FORUM BIVŠIH PRIPADNIKA NEKADAŠNJE JNA

Sva(t)ko ima pravo na sjećanja - Свако има право на сећања - Vsak ima pravico na spomine - Секој има право на сеќавање - Gjith kush ka të drejt për kujtime - Mindenkinek joga van az emlekeihez

HomeRegistracijaLogin
_______________Bile su to dobre i loše godine. Bile su to godine aktivnosti i uspavanosti, godine uvažavanja i nerazum(ij)evanja, godine druženja i ljutnje, odlazaka i dolazaka, nagradjivanja i kažnjavanja, ukora i oprosta, godine radosti i tuge... svega je bilo izuzev: mržnje. Sedam godina postojimo. Branimo pravo na s(j)ećanja! Vaš Forum BPN JNA.

Share | 

Drnč vojnički

Vidi prethodnu temu Vidi sljedeću temu Go down 
Idi na stranicu : Previous  1, 2, 3, 4, 5  Next
AutorPoruka
Gligor
Gušter
Gušter

Broj komentara : 74
Član od : 2013-03-13
Dob : 102

KomentarNaslov komentara: Re: Drnč vojnički   22.06.13 2:40

Ma pusti mene, ja sam posebna prica. Smile Znam samo da ko je u vojsku dosao debeo, smrsao je a ko je dosao mrsav udebljao se. To valjda dovoljno govori o pravoj kombinaciji adekvatne ishrane i fizicke aktivnosti.
Na vrh Go down
semsudin
Podporučnik
Podporučnik

Medalja za Vojne Zasluge Medalja za VZ
Prim(j)eran Vojnik Značka PV
Broj komentara : 1304
Član od : 2013-03-11
Dob : 49
M(j)esto GRABOVAC, VELIKA KLADUSA

KomentarNaslov komentara: Re: Drnč vojnički   22.06.13 10:18

Pozdrav za sve a imam jedno pitanje za vojnike JRM ili smb pri moru.Da li je hrana na moru bila klasicna kao i nama kontinentalcima ili je bilo vise hrane tj.ono sto se izvadi iz mora a moze se iskoristiti za ishranu.Bilo to ribe,skoljke,rakovi  i ostalo sto je jestivo.
Na vrh Go down
Junac 89
Gušter
Gušter

Broj komentara : 39
Član od : 2013-05-30
M(j)esto Bosna

KomentarNaslov komentara: Re: Drnč vojnički   22.06.13 11:43

@Gligor (citat):
Ne znam kakva je hrana u javnim kuhinjama ali sumnjam da je bolja. Ja sam u vojsci bio 87/88 i hrana je je bila sasvim dobra, tri jela svaki dan, uvijek je bilo nesto sto moze da se jede. A i ukusi su razliciti.

sorry, možda sam se pogrešno izrazio-mislio sam samo na drnč, jer je to tema, a ne generalno na ishranu u JNA. do mene je.
Na vrh Go down
Max Blitz
KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL

Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima Orden za VZ
Jubilarna Medalja "Prva Petol(j)etka Prva Petol(j)etka
Broj komentara : 18525
Član od : 2012-10-30
Dob : 48
M(j)esto Zagreb

KomentarNaslov komentara: Re: Drnč vojnički   23.06.13 19:49

@semsudin (citat):
Pozdrav za sve a imam jedno pitanje za vojnike JRM ili smb pri moru.Da li je hrana na moru bila klasicna kao i nama kontinentalcima ili je bilo vise hrane tj.ono sto se izvadi iz mora a moze se iskoristiti za ishranu.Bilo to ribe,skoljke,rakovi  i ostalo sto je jestivo.

Bio sam u Kumboru, JRM. Hrana je bila, pretpostavljam kao i svuda, što se namirnica tiče.
Bilo je i SDO-a i konzervi i svega takvog poznatog...
Puno toga je ovisilo o glavnom kuharu u kasarni. Naš je bio civil, i dobro je radio svoj posao.

