FORUM BIVŠIH PRIPADNIKA NEKADAŠNJE JNA

Sva(t)ko ima pravo na sjećanja - Свако има право на сећања - Vsak ima pravico na spomine - Секој има право на сеќавање - Gjith kush ka të drejt për kujtime - Mindenkinek joga van az emlekeihez

HomeRegistracijaLogin
_______________Bile su to dobre i loše godine. Bile su to godine aktivnosti i uspavanosti, godine uvažavanja i nerazum(ij)evanja, godine druženja i ljutnje, odlazaka i dolazaka, nagradjivanja i kažnjavanja, ukora i oprosta, godine radosti i tuge... svega je bilo izuzev: mržnje. Sedam godina postojimo. Branimo pravo na s(j)ećanja! Vaš Forum BPN JNA.

Share | 

Međusobno obraćanje vojnika, podoficira i oficira u JNA, PS OS SFRJ

Vidi prethodnu temu Vidi sljedeću temu Go down 
Idi na stranicu : Previous  1, 2
AutorPoruka
East&West
Poručnik
Poručnik

Jubilarna Medalja "Prva Petol(j)etka Prva Petol(j)etka
Prim(j)eran Vojnik Prim(j)eran Vojnik
Broj komentara : 2643
Član od : 2012-11-06
Dob : 60
M(j)esto BG-RU

KomentarNaslov komentara: Re: Međusobno obraćanje vojnika, podoficira i oficira u JNA, PS OS SFRJ   28.05.13 0:44

@Kemo Specijalac (citat):
Staresinu za pratnju smo birali mi sami od trenutno raspolozivih i raspolozenih mladjih oficira i podoficira, tako da im je bilo u interesu da budu dobri sa nama Smile

Dobro vas je onda major političar zaštitio. A kada sam napisao "represalije" nisam mislio  ono vojnički po PS, jer za to niti su imali osnova niti pravo. Mislio sam onako  nešto vragolasto-šeretski, mangupski revanša radi. Laughing
Na vrh Go down
East&West
Poručnik
Poručnik

M(j)esto BG-RU

KomentarNaslov komentara: Re: Međusobno obraćanje vojnika, podoficira i oficira u JNA, PS OS SFRJ   28.05.13 1:41

@pukovnik (citat):
East&West (citat):
@SandiŠ-5659/7 (citat):
Meni je bilo salutiranje OK, to sam voleo. Nije trebalo ništa da kažeš, samo salutiraš. To sam i u gradu uvijek uradio; i civilima je bilo zanimljivo kako si dva pripadnika JNA salutiraju.
Oficiri su obično nakon salutiranja i pružili ruku (recimo ujutro pred ispred nastave), što mi je isto izgledalo u redu.

Najgluplje mi je kad vidim da vojnici u američkim filmovima salutiraju bez kape, u JNA si samo stao mirno na trenutak.

Potpisujem u celini. Ovo što sam boldovao, posebno potpisujem, a ovi moji (bivši) uveli to kao pravilo u VS. vojnik

Kod nas je to od prvog dana.

Vi ste barem imali opravdanje.

Na vrh Go down
Junac 89
Gušter
Gušter

Broj komentara : 39
Član od : 2013-05-30
M(j)esto Bosna

KomentarNaslov komentara: Re: Međusobno obraćanje vojnika, podoficira i oficira u JNA, PS OS SFRJ   21.06.13 3:53

bio sam mlad "gušter" i nisam još bio savladao činove (a mislio sam da jesam! Laughing). dolazi nam novi oficir-poručnik, što je za mene bila novina, jer poručnika do tada nismo imali...ulazim ja u kancelariju, sjede svi osim kapetana (komandira baterije), i trebam upravo tog poručnika:
-druže stariji vodniče, dozvolite da se obratim poručniku.
svi zinuli, stariji vodnik šuti Neutral
poručnik se izdera:
-ma, koga pitaš za dozvolu?!
-pa, starijeg vodnika.
-pa, sunce li ti tvoje, ko je stariji od nas dvojice?!!!
-pa, stariji vodnik...
-MARŠ NAPOLJE I NAUČI ČINOVE, J...M TI SUNCE!!!
poslije sam dugo bio predmet šala na račun toga, a dotični stariji vodnik mi se prvom prilikom iskreno zahvalio:"e, volim što si mu onako rekao...imaš pivo za ono!"

