FORUM BIVŠIH PRIPADNIKA NEKADAŠNJE JNA

Sva(t)ko ima pravo na sjećanja - Свако има право на сећања - Vsak ima pravico na spomine - Секој има право на сеќавање - Gjith kush ka të drejt për kujtime - Mindenkinek joga van az emlekeihez

HomeRegistracijaLogin
_______________Bile su to dobre i loše godine. Bile su to godine aktivnosti i uspavanosti, godine uvažavanja i nerazum(ij)evanja, godine druženja i ljutnje, odlazaka i dolazaka, nagradjivanja i kažnjavanja, ukora i oprosta, godine radosti i tuge... svega je bilo izuzev: mržnje. Sedam godina postojimo. Branimo pravo na s(j)ećanja! Vaš Forum BPN JNA.

Share | 

Međusobno obraćanje vojnika, podoficira i oficira u JNA, PS OS SFRJ

Vidi prethodnu temu Vidi sljedeću temu Go down 
Idi na stranicu : 1, 2  Next
AutorPoruka
dragnik
Gušter
Gušter

Broj komentara : 60
Član od : 2011-07-08
Dob : 51
M(j)esto Svetozarevo

KomentarNaslov komentara: Međusobno obraćanje vojnika, podoficira i oficira u JNA, PS OS SFRJ   03.08.11 17:58

Koliko se sećam, obraćalo se sa druže, pa čin, ili po prezimenu...
Zavisno od odnosa u činovima. Viši čin nižem se mogao obraćati i samo sa prezimenom, a niži je višem morao obavezno sa druže ...
A ne gospodine generale stojanovski, recimo, to nije bilo po PS OS SFRJ...
Na vrh Go down
https://www.reverbnation.com/dragnik
dpuric
GENERAL ARMIJE Načelnik Pravne Službe

Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima Orden za VZ
Pravna Služba Pravna Služba
Broj komentara : 3172
Član od : 2012-10-22
Dob : 50
M(j)esto Kraljevo

KomentarNaslov komentara: Re: Međusobno obraćanje vojnika, podoficira i oficira u JNA, PS OS SFRJ   29.10.12 12:23

Odnosi u službi bili su POTČINJENI - PRETPOSTAVLJENI, i MLADJI-STARIJI
Tako je npr. komandir voda potčinjen K-diru čete a k-dir čete pretpostavljeni K-diru voda i t.d.
Potporučnik je mladji od poručnika a kapetan je stariji od poručnika ... Bilo je više odredbi PS u JNA koji su regulisali međusobno oslovanje.
Na vrh Go down
Gringo
Kapetan
Kapetan

Broj komentara : 3758
Član od : 2011-09-29

KomentarNaslov komentara: Re: Međusobno obraćanje vojnika, podoficira i oficira u JNA, PS OS SFRJ   29.10.12 13:33

Pa netko je mogao i s istim činom biti nadređen istom činu ili čak višem ovisno o formacijskom mjestu ili ako je bio Bezbednjak mnogi su drhtali!!!!

Vodnik
Vodnik

Broj komentara : 444
Član od : 2012-06-07

KomentarNaslov komentara: Re: Međusobno obraćanje vojnika, podoficira i oficira u JNA, PS OS SFRJ   29.10.12 16:25

Mi smo se tokom obuke mladih vojnika zezali kad je na red doslo obracanje i pozdravljanje tako sto smo najvecu zamlatu medju gusterima proglasili generalom, a ostali su uvezbavali javljanje doticnom, nesto slicno kao scena iz filma "Dvanaest zigosanih" ("The Dirty Dozen"), kada Li Marvin, major americke vojske, naredi Donaldu Saterlendu, sasavom redovu-kaznjeniku, da izigrava generala kako bi skinuo s vrata radoznalce iz kasarne u koju su svratili.
(Major Reisman: Which one of you guys wants to be a general? Pinkley?
Pinkley: What kind of general, sir?
Major Reisman: Just a plain, ordinary, every day, home-lovin' american general.
Pinkley: I'd rather be a civilian, sir.) Very Happy
General-guster se sepurio i pravio vazan, a gusteri su mu prilazili i obracali mu se, ili su defilovali kraj njega i pozdravljali ga. Ne zna se ko je vise uzivao u zezanciji, ti momci ili "general", ali tako se lakse savladavala obuka, uz smeh i salu. Very Happy
Na vrh Go down
pera84
GENERAL POTPUKOVNIK Načelnik OPOD-a

