FORUM BIVŠIH PRIPADNIKA NEKADAŠNJE JNA

Sva(t)ko ima pravo na sjećanja - Свако има право на сећања - Vsak ima pravico na spomine - Секој има право на сеќавање - Gjith kush ka të drejt për kujtime - Mindenkinek joga van az emlekeihez

HomeRegistracijaLogin
_______________Bile su to dobre i loše godine. Bile su to godine aktivnosti i uspavanosti, godine uvažavanja i nerazum(ij)evanja, godine druženja i ljutnje, odlazaka i dolazaka, nagradjivanja i kažnjavanja, ukora i oprosta, godine radosti i tuge... svega je bilo izuzev: mržnje. Sedam godina postojimo. Branimo pravo na s(j)ećanja! Vaš Forum BPN JNA.

Share | 

Bileća ŠRO

Vidi prethodnu temu Vidi sljedeću temu Go down 
Idi na stranicu : Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10  Next
AutorPoruka
saban
Vodnik
Vodnik

Broj komentara : 419
Član od : 2011-06-15

KomentarNaslov komentara: Re: Bileća ŠRO   07.10.13 8:57

@lacoš (citat):
@saban (citat):

Šabane več sam jednom zamolio da se uz fotografije stavi neki text objašnjenja, jer oprosti ,nemam pojima što si htio reči tom fotografijom.Question Question

na slici se nalaze oficiri sro Bileca negde iz osamdeseti godina i to sleva na desno stoje:Nikola Celebic,Kadovic Milivoje,Velimir Nogo,Bozidar Vukovic,Mustafa Hadzic,Milovan Perovic,Pavlovic Marinko,Lazar Rilak,Miki Stevic,Hamzaj Selvet,Bozidar Delic,Zivkovic Dragan .Cuce sleva na desno:Dragan Pecarski,Slavoljub Stojanovic,Purkovic Zoran,Cirovic Velibor,Dragomir Ivanovic,Velin stojanovski,Sead Djozovic,Zlatko Posavec,Zlatan Jeremic

Na vrh Go down
lacoš
Kapetan I klase
Kapetan I klase

Prim(j)eran Vojnik znacka PV
Broj komentara : 4110
Član od : 2012-12-07

KomentarNaslov komentara: Re: Bileća ŠRO   07.10.13 9:18

cheers cheers
Na vrh Go down
saban
Vodnik
Vodnik

KomentarNaslov komentara: Re: Bileća ŠRO   07.10.13 11:49

Na vrh Go down
saban
Vodnik
Vodnik

KomentarNaslov komentara: Re: Bileća ŠRO   07.10.13 11:50

Na vrh Go down
saban
Vodnik
Vodnik

KomentarNaslov komentara: Re: Bileća ŠRO   07.10.13 11:50

slike 99. klase srop Bileca

saban: komentar modifikovan dana: 07.10.13 12:06; prepravljeno ukupno 1 puta
Na vrh Go down
lacoš
Kapetan I klase
Kapetan I klase

Prim(j)eran Vojnik znacka PV
Broj komentara : 4110
Član od : 2012-12-07

KomentarNaslov komentara: Re: Bileća ŠRO   07.10.13 11:52

Question Question Question
Na vrh Go down
Zemunac
Vodnik
Vodnik

Prim(j)eran Vojnik Znacka PV
Broj komentara : 414
Član od : 2013-07-19
M(j)esto Zemun

KomentarNaslov komentara: Re: Bileća ŠRO   11.10.13 8:44

Počelo je lepo i lako.
Dobio sam detaljan plan i program i toga sam se pridržavao.
Moj prvi dan (bio je petak)  protekao je glatko bez ikakvih problema.
Držao sam obuku iz NG o AP M70 uz asistenciju mojih desetara.

Palo mi je na um, ko još počinje posao petkom, nešto će se izjaloviti.

U subotu sam poveo vod na poligon. Usput mi utrapili i par tenkista decembaraca da idu sa nama, da se ne bi dosadjivali.
Ispričam ono što sam morao i pitam da li ima pitanja.
Diže ruku jedan od tenkista i pita me imam li wc papira jer ga priteralo. - Evo ti i brzo trkom da se neunerediš !