Na vrh Go down
East&West
Poručnik
Poručnik

M(j)esto BG-RU

KomentarNaslov komentara: Re: Međusobno obraćanje vojnika, podoficira i oficira u JNA, PS OS SFRJ   21.06.13 10:02

Kako god, vojnik uvek zaradi pivo!!!

Kao poručnik imao sam sličan slučaj. Međutim, umesto MARŠ.........., nasmejao sam se i rekao starijem vodniku: Hajde, pošto si najstariji, a u vojsci najstariji uvek plaća piće, daj borcu novac da ode do kantine i donese nam pivo i naravno neka i on nešto popije. Tako je i bilo.

Kasnije, kad god sam sreo dotičnog borca, pitam ga: Hoćemo li još koga unaprediti?  Smile
Na vrh Go down
semsudin
Podporučnik
Podporučnik

Medalja za Vojne Zasluge Medalja za VZ
Prim(j)eran Vojnik Značka PV
Broj komentara : 1304
Član od : 2013-03-11
Dob : 49
M(j)esto GRABOVAC, VELIKA KLADUSA

KomentarNaslov komentara: Re: Međusobno obraćanje vojnika, podoficira i oficira u JNA, PS OS SFRJ   22.06.13 11:54

Kao cato u pozadinskoj jedinici teh.vod imao sam prilike da provedem puno slobodnog vremena sa oficirima ranga vodnik-porucnik koji nisu po godinama bili puno stariji od nas vojnika mozda 4-5 godina.Kao i mi vojska koja je bila rasporedjivana iz svih krajeva zemlje tj.oni sa sjevera idu na jug i obratno tako i mi bosanci koji smo u sredini idemo u oba pravca a i starjesine su isto tako postavljane.Na pocetku kad ih nisam poznavao ja ih pozdravim po PS vojnicki a oni meni ono nase ,zemo, kako si i sta ima i kroz upoznavanje desi se da smo geografski vrlo blizu i pitaju me za neke ljude  iz mog kraja ili prezimena itd.Ove prilike pozdravljam tadasnje vodnik 1 klase Kozlica Pero i stariji vodnik Jajic Zivko koji su ostali u kasarni Prokuplje a tezili su nekoj kasarni blize svog rodnog kraja Korduna i Banije.
Na vrh Go down
Junac 89
Gušter
Gušter

Broj komentara : 39
Član od : 2013-05-30
M(j)esto Bosna

KomentarNaslov komentara: Re: Međusobno obraćanje vojnika, podoficira i oficira u JNA, PS OS SFRJ   22.06.13 12:27

ja sam, npr. znao biti svjedok obraćanja vodnika (dakle, ne starijeg vodnika, već običnog vodnika) poručniku imenom (i to na pisti, pred vojskom) i tako još sličnih situacija...dobro, jasno mi je bilo da ne mogu uvijek biti kruti i uštogljeni, mnogi su zajedno išli u vojnu školu, pa poslije možda različito napredovali itd. ali sam se često pitao, kad npr. sjede u kancelariji, na terenu, piju, kartaju...gdje je granica tog neformalnog ponašanja...
Na vrh Go down
PORUCNIK
Kapetan I klase
Kapetan I klase

Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima Orden za VZ
Prim(j)eran Vojnik Znacka PV
Broj komentara : 4114
Član od : 2014-08-01
Dob : 54
M(j)esto Bijelo Polje

KomentarNaslov komentara: Re: Međusobno obraćanje vojnika, podoficira i oficira u JNA, PS OS SFRJ   08.08.14 19:32

@Gringo (citat):
Pa netko je mogao i s istim činom biti nadređen istom činu ili čak višem ovisno o formacijskom mjestu ili ako je bio Bezbednjak mnogi su drhtali!!!!

