FORUM BIVŠIH PRIPADNIKA NEKADAŠNJE JNA

Sva(t)ko ima pravo na sjećanja - Свако има право на сећања - Vsak ima pravico na spomine - Секој има право на сеќавање - Gjith kush ka të drejt për kujtime - Mindenkinek joga van az emlekeihez

HomeRegistracijaLogin
_______________Bile su to dobre i loše godine. Bile su to godine aktivnosti i uspavanosti, godine uvažavanja i nerazum(ij)evanja, godine druženja i ljutnje, odlazaka i dolazaka, nagradjivanja i kažnjavanja, ukora i oprosta, godine radosti i tuge... svega je bilo izuzev: mržnje. Sedam godina postojimo. Branimo pravo na s(j)ećanja! Vaš Forum BPN JNA.

Share | 

Vezisti u JNA

Vidi prethodnu temu Vidi sljedeću temu Go down 
Idi na stranicu : Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6  Next
AutorPoruka
ZAGORAC
GENERAL ARMIJE Načelnik Službe Sigurnosti / Bezb(j)ednosti

Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima Orden za VZ
Prim(j)eran Vojnik Značka PV
Sigurnost/Bezbednost Služba Sigurnosti / Bezb(j)ednosti
Broj komentara : 3427
Član od : 2012-02-13
Dob : 53

KomentarNaslov komentara: Re: Vezisti u JNA   24.07.14 21:59

Najbolji vezista JNA je bio missar.
Na vrh Go down
Max Blitz
KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL

Medalja za Vojne Zasluge Medalja za VZ
Jubilarna Medalja "Prva Petol(j)etka Prva Petol(j)etka
Broj komentara : 18526
Član od : 2012-10-30
Dob : 48
M(j)esto Zagreb

KomentarNaslov komentara: Re: Vezisti u JNA   11.09.14 3:18

Na vrh Go down
3.06.2014.
Gušter
Gušter

Broj komentara : 27
Član od : 2014-06-03
M(j)esto leskovac

KomentarNaslov komentara: Re: Vezisti u JNA   11.09.14 13:13

Da se i ja javim jer je i moj VES vezista.Neka se jave oni koji su bili vezisti u Zagrebu( "Maršal Tito" ),a posle obuke se vratili u Čakovec.U Zagrebu smo bili telefonisti a u Čakovcu prisluškivači na TAM-5000 D kao što je prikazano na slici koju je postavio Max Blitz.
Na vrh Go down
Max Blitz
KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL

M(j)esto Zagreb

KomentarNaslov komentara: Re: Vezisti u JNA   01.10.14 6:05

Na vrh Go down
Max Blitz
KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL

M(j)esto Zagreb

KomentarNaslov komentara: Re: Vezisti u JNA   16.10.14 4:08

Na vrh Go down
Zlaja.ferari
Gušter
Gušter

Broj komentara : 12
Član od : 2015-02-24
M(j)esto Petrovac na Mlavi

KomentarNaslov komentara: Re: Vezisti u JNA   28.02.15 23:26

*VEZA JE NAJ VAŽNIJA U ŽIVOTU* kad mi je to rekao jedan rezervista koji je dosao na vežbu u našoj kasarni , nisam odmah shvatio ali kasnije se ispostavilo da je covek bio u pravu. Inače u pitanju je decembar 88/89 otok Vis kasarna Samobor ves 11812 telefonist (tako piše u vojnoj knjižici) pozdrav svima!!!!
Na vrh Go down
Zoran108
Gušter
Gušter

Broj komentara : 64
Član od : 2014-12-29
Dob : 47
M(j)esto Rijeka

KomentarNaslov komentara: Re: Vezisti u JNA   02.04.15 18:10

Na regrutaciji sam dobio pješadiju i dok nisam ušao u kasarnu mislio sam da sam pješadinac. Služio sam u centru veze u Kumanovu, kasarna Boro Menkov, mart 89/90. VES 11812. Ni danas mi nije jasno kako sam  završio među vezistima. Vezu nisam imao nikakvu, da jesam ne bih završio 1100 km od kuće. Čim sam došao prepoznalo me nekoliko džombi iz Rijeke i odmah mi reklo neka se kako god znam uguram u telefonce. Bilo mi je to čudno jer smo u prvih nekoliko sati saznali da su ostali VES-ovi gospoda dok su telefonisti šljakeri. U početku me pokupilo u RTG-jce jer sam bio muzičar (sluh, takt, ritam) ali kad sam shvatio da je obuka svakodnevno kljucanje po nekoliko sati, počeo sam zabušavati i bio među najgorima. Onda su me prebacili u TLF gdje sam odslužio cijeli vojni rok. Kasnije mi je bilo jasno zašto su mi džombe govorile da se držim telefonije. Razmotaj prvi dan, i do zadnjeg dana odmaraj. Bilo je i težih trenutaka, npr. forsiranje Vardara na Krivolaku. Linija mora ostati iznad vode, a mi je razvlačimo iz gumenih motornih čamaca u kojima nas je prevozila inženjerija. Motalice moraju ostati u zraku jer ako žica padne u vodu, riječna struja ponese cijeli čamac ko slamku, a žica ti podere dlanove ko žilet. Bilo je opako, ali to je jedino teže iskustvo koje sam imao. Pozdrav vezistima.
Na vrh Go down
S52JT
Gušter
Gušter

