FORUM BIVŠIH PRIPADNIKA NEKADAŠNJE JNA

Sva(t)ko ima pravo na sjećanja - Свако има право на сећања - Vsak ima pravico na spomine - Секој има право на сеќавање - Gjith kush ka të drejt për kujtime - Mindenkinek joga van az emlekeihez

HomeRegistracijaLogin
_______________Bile su to dobre i loše godine. Bile su to godine aktivnosti i uspavanosti, godine uvažavanja i nerazum(ij)evanja, godine druženja i ljutnje, odlazaka i dolazaka, nagradjivanja i kažnjavanja, ukora i oprosta, godine radosti i tuge... svega je bilo izuzev: mržnje. Sedam godina postojimo. Branimo pravo na s(j)ećanja! Vaš Forum BPN JNA.

Share | 

Drnč vojnički

Vidi prethodnu temu Vidi sljedeću temu Go down 
Idi na stranicu : Previous  1, 2, 3, 4, 5  Next
AutorPoruka
pera84
GENERAL POTPUKOVNIK Načelnik OPOD-a
GENERAL POTPUKOVNIK Načelnik OPOD-a

Jubilarna Medalja 7 g. Jubilarna Medalja 7 g.
Jubilarna Medalja "Prva Petol(j)etka Prva Petol(j)etka
Broj komentara : 3366
Član od : 2011-03-17
M(j)esto USA

KomentarNaslov komentara: Re: Drnč vojnički   25.03.11 17:07

ja ribu samo kupujem kad se vracam izribolova lol!
Na vrh Go down
purger
GENERAL JNA - Zam(j)enik Načelnika GŠ
GENERAL  JNA - Zam(j)enik Načelnika GŠ

Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima Orden za VZ
Broj komentara : 4527
Član od : 2009-11-15
Dob : 51
M(j)esto ZAGREB

KomentarNaslov komentara: Re: Drnč vojnički   26.03.11 0:41

@pera84 (citat):
ja ribu samo kupujem kad se vracam izribolova lol!
To se podrazumjeva lol!

Gušter
Gušter

Broj komentara : 36
Član od : 2011-03-29
M(j)esto Podgorica

KomentarNaslov komentara: Re: Drnč vojnički   01.04.11 22:19

SDO uopšte nije bio loš, naravno kad nema ničega drugog. Ono gotovo jelo u velikoj konzervi kad se podgrije je bilo uvijek izvrsno (bilo je i špageta s mesom). Ni meso konzervirano nije bilo loše naročito kad se podgrije sa topljenim sirom. I riba je bila standardnog kvaliteta a meni se naročito sviđala dimljena ukljeva. E za praznika su u Čačku dijelili čašu vina za ručak. Bilo je dosta muslimana iz Bosne i oni nijesu htjeli piti vino pa si meni kao najstarijem u bateriji donosili. Umio sam skupiti po 12 čaša (2,5 dl) pravi praznik jer smo ostajali u kuhinji dok nas čistači ne bi išćerali, a jedan naš Albanc je poznavao one iz kuhinje pa nam je donosio jš po koji litar.
Na vrh Go down
Bogart
Vodnik
Vodnik

Broj komentara : 444
Član od : 2012-06-07

KomentarNaslov komentara: Re: Drnč vojnički   20.11.12 1:10

Spageti sa mesom su bili cudni, i u tom jelu meso je delovalo kao vestacko, kao da je bilo od plastike ili gume, kao ono vlaknasto raspadajuce iz ostalih drncuga samo sitno iseckano.
Na vrh Go down
Bogart
Vodnik
Vodnik

