FORUM BIVŠIH PRIPADNIKA NEKADAŠNJE JNA

Sva(t)ko ima pravo na sjećanja - Свако има право на сећања - Vsak ima pravico na spomine - Секој има право на сеќавање - Gjith kush ka të drejt për kujtime - Mindenkinek joga van az emlekeihez

HomeRegistracijaLogin
_______________Bile su to dobre i loše godine. Bile su to godine aktivnosti i uspavanosti, godine uvažavanja i nerazum(ij)evanja, godine druženja i ljutnje, odlazaka i dolazaka, nagradjivanja i kažnjavanja, ukora i oprosta, godine radosti i tuge... svega je bilo izuzev: mržnje. Sedam godina postojimo. Branimo pravo na s(j)ećanja! Vaš Forum BPN JNA.

Share | 

Vojne tajne

Vidi prethodnu temu Vidi sljedeću temu Go down 
Idi na stranicu : Previous  1, 2, 3, 4  Next
AutorPoruka
East&West
Poručnik
Poručnik

Jubilarna Medalja "Prva Petol(j)etka Prva Petol(j)etka
Prim(j)eran Vojnik Prim(j)eran Vojnik
Broj komentara : 2643
Član od : 2012-11-06
Dob : 60
M(j)esto BG-RU

KomentarNaslov komentara: Re: Vojne tajne   11.05.13 22:05

@čato (citat):
Zašto je svima pokupilo tranzistore ? Pa da su jih mogli vodati žedne preko vode.

A zbog čega ti "čato" svako toliko vremena potenciraš primere iz perioda vaše "osamosvojitve"- odcepljenja? Kada bi politika ovog foruma to dozvoljavala, ili kada bih bio bezobrazan, mogli bi smo izmeniiti nekoliko postova!
Na vrh Go down
vladimir
Podporučnik
Podporučnik

Medalja za Vojne Zasluge Medalja za VZ
Prim(j)eran Vojnik Značka PV
Broj komentara : 1874
Član od : 2011-01-25

KomentarNaslov komentara: Re: Vojne tajne   11.05.13 22:11

dr Zlatko Rendulic je u jednom intervju objasnio princip odbrane od VU.smatralo se da bi zemlje VU brzo zauzele veci deo YU upotrebom oklopnomehanizovanih jedinica ali ne i BIH zbog konfiguracije terena.na tom delu bise stvorile kilometarske kolone OMJ i bile bi laka meta za RV.zato su fabrika aviona ikarus premestena u Mostar,topolivnica iz Kragujevca u Travnik,fabrika tenkova iz Mladenovca u reon Banja Luke i od BIH napravljen bastion za zemlje VU.
Na vrh Go down
pukovnik
Poručnik
Poručnik

Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima orden za VZ
Prim(j)eran Vojnik značka PV
Broj komentara : 2159
Član od : 2012-02-29

KomentarNaslov komentara: Re: Vojne tajne   12.05.13 18:30

@vladimir (citat):
dr Zlatko Rendulic je u jednom intervju objasnio princip odbrane od VU.smatralo se da bi zemlje VU brzo zauzele veci deo YU upotrebom oklopnomehanizovanih jedinica ali ne i BIH zbog konfiguracije terena.na tom delu bise stvorile kilometarske kolone OMJ i bile bi laka meta za RV.zato su fabrika aviona ikarus premestena u Mostar,topolivnica iz Kragujevca u Travnik,fabrika tenkova iz Mladenovca u reon Banja Luke i od BIH napravljen bastion za zemlje VU.