Jubilarna Medalja 7 g. Jubilarna Medalja 7 g.
Jubilarna Medalja "Prva Petol(j)etka Prva Petol(j)etka
Broj komentara : 3366
Član od : 2011-03-17
M(j)esto USA

KomentarNaslov komentara: Re: Međusobno obraćanje vojnika, podoficira i oficira u JNA, PS OS SFRJ   29.10.12 16:36

Ubjedljivo najgluplja procedura u JNA. Kad se obracas jednom starjesini, jednostavno. Kad tri-cetiri sjede u kancelariji: druze vodnice, dozvolite da se obratim drugu porucniku- druze porucnice dozvolite da se obratim drugu kapetanu-druze kapetane....
Treba ti pola godine da stignes do majora....
A sad pitanje: a sta ako u toj gunguli imaju dva ista cina , koga pitas da se obratis visem cinu????
Na vrh Go down
Bogart
Vodnik
Vodnik

Broj komentara : 444
Član od : 2012-06-07

KomentarNaslov komentara: Re: Međusobno obraćanje vojnika, podoficira i oficira u JNA, PS OS SFRJ   29.10.12 16:54

Ne secam se da je neko imao takvih problema, obracali bi se direktno staresini sa najvisim cinom, ili jednostavno samo onom oficiru s kojim je trebalo kontaktirati, bez smaranja ostalih u prostoriji. I to "dozvolite da se obratim", tako slicno sovjetskom crvenoarmejskom nacinu obracanja, je u vreme mog sluzenja vojske bilo odbaceno, jer cim nekom nesto kazes vec si mu se obratio, nema potrebe da ga pitas za naknadnu dozvolu ako si vec zinuo, tad su i u JNA vec bili ukapirali da je ta procedura besmislena.
Na vrh Go down
pera84

Jubilarna Medalja 7 g. Jubilarna Medalja 7 g.
Broj komentara : 3366
Član od : 2011-03-17
M(j)esto USA

KomentarNaslov komentara: Re: Međusobno obraćanje vojnika, podoficira i oficira u JNA, PS OS SFRJ   29.10.12 17:14

Mi smo vala to imali. Sjecam se dobro kad je jedan vikend grupa desetara i stazista uhvatila nekog gustera pa ga tako driblali jedno pola sata: ostav, izadji napolje, ponovo pokucaj, druze desetaru.....
Momku puko kurac, zatvorio vrata i olesio sve cetvoricu, donijeli ih kod nas u stacionar.
Nisu znali da je djecko bio prvotimac u banjaluckoj Slaviji, poluteska Very Happy

Starjesinama nisu smjeli nista da kazu, svi su se "povrijedili na preprekama" Wink
Na vrh Go down
warpaint
Gušter
Gušter

Broj komentara : 80
Član od : 2009-05-14
Dob : 44

KomentarNaslov komentara: Re: Međusobno obraćanje vojnika, podoficira i oficira u JNA, PS OS SFRJ   30.10.12 12:31

Ne znam kakav ste vi PS koristili pera84, ali kod nas je otprilike islo ovako:
-ako je u prostoriji vise oficira (npr. major, porucnik i zastavnik) a ti trebas zastavnika, obratio si se onom sa najvisim cinom, dakle majoru, sa "druze majore, dozvolite da se obratim zastavniku (+prezime)..."
-ako ti treba onaj sa najvisim cinom, obratis se direktno njemu, ne pitas nikoga za dozvolu
Na vrh Go down
Max Blitz
KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL

Medalja za Vojne Zasluge Medalja za VZ
Prim(j)eran Vojnik Značka PV
Broj komentara : 18526
Član od : 2012-10-30
Dob : 48
M(j)esto Zagreb

KomentarNaslov komentara: Re: Međusobno obraćanje vojnika, podoficira i oficira u JNA, PS OS SFRJ   30.10.12 13:31

Istina, to je bilo tako prema PS-u, ali i ako nisi to baš poštovao, već si se direktno obratio onom kog trebaš, nije bilo problema, barem kod nas u Kumboru 1987.g.
Na vrh Go down
dpuric

M(j)esto Kraljevo

KomentarNaslov komentara: Re: Međusobno obraćanje vojnika, podoficira i oficira u JNA, PS OS SFRJ   30.10.12 16:51

@warpaint (citat):
Ne znam kakav ste vi PS koristili pera84, ali kod nas je otprilike islo ovako:
-ako je u prostoriji vise oficira (npr. major, porucnik i zastavnik) a ti trebas zastavnika, obratio si se onom sa najvisim cinom, dakle majoru, sa "druze majore, dozvolite da se obratim zastavniku (+prezime)..."
-ako ti treba onaj sa najvisim cinom, obratis se direktno njemu, ne pitas nikoga za dozvolu

To je tacno tako bilo.

