FORUM BIVŠIH PRIPADNIKA NEKADAŠNJE JNA

Sva(t)ko ima pravo na sjećanja - Свако има право на сећања - Vsak ima pravico na spomine - Секој има право на сеќавање - Gjith kush ka të drejt për kujtime - Mindenkinek joga van az emlekeihez

HomeRegistracijaLogin
_______________Bile su to dobre i loše godine. Bile su to godine aktivnosti i uspavanosti, godine uvažavanja i nerazum(ij)evanja, godine druženja i ljutnje, odlazaka i dolazaka, nagradjivanja i kažnjavanja, ukora i oprosta, godine radosti i tuge... svega je bilo izuzev: mržnje. Sedam godina postojimo. Branimo pravo na s(j)ećanja! Vaš Forum BPN JNA.

Share | 

ABHO

Vidi prethodnu temu Vidi sljedeću temu Go down 
Idi na stranicu : Previous  1, 2, 3, 4, 5  Next
AutorPoruka
magnum 60
Gušter
Gušter

Broj komentara : 1
Član od : 2013-08-02

KomentarNaslov komentara: Re: ABHO   02.08.13 11:14

Na Youtubeu sam video snimak negdasnje kasarne na Borongaju. Tamo sam proveo nekih 14meseci kao dekontaminator Zs i MTS. Uspeo sam posle 32 godine stupiti u kontakt sa nekoliko drugara iz klase(juli 80). Zivot nas odveo dalje, desilo se svasta, ali se svi rado secaju tih dana. neverujem da ce se ponoviti prica o JNA, ali bih voleo da nikada nije prekinuta. Koliko je sve bilo organizovano, funkcionisalo..mladima to danas zvuci neverovatno. Danas sa ove vremenske distance vidim koliko je svrhe imalo svakodnevno jelo u isto vreme, spavanje, ustajanje.. Onda kao 20-godisnjaku mi je sve izgledalo kao necija namera da nas sve kinji. danas vidim koliko je sve bilo dobro osmisljeno. o staresinama nemam ni jednu losu rec, bar onima koji su nam bili direktni pretpostavljeni. Koliko se ljudskosti krilo iza tih sapki..Da bi sve funkcionisalo , neko je morao biti autoritet, to je logicno. neverujem da na forumu ima nekoga ko je iz te nase klase, ali voleo bih .

Na vrh Go down
Max Blitz
KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL

Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima Orden za VZ
Medalja za Vojne Zasluge Medalja za VZ
Jubilarna Medalja "Prva Petol(j)etka Prva Petol(j)etka
Prim(j)eran Vojnik Značka PV
Broj komentara : 18525
Član od : 2012-10-30
Dob : 48
M(j)esto Zagreb

KomentarNaslov komentara: Re: ABHO   09.01.14 17:08

Max Blitz: komentar modifikovan dana: 03.06.14 23:29; prepravljeno ukupno 3 puta
Na vrh Go down
Max Blitz
KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL

M(j)esto Zagreb

KomentarNaslov komentara: Re: ABHO   09.01.14 17:10

Max Blitz: komentar modifikovan dana: 03.06.14 23:32; prepravljeno ukupno 1 puta
Na vrh Go down
panon
Desetar
Desetar

Prim(j)eran Vojnik značka PV
Broj komentara : 259
Član od : 2010-03-03
Dob : 49
M(j)esto Bački Petrovac

KomentarNaslov komentara: Re: ABHO   10.01.14 12:40

@Max Blitz (citat):

Ovo mi nesto poznato......

Na vrh Go down
Max Blitz
KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL

M(j)esto Zagreb

KomentarNaslov komentara: Re: ABHO   10.01.14 14:03

@panon (citat):

Pa opiši nam...  Very Happy 
Na vrh Go down
panon
Desetar
Desetar

M(j)esto Bački Petrovac

KomentarNaslov komentara: Re: ABHO   10.01.14 21:07

@Max Blitz (citat):
@panon (citat):

Pa opiši nam...  Very Happy 

Kampanjola(oznaku sam joj zaboravio),koristili su je izvidjaci ABHO,odnosno izvidjacka patrola.Izvidjacku patrolu su sacinjavali tri vojnika.To su komandir izvidjacke patrole (IP)
                  izvidjac
                  vozac

