FORUM BIVŠIH PRIPADNIKA NEKADAŠNJE JNA

Sva(t)ko ima pravo na sjećanja - Свако има право на сећања - Vsak ima pravico na spomine - Секој има право на сеќавање - Gjith kush ka të drejt për kujtime - Mindenkinek joga van az emlekeihez

HomeRegistracijaLogin
_______________Bile su to dobre i loše godine. Bile su to godine aktivnosti i uspavanosti, godine uvažavanja i nerazum(ij)evanja, godine druženja i ljutnje, odlazaka i dolazaka, nagradjivanja i kažnjavanja, ukora i oprosta, godine radosti i tuge... svega je bilo izuzev: mržnje. Sedam godina postojimo. Branimo pravo na s(j)ećanja! Vaš Forum BPN JNA.

Share | 

Vojne tajne

Vidi prethodnu temu Vidi sljedeću temu Go down 
Idi na stranicu : Previous  1, 2, 3, 4  Next
AutorPoruka
Korto
Gušter
Gušter

Broj komentara : 5
Član od : 2011-01-25

KomentarNaslov komentara: Re: Vojne tajne   27.01.11 19:51

Moj ex-šurak je službovao na torpednom čamcu u Splitu. Mornarima je bilo strogo zabranjeno da u pismima kući navedu broj broda iako su ti isti brojevi belom bojom ispisani na bokovima plovila a veličine su 1,5 do 2 metra !
Na vrh Go down
pera84
GENERAL POTPUKOVNIK Načelnik OPOD-a

Jubilarna Medalja 7 g. Jubilarna Medalja 7 g.
Jubilarna Medalja "Prva Petol(j)etka Prva Petol(j)etka
Broj komentara : 3365
Član od : 2011-03-17
M(j)esto USA

KomentarNaslov komentara: Re: Vojne tajne   24.03.11 17:10

@Aladaar (citat):
Sećam se da je šifrovani naziv za Novi Sad bio "Ljuboten" kada se zvalo sa beogradske vojne centrale (kasarna u Topčideru).

tacno. ja sam bio zaduzen u GA da zovem "Ljuboten" (ja sam bio "Borodino") u slucaju epidemijskih zaraznih bolesti. a i to bilo sifrovano. sjecam se jednom prijavio sedam slucajeva "Papuk-a"(vodene ospice). major s druge strane zice dobio proljev Laughing dere se na mene: STAAAAAAAAAAAA???????. sta se deres, jebem te, nisam ih ja donio od kuce Rolling Eyes

a bilo nam zabranjeno da dolaze pisma adresirana na xxxx /GA Question
Na vrh Go down
alexandar
GENERAL JNA - Zam(j)enik Načelnika GŠ
GENERAL  JNA - Zam(j)enik Načelnika GŠ

Orden za vojne zasluge s velikom zvijezdom (I.red) Orden za VZ
Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima Orden za VZ
Broj komentara : 4380
Član od : 2011-06-23
Dob : 53
M(j)esto Loznica , Srbija

KomentarNaslov komentara: Re vojne tajne   01.08.11 16:39

"ni jedna tajna pa ni vojna,ne bi bila tajna kad se za nju ne bi znalo" study
Na vrh Go down
Kaplar M
Stariji Vodnik
Stariji Vodnik

Broj komentara : 650
Član od : 2010-11-06
Dob : 51
M(j)esto Belgrade

KomentarNaslov komentara: Re: Vojne tajne   08.06.12 21:35

@gardist (citat):
jbg jedina tajna koju sam ja znao je ta da kapetan za PHBO...