I oni su bili sjajni, velike šaljivdžije i dobro smo se slagali.
Taj dan sam iskoristio za upoznavanje sa vojnicima i sve je proteklo u opuštenoj atmosferi.
Nedelja dan za sredjivanje prostorija.
Na vrh Go down
Shando
Gušter
Gušter

Broj komentara : 21
Član od : 2013-10-10
M(j)esto LJ SLO

KomentarNaslov komentara: Re: Bileća ŠRO   12.10.13 1:24

@ludi slovenac (citat):
Dole kamen gore nebo Bileća bog te jebo

Stomak tanji kurac manji muda veča to su ti Bileća

Loše se ti sječaš. Gdje ti je onaj: "Očeš nečeš ribačeš hodnik, očeš nečeš postat češ vodnik!" Very Happy 

Ja sam probao Bileću od aprila do septembra 1982. Bo sam u 1. vodu, 1. čete, 1. bataljona - minobacačlije kao svima prašinarima za uzorak. Tjerali su nas dvaput više nego druge. Za konačni izlet iz Bileće do Autovca smo morali pored ranca, transportne torbe i ličnog naoružanja nositi i kompletan MB82mm - dodatnih +20kg.
Ali smo ipak izdržali marš od 16h popodne do 3h ujutro kad smo stigli u logor Autovac. Pored toga smo kroz kapiju Autovca ujutro ušli strojevim korakom i pjesmom ... Laughing 

Iz tih vremena se najviše sječam toga, da sam bio 2 dana u pritvoru jer sem zaspao na straži. Pukovnik kasarne (zvali smo ga Šavo jer je svaku riječ izgovori sa Š...) me htio tada slati na vojni sud u Beograd ali se je predomislio kad sam mu predočio, da če morat i on odgovarat jer me nadređeni poslao na stražarsko mijesto poslije 24 sata težke obuke na terenu, požarstva i patruljiranja u gradu bez odmora što je po PS zabranjeno. A zaspao sam u 5h ujutro u njegovoj kancelariji i u njegovoj stolici Laughing 
U 5:30 ujutro me pronašla patrola dežurnog oficira i dva vojnika pa su mi prvo pokušali uzeti PAPovku koju sam seduči u fotelji držao rukama među nogama ... odmah sem se probudio, instinkto odalamio dvojicu vojnika i zabio se direkt u poručnika s takvom jačinom, da sva provalila zaključana vrata na suprotnoj stranici hodnika. Kad je poručnik pao u suprotnu kancelariju več sam repetirao i htio pucati ... tada sam začuo uzvike "Nemoj pucat mi smo - naša patrola!" ...  od tada sam bio i ja naznačen kao ludi slovenac (od 2m i 115kg) kojeg se ne dira ni kad spava ... Cool 

Bilo je još puno takvih stvari ... Laughing

Na vrh Go down
saban
Vodnik
Vodnik

KomentarNaslov komentara: Re: Bileća ŠRO   16.10.13 16:34

Na vrh Go down
saban
Vodnik
Vodnik

KomentarNaslov komentara: Re: Bileća ŠRO   16.10.13 16:36

slike 85. klase srop

Na vrh Go down
jezda
Gušter
Gušter

Broj komentara : 39
Član od : 2009-09-24
Dob : 48
M(j)esto Beograd

KomentarNaslov komentara: Re: Bileća ŠRO   20.10.13 22:09

Zna li kogod šta se dešava danas sa kasarnom u Bileći? Prošao sam letos na putu za more tuda, ne videh nikakve ljude ni aktivnosti unutra..
Na vrh Go down
http://www.tcs.rs
Zemunac
Vodnik
Vodnik

M(j)esto Zemun

KomentarNaslov komentara: Re: Bileća ŠRO   22.10.13 1:56

@jezda (citat):
Zna li kogod šta se dešava danas sa kasarnom u Bileći? Prošao sam letos na putu za more tuda, ne videh nikakve ljude ni aktivnosti unutra..