Broj komentara : 444
Član od : 2012-06-07

KomentarNaslov komentara: Re: Drnč vojnički   20.11.12 1:15

@k2neno (citat):
svio o drncu niko o bureku
Burek sa sirom je bio OK, ali cesce je bio na meniju burek sa krompirom, a on je bio ocajan, narocito kad se ohladi i kad se stvrdnu one kockice krompira u njemu (nakon JNA sam imao averziju prema bilo kakvim pitama sa krompirom, sto bi se reklo "odbile mi se od srca" posle vojske). Very Happy
Na vrh Go down
semsudin
Podporučnik
Podporučnik

Medalja za Vojne Zasluge Medalja za VZ
Prim(j)eran Vojnik Značka PV
Broj komentara : 1302
Član od : 2013-03-11
Dob : 49
M(j)esto GRABOVAC, VELIKA KLADUSA

KomentarNaslov komentara: Re: Drnč vojnički   20.06.13 18:11

A da li se neko sjeca onog ribanog kupusa koji je bio ukiseljen a zatim preprzit i mislim da je bilo i malo pire krompira s tim u tanjiru.To sam pokusao jesti ali nikako jedino onaj pire krompir pojedes a ostatak bacas i nosis dvije-tri snite kruha i mislis sa cim da nadoknadis to sto si propustio u kuhinji.
Na vrh Go down
BEOGRAD
Podporučnik
Podporučnik

Pravna Služba Pravna Služba
Broj komentara : 1695
Član od : 2013-03-15
M(j)esto Scottsdale

KomentarNaslov komentara: Re: Drnč vojnički   20.06.13 21:24

Nista gore od isturenog objekta a staresina zaljubljen u kiseo kupus. Svaki put kada dodje njegova tura na sluzbi, udavio bi nas sa kupusaom. Da je mogao jeo bi ga i za dorucak a kuvar mu je donosio isecen u kancelariju da ga gricka  uz TV.
Nakon JNA sigurno jedno 10 godina nisam jeo nista od kiselog kupusa a gadila mi se i sama pomisao na njega.Onda jednog dana probao podvarak i ponovo poceo da jedem.Sada se i meni desava da isecem glavicu pa uz TV umesto grisina.Valjda mu dodje sa godinama.
Na vrh Go down
Gligor
Gušter
Gušter

Broj komentara : 74
Član od : 2013-03-13
Dob : 102

KomentarNaslov komentara: Re: Drnč vojnički   20.06.13 22:16

Ja sam bio jedan od rijetkih koji su to voljeli. Doduse, imam malo cudan ukus, mrzio sam pasulj a one pecene skuse koje niko nije jeo su mi bile omiljene. Smile
Na vrh Go down
Max Blitz
KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL

Broj komentara : 18514
Član od : 2012-10-30
Dob : 48
M(j)esto Zagreb

KomentarNaslov komentara: Re: Drnč vojnički   20.06.13 23:22

@Gligor (citat):
Ja sam bio jedan od rijetkih koji su to voljeli. Doduse, imam malo cudan ukus, mrzio sam pasulj a one pecene skuse koje niko nije jeo su mi bile omiljene. Smile

Istina Gligore, nije ni naš drnč bio tako grozan, možda je ipak stvar bila u kuharu.
Glavni kuhar u Kumboru je bio jedan stariji čovjek, civilno lice, koji ja stalno obilazio kazane gdje se krčkalo ovo i ono i isprobavao je li dobro.
Vidio sam to svaki put kad bi prošli kroz kuhinju, a kroz nju smo prolazili kad bi bili dežurna barkasa, pa bi išli na jelo prije svih preko reda, kroz pokrajnja vrata. Very Happy

A što se tiče pečenih skuša??
Prije su to bile lokarde, ali svejedno, super su pečene, ali se ja ne sjećam da ih je kod nas bilo. Sad
Na vrh Go down
Junac 89
Gušter
Gušter