Sta je PHBO ?
Na vrh Go down
alexandar
GENERAL JNA - Zam(j)enik Načelnika GŠ
GENERAL  JNA - Zam(j)enik Načelnika GŠ

Orden za vojne zasluge s velikom zvijezdom (I.red) Orden za VZ
Broj komentara : 4380
Član od : 2011-06-23
Dob : 53
M(j)esto Loznica , Srbija

KomentarNaslov komentara: Re   08.06.12 22:02

To je VOJNA TAJNA kaplarice...... Wink

Gušter
Gušter

Broj komentara : 30
Član od : 2009-05-03
Dob : 44
M(j)esto Mostar

KomentarNaslov komentara: Re: Vojne tajne   09.06.12 18:57

Ono što nije trebalo biti tajna, to je bila vojna tajna a ono što je trebalo biti tajna su znali svi. Npr. još u proljeće 1991. godine dok sam služio u Titogradu znao sam za planove napada na Mostar i Hercegovinu. Nisam ih osobno vidio ali mi je tu informaciju prenio zemo Mostarac koji ih je vidio na stolu kad je nosio kafu oficirima. Oni i nisu baš nešto krili pred njim i nisu prekidali priču dok im je unosio kafe tokom noći.
Na vrh Go down
Kaplar M
Stariji Vodnik
Stariji Vodnik

Broj komentara : 650
Član od : 2010-11-06
M(j)esto Belgrade

KomentarNaslov komentara: Re: Vojne tajne   09.06.12 20:44

Neke informacije namerno "procure" u narod i prati se reakcija. Na osnovu toga se kroje dalji planovi... Nije to samo tada bilo, tako je i sada, kako u gotovo svim armijama sveta, tako i medju politicarima. Obicno za to postoje neke dnevne novine na koje vlada ima uticaj, pa se preko njih plasiraju razne opcje u vidu kolumni ili komentara raznoraznih politickih analiticara i "strucnjaka". E,kada se nesto u stampi ili na TV-u ponavlja par puta, postaje pravilo i postupa se po tom modelu. Tako pocinju ratovi, tako se stvaraju problemi u ekonomiji, tako ruse politicke strukture u nekoj zemlji i tome slicno. A obican narod na..be. No
Na vrh Go down
Bogart
Vodnik
Vodnik

Broj komentara : 444
Član od : 2012-06-07

KomentarNaslov komentara: Re: Vojne tajne   13.06.12 14:39

Uf, nezgodna tema, budem li pisao ovde rizikovacu da me KOS uhapsi... Embarassed
Laughing Ma meni nikakve vojne tajne nisu bile dostupne, servirani su mi bili samo umor, glad, prljavstina, hladnoca, stres...
Na vrh Go down
Matrix
Poručnik
Poručnik

Broj komentara : 2436
Član od : 2011-04-23
M(j)esto Dalmacija i šire - PROM-3

KomentarNaslov komentara: Re: Vojne tajne   03.12.12 19:19

Ma malo sam zalutao s postom pa neka ga dežurni pospremi na odgovarajuće mjesto.Hvala lol!

bojnik
Poručnik
Poručnik

Prim(j)eran Vojnik Znacka PV
Broj komentara : 2815
Član od : 2012-11-13
M(j)esto Slavonija - Slanina & kulen + čvarci & kobasice

KomentarNaslov komentara: Re: Vojne tajne   03.12.12 22:39

Neprijatelj nikada ne spava (zato ima velike podočnjake). Inaće kolega Kaplar M je dobro rekao, nešto se od informacija namjerno pusti, tko nije obrađivao temu Specijalnog ratovanja može biti malo skeptičan. A sada da se udaljim od teme, tko je vidio ovaj moj post o ovoj temi neka ga uništi poslije čitanja, moja nazočnost na postu je čista iluzija Cool

Podporučnik
Podporučnik

Medalja za Vojne Zasluge Medalja za VZ
Prim(j)eran Vojnik Značka PV
Broj komentara : 1302
Član od : 2013-03-11
Dob : 49
M(j)esto GRABOVAC, VELIKA KLADUSA

KomentarNaslov komentara: Re: Vojne tajne   23.04.13 19:00

Imati vezistu vojnika za druga je bilo prava stvar jer konkretno ako je zelio mogao je da ti otvori telefonsku liniju van kasarne tj. da ti prethodne brojeve koje moras ukucati i mozes birati gdje hoces.Kod mene je to u kasarni Prokuplje funkcioniralo puno prije mene u teh i int.vodu a dijelili smo sprat u paviljonu.Recimo das nesto ili iz kuhinje kuhari donesu bureka ili voca a za uzvrat dobijes broj sa kojim mozes besplatno iz kasarne pricati.Recimo najstarija klasa je mogla to koristiti i morala se je ta tajna cuvati.Kasnije kad sam se skinuo znao sam nazvati drugove koji su ostali iza mene pa navece malo procaskamo.Uglavnom jedno lijepo sjecanje na dane provedene u kasarni Prokuplje.
Na vrh Go down
bojnik
Poručnik
Poručnik