Proguglaj slobodno.

http://trebinjedanas.com/node/8979

http://mod.gov.ba/OS_BIH/struktura/Operativna_komanda/4PjesadijskaBrigada/?id=27113

I dalje je kasarna,  vojničina   sada sa imenom " Bilećki borci" (nekad bila "Moša Pijade")

U njoj je stacioniran 2.pb/4.pbr Vojske BiH

Ako te interesuju susreti starih pitomaca, pogledaj ovde  Arrow 
http://jna-sfrj.forum-aktiv.com/t1024-susreti

http://mojahercegovina.com/sr/daleko-od-ociju-al-vjecno-blizu-srca/

Na vrh Go down
Zemunac
Vodnik
Vodnik

M(j)esto Zemun

KomentarNaslov komentara: Re: Bileća ŠRO   22.10.13 2:03

I dodje ponedeljak. Nova sedmica sa novim idejama. KČ je odlučio da se ova 2 voda ujedine i da kdir bude poručnik iz SV
( ne mogu nikako da se setim imena) i da on izvodi nastavu. On nije bio baš oduševljen. Ja jesam.

Eto toliko od mog držanja obuke.
Završi se moje komandovanje
Što kažu, od koga je i dosta je.

Kažem ja, nemojte ljudi ( k'o boga vas molim ) počinjati posao petkom. Ne valja se, što bi rekli stariji ljudi. Ali eto, kako za koga.

I tako napravismo 1 solidan vod od 30tak vojnika sa 2 SO, 1 ORb i 1/2 OBsT.
Najverovatniji razlog tome je bliženje mog redovnog odsustva u avgustu , a možda su mislili da ću ići kući još neki put pre toga ili da možda neznam da izvodim obuku. U svakom slučaju, hvala im na tome.

I tako ja dobih opet slobodu i manje obaveza. Jedino sam morao (pre)pisati podsetnike za izvodjene nastave.
To sam radio zajedno sa desetarima ,pomažući im jer nisu bili dovoljno vični.

Zemunac: komentar modifikovan dana: 28.10.13 8:26; prepravljeno ukupno 1 puta
Na vrh Go down
Shando
Gušter
Gušter

M(j)esto LJ SLO

KomentarNaslov komentara: Re: Bileća ŠRO   28.10.13 1:32

@Zemunac (citat):
Počelo je lepo i lako.
Dobio sam detaljan plan i program i toga sam se pridržavao.

Moj prvi dan (bio je petak)  protekao je glatko bez ikakvih problema.
Držao sam obuku iz NG o AP M70 uz asistenciju mojih desetara.

Palo mi je na um, ko još počinje posao petkom, nešto će se izjaloviti.

U subotu sam poveo vod na poligon. Usput mi utrapili i par tenkista decembaraca da idu sa nama, da se ne bi dosadjivali.

Nedelja dan za sredjivanje prostorija.

Ti si več prve dane održao obuku?

Ne znam koje godine si ti bio tamo ali nedelja je bila kod nas `82 od 8h do 9h rezervisana za sredjivanje prostorija a poslije toga do 12h za ručno prenošenje kamenog zida 1x1m na poligonu/strijelištu iz donjeg dijela na gornji ili obrnuto na daljini cca. 700 metara kojeg je radio čitav bataljon. To je bilo nedeljom umjesto fiskulture Very Happy

Na vrh Go down
Zemunac
Vodnik
Vodnik

M(j)esto Zemun

KomentarNaslov komentara: Re: Bileća ŠRO   28.10.13 8:24

@Shando (citat):
Ti si več prve dane održao obuku?
Nisi pročitao celu priču.Stigli smo do jula 90. a od marta sam na stažiranju.
Pogledaj prethodne stranice ako te interesuje

@Shando (citat):
Ne znam koje godine si ti bio tamo
Ja ne krijem vreme služenja , piše mi u avataru ispod čina i značke *Služio:  ŠROP Bileća 100kl sep 89/90*