Broj komentara : 39
Član od : 2013-05-30
M(j)esto Bosna

KomentarNaslov komentara: Re: Drnč vojnički   21.06.13 2:02

@mgalic2 (citat):
Blago tebi, u nas je pod pojmom DRNČ sve bilo jasno. pale

takođe lol!
Na vrh Go down
Gligor
Gušter
Gušter

KomentarNaslov komentara: Re: Drnč vojnički   21.06.13 2:15

Citat :
Prije su to bile lokarde, ali svejedno

Ih ti sad mene uhvatio na detalje Smile Meni su licile na skuse samo bez glave (mada mi i te lokarde izgledaju kao skuse) i bile prilicno suve, sa nekim krompirom cini mi se u pecnici. I bilo ih je bar dva puta nedeljno. Ja to nisam propustao.
Na vrh Go down
Max Blitz
KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL

M(j)esto Zagreb

KomentarNaslov komentara: Re: Drnč vojnički   21.06.13 2:29

@Gligor (citat):
Citat :
Prije su to bile lokarde, ali svejedno

Ih ti sad mene uhvatio na detalje Smile Meni su licile na skuse samo bez glave (mada mi i te lokarde izgledaju kao skuse) i bile prilicno suve, sa nekim krompirom cini mi se u pecnici. I bilo ih je bar dva puta nedeljno. Ja to nisam propustao.

Lokarda i skuša spadaju u istu porodicu riba, samo lokarde ima više, nešto je slabije kvalitete, jeftinija je i dostupnija riba. (Vrlo su slične izgledom.)
Skuši je jedno vrijeme skoro bilo nestalo iz Jadrana, ne znam točno zašto.

Na vrh Go down
Junac 89
Gušter
Gušter

M(j)esto Bosna

KomentarNaslov komentara: Re: Drnč vojnički   21.06.13 2:39

jedne prilike pripremalo se jelo iz naslova teme, a uporedo s tim i svinjske šnicle, ali za sutradan ili nešto, stvarno se ne sjećam, uglavnom su se te šnicle strogo čuvale, a za večeru je predviđeno ono prvo...i jedan trpezarac pomoću trikova Very Happy nekako uspije "maznuti" tu jednu šniclu!...ali ga uhvate i oficir ga dobro "izriba" pred svima da se crvenio k'o paprika Embarassed(a inače je bio dosta kulturan i dostojanstven, pa mu je valjda to javno blamiranje za "lopovluk i krađu" još teže padalo!Laughing). čim se završio "razgovor" sa oficirom, postao je meta našeg šegačenja Very Happy...na sve to opet je bio prilično dostojanstven, šutke je podnosio naša zadirkivanja, ali vojska k'o vojska-hoće da isprovocira i gotovo!-"pa kako da te uhvate?", "jao, šta ti ono nagovori...!" itd., na šta je on, ne mogavši više trpjeti, odjednom "ispalio": "ma, mater mu j...m, nek' on jede DRNČ!!!!!", što je izazvalo salve smijeha, a mi smo po svemu zaključili da mu je ipak najviše bilo žao one šnicle! lol!
Na vrh Go down
Stazio
GENERAL JNA NAČELNIK GŠ Administrator
GENERAL JNA   NAČELNIK GŠ   Administrator

Broj komentara : 5159
Član od : 2012-11-24
Dob : 49
M(j)esto HN

KomentarNaslov komentara: Re: Drnč vojnički   21.06.13 9:51

U slučaju DRNČ-a i drugih "specijaliteta" uvijek se "aktivirala" rezerva konzervi. Wink
Na vrh Go down
ado1
Gušter
Gušter