KomentarNaslov komentara: Re: Vojne tajne   23.04.13 19:28

Obićno se sa nulom izlazilo van, no ako si imao zemu na vezi bilo je poslijepodne zovi koga hoćeš. Very Happy

KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL

Broj komentara : 18479
Član od : 2012-10-30
Dob : 48
M(j)esto Zagreb

KomentarNaslov komentara: Re: Vojne tajne   24.04.13 0:49

@Korto (citat):
Moj ex-šurak je službovao na torpednom čamcu u Splitu. Mornarima je bilo strogo zabranjeno da u pismima kući navedu broj broda iako su ti isti brojevi belom bojom ispisani na bokovima plovila a veličine su 1,5 do 2 metra !

Nije bila tajna broj broda, ni njegovo 'civilno' ime, ako ga je imao, nego je tajna bila da je baš taj mornar baš na tom brodu!
Mogao je reći kući da je na torpednom čamcu, ali ne i kojem.
Ima to logike u vojnom smislu, osobito u ono doba.
Naravno da su mornari i to govorili kući, ne bi mu se ništa osobito dogodilo da je netko saznao.
Možda davno prije, u vrijeme nekih svjetskih kriza i našom opsjednutosti nekom osobitom važnosti u njima.

Na vrh Go down
pukovnik
Poručnik
Poručnik

Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima orden za VZ
Prim(j)eran Vojnik značka PV
Broj komentara : 2159
Član od : 2012-02-29

KomentarNaslov komentara: Re: Vojne tajne   24.04.13 1:04

I ptice na grani su znale da tenkovska četa ima 10 tenkova. Tajna je bila moral te čete, popunjenost, obučenost u rukovanju tim tenkovima......

Poručnik
Poručnik

KomentarNaslov komentara: Re: Vojne tajne   24.04.13 7:15

@pukovnik (citat):
I ptice na grani su znale da tenkovska četa ima 10 tenkova. Tajna je bila moral te čete, popunjenost, obučenost u rukovanju tim tenkovima......

Toćno je kolega, informacije od operativne važnosti su bile zanimljive i korisne u vojno-obavještajnom smislu.
Na vrh Go down
pera84

Broj komentara : 3365
Član od : 2011-03-17
M(j)esto USA

KomentarNaslov komentara: Re: Vojne tajne   24.04.13 15:51

Ja sam dobio sedam dana prekorednog dezurstva jer sam ispred kino dvorane rekao: Baterija, zbor!