@shando (citat):
...a poslije toga do 12h za ručno prenošenje kamenog zida 1x1m na poligonu/strijelištu iz donjeg dijela na gornji ili obrnuto na daljini cca. 700 metara kojeg je radio čitav bataljon.
Mi smo samo čuli iz priča za to prenošenje. Izgleda da je sve prenešeno pre nego što smo mi došli

Na vrh Go down
Zemunac
Vodnik
Vodnik

M(j)esto Zemun

KomentarNaslov komentara: Re: Bileća ŠRO   30.10.13 2:24

Tako je Shando

@Shando (citat):
A onaj kameni zid iznad tankovske staze se prenosio svake nedelje. Jednu nedelju na gornji dio a sledeču na donji ... i tako svake nedelje Rolling Eyes

Nego reci mi jel kamen bio ovakav  ?

@Shando (citat):
Da si ostao u Bileći si morao biti 1A.

Nisam te razumeo šta znači 1A?

Ja jesam ostao u Bileći i to u školskoj četi.

Na vrh Go down
Shando
Gušter
Gušter

M(j)esto LJ SLO

KomentarNaslov komentara: Re: Bileća ŠRO   30.10.13 13:19

@Zemunac (citat):
Nego reci mi jel kamen bio ovakav  ?

Nisam te razumeo šta znači 1A?

Ja jesam ostao u Bileći i to u školskoj četi.

Onaj kameni zid dimenzija 1,5 x1,5 m je bio bez veziva-betona. Samo od kamena veličine 15 do 30 cm. Da je bio među njima beton bi ih svake nedelje još betonirali Very Happy 

Bila je slična hrpa ovome:

1A znači, da si bio jedan između najboljih pitomaca Smile

Na vrh Go down
Stazio
GENERAL JNA NAČELNIK GŠ Administrator
GENERAL JNA   NAČELNIK GŠ   Administrator

Medalja za Vojne Zasluge Medalja za VZ
Broj komentara : 5159
Član od : 2012-11-24
Dob : 49
M(j)esto HN

KomentarNaslov komentara: Re: Bileća ŠRO   04.11.13 10:23

Kako nije ispoštovan zahtjev da se ne ide dalje u OFF, tema je "očišćena" i OFF rasprava poslata u arhivu.

Izvinjenje članovima koji su htjeli pomoći da se ova rasprava izbjegne a njihovi tekstovi su takođe arhivirani.
Na vrh Go down
Zemunac
Vodnik
Vodnik

M(j)esto Zemun

KomentarNaslov komentara: Re: Bileća ŠRO   04.11.13 14:10

Taj 7.mesec 90.godine mi je prošao prateći obuku voda. Oružje (AP) nisam nosio,
samo torbicu tj torbu onu veću oficirsku, u koju je moglo svašta da stane, hrane pogotovo.

Na obuci mi je bilo pomalo i dosadno. I sama obuka mi je bila smešna u odnosu na našu.
A i poručnik nije bio toliko vičan, siguran i spretan ( u poredjenju sa Guzinom teško da bi iko i bio ).
On je imao neki svoj način obuke tako da smo kolega vodnik i ja , pod utiskom naše pitomačke obuke, često očijukali i smeškali se onako pokvareno.

Možda nismo znali baš sve šta treba, ali smo sigurno znali šta ne treba.

Taj poručnik je imao preko 30 godina i pričalo se da je završio '' trudničku'' (  akademiju ).
Verovatno je to bio žargon za vanredno ili neko naknadno  polaganje i takvi su sporije napredovali.
Neznam da li je postojala Viša Vojna škola , pa su polagali dalje.

Tada su bile priče da rezervni oficir sa civilnom fakultetskom diplomom može da se ''aktivira'' kao oficir.
Možda je to u pitanju.
Ne znam koliko je ova priča o aktiviranju tačna ( mislim isključivo na mirnodopsko vreme pre raspada JNA)
Na vrh Go down
Shando
Gušter
Gušter

M(j)esto LJ SLO

KomentarNaslov komentara: Re: Bileća ŠRO   05.11.13 0:58

@Zemunac (citat):
Tada su bile priče da rezervni oficir sa civilnom fakultetskom diplomom može da se ''aktivira'' kao oficir.
Možda je to u pitanju.
Ne znam koliko je ova priča o aktiviranju tačna ( mislim isključivo na mirnodopsko vreme pre raspada JNA)

Takvu ponudu sam kao malđi vodnik dobio u Prištini `83 godine 3 mjeseca prije skidanja. Ako bi podpisao ugovor za nekoliko godina bi odmah dobio mali stan i čin podporučnika jer jim je ponestajalo oficira.