Na jednoj vojnoj vjezbi sam bio u vrlo cudnoj situaciji:
Po formaciji, k-dir In cete je zamjenik k-danta pozadinskog bataljona.
K-dant bataljona je bio KIK, tehnicke sluzbe.
Na vjezbi je bila ratna jedinica sa rezervistima i bilo je bas neobicno:
Kao zamjenik k-danta bataljona bio sam pretpostavljeni komandiru lab PVO, koji je bio rezerbni kapetan, k-diru sanitetske cete - aktivni kapetan, a on je bio pretpostavljeni majoru (rezervisti), koji je bio k-dir hiruskog odjeljenja. Dakle, porucnik je bio drugi stepenik nadredjenosti majoru No

Tako je bilo i na obuci za diverzante: st vodnik, instruktor, komandovao je i vodnicima i porucnicima koji su pohadjali taj kurs. Morali su bespogovorno da slusaju sve njegove naredbe.
Takodje, na obuci za vozace. Instruktori su bili desetari. Neki su, narocito voljeli da 'zezaju' pitomce vodnike sa VA, kao buduce starjesine, da vicu na njih, sve dok se jedan nije zeznuo pa vikao na pitomca iz Alzira (i oni su se skolovali u nasim VA).

Na vrh Go down
dpuric
GENERAL ARMIJE Načelnik Pravne Službe

Pravna Služba Pravna Služba
Broj komentara : 3172
Član od : 2012-10-22
Dob : 50
M(j)esto Kraljevo

KomentarNaslov komentara: Re: Međusobno obraćanje vojnika, podoficira i oficira u JNA, PS OS SFRJ   08.08.14 19:41

@PORUCNIK (citat):
Na jednoj vojnoj vjezbi sam bio u vrlo cudnoj situaciji:
Po formaciji, k-dir In cete je zamjenik k-danta pozadinskog bataljona.
K-dant bataljona je bio KIK, tehnicke sluzbe.
Na vjezbi je bila ratna jedinica sa rezervistima i bilo je bas neobicno:
Kao zamjenik k-danta bataljona bio sam pretpostavljeni komandiru lab PVO, koji je bio rezerbni kapetan, k-diru sanitetske cete - aktivni kapetan, a on je bio pretpostavljeni majoru (rezervisti), koji je bio k-dir hiruskog odjeljenja. Dakle, porucnik je bio drugi stepenik nadredjenosti majoru No

Tako je bilo i na obuci za diverzante: st vodnik, instruktor, komandovao je i vodnicima i porucnicima koji su pohadjali taj kurs. Morali su bespogovorno da slusaju sve njegove naredbe.
Takodje, na obuci za vozace. Instruktori su bili desetari. Neki su, narocito voljeli da 'zezaju' pitomce vodnike sa VA, kao buduce starjesine, da vicu na njih, sve dok se jedan nije zeznuo pa vikao na pitomca iz Alzira (i oni su se skolovali u nasim VA).

To je bilo regulisano PS. Nastavnik (u ovom slucaju instruktor) bio je u sluzbi STARIJI u odnosu na slusaoce bez obzira na cin.

Na vrh Go down
Gringo
Kapetan
Kapetan

Broj komentara : 3758
Član od : 2011-09-29

KomentarNaslov komentara: Re: Međusobno obraćanje vojnika, podoficira i oficira u JNA, PS OS SFRJ   08.08.14 20:01

Pa zar je to nešto čudno, to se rješavalo s zapovjedi!!!!