"izdao sam formaciju" Laughing
Na vrh Go down
čato
Džomba
Džomba

Broj komentara : 158
Član od : 2010-04-09
Dob : 66
M(j)esto Ljubljana

KomentarNaslov komentara: Re: Vojne tajne   01.05.13 2:00

Ja se sada prisječam , da je jedan naš vojnik zaglibio u ZG na stanici, jer mu je vlak otišao ispred nosa. I sad ide on do dežurnoga oficira stanice i zamoli ga , da javi u našu kasrnu , da če doći ujutro. Oficir mu sad govori , pa šta sad moram tražiti ime po šifrantu, a on mu kaže naše kodno ime, da se čovek ne mući , a koje su svi znali , jer je bila tel. centrala na izvolte. Kad skoći oficir na njega , odakle on to zna. Ovaj se snašao i reće , da su postavljali linije , pa zna iz kontroliranja ispravnosti linija . Skoro je zaglibio.
Pa sastav posada po imenima , je bio vojna tajna al za same vojnike , da jih neprijatelj ne bi prozivao preko frontne crte ili po radiju po imenima i sjebavao nam moral. Pa zamisli , da ti preko zvućnika Ferenc ili Ivanov kaže. E moj Dušane xxxxxxx , nemoj da se ćemu nadaš , jer ti je sestra Borka kod nas.
Moja najveća tajna koju sam video , je bila na plakatu A1 , a na njemu sve jedinice pa mislim južno Zagrebaćkoga podrućja , tamo do Duge Rese , sve jedinice razvrstane po redu i pored njih sva vremena , koja su postigli u prošloj armijskoj uzbuni u minute i sekunde . Sama vremena su bila u više kategorija : izlazak vojnika ispred zgrade, izlazak vojnika do garaža , izlazak sa tehnikom , dolazak na rezervne položaje . Bilo je tu između još dva tri mjesta štopanja vremena al se ne sećam više. Dokument sam dobio na uvid , radi pravljenja novoga isto takvoga formulara , al za jedinice unutar naše brigade , za buduću uzbunu. Prije toga sam morao još jednom, da položim zakletvu samo za taj dokumenat , kot načelnika štaba , na podpis , da šta sam vidio, nisam vidio. Dok sam formular crtao u raznoraznim tuš bojama i upisivao rubrike , bio sam zaključan u kancelariji do njega, sa izlazakom samo pored stražara , koji je inaće čuvao hodnik komande i sa njim , do njihovoga WC .
Kad su moji navalili na mene , šta ja to radim tamo , bilo je veoma zajebano braniti se bačenih uvreda , pa sam najboljim drugarima jednostavno morao kazati, da ako jim je stalo do mene , da me nikada više i ne pitaju šta tamo radim. Znali su da crtam , samo jih je kopkalo šta , a na pamet jim nije palo kakav dokument ja to crtam. Evo sada prvi put govorim sve komplet. Crtao ja tri dana , jer tada se je radilo redis perom i tušem u boćicama u vojsci. Pa si morao svaki poćetak posle umakanja probati . Ja kući imao Rotringe , al jih nisam hteo, da se mi donesu , jer bi bilo sve , ne samo to, prebrzo napravljeno.
Nije mi pa nikako jasno, kako su nam rekli za ratni razpored i put i pravac dejstvovanja naše brigade , brigade Vrhnika i brigade iz Niša u slučaju do samoga početka rata. To smo čuli 1970g. a taj isti plan je važio i na dan 26.6 91g. kad su dve brigade po njemu i dejstvovale.
Interesantno je pa to , da su nam rekli za raspored u slućaju napada Zapada , a ništa , niti sa jednom rečenicom niko nije spomenuo plan u slućaju napada Rusa, kamoli samo napad Rusa. Za taj plan smo pomalo saznavali iz izletelih priča oficira , koi su se nahebali 3 meseci u potpunim rovovima sa krovom iznad tenka 1968 prilikom intervencije na Čehoslovačku. Tenk je sakriven pod krovom , tako da neprijatelj ni nezna da li je unutra ili nije , a za dejstvovanje topom izlazi rikverc na malo višu platformu i iz krovišta. Tenkovi su bbili pod krovištem i niko od vojnika nije smeo da izađe ispod njega, da ne vide koji iskopani zaklon je pun a koji prazan.

čato: komentar modifikovan dana: 03.05.13 9:47; prepravljeno ukupno 1 puta
Na vrh Go down
Matrix
Poručnik
Poručnik

KomentarNaslov komentara: Re: Vojne tajne   01.05.13 22:20

Čato vjeruj mi falile su mi tvoje priče,samo nastavi Wink

Matrix
Poručnik
Poručnik

KomentarNaslov komentara: Re: Vojne tajne   03.05.13 22:51

Nešto sam čitao pa se sjetio nedavnog otkrića koje se vuklo po novinama.Evo djelić toga:

