom ili ?
............

Stariji vodnik I klase
Stariji vodnik I klase

M(j)esto Brčko dc, BiH

KomentarNaslov komentara: Re: Titova garda   11.10.16 17:32

@milutins (citat):
@Gorica 660 (citat):
Kompleks na Dedinju odnosno Kuća cvijeća i muzej 25. maj spadaju u Muzej istorije Jugoslavije ako se ne varam, počasna straža u Kući cvijeća spada u sastavni dio zadnjih 10 godina SFRJ tako da i političari ne bi trebali imati problema sa tim. U Moskvi na glavnom trgu Ruska Garda i dan danas daje počasnu stražu isto kao i u vrijeme SSSR-a kojeg nema isto koliko i Jugoslavije i opet nisu ništa promijenili. Iste uniforme, ista petokraka i mislim da je čak ista i državna himna. 
Ne bi trebalo im biti teško ugledati se na Ruse...barem mislim tako  Laughing
........

Spada u istoriju ali odavati mu jos uvijek pocasnu strazu je ludilo.Treba to premjestiti u njegov rodni Kumrovec pa neka ga tamo slave.Vojska Srbije ima kome da odaje pocasnu strazu ako hoce.

Slažem se milutinse da svako ima pravo na svoje mišljenje ali da istorijsku ličnost oslovljavaš sa "to" i da pišeš da se "to" treba prebaciti u Kumrovec i slične stvari siguran sam da u najmanju ruku nije primjereno za ovaj forum koji je definisao kristalno jasno svoj pravilnik.

Za takve i slične i riječi i stavove ko hoće da ih iznese imaju forumi koji su "specijalizirani" za to...
..........

Poručnik
Poručnik

Jubilarna Medalja 7 g. Jubilarna Medalja 7 g.
Prim(j)eran Vojnik Znacka PV
Broj komentara : 2743
Član od : 2009-08-19
Dob : 55

KomentarNaslov komentara: Re: Titova garda   11.10.16 17:43

Pod " to" se podrazumijeva kuca cvijeca i taj kompleks na Dedinju.
Zasto su ovakvi stavovi neprimjereni za forum? Zato sto vrijedjaju one koji su idolopoklonici JB Tita?
U pravilima foruma jasno stoji da ovo nije forum njegovih idolopoklonika, jugonostalgicara i sl.
Cime je on toliko zaduzio Srpski narod da mu jos uvijek strazare pokraj groba?
Nije ovo moje izolirano misljenje nego vecine stanovnika Srbije.
Da je pameti odavno bi bio premjesten medju svoje u Kumrovec.

Stariji vodnik I klase
Stariji vodnik I klase

M(j)esto Brčko dc, BiH

KomentarNaslov komentara: Re: Titova garda   11.10.16 18:25

@milutins (citat):
Pod " to" se podrazumijeva kuca cvijeca i taj kompleks na Dedinju.
Zasto su ovakvi stavovi neprimjereni za forum? Zato sto vrijedjaju one koji su idolopoklonici JB Tita?
U pravilima foruma jasno stoji da ovo nije forum njegovih idolopoklonika, jugonostalgicara i sl.
Cime je on toliko zaduzio Srpski narod da mu jos uvijek strazare pokraj groba?
Nije ovo moje izolirano misljenje nego vecine stanovnika Srbije.
Da je pameti odavno bi bio premjesten medju svoje u Kumrovec.

Ja ću ovdje milutinse povući ručnu i više neću ništa komentarisati...
..............

Gušter
Gušter

Broj komentara : 51
Član od : 2016-10-11

KomentarNaslov komentara: Re: Titova garda   11.10.16 18:27

Ajde da ja malo nastavim sa svojim raritetima:

Poslednja poseta Nikolae Čauseska SFRJ. Cvijetim Mijatovič i mi u dekoru.
Na vrh Go down
zmanic
Gušter
Gušter

KomentarNaslov komentara: Re: Titova garda   11.10.16 18:28

Ambasador SSSR predaje akreditacije u zgradi SIV-a;

zmanic: komentar modifikovan dana: 15.10.16 9:31; prepravljeno ukupno 1 puta
Na vrh Go down
zmanic
Gušter
Gušter