Kapetan I klase
Kapetan I klase

M(j)esto Bijelo Polje

KomentarNaslov komentara: Re: Međusobno obraćanje vojnika, podoficira i oficira u JNA, PS OS SFRJ   08.08.14 21:42

@Gringo (citat):

Van sluzbe, normalno sam prvi pozdravljao starijeg po cinu, ali da kapetan, recimo, predaje raport porucniku, nikad nisam mogao s 'odusevljenjem' prihvatiti.
Na vrh Go down
semsudin
Podporučnik
Podporučnik

Broj komentara : 1304
Član od : 2013-03-11
Dob : 49
M(j)esto GRABOVAC, VELIKA KLADUSA

KomentarNaslov komentara: Re: Međusobno obraćanje vojnika, podoficira i oficira u JNA, PS OS SFRJ   09.08.14 11:48

Urezao mi se jedan detalj svega 10 dana po dolasku u JNA a to je na dan zakletve u kasarni Šentvid Ljubljana.Naš k-dir čete kapetan 1klase pred svima nama i gostima na zakletvi je oštrim glasom visokog tona na kapetana (čini mi se personalca) izdero se ovim riječima,KAPETANE NIKOLIĆU ZAŠTO VOJSKA JOŠ ČEKA NA IZLAZAK U GRAD,a to je bilo nakon završetka ceremonije potpisivanja zakletve gdje smo u stroju čekali na sređene knjižice koje nisu podijeljene dok su neke druge jedinice već izlazile van na kapiju.E sad je li to bilo propust nižerangiranog kapetana ili je to bilo po PS ili je bilo između njih dvojice otprije nekih nesporazuma.Znam da se hijerarhija mora poštovati ali neke stvari se mogu uraditi i razgovorom u četiri oka.
Na vrh Go down
East&West
Poručnik
Poručnik

M(j)esto BG-RU

KomentarNaslov komentara: Re: Međusobno obraćanje vojnika, podoficira i oficira u JNA, PS OS SFRJ   09.08.14 13:45

@semsudin (citat):
Znam da se hijerarhija mora poštovati ali neke stvari se mogu uraditi i razgovorom u četiri oka.

Ko je uspeo usaglasiti ove dve stvari bilo mu je lakše. Bio sam u situaciji da kao KIK budem pretpostavljeni dvojici majora, ili da meni kao majoru predavač bude poručnik. Dogovor u dva ili više pari očiju bio je od presudnog značaja na naše funkcionisanje.

Kada sam polagao vozački ispit u Kraljevu, nije bilo govora o "drilu" instruktora (razvodnika ili desetara) prema pitomcima VA. Njima je bilo predočeno sa kime imaju posla i bili su sa nama na VI i vrlo fer i korektni. Jeste da smo se mi njima obraćali sa "Druže razvodniče/desetare, dozvolite da uđem u motorsku kućicu". Ne daj bože da si rekao kabinu (eto priloga za temu gluposti u JNA).

Pravna Služba Pravna Služba
Broj komentara : 3172
Član od : 2012-10-22
Dob : 50
M(j)esto Kraljevo

KomentarNaslov komentara: Re: Međusobno obraćanje vojnika, podoficira i oficira u JNA, PS OS SFRJ   09.08.14 15:09

East&West (citat):
@semsudin (citat):
Znam da se hijerarhija mora poštovati ali neke stvari se mogu uraditi i razgovorom u četiri oka.

Ko je uspeo usaglasiti ove dve stvari bilo mu je lakše. Bio sam u situaciji da kao KIK budem pretpostavljeni dvojici majora, ili da meni kao majoru predavač bude poručnik. Dogovor u dva ili više pari očiju  bio je  od presudnog značaja na naše funkcionisanje.