Supertajni projekt Neptun sagrađen je za upravljanje raketnim sustavom bivše JNA, a mreža se proteže od Brijuna do Prevlake.
Vlada će u sklopu plana objedinjavanja svjetlovodne mreže u javnim poduzećima iskoristiti zaboravljeni tajni Titov vojni projekt Neptun. Time bi se omogućila široka primjena širokopojasnog interneta u državi. Infrastruktura svjetlovodne mreže tako više ne bi bila samo u vlasništvu telekomunikacijskih kompanija, nego i države.
Za povezivanje obalnog i otočnog dijela Hrvatske optičkim kabelima iskoristili bi se kabeli koje je od 1974. do 1990. godine u podmorju postavila bivša JNA. Riječ je o supertajnom projektu Neptun koji je pokrenut za potrebe upravljanja raketnim sustavima te centralizaciju komunikacija. Cijevi su položene na potezu od Brijuna pa sve do Prevlake te krajnje točke u Boki kotorskoj i u njima je bakrena žica. Instalacija je na hrvatskom dijelu dugačka oko 700 kilometara - na dubini od razine plićaka do 100 metara. O samom se projektu malo zna jer je velik dio dokumentacije uništen. No, smatra se da su instalacije u dosta dobrom stanju.
Projektom Neptun povezani su vojni objekti na potezu od Brijuna do Prevlake, a na dijelu od Zadra do Šibenika cijev prolazi kopnom. Instalacija tako povezuje dio otoka Cres, otoke Veli i Mali Lošinj, prolazi tik do Ugljana te zaobilazi zadarski i šibenski arhipelag. Od Splita cijevi ponovo ulaze u more, prolaze kroz brački kanal te idu preko Hvara, Korčule, Visa, Lastova, Pelješca do Cavtata i Prevlake.
Državi na korištenje
- Postojeća podmorska infrastruktura idealna je za povezivanje jadranskih otoka i dovođenje širokopojasnog interneta na ta područja jer bez toga nitko ne bi dovodio optički kabel na, primjerice, Vis ili Lastovo. To je jednostavno preskupo - tvrdi Darko Parić, pomoćnik ministra uprave i šef uprave za e-Hrvatsku. On tvrdi kako iz cijevi treba izvući bakrene žice i staviti optički kabel, što danas nije teško izvedivo.

Vjerovatno nisu znali do sada jer je trebalo pokupiti i ono bakra što je ostalo po HR,BIH i CG lol!

pukovnik
Poručnik
Poručnik

KomentarNaslov komentara: Re: Vojne tajne   04.05.13 23:30

@čato (citat):
Ja se sada prisječam , da je jedan naš vojnik zaglibio u ZG na stanici, jer mu je vlak otišao ispred nosa. I sad ide on do dežurnoga oficira stanice i zamoli ga , da javi u našu kasrnu , da če doći ujutro. Oficir mu sad govori , pa šta sad moram tražiti ime po šifrantu, a on mu kaže naše kodno ime, da se čovek ne mući , a koje su svi znali , jer je bila tel. centrala na izvolte. Kad skoći oficir na njega , odakle on to zna. Ovaj se snašao i reće , da su postavljali linije , pa zna iz kontroliranja ispravnosti linija . Skoro je zaglibio.
Pa sastav posada po imenima , je bio vojna tajna al za same vojnike , da jih neprijatelj ne bi prozivao preko frontne crte ili po radiju po imenima i sjebavao nam moral. Pa zamisli , da ti preko zvućnika Ferenc ili Ivanov kaže. E moj Dušane xxxxxxx , nemoj da se ćemu nadaš , jer ti je sestra Borka kod nas.
Moja najveća tajna koju sam video , je bila na plakatu A1 , a na njemu sve jedinice pa mislim južno Zagrebaćkoga podrućja , tamo do Duge Rese , sve jedinice razvrstane po redu i pored njih sva vremena , koja su postigli u prošloj armijskoj uzbuni u minute i sekunde . Sama vremena su bila u više kategorija : izlazak vojnika ispred zgrade, izlazak vojnika do garaža , izlazak sa tehnikom , dolazak na rezervne položaje . Bilo je tu između još dva tri mjesta štopanja vremena al se ne sećam više. Dokument sam dobio na uvid , radi pravljenja novoga isto takvoga formulara , al za jedinice unutar naše brigade , za buduću uzbunu. Prije toga sam morao još jednom, da položim zakletvu samo za taj dokumenat , kot načelnika štaba , na podpis , da šta sam vidio, nisam vidio. Dok sam formular crtao u raznoraznim tuš bojama i upisivao rubrike , bio sam zaključan u kancelariji do njega, sa izlazakom samo pored stražara , koji je inaće čuvao hodnik komande i sa njim , do njihovoga WC .
Kad su moji navalili na mene , šta ja to radim tamo , bilo je veoma zajebano braniti se bačenih uvreda , pa sam najboljim drugarima jednostavno morao kazati, da ako jim je stalo do mene , da me nikada više i ne pitaju šta tamo radim. Znali su da crtam , samo jih je kopkalo šta , a na pamet jim nije palo kakav dokument ja to crtam. Evo sada prvi put govorim sve komplet. Crtao ja tri dana , jer tada se je radilo redis perom i tušem u boćicama u vojsci. Pa si morao svaki poćetak posle umakanja probati . Ja kući imao Rotringe , al jih nisam hteo, da se mi donesu , jer bi bilo sve , ne samo to, prebrzo napravljeno.
Nije mi pa nikako jasno, kako su nam rekli za ratni razpored i put i pravac dejstvovanja naše brigade , brigade Vrhnika i brigade iz Niša u slučaju do samoga početka rata. To smo čuli 1970g. a taj isti plan je važio i na dan 26.6 91g. kad su dve brigade po njemu i dejstvovale.
Interesantno je pa to , da su nam rekli za raspored u slućaju napada Zapada , a ništa , niti sa jednom rečenicom niko nije spomenuo plan u slućaju napada Rusa, kamoli samo napad Rusa. Za taj plan smo pomalo saznavali iz izletelih priča oficira , koi su se nahebali 3 meseci u potpunim rovovima sa krovom iznad tenka 1968 prilikom intervencije na Čehoslovačku. Tenk je sakriven pod krovom , tako da neprijatelj ni nezna da li je unutra ili nije , a za dejstvovanje topom izlazi rikverc na malo višu platformu i iz krovišta. Tenkovi su bbili pod krovištem i niko od vojnika nije smeo da izađe ispod njega, da ne vide koji iskopani zaklon je pun a koji prazan.

