FORUM BIVŠIH PRIPADNIKA NEKADAŠNJE JNA

Sva(t)ko ima pravo na sjećanja - Свако има право на сећања - Vsak ima pravico na spomine - Секој има право на сеќавање - Gjith kush ka të drejt për kujtime - Mindenkinek joga van az emlekeihez

HomeRegistracijaLogin
_______________Bile su to dobre i loše godine. Bile su to godine aktivnosti i uspavanosti, godine uvažavanja i nerazum(ij)evanja, godine druženja i ljutnje, odlazaka i dolazaka, nagradjivanja i kažnjavanja, ukora i oprosta, godine radosti i tuge... svega je bilo izuzev: mržnje. Sedam godina postojimo. Branimo pravo na s(j)ećanja! Vaš Forum BPN JNA.

Share | 

Poznate ličnosti iz sporta, filma, muzike u JNA

Vidi prethodnu temu Vidi sljedeću temu Go down 
Idi na stranicu : Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10  Next
AutorPoruka
zokika
Vodnik
Vodnik

Prim(j)eran Vojnik Značka PV
Broj komentara : 480
Član od : 2013-10-10
Dob : 59
M(j)esto SG - SLO

KomentarNaslov komentara: Re: Poznate ličnosti iz sporta, filma, muzike u JNA   18.06.14 6:48

U golu.....
Na vrh Go down
Kemo Specijalac
GENERAL POTPUKOVNIK u rezervnom sastavu

Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima Orden za VZ
Broj komentara : 1136
Član od : 2012-03-03
M(j)esto Beograd

KomentarNaslov komentara: Re: Poznate ličnosti iz sporta, filma, muzike u JNA   23.06.14 12:18

Bora Djordjevic, Doboj

“Uzmeš matorog kera. Smrdi on, smrdiš ti. Pođeš negdje duboko u šumu. Kera vežeš da ne skače na sve živo, sitnu i krupnu divljač. Odložiš naoružanje i baciš se na pisanje pjesama. Ili na spavanje, šta ti već odgovara. Jer ti kerovi su dresirani samo na vojne uniforme obične vojske. Ako naiđe oficir, oni će ga rastrgnuti. Zbog toga te obično nazovu poljskim telefonom da dolazi oficir u kontrolu. Ili se ker razlaje, a onda oficir sa 200 metara ti vikne da ga vežeš”, objašnjava Đorđević, koji se pohvalio da je tokom služenja u Doboju oformio i vojni bend.

Na vrh Go down
Gringo
Kapetan
Kapetan

Broj komentara : 3758
Član od : 2011-09-29

KomentarNaslov komentara: Re: Poznate ličnosti iz sporta, filma, muzike u JNA   23.06.14 19:34

@SveJug (citat):

(Fudbaleri koje se i dan danas rado secam)

Lijepi dečki nema kaj....vidi se da ih je vojska mazila.....

Kapetan
Kapetan

Medalja za Vojne Zasluge Medalja za VZ
Prim(j)eran Vojnik Znacka PV
Broj komentara : 3042
Član od : 2012-12-16
M(j)esto Svedska

KomentarNaslov komentara: Re: Poznate ličnosti iz sporta, filma, muzike u JNA   27.06.14 11:11

Stariji Vodnik
Stariji Vodnik

Broj komentara : 650
Član od : 2010-11-06
Dob : 51
M(j)esto Belgrade

KomentarNaslov komentara: Re: Poznate ličnosti iz sporta, filma, muzike u JNA   03.07.14 0:23

@SveJug (citat):

(Fudbaleri koje se i dan danas rado secam)

Svi igrači, samo Enver Marić golman... Svi vojnici, samo Enver Marić desetar. E, sada, jesu li desetari bili posebni ili golmani !?!  Very Happy  Very Happy  Very Happy

Na vrh Go down
SveJug
Kapetan
Kapetan

M(j)esto Svedska

KomentarNaslov komentara: Re: Poznate ličnosti iz sporta, filma, muzike u JNA   03.07.14 7:51

@Kaplar M (citat):
Svi igrači, samo Enver Marić golman... Svi vojnici, samo Enver Marić desetar. E, sada, jesu li desetari bili posebni ili golmani !?!  Very Happy  Very Happy  Very Happy

Ko i kako je postao desetar neznam, ali verujem da Bogicevic, onako vragolast nije mozda bas bio izabranik oficira za desetara.
Ja ga se secam sa utakmice Svedska-Jugoslavija 1975 god u Stokholmu. A drugi mozda kao naprimer njegovo vragolastvo i "slucaj autobus"   Very Happy .