Na tom prostoru se ne bi stvorile nikakve kilometarske kolone OMJ jer bi tu samo budala uvela tenkove. Uzmite vojnu specijalku TP 1:200 000 pa pogledajte teren bivše države (ako vas zanima mogu vam postaviti fragmente takvog zemljovida jer ga naravno posjedujem pa se osobno uvjerite). Postoje četiri termina vezano uz prohodnost zemljišta oklopništvom a oni su:

- tenkoprohodno zemljište osigurava normalno kretanje, manevar i djelovanje tenkova u svim smjerovima i uzastopno savladavanje zemljišta i zemaljskih objekata uz mjestimično obilaženje ili savladavanje prepreka

- ograničeno tenkoprohodno zemljište omogučava kretanje, manevar i borbena djelovanja tenkova širim kanaliziranim smjerovima

- jako ograničeno tenkoprohodno zemljište osigurava težak i kanaliziran pokret tenkova, pretežno u kolonama pri ćemu se samo mjestimično mogu razviti manje postrojbe

- tenkoneprohodno zemljište osigurava pokret tenkova samo i isključivo postojećim putevima.

Svaki oklopnjak to zna i vjerujte da u treće po redu će ući samo u krojnjoj nuždi i uz dobro osiguranje pješaštva a u četvrto nikada. Baš kao što ni mornar neće uvesti brod u pličak ako zna da će ga tu nasukati.

Poručnik
Poručnik

Prim(j)eran Vojnik Prim(j)eran Vojnik
Broj komentara : 2643
Član od : 2012-11-06
Dob : 60
M(j)esto BG-RU

KomentarNaslov komentara: Re: Vojne tajne   03.06.13 1:28

Na vrh Go down
lacoš
Kapetan I klase
Kapetan I klase

Prim(j)eran Vojnik znacka PV
Broj komentara : 4111
Član od : 2012-12-07

KomentarNaslov komentara: Re: Vojne tajne   03.06.13 12:02

jna-kuvar-174-sorbast-pasulj-priprema Još uvijek najveća tajna
Na vrh Go down
Zemunac
Vodnik
Vodnik

Prim(j)eran Vojnik Znacka PV
Broj komentara : 414
Član od : 2013-07-19
M(j)esto Zemun

KomentarNaslov komentara: Re: Vojne tajne   20.08.13 21:37

I ja zamalo naje*ah zbog iznošenja "vojne tajne" iz kasarne.

Posle popodnevnog učenja pustili nas u grad ( bio 2 ili 3 izlazak) i ja OVO pravilo

strpam u nedra u bluzu i tako izadjem.
Na povratku ,vojnik kapijaš vidi da mi se nešto nabudžilo ispod bluze,i izvuče pravilo i prijavi me dežurnom oficiru.
Dočeka me pomoćnik dež. oficira por Belić (smradina) i ospe paljbu: Kome si ovo nosio, znaš li ti da je ovo vojna tajna, neprijatelj nikad ne spava... A ja ćutim, nemam šta da kažem ,a još i gušter ,a on riba li riba .Preti sa bezbednjakom.
Tad naidje dežurni oficir kap Mijatović Goran ( nastavnik NNG) i samo je pitao šta je bilo i reče mi tiho :U redu je ali nemoj ovo više da radiš

Na vrh Go down
Max Blitz
KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL

Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima Orden za VZ
Broj komentara : 18525
Član od : 2012-10-30
Dob : 48
M(j)esto Zagreb

KomentarNaslov komentara: Vojne tajne   13.10.13 0:47

Ovlaštenje (i njegova poleđina) za prijem, prenošenje i predaju strogo pov. i pov. vojnih pošiljki.

Na vrh Go down
Matrix
Poručnik
Poručnik

Broj komentara : 2436
Član od : 2011-04-23
M(j)esto Dalmacija i šire - PROM-3

KomentarNaslov komentara: Re: Vojne tajne   13.10.13 2:34

Max fali samo registracija autobusa s kojim je mornar Poledica išao lol! 

Max Blitz
KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL

M(j)esto Zagreb

KomentarNaslov komentara: Re: Vojne tajne   13.10.13 3:26

@Matrix (citat):
Max fali samo registracija autobusa s kojim je mornar Poledica išao.