Na vrh Go down
Kemo Specijalac
GENERAL POTPUKOVNIK u rezervnom sastavu

Broj komentara : 1136
Član od : 2012-03-03
M(j)esto Beograd

KomentarNaslov komentara: Re: Međusobno obraćanje vojnika, podoficira i oficira u JNA, PS OS SFRJ   30.10.12 23:47

deo iz prirucnika za K.O

Na vrh Go down
semsudin
Podporučnik
Podporučnik

Broj komentara : 1304
Član od : 2013-03-11
Dob : 49
M(j)esto GRABOVAC, VELIKA KLADUSA

KomentarNaslov komentara: Re: Međusobno obraćanje vojnika, podoficira i oficira u JNA, PS OS SFRJ   06.04.13 15:33

Prilikom sluzenja vojnog roka u Prokuplju u ljeto 87 kao cato u jedinici teh vod trebao sam nesto naseg vodnika 1 klase koji je imo veze sa nama tj. duzio neke magacine.Kad sam usao kod njega u magacin a tu zaticem tri vodnika koji nisu po cinu isti tj.dvije tri i cetiri zvijezde vidim.Posto trebam da se obratim najstarijem pa zatim najmladjem po cinu malo sam i zbunjen ali me tad stariji vodnik 1 klase oslobadja toga i ponudi da sjednem ako ne zurim sto sam i ucinio.Pocastili su me i rakijom koju su pili koju nisam odbIo. Posto su oni znali odakle sam onaj vodnik sa tri zvjezde mi tad rece ono sto smo mi vojnici izmedju sebe koristili zemo.Rekao je zemo kako si i zelis li ici kuci ali da je cijena litra domace rakije iz mog mjesta.Mislio sam da je to sala ali sam pristao.Stvarno ja sam za 27 juli koji je tad bio praznik u Bosni dobio 5 dana da idem kuci.Na povratku sam ispunio to sto sam obecao ali sam moro uci u kasarnu preko zice.To su bili ljudi sa kojima si mogao biti opusten u komunikaciji.Ja ih ove prilike pozdravljam i zelim svako dobro.
Na vrh Go down
dpuric

M(j)esto Kraljevo

KomentarNaslov komentara: Re: Međusobno obraćanje vojnika, podoficira i oficira u JNA, PS OS SFRJ   06.04.13 21:21

Ugodno ali nije po PS-u
Na vrh Go down
semsudin
Podporučnik
Podporučnik

Broj komentara : 1304
Član od : 2013-03-11
Dob : 49
M(j)esto GRABOVAC, VELIKA KLADUSA

KomentarNaslov komentara: Re: Međusobno obraćanje vojnika, podoficira i oficira u JNA, PS OS SFRJ   07.04.13 11:42

Pusti PS pa velika vecina starjesina je zelila graditi dobre odnose sa vojnicima jer svi smo prolazni i ko zna mozda se nekad i sretnemo a vjeruj mi ni starjesine nisu volile one oficire koji su bili kruti tj. drzali se PS. Istina ti kruti oficiri brze su napredovali u sluzbi od ovih koji su bili nesto fleksibilniji.
Na vrh Go down
dpuric

M(j)esto Kraljevo

KomentarNaslov komentara: Re: Međusobno obraćanje vojnika, podoficira i oficira u JNA, PS OS SFRJ   07.04.13 12:25

Samo sam konstatovao nisam komentarisao...
Na vrh Go down
SandiŠ-5659/7
Gušter
Gušter

Broj komentara : 5
Član od : 2013-04-07

KomentarNaslov komentara: Re: Međusobno obraćanje vojnika, podoficira i oficira u JNA, PS OS SFRJ   08.04.13 12:00

Meni je bilo salutiranje OK, to sam voleo. Nije trebalo ništa da kažeš, samo salutiraš. To sam i u gradu uvijek uradio; i civilima je bilo zanimljivo kako si dva pripadnika JNA salutiraju.
Oficiri su obično nakon salutiranja i pružili ruku (recimo ujutro pred ispred nastave), što mi je isto izgledalo u redu.