Kada sam polagao vozački ispit u Kraljevu, nije bilo govora o  "drilu" instruktora (razvodnika ili desetara) prema pitomcima VA. Njima je  bilo predočeno sa kime imaju posla i bili su sa nama na VI i vrlo fer i korektni. Jeste da smo se mi njima obraćali sa "Druže razvodniče/desetare, dozvolite da uđem u motorsku kućicu". Ne daj bože da si rekao kabinu (eto priloga za temu gluposti u JNA).

motorsku kućicu"   lol! 
Na vrh Go down
zastavnik
Zastavnik I klase
Zastavnik I klase

Broj komentara : 931
Član od : 2010-12-07
M(j)esto Bačka Topola

KomentarNaslov komentara: Re: Međusobno obraćanje vojnika, podoficira i oficira u JNA, PS OS SFRJ   09.08.14 16:39

motorsku kućicu???
Mi u Čapljni nismo morali tako nešto da kažemo, nego "Druže razvodniče dozvoli da uđem u kabinu."
To nas je još u školi naučio major Mironović, koji je u CVŠ predavao poznavanje i održavanje motornih vozila (motoristiku).
Kako reče Mironović - motorska kućica postoji kod lifta, a kod motornog vozila je kabina.
Na vrh Go down
zokika
Vodnik
Vodnik

Broj komentara : 480
Član od : 2013-10-10
Dob : 59
M(j)esto SG - SLO

KomentarNaslov komentara: Re: Međusobno obraćanje vojnika, podoficira i oficira u JNA, PS OS SFRJ   09.08.14 18:58

Kod nas u Kovinu je bilo...  Druže razvodniče, vojnik "taj i taj" dozvolite da uđem u kučicu motornog vozila.
Znači da se to razlikovalo od kasarne do kasarne.
Na vrh Go down
East&West
Poručnik
Poručnik

M(j)esto BG-RU

KomentarNaslov komentara: Re: Međusobno obraćanje vojnika, podoficira i oficira u JNA, PS OS SFRJ   09.08.14 19:09

@zokika (citat):
Kod nas u Kovinu je bilo...  Druže razvodniče, vojnik "taj i taj" dozvolite da uđem u kučicu motornog vozila.
Znači da se to razlikovalo od kasarne do kasarne.

Valjda je zavisilo od perioda kada je ko služio i bio na obuci. I ti i ja smo obuku za vozače u JNA obavili 1976. godine, ti u Kovinu, ja u Kraljevu. Biće da su tada prema vojnom rečniku kabine bile kućice motornog vozila, a posle kada su ovi fazani i gušteri polagali, kućice m/v su ponovo  postale  kabine  Laughing

Kapetan
Kapetan

Broj komentara : 3758
Član od : 2011-09-29

KomentarNaslov komentara: Re: Međusobno obraćanje vojnika, podoficira i oficira u JNA, PS OS SFRJ   09.08.14 21:12

@PORUCNIK (citat):
@Gringo (citat):

Van sluzbe, normalno sam prvi pozdravljao starijeg po cinu, ali da kapetan, recimo, predaje raport porucniku, nikad nisam mogao s 'odusevljenjem' prihvatiti.

Vojska je ipak i institucija koja  ponekad ne fukcionira sasvim logično!!! lol!

Kapetan I klase
Kapetan I klase

M(j)esto Bijelo Polje

KomentarNaslov komentara: Re: Međusobno obraćanje vojnika, podoficira i oficira u JNA, PS OS SFRJ   09.08.14 21:58

@Gringo (citat):
Vojska je ipak i institucija koja  ponekad ne fukcionira sasvim logično!!! lol!