Da se vratim Bileći - možda se neko sječa malo otkačenog pukovnika "Šavota". Njegovog se pravog prezimena ne sječam ali je dobio taj nadimak jer se u svaku njegovu riječ ušunjao "ššš"?
Taj tip je išao tako daleko, da je vlastitoj ženi dao komandu "oštau - idemo šutra" jer je zakasnila 5 minuta sa pakovanjem kad je familijom tačno u 6h ujutro planirao krenuti na odmor ..... Twisted Evil

Na vrh Go down
Zemunac
Vodnik
Vodnik

M(j)esto Zemun

KomentarNaslov komentara: Re: Bileća ŠRO   05.11.13 9:35

@Shando (citat):
Da se vratim Bileći - možda se neko sječa malo otkačenog pukovnika "Šavota". Njegovog se pravog prezimena ne sječam ali je dobio taj nadimak jer se u svaku njegovu riječ ušunjao "ššš"?
Taj tip je išao tako daleko, da je vlastitoj ženi dao komandu "oštau - idemo šutra" jer je zakasnila 5 minuta sa pakovanjem kad je familijom tačno u 6h ujutro planirao krenuti na odmor ..... Twisted Evil
Ima dosta toga o  " Šavi ", pisali smo

@staza Pero (citat):
Predstavljajući se mladim vojnicima Šavo reče: "Ja sam komandant, pukovnik Šavo Obradović! dobro to utuvite u glavu!" Prolazeći jednom za vreme smotre stade pred vojnika i obrati mu se:"Vojniče!" Ovaj propisno i u stavu mirno odgovori: "Izvol'te druže pukovniče!" Na to će Šavo: "Šta je po činu tvoj komandant i kako se zove?" Vojnik: "Druže pukovniče, moj komandant je pukovnik Šavo Obradović!" Savo preneraženo: "Ma vojniče nije Šavo, nego Šavo!"
Shocked
@Hrvoje Benković (citat):
A Šavo......................oooooooo, da! Bio je strah i trepet i neznam jesu li poznate neke legende o njemu? ... Šavo je ostao bez žene i kćeri jer je ženi dao 2 sata da spremi njega sebe i kćer za ljetovanje i kada je došao nakon ta 2 sata žena nije još bila gotova. Mustra joj je vojnički dao OSTAV i rekao da će druge godine biti bolje. Žena je samo pokupila svoje i kćerine stvari i otišla po novine, a koliko mi je poznato još uvijek ih nije kupila! Wink Wink Wink
@Zemunac (citat):
... Inače ovo je priča iz Bileće o čuvenom Šavi koji je i svojoj ženi dao oštav kada se nije spremila do odredjenog vremena za more.
Šuškao je kad govori pa bi svako S ispalo Š
@Hrvoje Benković (citat):
....Šavo je definitivna iznimka iz tog slučaja, jer, postoji slučaj (za to znaju malo starije klase) da je Šavo išao u obilazak jedne od straža i ko' za vraga stražarski pas je zalajao na njega, a ovaj mu je zbog povrijeđenog ponosa odrapio 15 dana pritvora i kruh i vodu. nemoram ti reći da pseto ne bi preživjelo da mu vojnici nisu krišom davali i drugu hranu, a Šavo je redovno obilazio tu stražu da vidi da li je pas u kazni i da li je na kruhu i vodi. On je bio samo jedan mali i jako iskompleksirani čovječuljak, koji je mislio da je ulovio Boga za bradu kada je postao pukovnik

Na vrh Go down
Shando
Gušter
Gušter

M(j)esto LJ SLO

KomentarNaslov komentara: Re: Bileća ŠRO   05.11.13 14:16

@Zemunac, hvala za zbirku tekstova o Šavotu jer nisam pročitao čitavog foruma.

