FORUM BIVŠIH PRIPADNIKA NEKADAŠNJE JNA

Sva(t)ko ima pravo na sjećanja - Свако има право на сећања - Vsak ima pravico na spomine - Секој има право на сеќавање - Gjith kush ka të drejt për kujtime - Mindenkinek joga van az emlekeihez

HomeRegistracijaLogin
_______________Bile su to dobre i loše godine. Bile su to godine aktivnosti i uspavanosti, godine uvažavanja i nerazum(ij)evanja, godine druženja i ljutnje, odlazaka i dolazaka, nagradjivanja i kažnjavanja, ukora i oprosta, godine radosti i tuge... svega je bilo izuzev: mržnje. Sedam godina postojimo. Branimo pravo na s(j)ećanja! Vaš Forum BPN JNA.

Share | 

Bileća ŠRO

Vidi prethodnu temu Vidi sljedeću temu Go down 
Idi na stranicu : Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10  Next
AutorPoruka
Nosac postolja M53
Gušter
Gušter

Broj komentara : 1
Član od : 2014-12-08

KomentarNaslov komentara: Jel Zemunac Mrakovic   08.12.14 23:53

uuh pa ovde ima dosta momaka koji su bili samnom u vodu.
Cini mi se da je zemunac Mrakovic ...
Na vrh Go down
dpuric
GENERAL ARMIJE Načelnik Pravne Službe

Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima Orden za VZ
Pravna Služba Pravna Služba
Broj komentara : 3112
Član od : 2012-10-22
Dob : 50
M(j)esto Kraljevo

KomentarNaslov komentara: Re: Bileća ŠRO   09.12.14 14:39

Nosac postolja M53, dobro dosao na forum!
Na vrh Go down
goja71
Gušter
Gušter

Broj komentara : 2
Član od : 2014-12-12

KomentarNaslov komentara: Re: Bileća ŠRO   12.12.14 11:51

Pozdrav ekipi iz Bileće. Ja sam bio 100-ta klasa prvi vod kod Nikole Guzine. Sećam se slovenca Drago koga je opisao zemunac. Zove se Šketa (ili preziva), nosio je M84. Ekstra ekipa. Baš mi je drago što možemo da komuniciramo i podelimo sećanja na te dane. Sećam se da sam bio požarni prvih dana i da nisam znao razliku između automatske sa rasklopljenim kundakom i one sa drvenim. U spisku sam se živ pogubio. Tu je negde naišao Francisković i pitao me za municijske kutije koje ja nisam izbrojao kako treba. To mi je bila neka od prvih nedelja i bio sam živ zbunjen. Završio sam kod Franciskovića u kancelariji gde se lik toliko drao na mene da sam kucao na vrata kad sam izlazio. To nikad neću da zaboravim i kad se setim toga vrištim od smeha. Ali to je bila Bileća. Pozdrav svima.
Na vrh Go down
dpuric

M(j)esto Kraljevo

KomentarNaslov komentara: Re: Bileća ŠRO   12.12.14 18:38

goja71, dobro dosao na forum!
Na vrh Go down
MRĐA
Gušter
Gušter

Član od : 2015-01-04

KomentarNaslov komentara: Re: Bileća ŠRO   04.01.15 16:16

Pozdrav svim Bilećancima...
Ja sam bio 100-ta klasa-septembar 1989.godine, u bataljonu majora Vinka Markovskog (bio je KIK pa je tad polagao za majora) KČ je bio već pominjani Zoran Francišković-Franc ...KV mi je bio poručnik Šarić Jasmin iz Zenice a KO vodnik ili MV stažo Stanojlović Nenad iz Aranđelovca...
Na vrh Go down
dpuric

M(j)esto Kraljevo

KomentarNaslov komentara: Re: Bileća ŠRO   04.01.15 16:25

MRĐA, dobro dosao na forum!
Na vrh Go down
PORUCNIK
Kapetan
Kapetan

Medalja za Vojne Zasluge Medalja za VZ
Prim(j)eran Vojnik Znacka PV
Broj komentara : 3922
Član od : 2014-08-01
Dob : 54
M(j)esto Bijelo Polje

KomentarNaslov komentara: Re: Bileća ŠRO   16.01.15 21:44

G. Nikola je bio moj cimer 4 godine u VoGi. Redza mi je klasic.
Zna li neko sta je sa Nikolom G?

posavljak
Džomba
Džomba

Broj komentara : 182
Član od : 2013-04-08
Dob : 54
M(j)esto Derventa, Republika Srpska, BiH