Da... Subordinacija jaca od cina...
Na vrh Go down
more6
Vodnik
Vodnik

Broj komentara : 471
Član od : 2013-11-16

KomentarNaslov komentara: Re: Međusobno obraćanje vojnika, podoficira i oficira u JNA, PS OS SFRJ   10.08.14 16:29

Imao sam priliku raditi u komandi 5.VPS u Puli,te mogu reći da nisam primjetio da činovi imaju neku posebnu ulogu kod svakodnevnog rada i komunikacije između oficira.Iznimka su bili komandant i načelnik 5.VPS-a kontraadmiral i kapetan bojnog broda.Njih su se zaista svi bojali,a ostali su se obraćali jedan drugome..ah svakako,imenom nadimkom,činom.U jedinicam je svakako bilo drugačije.I sam sam to vidio na obuci kad se funkcija i čin poštivao,ali moram priznati nisam doživio situaciju da oficir viče na kolegu nižeg čina i sl.Ali da je toga bilo vidljivo je iz vaših komentara.
Na vrh Go down
vargas
Mladji Vodnik
Mladji Vodnik

Broj komentara : 358
Član od : 2013-05-29
Dob : 48
M(j)esto Ludbreg

KomentarNaslov komentara: Re: Međusobno obraćanje vojnika, podoficira i oficira u JNA, PS OS SFRJ   10.08.14 21:17

Ja sam u Prizrenu, u Komandi GO bio svjedok spletke poručnika naspram starijeg vodnika Ik. 1989. je bilo vanredno stanje, svi oficiri su spavali u svojim kancelarijama, zabranjen im je bio izlazak iz kasarne, osim po službenoj dužnosti. Stariji vodnik je bio intendant i imao je nekog posla na jednoj od naših karaula. Na teren je uzeo i AP, kad se vratio, išao je odmah predati raport našem Komandantu GO, pušku nije stavio u svoj ormar gdje joj je bilo mjesto, nego ju je objesio na vješalicu, i preko nje je stavio palerinu.Puška je na toj vješalici visjela nekoliko dana, dok je slučajno nije spazio naš oficir za obavještajno bezbjednosne poslove poručnik Čanović Vesko. Uzeo je pušku, meni je zaprijetio da moram šutjeti o tome što sam vidio, zaklučao pušku u svoj sef, i čekao pogodnu priliku. Nakon nekoliko dana otišao je do našeg Komandanta, pozvali su starijeg vodnika i naredili mu da donese svoju pušku. Pošto puške više nije bilo na vješalici stariji vodnik je rekao da ne zna gdje mu je puška, da ju je ostavio na vješalici. Onda ga je dohvatio naš bezbednjak, počeo je vikati na njega da kakav je on vojnik da će ga poslati na vojni sud i da će platiti izgubljenu pušku. Naš Komandant GO major Dragišić mu je smirenim tonom rekao da mora paziti na svoje oružje, da se zbog toga ide na vojni sud. Major je naj vjerojatnije shvaćao da stariji vodnik kao intendant nije ni vičan oružju i da mu je ono zadnja stvar na pameti. Čanović je vratio starijem vodniku pušku ali mu je još pametovao da moramo svi biti uvijek u najvišoj borbenoj spremnosti i takva sranja.
Na vrh Go down
PORUCNIK
Kapetan I klase
Kapetan I klase

M(j)esto Bijelo Polje

KomentarNaslov komentara: Re: Međusobno obraćanje vojnika, podoficira i oficira u JNA, PS OS SFRJ   18.08.14 22:07

Bilo je odstupanja od propisanih pravila. Cesto nepisana pravila budu jaca od pisanih, cak i u vojsci.

Sponsored content

KomentarNaslov komentara: Re: Međusobno obraćanje vojnika, podoficira i oficira u JNA, PS OS SFRJ   Today at 12:32

Na vrh Go down

Međusobno obraćanje vojnika, podoficira i oficira u JNA, PS OS SFRJ
Vidi prethodnu temu Vidi sljedeću temu Na vrh 
Stranica 2/2Idi na stranicu : Previous  1, 2
 Similar topics
-
» Međusobno obraćanje vojnika, podoficira i oficira u JNA, PS OS SFRJ
» Sećanje na prvi dan u JNA
» Značka Prim(j)ernog Vojnika
» KNIN
» "MISTIČNA I MISTERIOZNA" V.P. 5000 Pančevo