Ja se najviše sječam slučaja kad je Šavo jedno poslijepodne krenuo kuči iz komande prema kapiji pored dežurnog oficira gdje je bio i pritvor. Baš u to vrijeme je izpred kancelarije dežurnog oficira jedan vojnik-pritvorenik sa metlom čistio borove iglice između kamenja na putu.
Kada je došao Šavo pored njega je taj vojnik stavio metlu pored noge kao da ima pušku i salutirao.
Šavotu se to nije sviđalo pa je vojniku uzeo metlu i naredio mu, da zamijenu uloge da mu pokaže kako se to ispravno uradi. Šavo je počeo čačkati metlom a vojnik se je udaljio nekoliko metara i počeo se vračati pored Šavota, koji je u tom trenutku bacio metlu u grmlje i sav ukočen vojniku salutirao.
A vojnik je frajerski prošao pored njega i rekao: "ništa ništa - samo ti nastavi" ..... Razz 

Šavo je totalno popi***  i počeo vrištati "još 10 dana - još 10 dana pritvora" bounce

Na vrh Go down
Max Blitz
KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL

Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima Orden za VZ
Medalja za Vojne Zasluge Medalja za VZ
Jubilarna Medalja "Prva Petol(j)etka Prva Petol(j)etka
Prim(j)eran Vojnik Značka PV
Broj komentara : 17795
Član od : 2012-10-30
Dob : 48
M(j)esto Zagreb

KomentarNaslov komentara: Re: Bileća ŠRO   05.11.13 14:21

Toplo se nadam da je taj Šavo još živ, da je došao k pameti i da unucima i praunucima čita priče, i vodi ih u park da se igraju.

I da se unuci rado druže s njim i hvale se kako imaju dobrog djeda. Very Happy 
Na vrh Go down
Ax
Gušter
Gušter

Broj komentara : 2
Član od : 2013-11-20

KomentarNaslov komentara: Re: Bileća ŠRO   20.11.13 17:10

@Prašinar (citat):
Jao, Bileća... Još uvijek se sjećam svakog kamena u okolini, a naročito Avtovca gdje smo izvodili razne vježbe.

Moja malenkost bila je jubilarna, 100. klasa, i služio sam od septembra 1989. do čini mi se marta iduće godine, kada sam dobio prekomandu u Zagreb.

Drugi bataljon, treća četa, četvrti vod...

Komandir čete kapetan Francišković Zoran, komandiri odjeljenja vodnici Rebše Andrej, Haris Smriko i izvjesni Mirković. Komandira voda se ne sjećam, ali znam da je bio zaj*ban prilično Smile

Interesantno je da su formacijski u Bileći komandiri vodova bili poručnici, a četa kapetani, dok su u "običnim" kasarnama kapetani uglavnom komandovali bataljonima, a poručnici četama.

I da dodam još jedan "bilećki" stih: Oj Bilećo, ne treba ti kiše, pitomci te znojem natopiše Smile

Svakako bio je Terzić Zoran. Car!
Ja sam bio dole kod njega i sledeče pola godine, do kraja "mandata".
A kako pišeš, bili smo zajedno u tom vodu....
Ja sam nosio Šarac, ti?

Na vrh Go down
Ax
Gušter
Gušter

Broj komentara : 2
Član od : 2013-11-20

KomentarNaslov komentara: Re: Bileća ŠRO   20.11.13 17:48

Pre nekoliko godina neki mi mangup provalio u auto i meduostalim odneo mi diplomu iz ŠRO.
Ima iskustva dali je uopče moguče dobiti kopiju?
Na vrh Go down
Sponsored content

KomentarNaslov komentara: Re: Bileća ŠRO   Today at 0:32

Na vrh Go down

Bileća ŠRO
Vidi prethodnu temu Vidi sljedeću temu Na vrh 
Stranica 5/10Idi na stranicu : Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10  Next
 Similar topics
-
» Bileća ŠRO
» Bileća 83
» SUSRETI