Kad smo kod hrane iz mora, nadopunjavali smo prehranu s onim što bi sami ulovili, (i pripremili na brodu, ali radilo se o malim količinama). Nije bilo organiziranog i službenog izlova za potrebe vojničke prehrane. Takav eventualni ulov bi bio vrlo nestalan i kompliciran za uvođenje u vojničke menze zbog niza drugih razloga. Možda u nekim manjim izoliranim kasarnama. Evo, pročitao sam na ovom forumu, da je ulov talijanskih ribarica koje bi bile zatečene u krivolovu bivao zaplijenjen i proslijeđen vojničkim kuhinjama npr. na Lastovu.
Na vrh Go down
Jozo Trklja
Vodnik I klase
Vodnik I klase

Broj komentara : 507
Član od : 2013-02-27
M(j)esto Zagreb

KomentarNaslov komentara: Re: Drnč vojnički   26.06.13 19:36

Ma u biti u mornarici je hrana bila izvrsna teoretski ali mi smo na ML 151 imali nekakvog ludaka iz Bijelog polja bravara koji je na ko zna koji način postao kuhar pa sad zamisli na što je ličilo kad je takav cheefmaster krenuo kuhat grah ili mahune samo njegov problem je bio što je komandant Jefto jeo sa nama pa je bilo zanimljivih rasprava između njih dvojice u stilu "pas ti mater" i sl. I da taj kuharski genije se zvao Nono Gorvoković pa ga pozdravljam i nadam se da poslije silaska sa 151-ice nijue nikad više uhvatio kuhaču jer je mogao netko i poginut od njegovih specijaliteta.
Na vrh Go down
mirko bratuš
Podporučnik
Podporučnik

Jubilarna Medalja 7 g. Jubilarna Medalja 7 g.
Prim(j)eran Vojnik značka PV
Broj komentara : 1907
Član od : 2012-04-15
Dob : 69

KomentarNaslov komentara: Re: Drnč vojnički   03.07.13 22:19

Eskarol smo imali umesto kave.Ćini mi se ,da je to bilo za čiščenje pušaka.
Na vrh Go down
miro81
Džomba
Džomba

Broj komentara : 141
Član od : 2015-01-08
Dob : 55
M(j)esto Ljubljana

KomentarNaslov komentara: Re: Drnč vojnički   04.03.15 23:31

@purger (citat):
Ugostitelj sam po struci i radio sam u ugostiteljstvu do prije par godina uz to volim kuhat onako povremeno za gušt ali ni dan danas mi nije jasno kako su uspjevali to meso toliko raskuhat i doslovno ga pretvorit u nekakva vlakna. scratch

Sa parom pod pritiskom(ekonom kotao)!
A rizi-bizi ti je kao neki zelenjavni rizot(riza sa izseckano zelenjavo i graskom)! flower
Na vrh Go down
http://miroslav.korosec@gmail.com
miro81
Džomba
Džomba

M(j)esto Ljubljana

KomentarNaslov komentara: Re: Drnč vojnički   04.03.15 23:41

@pera84 (citat):
a kad pogledas datum proizvodnje, bilo ih je pakovanih kad je moj stari sluzio lol!
i opet se niko nikad nije otrov'o.

Pa nekad je na konzervama pisalo-rok trajenja neogranicen. Ako je dobro zatvorena i da je nije uhvatila rdza mogla bi stajat i sto godina-a ne kod gladne vojske Very Happy flower
Na vrh Go down
miro81
Džomba
Džomba

M(j)esto Ljubljana

KomentarNaslov komentara: Re: Drnč vojnički   04.03.15 23:54

@Bogart (citat):
Spageti sa mesom su bili cudni, i u tom jelu meso je delovalo kao vestacko, kao da je bilo od plastike ili gume, kao ono vlaknasto raspadajuce iz ostalih drncuga samo sitno iseckano.

Pa u spagetima uvjek je bilo fasirano meso(a kakvo bi bilo kao sitno mleveno flower

