FORUM BIVŠIH PRIPADNIKA NEKADAŠNJE JNA

Sva(t)ko ima pravo na sjećanja - Свако има право на сећања - Vsak ima pravico na spomine - Секој има право на сеќавање - Gjith kush ka të drejt për kujtime - Mindenkinek joga van az emlekeihez

HomeRegistracijaLogin
_______________Bile su to dobre i loše godine. Bile su to godine aktivnosti i uspavanosti, godine uvažavanja i nerazum(ij)evanja, godine druženja i ljutnje, odlazaka i dolazaka, nagradjivanja i kažnjavanja, ukora i oprosta, godine radosti i tuge... svega je bilo izuzev: mržnje. Sedam godina postojimo. Branimo pravo na s(j)ećanja! Vaš Forum BPN JNA.

Share | 

Odnos prema rezervistima kada ste imali zajedničke vojne vežbe

Vidi prethodnu temu Vidi sljedeću temu Go down 
Idi na stranicu : 1, 2  Next
AutorPoruka
dragnik
Gušter
Gušter

Broj komentara : 60
Član od : 2011-07-08
Dob : 51
M(j)esto Svetozarevo

KomentarNaslov komentara: Odnos prema rezervistima kada ste imali zajedničke vojne vežbe   03.08.11 19:18

Imao sam i jedno neprijatno iskustvo, zbog nemara rezervnih oficira koji su bili na vojnoj vežbi u kasarni u Bubanj Potoku.
Tamo sam poslat da ih obučavam u radu na Radio-teleprinterskom sistemu RTPs 400, uz naredbu komandira voda da mi tamo niko nije nadređeni, nego da sam za sve odgovoran njemu lično i komandiru čete, i nikome drugom. Spavao sam u kamionu, a bio je i erkodišn unutra. Jednog popodneva sam prilegao da se malo odmorim, to je bilo drugog ili trećeg dana vežbe. Odjednom sam se probudio osećajući da se gušim, i jedva sam otvorio vrata kamiona i došao do vazduha. Vidim, prekinuto napajanje, a bio vruć dan.
Odletim do kancelarije gde je bio uključen kabl za napajanje, i šta sam video, rezervni oficiri kuvaju kafu, pa isključili moj kabl. Odmah sam video da mi je otišao jedan od najvažnijih osigurača za napajanje elektronike, i iznervirao sam se i počeo da vičem na njih, jer nisam imao rezervni, nisam ga dobio u kompletu za tu vežbu. A oni se čudom čude.
Posle sam obavestio kapetana, koji mi je rekao da prekinem sa obukom, a da ostanem do kraja vežbe, pošto nisu bili u mogućnosti da mi dostave pregoreli osigurač.
Na vrh Go down
https://www.reverbnation.com/dragnik
jesen
Gušter
Gušter

Broj komentara : 16
Član od : 2012-04-05
Dob : 65
M(j)esto Radlje

KomentarNaslov komentara: Re: Odnos prema rezervistima kada ste imali zajedničke vojne vežbe   06.04.12 10:44

Interesantna situacija na vežbi. Kao prvo,na vežbo se ide sa svim najbitnijim materialom. Takodže se može več u napred znati,da če ako ne vojnici neki komfort tražiti oficiri (kuvanje kafe,moj poručnik je na vježbi spavao u krevetu,imao je svjetlo u prostorji kde je spavao,ali za to sam se ja pobrinio pravovremeno). Kad dolazi do problema kao što je opisan je treba tražiti rešenje u popravki osigurača,traženju osigurača na drugom mjestu,čak u drugim uredžajima,ako ima sistem više istih osigurača uzmemo onaj,kojeg bi najmanje trebali. Sa vikanjem ništa produktivno se ne može postignuti,ja bi počeo sa: pa sad moramo da riješimo problem sa zajedničkim snagama,ima ko kakav dobar prijedlog za rešenje,poznaje ko kakvog majstora na vježbi (možda je to kuvar,koji elektronik u civiljstvu,itd.). Hoču da kažem,čuda može se na terenu uraditi kada se dobro snalazimo i kada je dovoljno volje za to. Može se posuditi,pa može se i izvinite drpiti negde,samo da se reši problem. Ja bi održavao obuko i makar kucali po drvetu ako bi bila popravka ipak nemoguča.
Na vrh Go down
GRINGOO
Gušter
Gušter