Broj komentara : 5
Član od : 2015-02-16

KomentarNaslov komentara: Re: Vezisti u JNA   04.04.15 21:58

To je čuveni PRC 320. Pored štap antene (otprilike visine 2,5m) imao je i dipol žočnatu antenu. Ja sam radio na njoj u Zaječaru, a pošto sam radioamater, u zimskim nočima, radio sam i radioamaterske veze, i sa Japanom i sa USA i Čilom Smile radio sam u telegrafiji Smile radio sam pod pozivnim znakom radio kluba, a kad je koga interesiralo sa kakom stanicom radim, fino otkucam "home made" Smile
Na vrh Go down
goran9030
Džomba
Džomba

Broj komentara : 135
Član od : 2015-03-20
Dob : 51
M(j)esto Đakovo

KomentarNaslov komentara: Re: Vezisti u JNA   05.04.15 20:34

Sa PRC 320 nisam imao prilike raditi, ali zato jesam sa PRC 515k (ili RU-20). 
Jedino me kod njega mučilo to što se frekvencija mijenjala pritiskom na tipku i to svaka za svoj broj (2 tipke za MHZ, pa 3 tipke za KHz, i još jedna za desetinke). Nedostatak je kada nekoga tražiš oko svoje frekvencije, moraš napraviti čitav krug da bi se vratio nazad, a svaki pritisak na tipku uzrokuje novo podešavanje jer je ugrađen automatski tuner.
Sa ovim uređajem sam napravio jako puno radio-amaterskih veza, pa čak i sujelovao u jednom WW contestu. Super je bilo i to što je imao taster (pješak) koji se trakama pričvrstio za nogu pa nije smetao na stolu.
Na vrh Go down
missar
Stariji vodnik I klase
Stariji vodnik I klase

Broj komentara : 742
Član od : 2012-05-21
Dob : 63

KomentarNaslov komentara: Re: Vezisti u JNA    10.04.15 0:53

Manevar JA  1949 g. Vezisti u prvim "borbenim " redovima. Pokrivali smo sve pozicije....  Smile
Pozdrav vezistima.
cheers
Na vrh Go down
ZAGORAC

KomentarNaslov komentara: Re: Vezisti u JNA   10.04.15 7:09

@missar (citat):

Manevar JA  1949 g. Vezisti u prvim "borbenim " redovima. Pokrivali smo sve pozicije....  Smile
Pozdrav vezistima.
cheers

Malo sutra,  Laughing Laughing Laughing to je treća linija rovova Laughing Laughing Laughing Laughing Laughing
Na vrh Go down
goran9030
Džomba
Džomba

Broj komentara : 135
Član od : 2015-03-20
Dob : 51
M(j)esto Đakovo

KomentarNaslov komentara: Re: Vezisti u JNA   10.04.15 9:44

hihihi zanimljiva slika. 
još uz povike "juuuuuriiiiiššššš" i "uuuuurrrraaaaaaaaa" dok istovremeno da se ne trči bez veze jedan razvlači liniju a drugi pod rukom nosi telefon... Smile
Na vrh Go down
missar
Stariji vodnik I klase
Stariji vodnik I klase

KomentarNaslov komentara: Re: Vezisti u JNA    10.04.15 22:42

@ZAGORAC (citat):

Malo sutra,  Laughing Laughing Laughing to je treća linija rovova Laughing Laughing Laughing Laughing Laughing

Dobro bre Zagorac, kako to "malo sutra"... Laughing . Pa nismo mi bili samo vezisti, već i pravi vojnici, kad to zatreba... Smile

cheers
Na vrh Go down
Miso Loznica
Gušter
Gušter

Broj komentara : 10
Član od : 2015-04-10
M(j)esto Loznica

KomentarNaslov komentara: Re: Vezisti u JNA   11.04.15 21:49

I ja sam bio tel linijas.(rodila majka propalicu da vuce motalicu). Tako su nas zezali.Posle obuke sam zaduzio tc-1 u kampanjoli. Uzivanje bilo.Sedis a drugi ti dovlace linije.Imao sam sifre da predjem sa vojne na civilnu centralu. Tako da sam uvek mogao da zovem kuci.
Na vrh Go down
missar
Stariji vodnik I klase
Stariji vodnik I klase

KomentarNaslov komentara: Re: Vezisti u JNA    11.04.15 23:15

@Miso Loznica (citat):
I ja sam bio tel linijas.(rodila majka propalicu da vuce motalicu). Tako su nas zezali.Posle obuke sam zaduzio tc-1 u kampanjoli. Uzivanje bilo.Sedis a drugi ti dovlace linije.Imao sam sifre da predjem sa vojne na civilnu centralu. Tako da sam uvek mogao da zovem kuci.