KomentarNaslov komentara: Re: Bileća ŠRO   22.01.15 15:30

Što se tiče ŠRO Bileća sve pohvale za njihov nivo uvježbanosti  i znanja kada je u pitanju rod pješadije jer sam se u to imao priliku uvjeriti na kursu za komandire odjeljenja streljačke pješadije u kasarni Pirot 1981 godine. U mnogim stvarima su bili bolji od aktivnih oficira.
Na vrh Go down
ngc2392
Gušter
Gušter

Član od : 2015-02-08

KomentarNaslov komentara: Re: Bileća ŠRO   08.02.15 21:33

evo i mene...103 klasa, 1.1.1 mb82 (jeaaaa Smile
moj kv režda ruždi i kasnije momčilo rančević (mislim....)
slovenaca baš nema mnogo ovdje...(ili su maskirani, hehehe) ali ipak...ljepo mi bilo tamo dole (osim politike naravno - se izvinjavam ako to kome baš smeta). ali treba napomenut da poslednje godine Bileča nije bila tako strašna...kao west point. svašta smo naučili (i slaganje kreveta za 14 sekundi Smile i stigli drugove. i to je tisto pravo!
Na vrh Go down
titec
Gušter
Gušter

Broj komentara : 6
Član od : 2014-12-19
M(j)esto Novi Travnik,BiH

KomentarNaslov komentara: Re: Bileća ŠRO   09.02.15 16:57

Pozdrav za sve bilećance.Bio sam 61 klasa,1979 godina.Otišao u prekomandu u Petrovac na Mlavi....
Na vrh Go down
Max Blitz
KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL

Medalja za Vojne Zasluge Medalja za VZ
Jubilarna Medalja "Prva Petol(j)etka Prva Petol(j)etka
Prim(j)eran Vojnik Značka PV
Broj komentara : 17853
Član od : 2012-10-30
Dob : 48
M(j)esto Zagreb

KomentarNaslov komentara: Re: Bileća ŠRO   07.03.15 23:25

Zakletva pitomaca ŠROP a u Bileći 1989-e.

Na vrh Go down
Franciskovic
Gušter
Gušter

Član od : 2015-03-08

KomentarNaslov komentara: kucao kad je izlazio? ;)   08.03.15 21:35

@goja71 (citat):
Pozdrav ekipi iz Bileće. Ja sam bio 100-ta klasa prvi vod kod Nikole Guzine. Sećam se slovenca Drago koga je opisao zemunac. Zove se Šketa (ili preziva), nosio je M84. Ekstra ekipa. Baš mi je drago što možemo da komuniciramo i podelimo sećanja na te dane. Sećam se da sam bio požarni prvih dana i da nisam znao razliku između automatske sa rasklopljenim kundakom i one sa drvenim. U spisku sam se živ pogubio. Tu je negde naišao Francisković i pitao me za municijske kutije koje ja nisam izbrojao kako treba. To mi je bila neka od prvih nedelja i bio sam živ zbunjen. Završio sam kod Franciskovića u kancelariji gde se lik toliko drao na mene da sam kucao na vrata kad sam izlazio. To nikad neću da zaboravim i kad se setim toga vrištim od smeha. Ali to je bila Bileća. Pozdrav svima.

hmmmm...
cudno, ja se toga ne secam Smile
Na vrh Go down
Franciskovic
Gušter
Gušter

Član od : 2015-03-08

KomentarNaslov komentara: dok spremam zivotni rezime...   08.03.15 21:41

da, pod stare dane da budem guster... Smile
ajd, nije mi bilo tesko ni do sada, zasto bi bilo i sada
pozdrav bilecancima, posebno onima od 1984. do 1991.
Na vrh Go down
East&West
Poručnik
Poručnik

Prim(j)eran Vojnik Prim(j)eran Vojnik
Broj komentara : 2643
Član od : 2012-11-06
Dob : 60
M(j)esto BG-RU

KomentarNaslov komentara: Re: Bileća ŠRO   09.03.15 0:47

@Franciskovic (citat):
da, pod stare dane da budem guster... Smile
ajd, nije mi bilo tesko ni do sada, zasto bi bilo i sada
pozdrav bilecancima, posebno onima od 1984. do 1991.