Komandir IP  imao jezadatak da normalno komanduje IP (nadgleda rad IP,izdaje naredjenja ,dobija naredjena od izvidjacke stanice ,,vodi beleznicu o postignutim rezultatima na terenu,predaje izvestaj.....
Izvidjac IP rukuje aparatom za detektovanje radioaktivnosti ,aparatom za otkrivanje bojnih otrpva ,izlazi na teren radi otkrivanja vrste bojnih otrova ,uzima uzorke i predaje ih komandiru IP
Vozac IP kao sto mu i ime govori vozi kampanjolu do mesta kontaminirane zone ,i ako je potrebno pripomaze pri radjnama neophodnih radi lakzeg obavljanja zadatka.E sad sam se setio ,ujedno on je i radiovezista na radiostanici RUP12(te smo koristili)

OD opreme koja je bila u kampanjoli tu je .detektor za otkrivanje radioaktovnosti ili gajgermilerov brojac.automatski detektor za otkrivanje bojnih otrova,AND M 1  ili tako nesto,pummpica sa ampulama radi otkrivanja vrste bojnog otrova (nervni ,krvni ,plikavci ...itd), RUP 12, set meteoroloski set,zastitno odelo (gumeno) rukavice maska ....o maskirna platna za maskiranje vizila

To bi ukratko bilo to ,ako sam (a sigurno sam) nesto zaboravio ili pogresio slobodno me ispravite i podsetite.

Na vrh Go down
mirko bratuš
Podporučnik
Podporučnik

Jubilarna Medalja 7 g. Jubilarna Medalja 7 g.
Broj komentara : 1907
Član od : 2012-04-15
Dob : 69

KomentarNaslov komentara: Re: ABHO   10.01.14 21:23

A vozač je imao još koji zadatak.Npr.,da je pronašao koju bocu rakije ili vina. Smile
Na vrh Go down
Max Blitz
KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL

M(j)esto Zagreb

KomentarNaslov komentara: Re: ABHO   10.01.14 21:28

Je li JNA imala išta (od oružja) što bi zahtijevalo ABH pristup obrani i čišćenju?

Službeno nije, to znam...  Smile 
Na vrh Go down
Pero™
Poručnik
Poručnik

Broj komentara : 2089
Član od : 2012-10-29
M(j)esto LJ, nekad SFRJ

KomentarNaslov komentara: Re: ABHO   10.01.14 22:45

Nešto malo od mene,

Kapanjola je bila zvanično Fiat 1101 campagnola, proizvodila se od 51 do 73

Proizvodila jih je i C.Zastava pod imenom AR51/AR55
Na vrh Go down
zokika
Vodnik
Vodnik

Broj komentara : 480
Član od : 2013-10-10
Dob : 59
M(j)esto SG - SLO

KomentarNaslov komentara: Re: ABHO   10.01.14 23:02

@mirko bratuš (citat):
A vozač je imao još koji zadatak.Npr.,da je pronašao koju bocu rakije ili vina. Smile

Normalno. Navedeno se koristiti za bolju dekontaminaciju.... Very Happy  Very Happy
Na vrh Go down
Max Blitz
KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL

M(j)esto Zagreb

KomentarNaslov komentara: Re: ABHO   11.01.14 4:44

@Max Blitz (citat):
Je li JNA imala išta (od oružja) što bi zahtijevalo ABH pristup obrani i čišćenju?

Da preformuliram pitanje, možda zvuči malo oštro.  Very Happy 

Što je od pravih otrova korišteno pri obuci?
Na vrh Go down
Pero™
Poručnik
Poručnik

M(j)esto LJ, nekad SFRJ

KomentarNaslov komentara: Re: ABHO   11.01.14 5:30

Max, ne mogu da tvrdim, ali plinski ortovi opasni po život se nisu koristili u JNA.

Ali upotreba suzavca u mom primeru je bila velika. Nagutao sam se ga, na žalost su ga probali i seljaci iz okoljnih sela. Nije bila greška sistema, nego desetara što su ga puštali. A mi vojnici smo barem videli da maske nisu 100% nego nešto odprilike. Teoretski bi morao da se pusti tako da ga vetar ne odduva u selo, ali....