Na vrh Go down
goran9030
Džomba
Džomba

Broj komentara : 135
Član od : 2015-03-20
Dob : 51
M(j)esto Đakovo

KomentarNaslov komentara: Re: Drnč vojnički   05.04.15 14:44

@semsudin (citat):
Pozdrav i tebi. Mislim da je hrana kod nas na moru bila 95% identična onoj koju su imali vojnici na kopnu. 
Ako dobro mogu procjeniti bar 70% je kao jedno od jela bio grah/pasulj. Od omiljenijih je bila musaka, pasta-šuta, burek (sirnica) i tome slično.
Prilično često smo znali dobiti skušu - zbog načina pripreme zvali smo je "gumiflex".
Znam da nismo voljeli kiseli kupus jer je ogavno smrdio i nije baš bio nekog krasnog okusa. SMB kuglice su bile pri vrhu neomiljenih jela. Jednostavno grašak nikako nisu znali napraviti kako treba. Osobno nisam baš bio ljubitelj piletine jer je više ličila na galebove koji su nam stalno ***ćkali po glavama.
Što se užine tiče, a i za doručak smo često dobijali onaj smrdljivi margarin sa natpisom "Ferizaj". Prvo si ga morao dobro izlupati nožem da bi uopće mogao pokušati da ga namažeš.
Često smo dobijali i sardine, pa moram priznati da od tog vremena baš ne trošim tu vrstu konzervi ako baš ne moram. Sjećam se da se jednog dana pronio glas kako je nestalo sardine u skladištu. Bilo je opće veselje, a onda su sutradan na vezu otoka Katarina osvanula dva brodića na kojima je pisalo "Mirna Rovinj". Pa su trpezarci duuugo imali šta da istovaraju... Smile Za konzerve koje nismo potrošili znali smo od kolega muslimana dobiti paštete, nareske i slične super konzerve koje njima nisu bile prihvatljive. Trampa je uvijek radila.
Međutim, najomraženije jelo nam je bila popara. Ne znam kako su je dalje radili, ali kod nas je bila od nalomljenog dvopeka (valjda iz SDO-a) koji se natopio u vodi i na to su dodani komadići sira. Kratko i jasno - potpuno nejestivo. Radije smo posegnuli za rezervom iz kasete ili otišli do kantine nego da to jedemo.
I na kraju samo uzgred kad sam spomenuo SDO (mislim da takva tema već postoji), među prvim kraticama koje sam naučio u vojsci su bile PGM, PGS, KKS, RB, DJS, KKM i slično Smile
Na vrh Go down
sasa staza
Podporučnik
Podporučnik

Broj komentara : 1196
Član od : 2013-02-06
M(j)esto Svuda po malo

KomentarNaslov komentara: Re: Drnč vojnički   05.04.15 15:38

Kolega GORAN9030-nemoj da blamiras taj margarin iz FERIZAJ-a jer blamiras i grad gde sam bio 7 meseci...Ma opusteno ,nema ljutnje jer je to bila mala sala a mogu vam reci da mi u FERIZAJ-u uopste nismo imali taj margarin. A drnca se secam jos uvek,bio je jednom nedeljno i tada je bilo najmanje vojske u vojnickom restoranu.A jeo sam ga i tri puta nedeljno kada sam selio kasarnu Marsal Tito iz Skoplja.Oni kuvari kao da su znali samo to da spremaju,za nedelju dana sam smrsao bar 2-3kila.

Toliko o njegovoj hranjivosti.... Sad Sad Sad What a Face What a Face What a Face
Na vrh Go down
goran9030
Džomba
Džomba

M(j)esto Đakovo

KomentarNaslov komentara: Re: Drnč vojnički   05.04.15 20:15

hehehe - sasa staza - nema frke. 
Nisam siguran od čega se taj margarin radio, iako smo mi tada mudrovali da su im sirovina morali biti neki bivoli ili takvo šta. Imao je nezaboravni miris i okus, ni med ili marmelada ga nisu mogli pokriti.  Znam da je Ferizaj ime grada, ako se ne varam Uroševac. 
No kako si ti bio nekih 5-6 godina nakon mene, moguće je da se sve do tada pojelo Wink Wink
Ponekad poželim da mogu doći do 2-3 komadića. Čisto da ovoj današnjoj dječurliji koja se i na maslac mršti pokažem šta smo mi imali kao deliciju...
Inače, ne sjećam se da smo mi neko od jela zvali "drnč". Znam šta je drnč i mogu misliti kakav bi okus takvo jelo trebalo imati da ga se zasluži tako zvati. Nama je i naša popara bila sasvim dovoljna.
Na vrh Go down
sasa staza
Podporučnik
Podporučnik

M(j)esto Svuda po malo

KomentarNaslov komentara: Re: Drnč vojnički   05.04.15 20:29

Koliko se secam-DRNC-to je bio naziv od milja za jelo kome je pravi naziv bio-BOSANSKI LONAC-,e sad mozda se varam a mozda i ne. Tu je bilo svega osim mesa-svo povrce koje se konzumiralo je bilo unutra,a ukus.....Poparu mislim da nismo imali ali je bilo nesto kao PALENTA,mozda je to isto a mozda ne. 