Dobro došao u "kasarnu"...i ne spominji motalicu... Laughing.   Nešto se ne sećam, da smo imali model TC-1 u Bijeljini. 

cheers
Na vrh Go down
Miso Loznica
Gušter
Gušter

M(j)esto Loznica

KomentarNaslov komentara: Re: Vezisti u JNA   11.04.15 23:36

Hvala missar.Samo jedna je bila u celom puku.Kad smo imali teren ili uzbunu slizila je da poveze komandu sa svim jedinicama.
Na vrh Go down
ZAGORAC

KomentarNaslov komentara: Re: Vezisti u JNA   12.04.15 10:51

@missar (citat):
@ZAGORAC (citat):

Dobro bre Zagorac, kako to "malo sutra"... Laughing . Pa nismo mi bili samo vezisti, već i pravi vojnici, kad to zatreba... Smile

cheers

Uvijek ste vi vezisti bili malo otraga, Laughing  niste se baš gurali na prvu liniju.  Laughing
Na vrh Go down
missar
Stariji vodnik I klase
Stariji vodnik I klase

KomentarNaslov komentara: Re: Vezisti u JNA    12.04.15 22:25

@ZAGORAC (citat):
@missar (citat):
@ZAGORAC (citat):

cheers

Uvijek ste vi vezisti bili malo otraga, Laughing  niste se baš gurali na prvu liniju.  Laughing

Nismo , to stoji, nismo imali vremena. Laughing  Bili zauzeti kopanjem kanala za telefone po selima oko Bijeljine....  Shocked

cheers
Na vrh Go down
missar
Stariji vodnik I klase
Stariji vodnik I klase

KomentarNaslov komentara: Re: Vezisti u JNA   12.04.15 22:55

@Miso Loznica (citat):
Hvala missar.Samo jedna je bila u celom puku.Kad smo imali teren ili uzbunu slizila je da poveze komandu sa svim jedinicama.

Da li je ovo TC-1 ?

cheers
Na vrh Go down
BEOGRAD
Podporučnik
Podporučnik

Pravna Služba Pravna Služba
Broj komentara : 1695
Član od : 2013-03-15
M(j)esto Scottsdale

KomentarNaslov komentara: Re: Vezisti u JNA   13.04.15 3:58

Nekoliko nedelja pred pocetak velikih manevara u Sloveniji 87me, u jedinicu je dosao mobilni relejni uredjaj RRU-1. Odmah se postavilo pitanje dobrovoljaca za obuku na istom. Javila se cetvorica i tu je prica bila zavrsena. Tokom manevara vecina relejaca je presedela u satorima , spavajuci 16 sati dnevno, a dobrovoljci su bili prikljuceni brdskoj pesadiji iz Kranja. Laughing
Kada su se vratili sa vezbe, izgledali su kao proleteri iz NOB-a, ukljucujuci i kilazu. Laughing
Zlatno pravilo je uvek bilo da ne treba biti dobrovoljac.
Na vrh Go down
Miso Loznica
Gušter
Gušter

M(j)esto Loznica

KomentarNaslov komentara: Re: Vezisti u JNA   13.04.15 19:07

Da missar upravo ta.Samo je bila postavljena u kampanjolu.
Na vrh Go down
Miso Loznica
Gušter
Gušter

M(j)esto Loznica

KomentarNaslov komentara: Re: Vezisti u JNA   13.04.15 19:10

@BEOGRAD (citat):
Nekoliko nedelja pred pocetak velikih manevara u Sloveniji 87me, u jedinicu je dosao mobilni relejni uredjaj RRU-1. Odmah se postavilo pitanje dobrovoljaca za obuku na istom. Javila se cetvorica i tu je prica bila zavrsena. Tokom manevara vecina relejaca je presedela u satorima , spavajuci 16 sati dnevno, a dobrovoljci su bili prikljuceni brdskoj pesadiji iz Kranja. Laughing
Kada su se vratili sa vezbe, izgledali su kao proleteri iz NOB-a, ukljucujuci i kilazu. Laughing

Ma u vojsci je bilo zlatno pravilo nikad dobrovoljac.
Na vrh Go down
Max Blitz
KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL

M(j)esto Zagreb

KomentarNaslov komentara: Re: Vezisti u JNA   22.04.15 23:52

Na vrh Go down
zastavnik
Zastavnik I klase
Zastavnik I klase

Broj komentara : 931
Član od : 2010-12-07
Dob : 54
M(j)esto Bačka Topola

KomentarNaslov komentara: Re: Vezisti u JNA   23.04.15 8:59

@BEOGRAD (citat):
Nije brdska nego planinska pešadija, 345.planinska brigada. Tačnije bio je 2. planinski bataljon iz Bohinjske Bele na prostru Bloške planote (visoravni). U to vreme bio sam na službi u V.Blokama i poznavao sam dobar deo starešina iz te jedinice.
Na vrh Go down
missar
Stariji vodnik I klase
Stariji vodnik I klase

KomentarNaslov komentara: Re: Vezisti u JNA   25.04.15 23:58

Manevar JA  1949god. Bez vezista ništa..... Laughing 

cheers
Na vrh Go down
Sponsored content