Što se tiče obuke, ako ti suzavac dođe preko maske, doči če ti i neki opasniji plin. Smrtonosni plinovi... ne verujem da su se koristili na obuci.
Na vrh Go down
Max Blitz
KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL

M(j)esto Zagreb

KomentarNaslov komentara: Re: ABHO   11.01.14 5:41

@Pero™ (citat):
Što se tiče obuke, ako ti suzavac dođe preko maske, doči če ti i neki opasniji plin. Smrtonosni plinovi... ne verujem da su se koristili na obuci.

Kako se onda obavljala obuka u rukovanju, te testirala ispravnost ABH opreme, koju navodi Panon:

@panon (citat):
OD opreme koja je bila u kampanjoli tu je detektor za otkrivanje radioaktovnosti ili gajgermilerov brojac, automatski detektor za otkrivanje bojnih otrova, AND M 1 ili tako nesto, pumpica sa ampulama radi otkrivanja vrste bojnog otrova (nervni, krvni, plikavci ...itd), RUP 12, set meteoroloski set, zastitno odelo (gumeno) rukavice maska ....o maskirna platna za maskiranje vizila...
Na vrh Go down
Pero™
Poručnik
Poručnik

M(j)esto LJ, nekad SFRJ

KomentarNaslov komentara: Re: ABHO   11.01.14 6:22

Max, ja nisam profesionalni vojnik. Možda sam bio u jedinici što je imala malo bolju obuku, pa je pisalo specijalna jedinica. Znam neke stvari ali neznam sve.

Po pričanjima, sa drugovima mojih godina, oni nikad nisu dobili suzavac. Ja sam se ga nagutao. OK, ako stvarno dobro staviš gas masku, ne oseča ga se. Kako je sa pravim bojnim otrovom, i kolike količine trebaju neznam.

Što se tiče smrtonosnih bojnih otrova i ABH, pitaj Panona. Mene o tome nisu učili. OK, znam osnove, ali to nije neko znanje.
Na vrh Go down
zastavnik
Zastavnik I klase
Zastavnik I klase

Broj komentara : 931
Član od : 2010-12-07
Dob : 54
M(j)esto Bačka Topola

KomentarNaslov komentara: Re: ABHO   11.01.14 9:30

@Pero™ (citat):
Nešto malo od mene,

Pogrešno! FIAT1107 J i JD su talijanska proizvodnja, a AR55 je Zastavina proizvodnja po Alfa_Romeo licenci iz vremena pre nego je ta fabrika (Alfa Romeo) preuzeta od strane FIAT-a.

Evo slika FIAT1107JD-V MKŠK, varijanta vozilo veze. Koliko znam FIAT1107 nije postojao u ABHO varijanti

Na vrh Go down
panon
Desetar
Desetar

M(j)esto Bački Petrovac

KomentarNaslov komentara: Re: ABHO   11.01.14 18:47

@Max Blitz (citat):
@Max Blitz (citat):

OD pravih bojnih otrova se koristio samo IPERIT koji spada u grupu plikavaca.Na krivolaku sam licno bio u kontaminiranoj zoni Iperitom
Na vrh Go down
alexandar
GENERAL JNA - Zam(j)enik Načelnika GŠ
GENERAL  JNA - Zam(j)enik Načelnika GŠ

Orden za vojne zasluge s velikom zvijezdom (I.red) Orden za VZ
Broj komentara : 4380
Član od : 2011-06-23
Dob : 53
M(j)esto Loznica , Srbija

KomentarNaslov komentara: Re   11.01.14 22:29

@panon (citat):
@Max Blitz (citat):
@Max Blitz (citat):

OD pravih bojnih otrova se koristio samo IPERIT koji spada u grupu plikavaca.Na krivolaku sam licno bio u kontaminiranoj zoni Iperitom

Sta pricate naopako!!!!
Iperitom je izvrsena kontaminacija!?
Moze biti tretiranje nekim od policijskih suzavaca, a BOT definitivno NE !