Broj komentara : 34
Član od : 2013-11-17

KomentarNaslov komentara: Re: Odnos prema rezervistima kada ste imali zajedničke vojne vežbe   22.02.15 19:42

Kakve veze ima ova teme s Babilonom?
Na vrh Go down
dpuric
GENERAL ARMIJE Načelnik Pravne Službe

Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima Orden za VZ
Pravna Služba Pravna Služba
Broj komentara : 3172
Član od : 2012-10-22
Dob : 50
M(j)esto Kraljevo

KomentarNaslov komentara: Re: Odnos prema rezervistima kada ste imali zajedničke vojne vežbe   22.02.15 20:08

Nikakve, tema je pomerena u kantinu.
Na vrh Go down
Mister Havana
Vodnik
Vodnik

Broj komentara : 450
Član od : 2014-07-11

KomentarNaslov komentara: Re: Odnos prema rezervistima kada ste imali zajedničke vojne vežbe   22.02.15 20:49

Imao sam rezerviste u vreme služenja vojnog roka. Iskustva su uglavnom pozitivna, jer su svi bili stariji i nekako su me gledali i čuvali kao dete. U takvim situacijama, naravno rad, red i disciplina znatno popuštaju, pa redovnim vojnicima dobro dođe taj predah. Bilo je tu i podosta alkoholisanja, ali situacija vremenom legne na rudu.
Na vrh Go down
Četni evidentičar
Podporučnik
Podporučnik

Broj komentara : 1374
Član od : 2014-01-18
Dob : 47
M(j)esto Tu i Tamo

KomentarNaslov komentara: Re: Odnos prema rezervistima kada ste imali zajedničke vojne vežbe   23.02.15 12:58

Imao sam zahvaljujuči kapetanu priliku Četni, da imam kontakt i sa serezervistima. Naime kapetan je bio zadužen  i za grupo rezervista, a taj imao je sasvim isti odnos prema rezervistima ko do redne vojske  i očekivao je njihovo bezprekorno poslušnost. Pa je tu bilo isto deranja i pišurija, kako ga rezervisti nisu šljivili ni pet posto. 

Nikad nismo imali redna vojska i rezervisti zajedno vežebe ali je kapetan uzimao mene ko vozača i čatu na vežbe sa rezervistima. Jednom prilikom u Stražunu, jako sam dobro zapamtio rezervista koji me počastio cigaretom Lucky Strike i zajedno smo je zapalili. Pera je sva pošizio i tražio da oboje gasnemo cigaret, a taj rezervista očito nije bio običan rezervista, pa se mu suprostavio i zapretio mu, da če se on pobrinuti da dobije prekomandu negde bogu za leđima ako se ne smiri. I ništa popušili mi lepo cigaro, a taj mi je rezervista rekao, da je samo blefirao. Kasnije me je u autu pitao Pera: "Mali a šta ti nisi gasio cigare? Pa nisam hteo, da vam napravi štetu taj rezervista". "A jeli i znam ja njega dobro", rekao je nato moj kapetan i drugo više ništa.

Drugom prilikom jako mi je u pamčenju bojevo gađanje na strelištu. Jedan rezervista za vreme ležečeg gađanja AP i dok traje paljba počeo se savijati, pjeniti i trzati. Sa napunjenom puškom u rukama on je pored svih ostalih koji su gađali i nas stoječih iza njih dobio epileptički napad. Moš zamislit. Niko nije stradao i sve je srečom dobro prošlo.  Smile

M(j)esto Kraljevo

KomentarNaslov komentara: Re: Odnos prema rezervistima kada ste imali zajedničke vojne vežbe   23.02.15 16:21

Rezervisti - veliki deo - drunken drunken drunken
Na vrh Go down
PORUCNIK
Kapetan I klase
Kapetan I klase

Medalja za Vojne Zasluge Medalja za VZ
Prim(j)eran Vojnik Znacka PV
Broj komentara : 4113
Član od : 2014-08-01
Dob : 54
M(j)esto Bijelo Polje

KomentarNaslov komentara: Re: Odnos prema rezervistima kada ste imali zajedničke vojne vežbe   23.02.15 18:56

Moja iskustva su vrlo pozitivna...

sasa staza
Podporučnik
Podporučnik

Prim(j)eran Vojnik Značka PV
Broj komentara : 1196
Član od : 2013-02-06
M(j)esto Svuda po malo

KomentarNaslov komentara: Re: Odnos prema rezervistima kada ste imali zajedničke vojne vežbe   23.02.15 19:54