A dorucak-virsle, decija radost ,itd.... Shocked Shocked Shocked
Na vrh Go down
goran9030
Džomba
Džomba

M(j)esto Đakovo

KomentarNaslov komentara: Re: Drnč vojnički   05.04.15 20:40

Onda nisam imao to zadovoljstvo da ga probam Very Happy
Što se tiče popare, recept i dan danas pamtim; uzmeš dvopek iz SDO-a (u pločicama), nalomiš ga, zaliješ toplom vodom, posoliš i čekaš da nabubri. Nadrobiš sira unutra i voila... prijatno najstarija!

Inače, znam da je kompot od šljiva bio jedan od omiljenijih. U početku je bilo malo nezgodno dok se ne navikneš. Promješaš ga da se crvi dignu na vrh, izbaciš ih napolje i uživaš u ostatku siguran da ih još deset puta toliko ima unutra. Ali - propuštali ga nismo, čak smo išli i po repete.

p.s. dječju radost smo često dobijali sa zdenka sirom za užinu. viršle nisu bile tako česte.
Na vrh Go down
sasa staza
Podporučnik
Podporučnik

M(j)esto Svuda po malo

KomentarNaslov komentara: Re: Drnč vojnički   05.04.15 20:49

Auuuuu-pa ti neznas dragi kolega sta si propustio-to je uzivanje koje se pamti do kraja zivota.... Sad Sad Sad Twisted Evil Twisted Evil Twisted Evil Twisted Evil Twisted Evil Twisted Evil
Na vrh Go down
miro81
Džomba
Džomba

M(j)esto Ljubljana

KomentarNaslov komentara: Re: Drnč vojnički   05.04.15 21:29

@sasa staza (citat):
Kolega GORAN9030-nemoj da blamiras taj margarin iz FERIZAJ-a jer blamiras i grad gde sam bio 7 meseci...Ma opusteno ,nema ljutnje jer je to bila mala sala a mogu vam reci da mi u FERIZAJ-u uopste nismo imali taj margarin. A drnca se secam jos uvek,bio je jednom nedeljno i tada je bilo najmanje vojske u vojnickom restoranu.A jeo sam ga i tri puta nedeljno kada sam selio kasarnu Marsal Tito iz Skoplja.Oni kuvari kao da su znali samo to da spremaju,za nedelju dana sam smrsao bar 2-3kila.

Toliko o njegovoj hranjivosti.... Sad Sad Sad What a Face What a Face What a Face

Ja za moje vreme neznam ni za drnc,poparu ili FERIZAJ margarin! Zaista cudno! sunny flower
Na vrh Go down
miro81
Džomba
Džomba

M(j)esto Ljubljana

KomentarNaslov komentara: Re: Drnč vojnički   05.04.15 21:38

@sasa staza (citat):
Koliko se secam-DRNC-to je bio naziv od milja za jelo kome je pravi naziv bio-BOSANSKI LONAC-,e sad mozda se varam a mozda i ne. Tu je bilo svega osim mesa-svo povrce koje se konzumiralo je bilo unutra,a ukus.....Poparu mislim da nismo imali ali je bilo nesto kao PALENTA,mozda je to isto a mozda ne. 

A dorucak-virsle, decija radost ,itd.... Shocked Shocked Shocked

Pa palenta ti je kukuruzni "zdrob"i nije ni tolko los. Mozda sa mlekom ili isto+secer ili poprzen sa seceron(slicno "carskom prazencu-smornu(slo.)Testo kao za "palacinke"omlete od testa! flower
Na vrh Go down
sasa staza
Podporučnik
Podporučnik

M(j)esto Svuda po malo

KomentarNaslov komentara: Re: Drnč vojnički   05.04.15 21:39

Bre kolega MIRO-sto si ti neobavesten-drnc i popara su bila jedna od glavnih jela u vojsci..... scratch scratch scratch
Na vrh Go down
miro81
Džomba
Džomba

M(j)esto Ljubljana

KomentarNaslov komentara: Re: Drnč vojnički   05.04.15 21:49

@sasa staza (citat):
Bre kolega MIRO-sto si ti neobavesten-drnc i popara su bila jedna od glavnih jela u vojsci..... scratch scratch scratch

Pa neznam kako je bilo za Tvoje vreme! Ja se tog jela nesjecam-mozda je kod Vas JNA pocelo nedostajat novca? confused drunken
Na vrh Go down
sasa staza
Podporučnik
Podporučnik

M(j)esto Svuda po malo

KomentarNaslov komentara: Re: Drnč vojnički   06.04.15 7:04

Mislim da to nema veze sa nedostatkom novca-DRNC ili BOSANSKI LONAC je bio za rucak jednom nedeljno i to obavezno. Ne racunam vanrednu situaciju kada smo selili kasarnu u Skoplju...