Broj komentara : 19
Član od : 2013-02-27

KomentarNaslov komentara: Re: Drnč vojnički   21.06.13 10:25

Sluzio sam JNA u Stipu (Septembar 90/91) i hrana je bila vise losa nego dobra....
Mi smo imali kartice na kojima je bilo upisano ime i prezime vojnika, datum za svaki dan u mjesecu sa poljima za dorucak, rucak i veceru. Ispred linije na kojoj je dijeljena hrana bio je vojnik kome smo morali pokazati tu karticu i on bi u nju upisivao "X" u odgovarajuce polje za datum i obrok (dorucak, rucak ili vecera), na taj nacin su sprecavali da neko udje dva puta u kuhinju....Odstupanja od ovog pravila su bila veoma rijetka, par puta nisu provjeravali te kartice i to smo odmah iskoristili (naravno ako na jelovniku nije bio drnc).....A drnc, to je posebna prica....totalno nejestivo.... po samom izgledu se to dalo zakljuciti da ne spominjem miris i ukus....Istina, bio je jedan vojnik iz moje baterije kojem drnc nije bio tako los, obicno bi pojeo svoju porciju a vrlo cesto jos dvije-tri od nas koji to nismo mogli jesti....
Na vrh Go down
Junac 89
Gušter
Gušter

M(j)esto Bosna

KomentarNaslov komentara: Re: Drnč vojnički   21.06.13 11:51

@Stazio (citat):
U slučaju DRNČ-a i drugih "specijaliteta" uvijek se "aktivirala" rezerva konzervi. Wink

kad je za ručak bio DRNČ, spas je bila kantina-jest' da se mogla uzeti samo suha hrana, ali prema DRNČ-u sve je bilo specijalitet! tongue ali kad je DRNČ bio za večeru, a kantina ne radi-e, mi smo imali sreću da smo u blizini imali ni manje ni više nego ĆEVABDŽINICU! i dogovorimo se nas nekoliko koji odlučimo da i ne idemo na večeru, jer znamo šta je, odredimo vojnika, damo mu novac, on fino izađe "preko žice" i donese nam ćevape! ali to su uvijek bile manje grupice međusobno povjerljivih drugova...mislim, znalo se za to, ali se sve nešto kao krilo...čak se znalo desiti da neko primijeti sašaptavanje, priđe i pita ko će to ići po ćevape, hoće i on, a ovi ga otjeraju ("kakvi ćevapi, o čemu pričaš?" Very Happy), i momak, jadan, mora u restoran, a ćevapi se, kad stignu, pojedu krišom i o tome se ne priča Cool....

Junac 89: komentar modifikovan dana: 21.06.13 21:25; prepravljeno ukupno 1 puta
Na vrh Go down
warpaint
Gušter
Gušter

Broj komentara : 80
Član od : 2009-05-14
Dob : 44

KomentarNaslov komentara: Re: Drnč vojnički   21.06.13 12:51

kad je na programu bio DRNČ uglavnom sam izvodio na lijevo krug i pravac u kantinu
Na vrh Go down
ado1
Gušter
Gušter

Broj komentara : 19

KomentarNaslov komentara: Re: Drnč vojnički   21.06.13 13:03

@warpaint (citat):
kad je na programu bio DRNČ uglavnom sam izvodio na lijevo krug i pravac u kantinu

Kod nas je drnc obicno bio za veceru, a kantina tad zatvorena....a prvih 6 mjeseci dok je trajala obuka (dok smo bili "gusteri") nije bilo sanse da izadjes iz stroja pred kuhinjom bez obzira bio gladan ili ne, da li je drnc za veceru ili nesto drugo.....
Na vrh Go down
Gligor
Gušter
Gušter

KomentarNaslov komentara: Re: Drnč vojnički   21.06.13 16:42

Konzerve su bile zakon, bar sto se mene tice. Uvijek sam imao nekoliko u rezervi.
Na vrh Go down
Jozo Trklja
Vodnik I klase
Vodnik I klase

Broj komentara : 507
M(j)esto Zagreb

KomentarNaslov komentara: Re: Drnč vojnički   21.06.13 17:21

Ne znam što je drnč u mornarici to mi nismo zako zvali ali znam da smo nedjeljom naveče redovno bacali preko palube u more paket sardina jer da smo ga vratili nazad kuharu on bi nam ga dao i slijedeću nedjelju ali trebalo je bit oprezan jer da su te u Lori vidili adnirali ili neko sličan završio bi na robiji i mislim se da je sad zaronit u Lori koliko bi konzervi našli to bi bila čista arheologija
Na vrh Go down
Junac 89
Gušter
Gušter