Imao sam i ja rezerviste dok sam bio na redovnom sluzenju JNA i mogu vam reci da su totalno pozitivna zapazanja.Ljudi su bili OK,poslusni,izvrsavali su svoje obaveze bez pogovora i 100 posto profesionalno. Jeste da su malo vise pili za moj ukus ali su to nadomestili disciplinom i odgovornoscu... drunken drunken drunken Suspect
Na vrh Go down
013gonzo
Poručnik
Poručnik

Broj komentara : 2013
Član od : 2014-08-16
Dob : 66
M(j)esto Beograd

KomentarNaslov komentara: Re: Odnos prema rezervistima kada ste imali zajedničke vojne vežbe   23.02.15 20:27

Ja sam bio jedan od tih rezervista i moja iskustva sa aktivnim oficirima koji su vodili o nama računa su bila SVE NAJBOLJE. Nikad nisu nama pravili neke zvrčke 
tipa iživljavanja, traženja da je sve po PS-u i sl.
Ali kao što sam u jednoj drugoj temi pisao, naša jedinica u kojoj sam bio skoro 15 godina, je bila bez promena ni vojnika a kamoli oficira 
tzv. Prva odbrana grada Beograda.
Za razliku od drugih jedinica u ovoj ni vojnik kada je menjao adresu / opštinu nije menjao RR, samo ako se odselio iz bgd-a.
Zato što smo se svi poznavali sve zadatke koje smo od aktivnih starešina dobijali da uradimo znalo se da će biti odmah urađene a posle odmor do kraja radnog vremena ...

Ja se raspričah ali tako je bilo. 
Posle raspada JNA promenio se donekle odnos aktivnih prema nama rezervistima ali to nije više javno za ovaj forum.

Isuviše ozbiljna tema ipak skoro 15. godine "duplog" života.

Sloba1
Zastavnik
Zastavnik

Broj komentara : 848
Član od : 2014-12-21
Dob : 53
M(j)esto Petrovaradin

KomentarNaslov komentara: Re: Odnos prema rezervistima kada ste imali zajedničke vojne vežbe   07.01.16 14:55

Hm... Hajde da malo pojasnimo situaciju:
Znači autor posta je bio aktivni vojnik koji je dobio zaduženje od pretpostavljenog oficira ili komande, nebitno da se održava vežba sa rezervistima, i da Ti imaš da to obaviš sa njima.
Jel tako, jel dobro kapiram... I onda, te "čike" tebe nisu mnogo zarezivali u ozbiljnosti već se ponašali kao lica sedih kosa, koji su tu da im prođe dan, i usput što i neku kaficu ne bi popili..
Tako sam doživeo tvoje viđenje. Ja sam isto bio na vežbama kao rezervista ali kao oficir rezervista, gde su bili mladi vojnici, ali temu i tok je vodio aktivni oficir i bio je jako korektan sa nama rezervnim oficirima, nikakvog podređenog položaja niti potcenjivanja nije bilo.
Nama je obična vojska bila kao deo u programu neke vežbe, te niko tu nikog nije ugrožavao niti kidao živce. Pišem o kasarni u Rumi u Sremu.
Na vrh Go down
Sloba1
Zastavnik
Zastavnik

M(j)esto Petrovaradin

KomentarNaslov komentara: Re: Odnos prema rezervistima kada ste imali zajedničke vojne vežbe   07.01.16 15:09

Nisu iste pozicije... Ti si imao rezerviste, a Ja sam isto rezervista ali oficir, tako da nama nije ni mogao običan vojnik nešto obučavati, već direktno aktivni strešina je vodio obuku.
Na vrh Go down
dpuric

M(j)esto Kraljevo

KomentarNaslov komentara: Re: Odnos prema rezervistima kada ste imali zajedničke vojne vežbe   07.01.16 15:35