KomentarNaslov komentara: Re: Titova garda   11.10.16 18:29

Porodica Broz polaže cveće 4.maja 1986:

Na vrh Go down
zmanic
Gušter
Gušter

KomentarNaslov komentara: Re: Titova garda   11.10.16 18:30

Delegacija SSNO istog dana:

zmanic: komentar modifikovan dana: 16.10.16 21:36; prepravljeno ukupno 1 puta
Na vrh Go down
zmanic
Gušter
Gušter

KomentarNaslov komentara: Re: Titova garda   11.10.16 18:31

Polaganje zakletve, 1985. :
Na vrh Go down
zmanic
Gušter
Gušter

KomentarNaslov komentara: Re: Titova garda   11.10.16 18:32

Moje odelenje u trenucima predaha:

Na vrh Go down
zmanic
Gušter
Gušter

KomentarNaslov komentara: Re: Titova garda   11.10.16 18:33

Klub :
Na vrh Go down
zmanic
Gušter
Gušter

KomentarNaslov komentara: Re: Titova garda   11.10.16 18:34

Hodnik pre povečerja:

Na vrh Go down
zmanic
Gušter
Gušter

KomentarNaslov komentara: Re: Titova garda   11.10.16 18:35

Na istu temu :

Na vrh Go down
zmanic
Gušter
Gušter

KomentarNaslov komentara: Re: Titova garda   11.10.16 18:36

Bio sam i u zastavnom vodu nekoliko meseci. Za dan brigade:

Na vrh Go down
zmanic
Gušter
Gušter

KomentarNaslov komentara: Re: Titova garda   11.10.16 18:37

Posle nečijeg dočeka :

Dal je bio Honeker ili Alfonsin više se ne sećam.
Na vrh Go down
zmanic
Gušter
Gušter

KomentarNaslov komentara: Re: Titova garda   11.10.16 18:39

Druga A podsmena, u punom pogonu :
 :

zmanic: komentar modifikovan dana: 16.10.16 21:38; prepravljeno ukupno 2 puta
Na vrh Go down
zmanic
Gušter
Gušter

KomentarNaslov komentara: Re: Titova garda   11.10.16 18:40

moje mesto, na kecu :
Na vrh Go down
zmanic
Gušter
Gušter

KomentarNaslov komentara: Re: Titova garda   11.10.16 18:41

Potpukovnik S.Stojanov i ja u mimohodu, 04. maj posle polaganja cveća:

Na vrh Go down
zmanic
Gušter
Gušter

KomentarNaslov komentara: Re: Titova garda   11.10.16 18:44

Brigadiri :

Na vrh Go down
zmanic
Gušter
Gušter

KomentarNaslov komentara: Re: Titova garda   11.10.16 18:44

Omladinci:

Na vrh Go down
zmanic
Gušter
Gušter

KomentarNaslov komentara: Re: Titova garda   11.10.16 18:47

Ja pred skidanje. izgužvan, umoran .....  sa značkama, čvarcima, slavom itd spreman za zidne novine :

i ja zadnji dan u civilstvu, tačno 380 dana ranije :

zmanic: komentar modifikovan dana: 12.10.16 0:03; prepravljeno ukupno 1 puta
Na vrh Go down
zmanic
Gušter
Gušter

KomentarNaslov komentara: Re: Titova garda   11.10.16 19:14

@Vojnik Graničar (citat):
Vojna policija Titove garde.!
Za one koji ne znaju ovo je sadašnji predsjednik Hrvatske Ivo Josipović.!

Sa mnom u četi je bio bivši premijer Hrvatske, Zoran Milanović Smile  Družilismo se po prilično. 
Nemam sliku sa njim, ali imam nešto interesantnije. Razmisliću da li i to da objavim. confused

zmanic: komentar modifikovan dana: 12.10.16 17:29; prepravljeno ukupno 1 puta
Na vrh Go down
zmanic
Gušter
Gušter

KomentarNaslov komentara: Re: Titova garda   11.10.16 19:56

@Gorica 660 (citat):

............

Ne nije bilo municije u tim puškama, ali bilo je u okolini po par naoružanih dežurnih oficira i podoficira.

