FORUM BIVŠIH PRIPADNIKA NEKADAŠNJE JNA

Sva(t)ko ima pravo na sjećanja - Свако има право на сећања - Vsak ima pravico na spomine - Секој има право на сеќавање - Gjith kush ka të drejt për kujtime - Mindenkinek joga van az emlekeihez

HomeRegistracijaLogin
_______________Bile su to dobre i loše godine. Bile su to godine aktivnosti i uspavanosti, godine uvažavanja i nerazum(ij)evanja, godine druženja i ljutnje, odlazaka i dolazaka, nagradjivanja i kažnjavanja, ukora i oprosta, godine radosti i tuge... svega je bilo izuzev: mržnje. Sedam godina postojimo. Branimo pravo na s(j)ećanja! Vaš Forum BPN JNA.

Share | 

Vojne tajne

Vidi prethodnu temu Vidi sljedeću temu Go down 
Idi na stranicu : Previous  1, 2, 3, 4
AutorPoruka
pukovnik
Poručnik
Poručnik

Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima orden za VZ
Prim(j)eran Vojnik značka PV
Broj komentara : 2159
Član od : 2012-02-29

KomentarNaslov komentara: Re: Vojne tajne   14.09.14 18:07

@Stanko1 (citat):
Za vrijeme služenja vojnog roka u Prizrenu 1973.-1974. imao sam neformalnu raspravu o ''vojnoj tajni'' s nekim od starješina (ne sjećam se više tko je to bio).
Taj mi je objašnjavao da se nipošto ne smije odavati sastav jedinica u garnizonu. A ja sam mu odgovorio otprilike ovako: - Da sam špijun ja bih to saznao dok si rekao ''uš''.
Pa me on pita kako. A ja mu odgovorim: - Najprije bih prošacao oficire i prepoznao kao najviši čin pješadijskog i artiljerijskog majora. Što nije teško, jer šeću gradom na posao i s posla i u slobodno vrijeme sjede u Domu armije gdje svatko ima pristup. Dakle, u garnizonu je pješadijski bataljon i artiljerijski divizion. Onda bih u petak prije podne, kada je tehnički pregled, sjeo u birtiju preko puta garaža i vidio samohotke M-36 i džipove GAZ 69 s raketama, baš su lijepo posloženi na pedesetak metara udaljenosti. Dakle, pješadijski bataljon i mješoviti PT divizion.
Onda mi je taj rekao da se ''pravim mnogo pametan'', da bi na kraju zaključio: - Nije tajna sastav jedinica u garnizonu nego stepen obučenosti. - Ma nemoj mi reći. Ne'š ti vojne tajne… hmmm.

I tu bih se ja u potpunosti složio sa dotićnim oficirom. Stupanj obučenosti, motivacija i moral su tajna u odnosu na sastav jedinice koji se načelno znao.

Kapetan I klase
Kapetan I klase

Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima Orden za VZ
Medalja za Vojne Zasluge Medalja za VZ
Prim(j)eran Vojnik Znacka PV
Broj komentara : 4113
Član od : 2014-08-01
Dob : 54
M(j)esto Bijelo Polje

KomentarNaslov komentara: Re: Vojne tajne   14.09.14 18:49

@pukovnik (citat):
I tu bih se ja u potpunosti složio sa dotićnim oficirom. Stupanj obučenosti, motivacija i moral su tajna u odnosu na sastav jedinice koji se načelno znao.
Tako je! Svi su znali cime bi mogla da se brani, ali je bila vojna tajna kako ce da se brani.

Max Blitz
KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL

Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima Orden za VZ
Medalja za Vojne Zasluge Medalja za VZ
Jubilarna Medalja "Prva Petol(j)etka Prva Petol(j)etka
Prim(j)eran Vojnik Značka PV
Broj komentara : 18486
Član od : 2012-10-30
Dob : 48
M(j)esto Zagreb

KomentarNaslov komentara: Re: Vojne tajne   17.09.14 5:44

Vjerojatno radarski položaj Monte Cope (Pula) 70-te...

Na vrh Go down
Gringo
Kapetan
Kapetan

Broj komentara : 3758
Član od : 2011-09-29

KomentarNaslov komentara: Re: Vojne tajne   17.09.14 18:48

Senilnost je prava stvar; svako jutro čuješ nešto novo..

Gušter
Gušter

Broj komentara : 5
Član od : 2014-09-17

KomentarNaslov komentara: Re: Vojne tajne   24.09.14 11:29

@semsudin (citat):
Imati vezistu vojnika za druga je bilo prava stvar jer konkretno ako je zelio mogao je da ti otvori telefonsku liniju van kasarne tj. da ti prethodne brojeve koje moras ukucati i mozes birati gdje hoces.Kod mene  je to u kasarni Prokuplje funkcioniralo puno prije mene u teh i int.vodu a dijelili smo sprat u paviljonu.Recimo das nesto ili iz kuhinje kuhari donesu bureka ili voca a za uzvrat  dobijes broj sa kojim mozes besplatno iz kasarne pricati.Recimo najstarija klasa je mogla to koristiti i morala se je ta tajna cuvati.Kasnije kad sam se skinuo znao sam nazvati drugove koji su ostali iza mene pa navece  malo procaskamo.Uglavnom jedno lijepo sjecanje na dane provedene u kasarni Prokuplje.

Radio sam u operativnom centru Vojin( na Čojlijama) na aerodromu Skopski Petrovac kao telefonista...i stvarno je bilo tako kako kaže semsudin...oni, koji su nas "potplaćivali" dobijali su vezu u gradu a i oni, koje smo znali...to je bila tajna, koju nitko nije smeo odati...tajna je isto tako bila naziv naše centrale, koja se nazivala snežnica.
Na vrh Go down
Gringo
Kapetan
Kapetan

KomentarNaslov komentara: Re: Vojne tajne   24.09.14 16:58

A sječaš li se još kojih imena npr Malina, Herceg, Bosut, kužnik.....

Gušter
Gušter

Broj komentara : 5
Član od : 2014-09-17

KomentarNaslov komentara: Re: Vojne tajne   24.09.14 18:01

Bosut, čini mi se, da je bio Kumanovo - sa njime sam bio svakodnevno po par puta na vezi...Srdoč - Titograd...Herceg - Zagreb...Vrbas - Beograd onda su još Timok,Ljuboten,Mina,Demir, Malina, Kužnik...dosta je bilo toga...kad se opet nečega sjetim dopunit ću Wink daleko je od mog služenja JNA Very Happy
Na vrh Go down
Gringo
Kapetan
Kapetan

KomentarNaslov komentara: Re: Vojne tajne   24.09.14 20:54

A bilo je daleko ali sječaš se nešto...i to je dobro!!!!  možda se prisjetiš i još ponešto iz tih dana.....kako smo kroz žicu vojnu išli na civilni aerodrom da ne bi trebali sa autobusne stanice vračati se!!!

KomentarNaslov komentara: Re: Vojne tajne   Today at 5:25

Na vrh Go down

Vojne tajne
Vidi prethodnu temu Vidi sljedeću temu Na vrh 
Stranica 4/4Idi na stranicu : Previous  1, 2, 3, 4
 Similar topics
-
» Vojne tajne
» NIŠ 'Bubanjski heroji' 1987/88, VP 1219/4 1. četa vojne policije
» Vojne pošte, kako, zašto?
» Srednje vojne skole
» Istaknuti vojnici i vojne jedinice