Naći ćemo i to, bez brige budi. Cool Laughing
Na vrh Go down
Max Blitz
KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL

M(j)esto Zagreb

KomentarNaslov komentara: Vojne tajne   15.10.13 1:42

@Matrix (citat):
Max fali samo registracija autobusa s kojim je mornar Poledica išao...

Dakle: Very Happy 
U komandi stana VPO (u Splitu) je bilo odjeljenje ekspedicije i na put su uvijek išla po dvojica mornara/vojnika.
Kada je bila državna tajna u pitanju, onda je išao i oficir. Utorkom i četvrtkom se nosila pošta na relacijama Split-Pula i obratno i Split-Kumbor i obratno. Putem su se primale i predavale pošiljke usputnim garnizonima, tako kad se išlo za Pulu svraćalo se u Šibenik, Zadar i Rijeku, te su na autobusnim stanicama kurire dočekivala ovlaštena lica iz ekspedicija tih garnizona. Predavali su jedni drugima što je kome bilo namijenjeno, i nastavljao se put dalje. U Rijeku su dolazili oko 16h, a u Pulu oko 18h. Na putu za Kumbor, pošta se razmjenjivala u Pločama i Dubrovniku. U Kumbor se stizalo oko 14:30h.
Vojni kuriri su za Pulu putovali riječkim Autotransportom, a za Kumbor je prijevoznik bio Tara-Cetinje i uvijek su imali prva dva mjesta rezervirana. Cool

Uz ovlaštenje, kurir je morao imati i dozvolu za putovanje:

Izvor: Paluba info

Na vrh Go down
vladimir
Podporučnik
Podporučnik

Broj komentara : 1874
Član od : 2011-01-25

KomentarNaslov komentara: Re: Vojne tajne   15.10.13 6:38

sasvim slucajno skoro sam saznao daje I komnanda RV imala svoju obavestajnu sluzbu.delovanje ove obavestajne sluzbe je bilo iskljucivo van granica SFRJ.
Na vrh Go down
Max Blitz
KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL

M(j)esto Zagreb

KomentarNaslov komentara: Vojne tajne   18.10.13 2:20

Sjećate se ovoga? Zapravo se radi o istom.

Na vrh Go down
dpuric
GENERAL ARMIJE Načelnik Pravne Službe

Pravna Služba Pravna Služba
Broj komentara : 3172
Član od : 2012-10-22
Dob : 50
M(j)esto Kraljevo

KomentarNaslov komentara: Re: Vojne tajne   18.10.13 20:25

Maticni karton se nalazio u vojnom odseku gde je vojni obveznik bio prijavljen a jedinicni u jedinici (dge je sluzio vojni rok,i kasnije u jedinicama u rez, sastavu) Za nerasporedjene jedinicni karton je bio uz maticni sve do rasporedjivanja u neku jedinicu.
Na vrh Go down
Max Blitz
KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL

M(j)esto Zagreb

KomentarNaslov komentara: Vojne tajne   28.10.13 2:21

Propusnica za CL koje je radilo na opremanju novih podmornica.

Na vrh Go down
dpuric

M(j)esto Kraljevo

KomentarNaslov komentara: Re: Vojne tajne   28.10.13 13:48

@dpuric (citat):
Maticni karton se nalazio u vojnom odseku gde je vojni obveznik bio prijavljen a jedinicni u jedinici (dge je sluzio vojni rok,i kasnije u jedinicama u rez, sastavu) Za nerasporedjene jedinicni karton je bio uz maticni sve do rasporedjivanja u neku jedinicu.

Rezervni oficiri imali su dva maticna kartona.Jedan je bio u vojnom odseku a drugi u komandi vojnog okruga.

Na vrh Go down
zastavnik
Zastavnik I klase
Zastavnik I klase

Broj komentara : 931
Član od : 2010-12-07
Dob : 54
M(j)esto Bačka Topola

KomentarNaslov komentara: Re: Vojne tajne   28.10.13 14:08

@dpuric (citat):
@dpuric (citat):

Rezervni oficiri imali su dva maticna kartona.Jedan je bio u vojnom odseku a drugi u komandi vojnog okruga.