Citat iz novina:
Naime, Vladislav Bogićević, tadašnji half Crvene zvezde, sklon, inače, raznim pizdarlucima, sa ilustrativnim nadimkom Bleki, nekom je zgodom - dok je zvanični vozač čekajući da se reprezentativci ukrcaju u službeni autobus, bio van svog radnog mesta - seo za volan i sam se, poput onog Paleta iz dečije bajke, provozao po bližoj okolini. Bila je to tada vest nad vestima. I kao takva, ostala u sećanju mnogobrojnih fudbalskih zaljubljenika.

See more at: http://www.danas.rs/danasrs/kolumnisti/bleki_i_cistacica.1087.html?news_id=254502#sthash.RvNnv1dH.dpuf

Kapetan
Kapetan

M(j)esto Svedska

KomentarNaslov komentara: Re: Poznate ličnosti iz sporta, filma, muzike u JNA   15.10.14 15:20

Podporučnik
Podporučnik

Broj komentara : 1304
Član od : 2013-03-11
Dob : 49
M(j)esto GRABOVAC, VELIKA KLADUSA

KomentarNaslov komentara: Re: Poznate ličnosti iz sporta, filma, muzike u JNA   21.10.14 23:41

Dragan Džajić iz vojničkih dana.
Na vrh Go down
3.06.2014.
Gušter
Gušter

Broj komentara : 27
Član od : 2014-06-03
M(j)esto leskovac

KomentarNaslov komentara: Re: Poznate ličnosti iz sporta, filma, muzike u JNA   04.11.14 13:57

Samnom je u "Maršalci" u Zagrebu služio Tadija Kačar,bokser,srebrni sa Olimpijade u Montrealu. Very Happy
Na vrh Go down
semsudin
Podporučnik
Podporučnik

Broj komentara : 1304
Član od : 2013-03-11
M(j)esto GRABOVAC, VELIKA KLADUSA

KomentarNaslov komentara: Re: Poznate ličnosti iz sporta, filma, muzike u JNA   04.11.14 17:49

Poznato ime narodne muzike Dragan Kojić Keba u ovom slučaju umjetnik sa gitarom u JNA
Na vrh Go down
mkalan10
Gušter
Gušter

Broj komentara : 8
Član od : 2014-10-24
M(j)esto BRIBIR

KomentarNaslov komentara: Re: Poznate ličnosti iz sporta, filma, muzike u JNA   06.11.14 21:41

@Kaplar M (citat):
@Patrick (citat):
@Borgo (citat):
Kasarna 4 juli, Beograd ...Zvonimir Boban,nogometaš  je došao u junu,al je zbog nekih obaveza s reprezentaciom došao 15-tak dana kasnije od svojih klasića,bio je u inžinjerijskom bataljonu i bilo ga je smiješno gledat s ašovčićem kako kopa nagazne naravno školske mine. Kasnije je radio na prijavnici i kad sam napuštao kasarnu u martu 1989 on je radio na prijavnici i upisao mi da sam napustio kasarnu i odslužio vojni rok....Jako je bio društven i nije nikad a to sam se uvjerio koristio il se izdizao od nas zbog tog što je nogometaš....

Jako retka fotografija... Zvonimir Boban, iza njega Dejan Savicevic, pa Darko Pancev i na kraju Fadilj Vokri. Ovu dvojicu poslednjih ne prepoznajem.

Darko je bio u Vranju samnom 15 dana i onda u Beograd, mislim da se to zvalo sportska četa.
Na vrh Go down
Max Blitz
KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL

Jubilarna Medalja "Prva Petol(j)etka Prva Petol(j)etka
Broj komentara : 18525
Član od : 2012-10-30
Dob : 48
M(j)esto Zagreb

KomentarNaslov komentara: Re: Poznate ličnosti iz sporta, filma, muzike u JNA   06.11.14 22:08

@Kaplar M (citat):
Jako retka fotografija... Zvonimir Boban, iza njega Dejan Savicevic, pa Darko Pancev i na kraju Fadilj Vokri. Ovu dvojicu poslednjih ne prepoznajem.