Mislim da bi municija bila samo teret, a i dosadila nam je. Ja sam u 380 dana vojnog roka imao 189 dana raznoraznih dana straža na svakakvim mestima i svakakvim uslovima, nosio na sebi od 150 do 600 metaka uz oružje. 
U KC imam nešto oko dva i po meseca. 

Počasna straža je bila neka vrsta privilegije. Konstantna temperatura, vlažnost, ... zbog cveća i bila je milina preko zime. Leti je umelo da bude nesnosno toplo i dešavalo se da neko klizne u cveće ili padne u nesvest, ali nije bilo teškoh posledica. 

U mojoj smeni nismo imali neke posebne signale, niti su nam trebali Posle silnih vežbi jednostavno ćitaju se misli svo troje oko tebe.
Sa samog mesta, zbog silnih stakala i ogledala sve lepo videlo. Čim se nešto desi prvi koji cimne ramenom natera sve okolo da skinu puške u stavu na zemlji, krene se u smenu i čeka se da se pojavi zamena. Vojnika koji padne dežurni oficiri lagano i bez pometnje dignu, dovede se iz sledeće smene neko da ga zameni i sve se nastavlja bez galame. Od trenutka pada do nove postave ne prođe ni minut.

Što se vežbanja same smene i stajanja tiče, vežbalo se desetak dana pre peuzimanja i ulaska. Dimenzije svakog detalja znali smo u mm, ali i u koracima i stopama. To bi nam prvi put iscrtali na nekom poligonu ili terenu za neki sport. Par dana nas pratili i pustili da narednih desetak vežbamo po celi dan. Sigran sam da se dan danas sretnemo mogli bi bez probe da odradimo sve.

Pre ulaska izvrši se provera i kreće se. Tek posle mesec dana na stvarnoj straži smena počinje da liči na nešto. Tolko je otprilike potrebno da se sve sihhonizuje i automatizuje.  To mi je tek posle, kada sam izvodio obuku na drugima, postalo jasno. 
Mnogo je detalja, ali kao u svakom sportu, tek iskustvom vidiš šta je šta.

Samo stajanje u stavu mirno nije teško, više je dosadno kad nema posetioca.
Moj rekord je 55 minuta. To je već bilo bolno. Došla neka TV da snima nešto predveče, zastavnik postavi smenu kao da je dan, pa nema ko da nas menja, i dok ovi sa svetlom sve postave, jednostavno nas onaj zastavnik zaboravi. Kad dođe posle skoro sat, postane mu sumnjivo što gleda iste face i kad ukapira počne da histeriše na TV ekipu, a oni mu kažu ladno : "pa zar niste rekli da je smena 3 sata? !"

Imao sam period sa anginom da deset dana i da kašljucam a da niko ne primeti da se svo vreme grčim, .... da mi osa uđe u nozdrvu dok stojim .....

Inače, sa ljudima iz moje smene, i posle 30 godina, bar sa polovinom sam i dan danas u kontaktu preko FB i Neta. 
Nisam sreo već godinama, ali pišemo se i čujemo sa vremena na vreme.
Na vrh Go down
Gorica 660
Stariji vodnik I klase
Stariji vodnik I klase

M(j)esto Brčko dc, BiH

KomentarNaslov komentara: Re: Titova garda   11.10.16 21:11

@zmanic (citat):
@Gorica 660 (citat):

............

Ne nije bilo municije u tim puškama, ali bilo je u okolini po par naoružanih dežurnih oficira i podoficira.

Mislim da bi municija bila samo teret, a i dosadila nam je. Ja sam u 380 dana vojnog roka imao 189 dana raznoraznih dana straža na svakakvim mestima i svakakvim uslovima, nosio na sebi od 150 do 600 metaka uz oružje. 
U KC imam nešto oko dva i po meseca. 

Počasna straža je bila neka vrsta privilegije. Konstantna temperatura, vlažnost, ... zbog cveća i bila je milina preko zime. Leti je umelo da bude nesnosno toplo i dešavalo se da neko klizne u cveće ili padne u nesvest, ali nije bilo teškoh posledica. 