Rezervni oficiri nisu imali matične nego personalne kartone i to 3 primerka: jedan u vojnom odseku, jedan u vojnom okrugu i jedan u jedinici gde su imali raaspored. Uz PK u vojnom odseku bio je priključen i MK sačinjen prilikom uvođenja u vojnu evidenciju.

Na vrh Go down
dpuric

M(j)esto Kraljevo

KomentarNaslov komentara: Re: Vojne tajne   28.10.13 19:17

@zastavnik (citat):
Rezervni oficiri nisu imali matične nego personalne kartone i to 3 primerka: jedan u vojnom odseku, jedan u vojnom okrugu i jedan u jedinici gde su imali raaspored. Uz PK u vojnom odseku bio je priključen i MK sačinjen prilikom uvođenja u vojnu evidenciju.

Da, zastavnice u pravu ste!
Na vrh Go down
dinosaurus
Kapetan I klase
Kapetan I klase

Broj komentara : 4229
Član od : 2013-10-10
M(j)esto Beograd

KomentarNaslov komentara: Re: Vojne tajne   28.10.13 19:25

A kada su pripadnici rezervnog sastava policije?
Na vrh Go down
dpuric

M(j)esto Kraljevo

KomentarNaslov komentara: Re: Vojne tajne   28.10.13 20:01

Jedinicni (1 primerak personalnog kartona) bili su u jedinici JNA, TO, MUP-u, CZ, drugom drzavnom organu ili ustanovi gde je vojni obveznik-rezervni oficir imao ratni raspored.
Primera radi, izmedju ostalog, vodio sam i referat odbrambenih priprema u jednom drzavnom organu i kod mene su bili jedinicni-personalni kartoni lica koja su bila tu na RR
Na vrh Go down
Max Blitz
KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL

M(j)esto Zagreb

KomentarNaslov komentara: Re: Vojne tajne   14.09.14 2:59

Nije broj ni ime broda JRM mogao biti tajna, ali ovakvi popisi jesu, s 'Galeba' 90/91...

Na vrh Go down
Stanko1
Vodnik I klase
Vodnik I klase

Jubilarna Medalja 7 g. Jubilarna Medalja 7 g.
Broj komentara : 514
Član od : 2013-02-24
Dob : 67
M(j)esto Zagreb

KomentarNaslov komentara: Re: Vojne tajne   14.09.14 10:42

Za vrijeme služenja vojnog roka u Prizrenu 1973.-1974. imao sam neformalnu raspravu o ''vojnoj tajni'' s nekim od starješina (ne sjećam se više tko je to bio).
Taj mi je objašnjavao da se nipošto ne smije odavati sastav jedinica u garnizonu. A ja sam mu odgovorio otprilike ovako: - Da sam špijun ja bih to saznao dok si rekao ''uš''.
Pa me on pita kako. A ja mu odgovorim: - Najprije bih prošacao oficire i prepoznao kao najviši čin pješadijskog i artiljerijskog majora. Što nije teško, jer šeću gradom na posao i s posla i u slobodno vrijeme sjede u Domu armije gdje svatko ima pristup. Dakle, u garnizonu je pješadijski bataljon i artiljerijski divizion. Onda bih u petak prije podne, kada je tehnički pregled, sjeo u birtiju preko puta garaža i vidio samohotke M-36 i džipove GAZ 69 s raketama, baš su lijepo posloženi na pedesetak metara udaljenosti. Dakle, pješadijski bataljon i mješoviti PT divizion.
Onda mi je taj rekao da se ''pravim mnogo pametan'', da bi na kraju zaključio: - Nije tajna sastav jedinica u garnizonu nego stepen obučenosti. - Ma nemoj mi reći. Ne'š ti vojne tajne… hmmm.
Na vrh Go down
PORUCNIK
Kapetan I klase
Kapetan I klase