M(j)esto Bosna

KomentarNaslov komentara: Re: Drnč vojnički   21.06.13 21:36

ne znam za drugdje, ali je kod nas zvanični naziv za drnč bio "bosanski lonac"...i jednom mi priča jedan zemljak (stariji od mene i po godinama i po klasi) kad je tek došao u vojsku, mislio valjda da sebi nešto kupi, ili je imao nešto od kuće-uglavnom, priča on:"...ali vidim, na jelovniku piše bosanski lonac, i kontam, e, taman, stvarno ga volim, pa ću to i jesti...kad ja tamo..." lol!lol!lol!
Na vrh Go down
croato
Džomba
Džomba

Broj komentara : 118
Član od : 2012-12-08

KomentarNaslov komentara: Re: Drnč vojnički   21.06.13 23:25

@Gligor (citat):
Konzerve su bile zakon, bar sto se mene tice. Uvijek sam imao nekoliko u rezervi.
Slazem se s tobom iako mi se zaletila jedna pasteta iz 1956 godine . . . bila je jos uvijek jestiva ( imam i svjedoke !! )
Sto se drnca tice, nadam se da mi necete zamjeriti ako nista ne dodam , ipak sam ponesto izbrisao iz sjecanja Very Happy
Srecom, kantina nije bila daleko
croato
Na vrh Go down
Junac 89
Gušter
Gušter

M(j)esto Bosna

KomentarNaslov komentara: Re: Drnč vojnički   22.06.13 1:51

nešto mi pade na um: pa danas je bolja hrana u javnim kuhinjama za socijalno ugrožene i beskućnike (uz svo poštovanje, naravno, da se niko ne naljuti i ne shvati pogrešno, samo poredim)...baš me zanima kako bi reagovali korisnici tih usluga da im se danas skuha nešto kao onaj naš drnč Very Happy
Na vrh Go down
Gligor
Gušter
Gušter

KomentarNaslov komentara: Re: Drnč vojnički   22.06.13 1:58

Ne znam kakva je hrana u javnim kuhinjama ali sumnjam da je bolja. Ja sam u vojsci bio 87/88 i hrana je je bila sasvim dobra, tri jela svaki dan, uvijek je bilo nesto sto moze da se jede. A i ukusi su razliciti.
Na vrh Go down
Max Blitz
KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL

M(j)esto Zagreb

KomentarNaslov komentara: Re: Drnč vojnički   22.06.13 2:28

@Gligor (citat):
Ne znam kakva je hrana u javnim kuhinjama ali sumnjam da je bolja. Ja sam u vojsci bio 87/88 i hrana je je bila sasvim dobra, tri jela svaki dan, uvijek je bilo nesto sto moze da se jede. A i ukusi su razliciti.

Zaboravljaš Gligore da si ti tad već bio svoj čovjek, ili blizu toga (sa 27 si bio u JNA?).
Nije trčala više mama s tanjurom juhe za tobom da te nahrani, kao nas 18-godišnjake. Very Happy

Možeš li zamislit koji je to bio šok za golobrade mladiće bez mamine kuhinje?? Shocked
Ili barem većinu...
Većina je također prvi put uopće od kuće negdje otišla, pa gdje - u JNA!! Surprised
Na vrh Go down
Sponsored content

KomentarNaslov komentara: Re: Drnč vojnički   Today at 1:12

Na vrh Go down

Drnč vojnički
Vidi prethodnu temu Vidi sljedeću temu Na vrh 
Stranica 3/5Idi na stranicu : Previous  1, 2, 3, 4, 5  Next
 Similar topics
-
» Drnč vojnički
» Vojničke priče
» Prva vojnička frizura i fotografija u JNA