Shocked Rolling Eyes Rolling Eyes Rolling Eyes

Džomba
Džomba

M(j)esto Ljubljana

KomentarNaslov komentara: Re: Vojne tajne   05.05.13 2:43

Da si proćitao i redak prije toga,  onda bi video , da su tenkovi bili ukopani na 4m  dubine i preko ivica jame je stavljen preko njih krov , ne maskirka . Krov se je maskirao sa busenjem , koje je odklonjeno prije kopanja . Ulazak na dubinu 4m,  je bio preko dve  platforme,  prva na 1m dubine za gađanje neposrednih ciljeva u odbrani, druga platforma na dubini 2-3m za posredno gađenje topom,  a ona zadnja na 4 m sa krovištem za sakrivanje  tenka. Kad se je to izviđalo iz zraka , izgledalo je ko prazan položaj pripremljen za  tek  dolazeći tenk , ako bude trebalo , znaći prazan , a tenk je bio još dalje u jami. Zato nisu smele posade,  da privire ni nosom van nadkrivenoga dela tenkovskoga zaklona i tako 3 meseca.
Ujedno nisu sa time ni ljutili ni iskazivali ratobornost prema Rusima , jer na položajima nije bilo težkoga naoružanja. Nije ga bilo moj k... Pa nije Tile vesla sisao , a naroćito sa Rusima.
Ko ne veruje kakva je situacija bila napeta , samo još ovo. Išla je delegacija mjesta xxxxx u posjet pobratimljenom gradu yyyyy u Gruziju. U razgovoru, osvajačkom , na prelepu crnkinju , rečeno ji je bilo sa strane toga ćoveka, da je on bio u Yugoslaviji . Na njezino pitanje kada , pohvalio se , da 1968g u ćinu kapetana. Ništa strašno jelda, samo te godine NIJEDAN RUS nije bio u YU. Znaći , reklo jim da idu na Yugoslaviju umjesto da su jim rekli istinu , da idu na bratsku Čehoslovaćku. Isto takvu   varku i laž , suupotrebili prema  vojnicima JNA 1991 , da napada Italija i NATO pakt.