GENERAL JNA NAČELNIK GŠ Administrator
GENERAL JNA   NAČELNIK GŠ   Administrator

Broj komentara : 5159
Član od : 2012-11-24
M(j)esto HN

KomentarNaslov komentara: Re: ABHO   11.01.14 22:35

@panon (citat):

???  scratch Prvi put čujem da se to koristilo u JNA. Sulphur mustards ili Iperit, korišten je u I sv. ratu (ime je dobio po gradu Ipru blizu kojeg je prvi put upotrebljen), smrtnost kod kontaminiranih tim gasom je bila oko 5% a efekti na psihu vojnika strašni. Nije se koristio u kasnijim ratovima, bar se ne zna za to zvanično. Ovdje bi nam mogao pomoći neko od bivših aktivnih starješina sa foruma.  scratch
Na vrh Go down
alexandar

Orden za vojne zasluge s velikom zvijezdom (I.red) Orden za VZ
Broj komentara : 4380
Član od : 2011-06-23
Dob : 53
M(j)esto Loznica , Srbija

KomentarNaslov komentara: Re   11.01.14 22:58

Sluzio sam u tom rodu , bili smo izuzetno dobro obuceni i fizicki spremni , a koriscenje BOT u obuci jednostavno NE MOZE BITI TACNO!

Bar ja to nisam iskusio , a i zdrava logika kaze da je to nemoguce  scratch

Zenevski protokol iz 1925.zabranjuje koriscenje BOT , a naravno u miru se koristi i proizvodi u cilju istrazivanja i stvaranja protivotrova i reagenasa za zastitu. U tom cilju su se vrsila istrazivanja i opiti ali na odredjenim mestia , strogo dozirano i pod nadzorom naravno. Nikako u obuci vojske , pa kud bi to doslo ljudi moji!!!

Poručnik
Poručnik

M(j)esto LJ, nekad SFRJ

KomentarNaslov komentara: Re: ABHO   12.01.14 0:19

@zastavnik (citat):
@Pero™ (citat):
Nešto malo od mene,

Pogrešno! FIAT1107 J i JD su talijanska proizvodnja, a AR55 je Zastavina proizvodnja po Alfa_Romeo licenci iz vremena pre nego je ta fabrika (Alfa Romeo) preuzeta od strane FIAT-a.

Evo slika FIAT1107JD-V MKŠK, varijanta vozilo veze. Koliko znam FIAT1107 nije postojao u ABHO varijanti

Eeeeee druže zastavniče, mislim da grešiš.

1101 je prva serije Campagnole, 1107 je druga serija ili Nuova Campagnola. Prva serija na ABHO slici ima ''okruglu'' masku, druga ''četvorouglastu''.

Prva serija se je u vrlo malom broju proizvodila u CZ. Druga mislim da se nije, nego samo uvozila. Dali se upotrebljavala za ABHO, neznam, niti se ne sečam podataka.

Na vrh Go down
panon
Desetar
Desetar

M(j)esto Bački Petrovac

KomentarNaslov komentara: Re: ABHO   13.01.14 12:54

Drugovi vojnici ako su nas lagale staresine na obuci ,eto ,sade lazem i ja vas....proslo je puno godina od sluzenja vojske ,pa mozda i ja nesto gresim,ne secam se ,pa mi nemojte zameriti.Na krivolaku smo jedan dan ,kolko se secam ,imali obuku u otkrivanju BOT-a.U kanistru (u tecnim stanju) su nosili neku supstancu za koju su rekli da je pravi iperit.Nismo imali razloga ne verovati im.Na jedno dva -tri kilometara od logora prosuli su taj #iperit# ,ali to je bilo na nekih pola kvadratnih metara ili mozda metar-nebitno.Nije to ljudi moji bilo kao na filmovima Na zapadu nista novo ,da se dim siri po celim rovovima.Dobro se secam da smo se u ona zastitna odela stvarno posebno oblacila ,zatezala one uckure navlacili masku ,dobro je proveravali ,da slucajno nebi #procerelo#.Cela ceta je stajala na jedno trista metara id kontaminovane zone (podsecam da je bila kontaminovana samo metar kvadratni),a mi koji smo bili u izvidjackoj patroli smo izli na uvidjaj ili otkrivanje BOT-a.
E sad drugari ako je to bila prevara ,koja je stvarno uspela ,eto izvinite sto Vas lazem.(nije bilo namerno)... salutiranje
Na vrh Go down
panon
Desetar
Desetar