Najgluplje mi je kad vidim da vojnici u američkim filmovima salutiraju bez kape, u JNA si samo stao mirno na trenutak.
Na vrh Go down
Max Blitz
KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL

Broj komentara : 18526
Član od : 2012-10-30
Dob : 48
M(j)esto Zagreb

KomentarNaslov komentara: Re: Međusobno obraćanje vojnika, podoficira i oficira u JNA, PS OS SFRJ   08.04.13 13:19

Meni je ostalo u pamćenju da se salutiranjem s kapom pozdravlja, osim osobe i petokraka.
Kao simbol na kapi. Zato se ne salutira bez kape.
Tako nam je jedan zastavnik rekao.

Zato su pritvorenici morali skinuti petokraku s kape, barem se tako ja sjećam 1986-te u Puli.
Naravno, osnovi razlog skidanja zvijezde je bila mogućnost ozljeđivanja oštrim metalnim vrhom, to se podrazumijeva.

To im je simbolički bila dodatna kazna - sramota, a bili su uz to lišeni obaveze, ali i prava (časti) pozdravljanja vojničkim pozdravom uz kapu.
A oni sa ušivenom zvijezdom su išli gologlavi za vrijeme trajanja pritvora.
Je li tako bilo?

Na vrh Go down
SveJug
Kapetan
Kapetan

Prim(j)eran Vojnik Znacka PV
Broj komentara : 3042
Član od : 2012-12-16
M(j)esto Svedska

KomentarNaslov komentara: Re: Međusobno obraćanje vojnika, podoficira i oficira u JNA, PS OS SFRJ   27.05.13 11:01

Ocev brat od strica je bio podoficir i kada sam ga sreo prvi put bio sam u uniformi pa sam ga pozdravio onako po PS, malte ne me oterao u K...... Smile

Jedan period sam proveo na VMA, tu ne da je bilo oficira i ako si hteo da pozdravis svakoga onda ti je ruka malte ne i bila u vazduhu celo vreme tako da je zavisilo od slucaja do slucaja.

Mislim da su i oni sami su izbegavali preterano salutiranje.

Na vrh Go down
dpuric

M(j)esto Kraljevo

KomentarNaslov komentara: Re: Međusobno obraćanje vojnika, podoficira i oficira u JNA, PS OS SFRJ   27.05.13 19:40

Doktori u JNA su, po pravilu, zavrsili civilni fakultet pa se potom aktivirali. Tako da nijedan koga sam znao nije nesto drzao do odredaba strojevog pravila. U slucaju mob. uzbuna kada su oblacili ratnu uniformu uglavnom su delovali zarozano.
Na vrh Go down
SveJug
Kapetan
Kapetan

Prim(j)eran Vojnik Znacka PV
Broj komentara : 3042
Član od : 2012-12-16
M(j)esto Svedska

KomentarNaslov komentara: Re: Međusobno obraćanje vojnika, podoficira i oficira u JNA, PS OS SFRJ   27.05.13 21:19

Zaboravi kazati da posle lecenja, kada sam se vratio u kasarnu, trebao se ponovo pozdravljati po PS i uvek su bili najgori oni "krparosi". Nekako uvek su videli kada se pokusalo to nekako izbeci.
Na vrh Go down
East&West
Poručnik
Poručnik

Prim(j)eran Vojnik Prim(j)eran Vojnik
Broj komentara : 2643
Član od : 2012-11-06
Dob : 60
M(j)esto BG-RU

KomentarNaslov komentara: Re: Međusobno obraćanje vojnika, podoficira i oficira u JNA, PS OS SFRJ   27.05.13 22:38

@SandiŠ-5659/7 (citat):
Meni je bilo salutiranje OK, to sam voleo. Nije trebalo ništa da kažeš, samo salutiraš. To sam i u gradu uvijek uradio; i civilima je bilo zanimljivo kako si dva pripadnika JNA salutiraju.
Oficiri su obično nakon salutiranja i pružili ruku (recimo ujutro pred ispred nastave), što mi je isto izgledalo u redu.