Iza Vokrija su Aljoša Asanović i Dragan Jakovljević, igrao u FK Sarajevo.

Na vrh Go down
flexi
Vodnik I klase
Vodnik I klase

Broj komentara : 523
Član od : 2013-02-05

KomentarNaslov komentara: Re: Poznate ličnosti iz sporta, filma, muzike u JNA   19.11.14 20:52

muzičar Antonio Pušić poznatiji kao Rambo Amadeus služio u JRM  u Puli
Na vrh Go down
čato
Džomba
Džomba

Broj komentara : 158
Član od : 2010-04-09
Dob : 66
M(j)esto Ljubljana

KomentarNaslov komentara: Re: Poznate ličnosti iz sporta, filma, muzike u JNA   24.11.14 13:49

Kemal Monteno u Jaski , tenkovskoj pešadiji 69-71 moje čete. Posle obuke je pjevao u Domu ,al se je ipak na Slunju dobro naprašio. Jednom se je vozao i na mom tenku, kad smo išli natrag u logor na poligonu Slunj. Ja do tada za njega i nisam nikada čuo !

čato: komentar modifikovan dana: 24.11.14 13:50; prepravljeno ukupno 1 puta (Reason for editing : greška)
Na vrh Go down
Mister Havana
Vodnik
Vodnik

Broj komentara : 450
Član od : 2014-07-11

KomentarNaslov komentara: Re: Poznate ličnosti iz sporta, filma, muzike u JNA   08.12.14 21:43

Na vrh Go down
Mister Havana
Vodnik
Vodnik

KomentarNaslov komentara: Re: Poznate ličnosti iz sporta, filma, muzike u JNA   08.12.14 22:06

Mića Orlović, prva jugoslovenska TV zvezda:

"Njegovi medijski počeci bili su tokom odsluženja vojnog roka u Bileći, gde je radio na razglasu u kasarni. U Bileći je služio vojsku sa Stipom Mesićem, za koga je kasnije govorito da je već tada pokazivao velike organizatorske sposobnosti i sa kojim je uvek ostao u korektnim odnosima."

(citat iz jednog novinskog teksta)
Na vrh Go down
Mister Havana
Vodnik
Vodnik

KomentarNaslov komentara: Re: Poznate ličnosti iz sporta, filma, muzike u JNA   08.12.14 22:46

Kiki Lesendrić (grupa "Piloti")

- Bio sam padobranac u vojsci i koliko mi je poznato, jedini među muzičarima, a služio sam u Nišu. Sećam se da me je jutro posle koncerta, pošto sam se pozdravio sa publikom, prijateljima i rodbinom, najbolji drug iz detinjstva ispratio do kasarne. Ušao sam u taj bunker i ostao 15 meseci i 26 dana. Služio sam u 63. padobranskoj brigadi po sopstvenom izboru, a moj vod je bio specifičan jer smo bili prava mala familija – priseća se Kiki početka svog vojnog roka, a potom otkriva da je postavio rekord u skakanju padobranom u tadašnjoj JNA.
– Obuka mi je padala veoma teško, bio sam panker, gradsko dete, i nisam baš navikao na tako grube zadatke. Spavanje u nekoj vodurini po nekoliko dana, kopanje rovova u zaleđenoj zemlji i pentranje do nekog brda sa maskom i pod punom vojnom opremom je bilo strašno. Međutim, meni je bilo korisno i doprinelo je mojoj samodisciplini. Na kraju odsluženja bio sam padobranac sa najviše skokova u tadašnjoj JNA. Skakao sam padobranom čak 31 put – ponosno priča Lesendrić, koji tvrdi da je tokom vojnog roka u muzičkom smislu apstinirao, ali da je posle toga napravio najveće hitove po kojima su „Piloti“ danas poznati.
– Padobranska brigada se nije mogla pohvaliti nekim vojnim orkestrom, tako da se u vojsci nisam bavio muzikom. Mada, to mi je prijalo, malo sam se uželeo svirki, pa sam po povratku napravio neke veoma dobre pesme. Jedna od prvih pesama koje smo snimili po odsluženju mog vojnog roka je „Kao ptica na mom dlanu“ – otkriva Lesendrić, koji je u armiji bio veoma nemiran vojnik, ali se ipak nije potukao ni sa kim iz svoje brigade, osim sa kuvarima u vojsci.