@Sloba1 (citat):
Znači autor posta je bio aktivni vojnik koji je dobio zaduženje od pretpostavljenog oficira ili komande, nebitno da se održava vežba sa rezervistima, i da Ti imaš da to obaviš sa njima.
Jel tako, jel dobro kapiram... I onda, te "čike" tebe nisu mnogo zarezivali u ozbiljnosti već se ponašali kao lica sedih kosa, koji su tu da im prođe dan, i usput što i neku kaficu ne bi popili..
Tako sam doživeo tvoje viđenje. Ja sam isto bio na vežbama kao rezervista ali kao oficir rezervista, gde su bili mladi vojnici, ali temu i tok je vodio aktivni oficir i bio je jako korektan sa nama rezervnim oficirima, nikakvog podređenog položaja niti potcenjivanja nije bilo.
Nama je obična vojska bila kao deo u programu neke vežbe, te niko tu nikog nije ugrožavao niti kidao živce. Pišem o kasarni u Rumi u Sremu.
Ako mislis na sasu stazu i njegov post- on nije bio aktivni vojnik vec pitomac SRO (zvanican naziv) kao ti, ja, gonzo i jos neki. Mi smo tokom staziranja jedan vikend imali obuku sa rezervnim sastavom jedinice. Po RF u toj jedinici bio sam k-dir Izvidjacko-racunackog voda, Skoro kompletnu obuku u ta dva dana sam izvodio sa rezervisima i nikakvih problema nisam imao. U svemu tome mislim da je najvazniji pristup i stav izvodjaca obuke ma ko bio.
Na vrh Go down
sasa staza
Podporučnik
Podporučnik

M(j)esto Svuda po malo

KomentarNaslov komentara: Re: Odnos prema rezervistima kada ste imali zajedničke vojne vežbe   07.01.16 16:22

Evo i mene da se javim onako bez veze-neznam dali se o meni govorilo u postu naseg kolege Slobe 1....
Da pojasnim-za vreme mog gostovanja u Urosevcu pocetkom 92 god.dosla je grupa rezervista koja je bila kod nas nekih 45 dana. Tada sam bio vodnik stazista i zamenik k-dira voda,uz redovnu vojsku dobih i 10-tak rezervista koji su svoje obaveze odradjivali sasvim korektno i bez diskusije. Sa nama su bili non-stop i radili sve sto je k-dir cete kap.Kovcic Nedzad naredio bez pogovora,jedino nisu radili redarski i bili pozarni u hodniku. Verujte da su mnogi od njih plakali kada su kretali kucama.....

Tako je bilo tada..... santa santa santa santa santa santa
Na vrh Go down
arcibald01
Stariji Vodnik
Stariji Vodnik

Broj komentara : 665
Član od : 2013-12-19

KomentarNaslov komentara: Re: Odnos prema rezervistima kada ste imali zajedničke vojne vežbe   07.01.16 19:01

Na nobeni vaji ali usposabljanju na kateri sem bil in teh je bilo veliko nam nikoli, nikoli ni bil nadrejen navaden vojak ali podoficir, vedno oficir, običajno kapetan ali kapetan 1. klase, v enem primeru celo major. Ti so imeli tudi predavanja, nikoli vojaki, ti so bili prisotni, če je bilo potrebno kakšno reč demonstrirati.  Na vaji so pa bili vojaki, ti so izvedli vajo, mi smo pa to vajo gledali in aktivno v njej nikoli nismo sodelovali. Govorim o rezervnih oficirjih, ki smo bili vpoklicani na vaje.
Na vrh Go down
pukovnik
Poručnik
Poručnik

Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima orden za VZ
Prim(j)eran Vojnik značka PV
Broj komentara : 2159
Član od : 2012-02-29

KomentarNaslov komentara: Re: Odnos prema rezervistima kada ste imali zajedničke vojne vežbe   07.01.16 23:49

@Sloba1 (citat):

Mislim da se ovdje radi o predavanju a ne vježbi. Na vježbi je rezervni oficir radio ono za što je školovan shodno dužnosti koju je obnašao u postrojbi. I još nešto što sam već negdje rekao. Od momenta primanja poziva za vježbu ili predavanje rezervni oficir je imao jednaka prava i obveze kao i AVL (aktivno vojno lice) pa ne vidim razloga zašto bi netko od aktivnih bio korektan odnosno nekorektan ili podcjenjivački raspoložen prema rezervnom. Svaki je radio svoj posao i za to bio adekvatno ocijenjen službenom ocjenom.

Poručnik
Poručnik

KomentarNaslov komentara: Re: Odnos prema rezervistima kada ste imali zajedničke vojne vežbe   08.01.16 11:07

Da malo pojasnim gornji post. Obuka rezervnih oficira se provodila na više načina. Možda je nekome poznata kratica SPU (slušatelj - promatrač - učesnik). Primjer:

- Predavanje - načelno ga je držao AVL a rezervni oficir je bio u ulozi slušatelja
- Metodsko pokazna vježba - načelno ju je provodio AVL sa redovnom vojskom a rezervni oficir je bio u ulozi promatrača
- Vježba (jednodnevna ili višednevna, provođena na terenu, poligonu, u učionici kao rješavanje taktičkih zadaća.....) - rezervni oficir je bio u ulozi učesnika.