Toga dana je kantina bila najposecenija i najvise se prodavali sendvici i napolitanke,a PIVO je islo kao alva.... drunken drunken drunken drunken
Na vrh Go down
PORUCNIK
Kapetan I klase
Kapetan I klase

Prim(j)eran Vojnik Znacka PV
Broj komentara : 4114
Član od : 2014-08-01
Dob : 54
M(j)esto Bijelo Polje

KomentarNaslov komentara: Re: Drnč vojnički   06.04.15 12:26

I dan danas za sebe spremam "drnc". Upraqvo sam naprzio mekani pomfrit i izmijesao sa senfom i blagoljutim ajvarom i par feferona, uz granatu 'niksickog'. Srecom sam sam i nema prigovora mom kulinarskom umijecu study stražar

sasa staza
Podporučnik
Podporučnik

M(j)esto Svuda po malo

KomentarNaslov komentara: Re: Drnč vojnički   06.04.15 13:27

Lako je tebi PORUCNICE da pravis DRNC kako tebi odgovara,samo sto tvoje jelo nema veze sa onim sto ga mi jedosmo. Imalo je svasta-paprike , paradajza , luka ,mleveni paradajz ,a gustina da jedes ni  viljuskom ni kasikom.

A verujem da su davali po pivo uz obrok-sigurno bi vojska mnogo vise jela a onako ......

I nismo imali kome da se zalimo,to je- sto je a onda trk u kantinu na napolitanke i da se zalije PECKIM pivom... drunken drunken drunken
Na vrh Go down
bojnik
Poručnik
Poručnik

Broj komentara : 2815
Član od : 2012-11-13
M(j)esto Slavonija - Slanina & kulen + čvarci & kobasice

KomentarNaslov komentara: Re: Drnč vojnički   06.04.15 13:54

@PORUCNIK (citat):
I dan danas za sebe spremam "drnc". Upraqvo sam naprzio mekani pomfrit i izmijesao sa senfom i blagoljutim ajvarom i par feferona, uz granatu 'niksickog'. Srecom sam sam i nema prigovora mom kulinarskom umijecu study stražar
prika da si mi blizu pozvao bih te sutra u moju bazu na jedan dobar slavonski čobanac od divljači uz neizostavnu baranjsku ljutu papriku i sve to uz prilog pivo ili frankovku pa ko voli neka izvoli salutiranje

Kapetan I klase
Kapetan I klase

M(j)esto Bijelo Polje

KomentarNaslov komentara: Re: Drnč vojnički   06.04.15 14:59

@sasa staza (citat):
Lako je tebi PORUCNICE da pravis DRNC kako tebi odgovara,samo sto tvoje jelo nema veze sa onim sto ga mi jedosmo. Imalo je svasta-paprike , paradajza , luka ,mleveni paradajz ,a gustina da jedes ni  viljuskom ni kasikom.

A verujem da su davali po pivo uz obrok-sigurno bi vojska mnogo vise jela a onako ......

I nismo imali kome da se zalimo,to je- sto je a onda trk u kantinu na napolitanke i da se zalije PECKIM pivom... drunken drunken drunken
Momci, u bosanskom loncu je dinamit vitamina... Doduse, ukus je malo...hm, specifican. I daleko od mamine kuhinje bom

PORUCNIK
Kapetan I klase
Kapetan I klase

M(j)esto Bijelo Polje

KomentarNaslov komentara: Re: Drnč vojnički   06.04.15 15:01

@bojnik (citat):
@PORUCNIK (citat):
prika da si mi blizu pozvao bih te sutra u moju bazu na jedan dobar slavonski čobanac od divljači uz neizostavnu baranjsku ljutu papriku i sve to uz prilog pivo ili frankovku pa ko voli neka izvoli salutiranje
Bozezdravlja, mozda i to bude nekom prilikom cheers  Bas bih volio salutiranje

Sponsored content

KomentarNaslov komentara: Re: Drnč vojnički   Today at 12:31

Na vrh Go down

Drnč vojnički
Vidi prethodnu temu Vidi sljedeću temu Na vrh 
Stranica 4/5Idi na stranicu : Previous  1, 2, 3, 4, 5  Next
 Similar topics
-
» Drnč vojnički
» Vojničke priče
» Prva vojnička frizura i fotografija u JNA