– Mi, padobranci u kasarni, bili smo kao porodica i daleko od toga da smo se tukli, nije bilo čak ni svađa. Međutim, ja sam oduvek bio neko ko ne podnosi autoritet, pa sam pravio neke druge gluposti i u tom vojnom zatvoru bio nekoliko puta od dva do pet dana. I pošto se nismo tukli među sobom, svađali smo se sa ostalim vojnicima, pa smo, recimo, kuvare premlaćivali skoro svakog dana. Uprkos tome, nama padobrancima klopa je bila odlična i svi ostali uslovi su bili dobri, tako da nismo imali one klasične probleme, na primer, da ne možemo da se tuširamo svakog dana. Bili smo veoma povlašćeni – tvrdi gitarista i pevač proslavljenih „Pilota“, koji na kraju razgovora otkriva da ga je usred odsluženja vojnog roka ostavila devojka, za kojom i nije preterano žalio.
– Onda su počeli i izlasci u Nišu, koje smo ponekad realizovali i preskakanjem ograde. Bilo je tu devojaka, dobrog provoda, a onda u kasarni i svakodnevne razmene pisama – ispričao je Kiki.
Na vrh Go down
Mister Havana
Vodnik
Vodnik

KomentarNaslov komentara: Re: Poznate ličnosti iz sporta, filma, muzike u JNA   08.12.14 23:19

Petar Kralj, glumac, 1967. odsluženje vojnog roka započeo je u Vranju: "Bio sam pešadinac u Vranju, mi smo to zvali prašinar, a posle sam bio prekomandovan u Bitku na Neretvi, kod Veljka Bulajića", priseća se. "Taman kad sam završio obuku i kada sam mogao lepo i mirno da odslužim rok, prebacili su me tamo gore, u Gornji Vakuf, na Jablanici."

Sa kolegama.
Na vrh Go down
Jakov Pranjic
Gušter
Gušter

Broj komentara : 5
Član od : 2015-01-10
Dob : 60
M(j)esto Makljenovac-Doboj

KomentarNaslov komentara: Poznate ličnosti iz sporta, filma, muzike u JNA   10.01.15 14:23

U mojoj VP.8556 sluzio je i mladi p.porucnik Paskas Dragan,poslije general i nacelnik staba Vojske Srbije.Svi poznatiji nogometasi onog vremena su sluzili u mojoj kasarni na Vozdovcu.Jurica Jerkovic,Vilson Dzoni,Dusan Bajevic,Murat Saran,Brane Oblak i mnogi poznati spoortisti kojih se nemogu sjetiti sad...
Na vrh Go down
Kuhar-Debar.
Podporučnik
Podporučnik

Broj komentara : 1219
Član od : 2015-01-21
M(j)esto BIH-USA.

KomentarNaslov komentara: Re: Poznate ličnosti iz sporta, filma, muzike u JNA   04.02.15 4:28

@Goran67 (citat):
Služenje vojnog roka u JNA, u principu, nisu izbegavale ni poznate ličnosti: glumci, pevači, sportisti. To je, na kraju krajeva, bilo u interesu njihove karijere, jer su se u bivšoj državi vrlo negativno ocenjivali oni koji su izbegavali vojnu obavezu. Ovo pojava nije bila karakteristična samo za zemlje socijalizma, poznato je da je i slavni Elvis Presli služio u vojsci, a Muhamed Ali je imao aferu sa izbegavanjem vojne službe.

Međutim,  obično  vrhunac karijere na filmu ili u muzičkom biznisu dolazi u nešto kasnijim godinama, dok se kod sportista često događalo da služenje u JNA dođe baš u vreme kada su bili u najboljoj formi i kada su imali popularnosti koja prati uspeh.
Od mnogih sam čuo iskustva o tome kako su tretirani vrhunski sportisti koji su služili u JNA.  I sam sam imao jedno takvo iskustvo.