Najgluplje mi je kad vidim da vojnici u američkim filmovima salutiraju bez kape, u JNA si samo stao mirno na trenutak.

Potpisujem u celini. Ovo što sam boldovao, posebno potpisujem, a ovi moji (bivši) uveli to kao pravilo u VS. vojnik
Na vrh Go down
Kemo Specijalac

M(j)esto Beograd

KomentarNaslov komentara: Re: Međusobno obraćanje vojnika, podoficira i oficira u JNA, PS OS SFRJ   27.05.13 22:39

Najsmesnije je bilo kad podjemo negde uvece na zadatak, pa sretnemo u centru vodnike, ili potporucnike, sredjene, u civilu, sa upravo odvojenim lepsim polovinama...onda se namerno ubijemo od pozdravljanja, a oni nam XXX sve po spisku Smile
Na vrh Go down
East&West
Poručnik
Poručnik

Prim(j)eran Vojnik Prim(j)eran Vojnik
Broj komentara : 2643
Član od : 2012-11-06
Dob : 60
M(j)esto BG-RU

KomentarNaslov komentara: Re: Međusobno obraćanje vojnika, podoficira i oficira u JNA, PS OS SFRJ   27.05.13 22:55

@Kemo Specijalac (citat):
Najsmesnije je bilo kad podjemo negde uvece na zadatak, pa sretnemo u centru vodnike, ili potporucnike, sredjene, u civilu, sa upravo odvojenim lepsim polovinama...onda se namerno ubijemo od pozdravljanja, a oni nam XXX sve po spisku Smile

Šta su se oni pred svojim polovinama stideli svog poziva ili svojih vojnika ili su čak i polovine uočile preteranu učtivost i "poznavanje PS"????? Jel bilo možda sutradan za vas kakvih "represalija" ??????
Na vrh Go down
pukovnik
Poručnik
Poručnik

Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima orden za VZ
Prim(j)eran Vojnik značka PV
Broj komentara : 2159
Član od : 2012-02-29

KomentarNaslov komentara: Re: Međusobno obraćanje vojnika, podoficira i oficira u JNA, PS OS SFRJ   27.05.13 23:09

@East&West (citat):
@SandiŠ-5659/7 (citat):

Potpisujem u celini. Ovo što sam boldovao, posebno potpisujem, a ovi moji (bivši) uveli to kao pravilo u VS. vojnik

Kod nas je to od prvog dana.

M(j)esto Beograd

KomentarNaslov komentara: Re: Međusobno obraćanje vojnika, podoficira i oficira u JNA, PS OS SFRJ   27.05.13 23:49

East&West (citat):
@Kemo Specijalac (citat):

Šta su se oni pred svojim polovinama stideli svog poziva ili svojih vojnika ili su čak i polovine uočile preteranu učtivost i "poznavanje PS"????? Jel bilo možda sutradan za vas kakvih "represalija" ??????

Ovi mladji valjda nisu hteli da budu toliko "vojska" van radnog vremena Smile

a represalija...nije moglo biti; nista ruzno nismo uradili sem preterano teatralnog salutiranja ... za barabe iz vojnog orkestra je bio nadlezan direktno major politicar, tako da je samo on i visi od njega mogao da nas direktno "represuje"...
drugo, u pratnji kombija kad orkestar krene na zadatak uvek je trebao biti poneki mladji oficir ; a zadaci su nam bili (izmedju ostalog) i igranke po Stajerskoj. Staresinu za pratnju smo birali mi sami od trenutno raspolozivih i raspolozenih mladjih oficira i podoficira, tako da im je bilo u interesu da budu dobri sa nama Smile

Na vrh Go down
Sponsored content

KomentarNaslov komentara: Re: Međusobno obraćanje vojnika, podoficira i oficira u JNA, PS OS SFRJ   Today at 14:30

Na vrh Go down

Međusobno obraćanje vojnika, podoficira i oficira u JNA, PS OS SFRJ
Vidi prethodnu temu Vidi sljedeću temu Na vrh 
Stranica 1/2Idi na stranicu : 1, 2  Next
 Similar topics
-
» Međusobno obraćanje vojnika, podoficira i oficira u JNA, PS OS SFRJ
» Sećanje na prvi dan u JNA
» Značka Prim(j)ernog Vojnika
» KNIN
» "MISTIČNA I MISTERIOZNA" V.P. 5000 Pančevo