M(j)esto Bački Petrovac

KomentarNaslov komentara: Re: ABHO   13.01.14 13:10

E sad da se nadovezem na svoj komentar.U to vreme u leto 87 -dme kad smo bili na krivolaku ,jedno vreme smo isli na rad ,radi ostvarivanje nekog projekta....Naime u zoni ABHO poligona (cini mi se da je bilo tamo),a bilo je to dosta daleko od naseg logora, neki institut iz beograda(ako se dobro secam).a cini mi se i iz krusevca,trebalo je da vrsi neka ispitivanja u vezi bojnih otrova.Bilo je to u nekoj dolini punoj prasine a licilo mi je ko na preriju na western filmovima,kde sunce przi a nigde vode.Kad smo dosli u tu dolinu ,radovi su vec bili u punom jeku .Bila je tamo iskopana jedna velika rupa ,duboka jedno cetiri ili pet metara a precnika bogami petnaest dvadeset......ogromna rupa.Mi smo oblagali zidove te rupe velikim balvanima radi sprecavanja obrusavanja zemlje.Po celoj toj dolini su bili satori sa svakojakim instrumentima (kod kojih smo davali i strazu),valjda radi analize BOT-a.E a sto mi je najvise zao sto sam propustio da vidim a to je.....iz Beograda ili Krusevca ,trerbao je stici kamion Sleper pun pacova .Nemojte se smijati ali pricalo se o cifri od 10 000-100 000 pacova.A za sta je trebalo tolko pacova ,sigurno nisu u toj rupi kuvali kotlic...produdite sami .Nasa ceta je otisla pre toga pa nisam uspeo da saznam.No pricalo se da ce u rupu stavljati pacvove i na njih bacato zarne bojne otrove.... salutiranje 
Na vrh Go down
Stazio
GENERAL JNA NAČELNIK GŠ Administrator
GENERAL JNA   NAČELNIK GŠ   Administrator

Broj komentara : 5159
Član od : 2012-11-24
M(j)esto HN

KomentarNaslov komentara: Re: ABHO   13.01.14 14:35

Panon, možda ste vi bili uključeni u neki eksperiment ili ispitivanje.  scratch  Nije mi ni bila namjera da te osporim, samo sam se stvarno iznenadio na pomen upotrebe iperita u JNA.

cheers
Na vrh Go down
purger

Broj komentara : 4527
Član od : 2009-11-15
Dob : 51
M(j)esto ZAGREB

KomentarNaslov komentara: Re: ABHO   13.01.14 15:03

Panon sve ok ,ali u pitanju sigurno nije iperit.
Bila je to patka pa kad se još upotpuni sa onom starom narodnom da su u strahu velike oči e onda je bio "iperit" Smile
Aco je sve objasnio i podpisujem njegovo izvješće.

Desetar
Desetar

M(j)esto Bački Petrovac

KomentarNaslov komentara: Re: ABHO   13.01.14 15:53

@purger (citat):
Panon sve ok ,ali u pitanju  sigurno nije iperit.
Bila je to patka pa kad se još upotpuni sa onom starom narodnom da su u strahu velike oči e onda je bio "iperit" Smile
Aco je sve objasnio i podpisujem njegovo izvješće.

Pa rekao sam ,ako su nas lagali u vezi iperita ,onda i ja Vas lazem,sto mi uopste nije bila namera.
Na vrh Go down
Sponsored content

KomentarNaslov komentara: Re: ABHO   Today at 12:34

Na vrh Go down

ABHO
Vidi prethodnu temu Vidi sljedeću temu Na vrh 
Stranica 3/5Idi na stranicu : Previous  1, 2, 3, 4, 5  Next
 Similar topics
-
» TUZLA, KASARNA HUSINSKA BUNA SEPT. 89/90 ABHO
» ABHO
» Zenica 1986/87