Stariji Vodnik
Stariji Vodnik

Broj komentara : 665
Član od : 2013-12-19

KomentarNaslov komentara: Re: Odnos prema rezervistima kada ste imali zajedničke vojne vežbe   08.01.16 20:28

@pukovnik (citat):
Da malo pojasnim gornji post. Obuka rezervnih oficira se provodila na više načina. Možda je nekome poznata kratica SPU (slušatelj - promatrač - učesnik). Primjer:

- Predavanje - načelno ga je držao AVL a rezervni oficir je bio u ulozi slušatelja
- Metodsko pokazna vježba - načelno ju je provodio AVL sa redovnom vojskom a rezervni oficir je bio u ulozi promatrača
- Vježba (jednodnevna ili višednevna, provođena na terenu, poligonu, u učionici kao rješavanje taktičkih zadaća.....) - rezervni oficir je bio u ulozi učesnika.

Točno, osebno sem bil običajno S in P, manj U, potem pa sem dobil "prekomando" v narodno zaščito, tu pa je bila obuka čisto drugačna.
Na vrh Go down
Sloba1
Zastavnik
Zastavnik

M(j)esto Petrovaradin

KomentarNaslov komentara: Re: Odnos prema rezervistima kada ste imali zajedničke vojne vežbe   08.01.16 21:16

Nisam mislio na nikoga, samo na autora posta na Dragnik-a, mislim da se tako predstavio. Koliko sam shvatio On je bio vojnik na služenju vojnog roka, koji je držao obuku rezervistima, a ne pitomac ŠRO koji je držao obuku običnim vojnicima koji imaju raspored u rezervi- rezervisti, obični ljudi.
Moj izraz korektan odnos među starešinama u oba smera tj. smer aktivnog ka nama rezer. oficirima izneo sam kao reakciju na jednu od diskusija gde se ta reč korektnost više puta pominjala, pa sam tako i ja istu upotrebio u smislu da aktivni nisu nas rez. ofic. gledali nekim drugim očima.
Na vrh Go down
Sloba1
Zastavnik
Zastavnik

M(j)esto Petrovaradin

KomentarNaslov komentara: Re: Odnos prema rezervistima kada ste imali zajedničke vojne vežbe   08.01.16 21:23

Pukovniče jasno je meni to što si napisao, taj redosled radnji, to je tako i u pravu si. Samo meni nije još uvek jasno: Ko je ovde predavač. Predavač, jel misliš da je Dragnik bio taj aktivni vojnik u svojstvu predavača, tj. običan vojnik na služenju vojnog roka koga je prvopretpostavljeni zadužio da rezervistima drži predavanje ili šta već. Ili je Dragnik, u svojstvu rezervnog oficira držao svojim kolegama rezervistima to što je držao.
Na vrh Go down
sasa staza
Podporučnik
Podporučnik

M(j)esto Svuda po malo

KomentarNaslov komentara: Re: Odnos prema rezervistima kada ste imali zajedničke vojne vežbe   08.01.16 22:04

Ma opusteno SLOBO-samo sam napisao kako je bilo kod nas jer ti rezervisti koji su dosli u Inzenjersku cetu nisu nikada nosili AP niti su imali prilike da vide protiv pesadiske i protiv oklopne mine. A posto su u to vreme oficiri Makedonske nacionalnosti masovno odlazili iz jedinica,a meni je k-dir voda bio takav zastavnik i otisao-ja sam morao da radim te casove. Pa nece valjda k-dir cete to raditi nego mi k-diri vodova. Tako je bilo tada kod nas-kako se posle radilo ja stvarno neznam.... study study study
Na vrh Go down
pukovnik
Poručnik
Poručnik

KomentarNaslov komentara: Re: Odnos prema rezervistima kada ste imali zajedničke vojne vežbe   08.01.16 22:57

@sasa staza (citat):
Ma opusteno SLOBO-samo sam napisao kako je bilo kod nas jer ti rezervisti koji su dosli u Inzenjersku cetu nisu nikada nosili AP niti su imali prilike da vide protiv pesadiske i protiv oklopne mine. A posto su u to vreme oficiri Makedonske nacionalnosti masovno odlazili iz jedinica,a meni je k-dir voda bio takav zastavnik i otisao-ja sam morao da radim te casove. Pa nece valjda k-dir cete to raditi nego mi k-diri vodova. Tako je bilo tada kod nas-kako se posle radilo ja stvarno neznam.... study study study