Na vrh Go down
vladimir
Podporučnik
Podporučnik

Broj komentara : 1874
Član od : 2011-01-25

KomentarNaslov komentara: Re: Vojne tajne   05.05.13 5:05

bas toliko glupi nismo bili 1991
Na vrh Go down
pukovnik
Poručnik
Poručnik

KomentarNaslov komentara: Re: Vojne tajne   05.05.13 19:23

@čato (citat):
Da si proćitao i redak prije toga, onda bi video , da su tenkovi bili ukopani na 4m dubine i preko ivica jame je stavljen preko njih krov , ne maskirka . Krov se je maskirao sa busenjem , koje je odklonjeno prije kopanja . Ulazak na dubinu 4m, je bio preko dve platforme, prva na 1m dubine za gađanje neposrednih ciljeva u odbrani, druga platforma na dubini 2-3m za posredno gađenje topom, a ona zadnja na 4 m sa krovištem za sakrivanje tenka. Kad se je to izviđalo iz zraka , izgledalo je ko prazan položaj pripremljen za tek dolazeći tenk , ako bude trebalo , znaći prazan , a tenk je bio još dalje u jami. Zato nisu smele posade, da privire ni nosom van nadkrivenoga dela tenkovskoga zaklona i tako 3 meseca.
Ujedno nisu sa time ni ljutili ni iskazivali ratobornost prema Rusima , jer na položajima nije bilo težkoga naoružanja. Nije ga bilo moj k... Pa nije Tile vesla sisao , a naroćito sa Rusima.
Ko ne veruje kakva je situacija bila napeta , samo još ovo. Išla je delegacija mjesta xxxxx u posjet pobratimljenom gradu yyyyy u Gruziju. U razgovoru, osvajačkom , na prelepu crnkinju , rečeno ji je bilo sa strane toga ćoveka, da je on bio u Yugoslaviji . Na njezino pitanje kada , pohvalio se , da 1968g u ćinu kapetana. Ništa strašno jelda, samo te godine NIJEDAN RUS nije bio u YU. Znaći , reklo jim da idu na Yugoslaviju umjesto da su jim rekli istinu , da idu na bratsku Čehoslovaćku. Isto takvu varku i laž , suupotrebili prema vojnicima JNA 1991 , da napada Italija i NATO pakt.

Fakat su ti postovi interesantni. Svašta se da naučiti iz njih. Rolling Eyes

Poručnik
Poručnik

KomentarNaslov komentara: Re: Vojne tajne   06.05.13 0:26

Kolega pukovniće, slažem se sa vama, svaki put se naući nešto novo. vojnik

Džomba
Džomba

M(j)esto Ljubljana

KomentarNaslov komentara: Re: Vojne tajne   11.05.13 15:49

Imate li ikakav , na jedo jedinoj stranici bilo kakvav opis događanja u situaciji 68 . Nemate . Ako ne vjerujete i sprdate se sa onim , što su oficiri 2. SOB Jaska govorili između redova- ponekad ih je zanjelo , kao sa pričom o tim položajima , naćinu na koji su bili kamuflirani i problem , da prostiš sranja po danu na YU - H GRANICI. Niko po danu iz tenka nije smio izaći! . Kad su se pravili planovi 50-tih , da se iu slučaju napada Rusa blokira Dunav i poplavi čitava Vojvodina , onda je bilo kopanje takvih rovova mačji kašalj. Pa da ne bi ko mislio , da su se kopali ručno .
Drugi odgovor bi bio: i glupiji, i glupiji. Cjelom Rečkom korpusu , je bilo rečeno , da napada Nato i Talijani. Ako se pitaš zašto nisu Austriju pomenuli ni slućajno , onda znaj , da je i YU bila garant njezine nevtralnosti. Zašto je svima pokupilo tranzistore ? Pa da su jih mogli vodati žedne preko vode.
Na vrh Go down
Sponsored content

KomentarNaslov komentara: Re: Vojne tajne   Today at 15:17

Na vrh Go down

Vojne tajne
Vidi prethodnu temu Vidi sljedeću temu Na vrh 
Stranica 2/4Idi na stranicu : Previous  1, 2, 3, 4  Next
 Similar topics
-
» Vojne tajne
» NIŠ 'Bubanjski heroji' 1987/88, VP 1219/4 1. četa vojne policije
» Vojne pošte, kako, zašto?