Broj komentara : 4114
Član od : 2014-08-01
M(j)esto Bijelo Polje

KomentarNaslov komentara: Re: Vojne tajne   14.09.14 12:56

@Max Blitz (citat):

Vojni kuriri su za Pulu putovali riječkim Autotransportom, a za Kumbor je prijevoznik bio Tara-Cetinje i uvijek su imali prva dva mjesta rezervirana. Cool
Tara-Cetinje je bio ubjedljivo najjeftiniji prijevoznik. Imao je samo malo neobican red voznje: polazi kad krene, a dolazi kad stigne Razz

Max Blitz
KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL

M(j)esto Zagreb

KomentarNaslov komentara: Re: Vojne tajne   14.09.14 15:55

@Stanko1 (citat):
Nije tajna sastav jedinica u garnizonu nego stepen obučenosti. - Ma nemoj mi reći. Ne'š ti vojne tajne… hmmm.

Mogla su bit konkretna imena i prezimena vezana uz jedinicu tajna i ima neke logike.
Mornari su se čudili kad bi im rekli da ne govore nikome broj broda na kojem služe iako je taj broj vrlo vidljivo bio ispisan na brodu.
E, pa tajna je da je baš taj mornar baš na tom brodu. Mogao je reć da je na npr. na raketnom čamcu XY. Iako su ipak svi sve govorili... Smile
Bilo je iznimaka, jer je npr. 'Galeb' bio samo jedan...
Na vrh Go down
vargas
Mladji Vodnik
Mladji Vodnik

Broj komentara : 358
Član od : 2013-05-29
M(j)esto Ludbreg

KomentarNaslov komentara: Re: Vojne tajne   14.09.14 16:19

U Prizrenu sam dva popodneva spaljivao nekakve kartone  iz blindiranog ormara  pomoćnika komandanta GO za obavještajni rad poručnika Čanović Veska.  U stvari to su bili kartoni "vrbovanih" vojnika iz prijašnjih vramena za "doušnike", tako nešto. Imali smo metalnu bačvu, pri ubacivanju kartona murao sam gledati u stranu, a Čanović je pazio da slučajno ne škicnem i vidim nečije ime i prezime. Pri tome me stalno mučio vjetar, stalno je mijenjao smjer, a ja sam morao ostati na istom mjestu unatoč dimu.
Na vrh Go down
PORUCNIK
Kapetan I klase
Kapetan I klase

Broj komentara : 4114
Član od : 2014-08-01
M(j)esto Bijelo Polje

KomentarNaslov komentara: Re: Vojne tajne   14.09.14 16:38

@vargas (citat):
U Prizrenu sam dva popodneva spaljivao nekakve kartone  iz blindiranog ormara  pomoćnika komandanta GO za obavještajni rad poručnika Čanović Veska.  U stvari to su bili kartoni "vrbovanih" vojnika iz prijašnjih vramena za "doušnike", tako nešto. Imali smo metalnu bačvu, pri ubacivanju kartona murao sam gledati u stranu, a Čanović je pazio da slučajno ne škicnem i vidim nečije ime i prezime. Pri tome me stalno mučio vjetar, stalno je mijenjao smjer, a ja sam morao ostati na istom mjestu unatoč dimu.
Sto nisi sagnuo glavu, pokrio oci i pomjerio se uz vjetar Smile

Sponsored content

KomentarNaslov komentara: Re: Vojne tajne   Today at 8:40

Na vrh Go down

Vojne tajne
Vidi prethodnu temu Vidi sljedeću temu Na vrh 
Stranica 3/4Idi na stranicu : Previous  1, 2, 3, 4  Next
 Similar topics
-
» Vojne tajne
» NIŠ 'Bubanjski heroji' 1987/88, VP 1219/4 1. četa vojne policije
» Vojne pošte, kako, zašto?