U mojoj smeni nismo imali neke posebne signale, niti su nam trebali Posle silnih vežbi jednostavno ćitaju se misli svo troje oko tebe.
Sa samog mesta, zbog silnih stakala i ogledala sve lepo videlo. Čim se nešto desi prvi koji cimne ramenom natera sve okolo da skinu puške u stavu na zemlji, krene se u smenu i čeka se da se pojavi zamena. Vojnika koji padne dežurni oficiri lagano i bez pometnje dignu, dovede se iz sledeće smene neko da ga zameni i sve se nastavlja bez galame. Od trenutka pada do nove postave ne prođe ni minut.

Što se vežbanja same smene i stajanja tiče, vežbalo se desetak dana pre peuzimanja i ulaska. Dimenzije svakog detalja znali smo u mm, ali i u koracima i stopama. To bi nam prvi put iscrtali na nekom poligonu ili terenu za neki sport. Par dana nas pratili i pustili da narednih desetak vežbamo po celi dan. Sigran sam da se dan danas sretnemo mogli bi bez probe da odradimo sve.

Pre ulaska izvrši se provera i kreće se. Tek posle mesec dana na stvarnoj straži smena počinje da liči na nešto. Tolko je otprilike potrebno da se sve sihhonizuje i automatizuje.  To mi je tek posle, kada sam izvodio obuku na drugima, postalo jasno. 
Mnogo je detalja, ali kao u svakom sportu, tek iskustvom vidiš šta je šta.

Samo stajanje u stavu mirno nije teško, više je dosadno kad nema posetioca.
Moj rekord je 55 minuta. To je već bilo bolno. Došla neka TV da snima nešto predveče, zastavnik postavi smenu kao da je dan, pa nema ko da nas menja, i dok ovi sa svetlom sve postave, jednostavno nas onaj zastavnik zaboravi. Kad dođe posle skoro sat, postane mu sumnjivo što gleda iste face i kad ukapira počne da histeriše na TV ekipu, a oni mu kažu ladno : "pa zar niste rekli da je smena 3 sata? !"

Imao sam period sa anginom da deset dana i da kašljucam a da niko ne primeti da se svo vreme grčim, .... da mi osa uđe u nozdrvu dok stojim .....

Inače, sa ljudima iz moje smene, i posle 30 godina, bar sa polovinom sam i dan danas u kontaktu preko FB i Neta. 
Nisam sreo već godinama, ali pišemo se i čujemo sa vremena na vreme.

Jako zamimljivo štivo priznajem, kao i u svakom rodu vojske ali dosta snažnije i specifičnije s obzirom na samu lokaciju i dužnost koja se obavljala. Koliko vidim i ta neka mala pravila su se možda vremenom mijenjala iz generaciju u generaciju s obzirom da sam imao te informacije o davanju znakova od generacije iz 1982/83 godine. 
Takođe i prenosim i ovo što se sjećam iz njegove priče a to je da je i on tako isto vježbao na iscrtanom poligonu kao i tvoja generacija što je radila, zatim mi je spominjao bijele rukavice da su se u većoj količini donosile u nekim kutijama i da su ih često mijenjali, da su recimo za vrijeme straže u KC spavali tu negdje blizu u nekoj zgradi gdje su bile dvokrevetne i trokrevetne sobe sa kupatilom i tušem a isto tako mi je spomenio da je bilo pravilo da kada dođe Jovanka Broz na grob a znala je jako dugo ostati na grobu da tada dok ona boravi u KC se nije mogla izvršiti smjena straže (za ostale posebne posjetioce i delegacije ne znam) a sada koliko je to tačno ili ne opet ti znaš u svakom slučaju...

KomentarNaslov komentara: Re: Titova garda   Today at 9:31

Na vrh Go down

Titova garda
Vidi prethodnu temu Vidi sljedeću temu Na vrh 
Stranica 13/15Idi na stranicu : Previous  1 ... 8 ... 12, 13, 14, 15  Next
 Similar topics
-
» Titova garda
» Kakva je to vojska bila?
» Danilovgrad kasarna Milovan Šaranović, januar 1989. - jun 1989.
» VP 4795/8-3 Avala - Beograd
» Titova garda 1970-1972