Dobro došao, kako među bilećance, tako i na forum Wink

Poručnik
Poručnik

Prim(j)eran Vojnik Prim(j)eran Vojnik
Broj komentara : 2643
Član od : 2012-11-06
Dob : 60
M(j)esto BG-RU

KomentarNaslov komentara: Re: Bileća ŠRO   12.03.15 8:09

Gušter
Gušter

Član od : 2014-12-12

KomentarNaslov komentara: Re: Bileća ŠRO   18.03.15 8:24

@Franciskovic (citat):
@goja71 (citat):

hmmmm...
cudno, ja se toga ne secam Smile
Puno pozdrava za Franciskovića. Pisale se skraćenice u svesci požarnog za nazive pušaka i ostalog. To sam nekako provalio ali nisam uspeo da vidim jednu municijsku kutiju. Moja greška koju sam zapamtio. Mlad gušter. Otvoreno zelene boje Very Happy .
Pozdrav svima.
Na vrh Go down
drago1
Gušter
Gušter

Član od : 2015-03-23

KomentarNaslov komentara: Re: Bileća ŠRO   23.03.15 21:55

Drži sve drži......lepe pozdrave vam šalje Drago. Naročito mom drugaru Zemuncu - Nikoliću koga nisam vidio i slisao od 1989. Zahvaljujem njemu i njegovoj roditeljima da su me izvadili za zakletvu u Dubrovnik
Na vrh Go down
ACA- ŠOK
Gušter
Gušter

Član od : 2015-05-03

KomentarNaslov komentara: Re: Bileća ŠRO   04.05.15 23:05

Pozdrav svim pitomcima 100 klase,cetvrti vod druge cete kod porucnika Zorana Terzića,komandir odelenja Smriko Haris ,k-dir cete Zoran Francišković Franc koga puno pozdravljam.Da li neko ima informaciju  o poručniku Terziću.
Na vrh Go down
dpuric

M(j)esto Kraljevo

KomentarNaslov komentara: Re: Bileća ŠRO   05.05.15 14:37

ACA- ŠOK, dobro dosao na forum!
Na vrh Go down
gostilj
Gušter
Gušter

Član od : 2015-05-12
M(j)esto Doboj

KomentarNaslov komentara: Re: Bileća ŠRO   17.05.15 23:48

Molim da mi se jave pitomci 81 klase , novembar 84/85, vod porucnika Perovica,ceta kap. Rilak Lazar.
Na vrh Go down
bilećanac
Gušter
Gušter

Broj komentara : 7
Član od : 2014-11-27
M(j)esto Šabac

KomentarNaslov komentara: Re: Bileća ŠRO   17.06.15 7:27

Drugovi pitomci,mi se polako spremamo za pokret prema nasoj kasarni,na sesti skup,20.6 subota,postrojavanje u 8,30 h,DOBRO DOSLI
Na vrh Go down
Čerpis
Gušter
Gušter

Broj komentara : 3
Član od : 2015-06-30

KomentarNaslov komentara: Re: Bileća ŠRO   02.07.15 9:07

@Zemunac (citat):
Na svu tu nasu muku nove sredine,novi ljudi disciplina. privikanja, jos su nas docekale porcije i kazan. 100. kl. Je 2 meseca tako jela pod nastresnicom gde se cistilo naoruzanje. A mi smo mislili da je to normalno i da je tako u vojci. Niko nam nije spominjao restoran ,vodnici su mogli da nam kazu o cemu se radi ali nisu. Sigurno su tada znali sta se desava. Mnogi su zaradili stomacne probleme zbog loseg  pranja porcija ,neki su uzimali samo 1 jelo bez supe i salate da bi manje prali. Dobijali smo malo deterdzenta a prali smo prstima i cetkicom za zube. Uvek je ostajalo malo hrane oko one nitne u metalnoj porciji. Strasno.
A onda kad se otvorio restoran kao da nas je sunce ogrejalo. Nema vise pranja, jedes za stolom u zatvorenom. Koliko malo treba da bi covek bio srecan bar u trenutku.

Pozdrav!

Sve ovo drži. Ali moglo se dodati, da je bilo manje teško onima koji so kod kuče znali, da peru suđe. Pa ružno je i bilo jedne ili dvije nedelje kad smo morali, da čistimo restoran i kuhinju. Kuhinja je bila još gora nego porcije vojnika. Po moje neznam, da li se ikad prije kuhinja dobro očistila.
Na vrh Go down
Čerpis
Gušter
Gušter

Broj komentara : 3
Član od : 2015-06-30

KomentarNaslov komentara: Re: Bileća ŠRO   02.07.15 9:21

@Zemunac (citat):
Još malo o školi.
Bilo je tu i zanimljivog ali i dosadnog gradiva, nešto poznato a i potpuno novo ne poznato.

Neki predmeti su bili samo informativni a neke smo odgovarali i pismeno i usmeno.
Najteže je bilo zapamtiti definicije. Meni su brojevi ležali pa sam lako pamtio TT podatke za oružje.
A bilo ga je dosta.
Svo pešadijsko naoružanje od pištolja i bombi ,preko pušaka i PM do BsT, Mb i RRb.
Stavovi,TT podaci, delovi i rasklapanje(PAP M59/66,AP M70, PM M84, PM M53, Rb M57, BsT M60).