O kojem vremenskom periodu vi raspravljate.  scratch

Zastavnik
Zastavnik

M(j)esto Petrovaradin

KomentarNaslov komentara: Re: Odnos prema rezervistima kada ste imali zajedničke vojne vežbe   08.01.16 23:06

Ja sve vreme govorim o ovome postu. Jel ovo taj post, sad sam ga kopiro.Imao sam i jedno neprijatno iskustvo, zbog nemara rezervnih oficira koji su bili na vojnoj vežbi u kasarni u Bubanj Potoku.
Tamo sam poslat da ih obučavam u radu na Radio-teleprinterskom sistemu RTPs 400, uz naredbu komandira voda da mi tamo niko nije nadređeni, nego da sam za sve odgovoran njemu lično i komandiru čete, i nikome drugom. Spavao sam u kamionu, a bio je i erkodišn unutra. Jednog popodneva sam prilegao da se malo odmorim, to je bilo drugog ili trećeg dana vežbe. Odjednom sam se probudio osećajući da se gušim, i jedva sam otvorio vrata kamiona i došao do vazduha. Vidim, prekinuto napajanje, a bio vruć dan.
Odletim do kancelarije gde je bio uključen kabl za napajanje, i šta sam video, rezervni oficiri kuvaju kafu, pa isključili moj kabl. Odmah sam video da mi je otišao jedan od najvažnijih osigurača za napajanje elektronike, i iznervirao sam se i počeo da vičem na njih, jer nisam imao rezervni, nisam ga dobio u kompletu za tu vežbu. A oni se čudom čude.
Posle sam obavestio kapetana, koji mi je rekao da prekinem sa obukom, a da ostanem do kraja vežbe, pošto nisu bili u mogućnosti da mi dostave pregoreli osigurač.
Na vrh Go down
Sloba1
Zastavnik
Zastavnik

M(j)esto Petrovaradin

KomentarNaslov komentara: Re: Odnos prema rezervistima kada ste imali zajedničke vojne vežbe   08.01.16 23:11

Ja nemam pojma koji je ovo vremenski rok, samo sam dao komentar i pitanja na koje nisam dobio odgovor... jer autor posta ćuti i neoglašava se. U kom svojstvu je bio ? Jel bio običan vojnik koga je komandir voda poslao da rezervistima, pardon On tvrdi da je rezervnim oficirima držao obuku, što je meni malo neobično.
Ja sam rezervni oficir i nama u Rumi, predavač je bio aktivni oficir, a kod izvođenja teme ili vežbe, vojnici su bili deo toga, kao neka vrsta dekora, da se tako izrazim.
I On, siroma, kao valjda običan vojnik, našao se pogođen i izvikao se na rezervne oficire koji su uzeli kabl, skuvali kafu, i sjebali mu napajanje i uništili vežbu. Izvinjavam se na ovim rečima, ali tako dođe na narodni način da se izrazim.
Na vrh Go down
milutins
Poručnik
Poručnik

Jubilarna Medalja 7 g. Jubilarna Medalja 7 g.
Broj komentara : 2743
Član od : 2009-08-19
Dob : 55

KomentarNaslov komentara: Re: Odnos prema rezervistima kada ste imali zajedničke vojne vežbe   08.01.16 23:27

Ako sam ja dobro razumeo sasa staza prica o iskustvima sa rezervnim sastavom u vrijeme dok je bio na redovnom sluzenju,mislim da je bio vojnik pri samom kraju JNA.
Sloba prica o svojim iskustvima kao rezervni oficir.

KomentarNaslov komentara: Re: Odnos prema rezervistima kada ste imali zajedničke vojne vežbe   Today at 6:46

Na vrh Go down

Odnos prema rezervistima kada ste imali zajedničke vojne vežbe
Vidi prethodnu temu Vidi sljedeću temu Na vrh 
Stranica 1/2Idi na stranicu : 1, 2  Next
 Similar topics
-
» Odnos prema rezervistima kada ste imali zajedničke vojne vežbe
» Nove uniforme i preustroj u JNA
» RIBA - MORSKA i SLATKOVODNA: vrste, zanimljivosti, pitanja, ribolov, recepti za pripremu...
» ŠLEMOVI JNA
» Karaula Drenak 82/83 (treći dio teme)