Postojale su norme za rasklapanje i sklapanje .Za AP M70 čini mi se da je 1min i 50sec za odličnu ocenu . Svi u vodu su imali odličnu ocenu a neki su ovo toliko usavršili da su mogli 2 puta da je rasklope i sklope za to vreme.

Taktička obuka je bila teška sa dosta postupaka i podataka .
Inženjerija-mina je bilo 14 , je*o ih onaj ko ih izmisli.I svi zakloni , jednom smo samo kopali ,nemaš gde kad je svuda kamen- posle smo zidali ili samo obeležavali ašovom za ocenu.

Tu je bila i veza sa Radio uredjajima.
ABHO nam je predavao večiti KIK .Nije mogao da položi za majora pa je to ispoljavao na nama.
Zanimljivi su bili OMJ,VT,Bezbednost i Strane Armije. Bili su odlični predavači iuspevali su da nas zainteresuju.

PO i V je bilo bezveze.Sećam se kontrolnog i pitanja u vezi II zasedanja AVNOJa ili nabrojati društveno-političke zajednice u SFRJ gde smo mi pisali sve moguće skraćenice koje su nam pale napamet:SKJ,KPJ,SKOJ,AFŽ .... Lupetali smo svašta.

Na kraju je došla i Metodika(kako preneti svoje znanje mladoj vojci i obučiti je).Metodska pitanja su bila jedna od težih.
Na red je došlo i pisanje podsetnika (za izvodjenje nastave) koje se kod nekih svelo na prepisivanje pravila i priručnika.

Završni ispit je bio pred tročlanom komisijom. Nastavnik,KČ i čini mi se neko iz uprave. Svako je dobio par minuta za pripremu i pisanje koncepta.Samo odgovaranje je kratko trajalo, nije bilo vremena (nas 45 po 5 min = skoro 4 h bez pauze).Ovo je moj koncept koji sam sačuvao

Sve ovo bilo je tako. No nisi spomenuo vojno topografijo i kIk Denic Milorada. Tip je bio vrlo za*j. U početku bio u našom vodu jedan Veton Zekaj (ako se dobro sječam). Tog pitomca je jednom taj Denić rasturio. Niko se nije usudio kod nastave VT ni, da pisne. Jedan put mislim, da je bio Dalibor Čevizović spreman, da se suprostavi strašnom Deniću, pa se loše završilo za sve nas. Po mom je bila VT najoštrija sa strane discipline... Baš me zanima gde je sad taj gospodin Milorad D.
Na vrh Go down
osamdesetosma
Gušter
Gušter

Član od : 2015-07-18

KomentarNaslov komentara: Nešto ne valja sa podacima o ovoj slici.   18.07.15 22:05

@Zemunac (citat):
Na slici su 1. (moj) i 2. pitomački vod ,2.pč,2pb  100kl  07.10.89.

Dragi Zemunac, da nisi ti nešto pobrkao bilo sa slikama, bilo sa datumima - ja sam 100% ubijeđen, da su na ovoj slici pitomci 88. klase, koji su polagali zakletvu (a to je slika iz zakletve) u oktobru 1986. Slično važi i za neke druge slike koje si objavio.
Na vrh Go down
kajla
Gušter
Gušter

Član od : 2014-09-13
Dob : 66
M(j)esto Ljubljana

KomentarNaslov komentara: Re: Bileća ŠRO   19.07.15 17:22

Pozdrav Bilećanci!
Koliko sam na brzinu pročitao tih 15 stranica foruma, biti ču vjerovatno predstavnik najstarije klase ŠROP na forumu: 36. klasa, mart - avgust 1969, 1. bataljon, 1. četa, 4. vod, komandant bataljona ppk Djuro Batinica, komandant ŠROP generalmajor narodni heroj Danilo Jauković. Mi smo bili klasa "izmedžu" kad se menjala dužina školovanja u ŠROP od 6 na 8 meseci.
Veoma lepe i drage uspomene. Biti če mi još lepše, ako bi se na ovom forumu javio još koji od pitomaca 36. klase ŠROP.
Srdačan pozdrav!
KaJLA
Na vrh Go down
http://www.zvgs.si
Sponsored content

KomentarNaslov komentara: Re: Bileća ŠRO   Today at 10:40

Na vrh Go down

Bileća ŠRO
Vidi prethodnu temu Vidi sljedeću temu Na vrh 
Stranica 9/10Idi na stranicu : Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10  Next
 Similar topics
-