Negde na polovini mog vojnog roka u našu kasarnu u Ilirskoj Bistrici došao je jedan vrhunski košarkaš. Pošto nisam siguran da li bi on odobrio da ovde javno iznosim neke podatke iz njegovog privatnog života označiću ga samo slovom N. Oni koji su pratili košarku u ono vreme možda će i sami shvatiti o kome se radi, ali molim da to zadrže za sebe.

N. je igrao za jedan šampionski klub svetske klase iz Zagreba i sa njime je već osvojio evropsko odličje. Klub mu je omogućio da vojni rok služi u kasarni Maršal Tito u Zagrebu gde je u to vreme i živeo. On je to u ogromnoj meri zloupotrebljavao, naime, skoro svakog dana on je nakon radnog vremena, kad oficiri odu svojim kućama, bežao iz kasarne i odlazio svojoj kući. Ovakvo ponašanje su mu tolerisali jedno vreme, ali kada je prevršio meru, po kazni su ga poslali u Ilirsku Bistricu, u pešadijski bataljon, II pešadijska četa. U mojoj četi je bio jedan purger, desetar, vatreni obožavatelj kluba u kojem je N. igrao, tako da je primljen ne samo lepo, nego i sa izvesnom dozom oduševljenja.

U principu N. se dobro uklopio, nije bio uobražen, a i disciplinska mera premeštaja je izgleda na njega delovala kao ozbiljna opomena. Sve vojničke dužnosti je obavljao kao i drugi vojnici, čak je i stražario na izdvojenom objektu Špilja. Bio je dobar drug, kako sam ga ja procenio. Igrali smo basket sa njim i nije nam popuštao iako je bio višestruko bolji od svakog od nas, zapravo se tako i trebaju ponašati vrhunski sportisti. Igrao je za nijansu grublje nego što se meni dopada, ali tako se i igra košarka na takmičarskom nivou.

Jednog dana mu je u posetu došao čuveni trener i skaut, koji je N.-a i pronašao i doveo u klub, to je bio M. N, ne moram vam ni pričati koliko je interesovanje u kasarni izazvala ova poseta. M. N. je razgovarao sa oficirima, posebno sa našim komandirom čete poručnikom Mirkovićem, raspitivao se o tome kako se N. ponaša, da li se uklopio u jedinicu i slično. Mislim da je dobio pozitivnu ocenu. Ono što je  vojsku posebno oduševilo je to što mu je klub otvorio račun u hotelu Turist pa je tamo mogao jesti kad god izađe u grad. U početku je sa sobom vodio i neke drugove iz čete ali li su mu posle rekli da je klub javio da besplatno može jesti samo on.

Armijsko takmičenje u košarci se odigravalo samo na nivou armijske oblasti, ali ne i na nivou celokupne JNA. Garnizon Ilirska Bistrica je imao svoju ekipu, a trener i glavni igrač je naravno bio N. Bilo je tu još nekoliko solidnih igrača tako da je naš tim sa lakoćom osvojio prvo mesto.

Sećam se jedne anegdote sa toga takmičenja. Negde u to vreme u Jugoslaviji je gostovala jedna američka košarkaška ekipa, a na utakmici se jedan tamnoputi igrač, prilikom zakucavanja, okačio o obruč i polomio tablu. Taj događaj se često reprizirao na televiziji i zbog toga prepričavao i komentarisao. Na jednoj utakmici armijskog takmičenja N. je izveo jedan zaista atraktivan potez - poleteo je sa loptom ka obruču kao da će zakucati, a onda je prošao ispod obruča i zakucao, ali iza leđa. Jedan zastavnik koji je to gledao komantarisao je: Tako se igra košarka! Tako Jugoslaveni igraju! A ne kao oni američki crnci što uništavaju narodnu imovinu.

Posebnu fascinaciju je izazivala N.-ova devojka koja mu je dolazila u posetu. Bila je to koka, malo starija od nas, po mojoj proceni između 25 i 30  godina.  Oblačila se tako da smo mi, zagoreli vojnici, padali u agoniju kada je vidimo. Mini suknja, mrežaste čarape, intenzivno našminkana, sve u svemu, veoma izazovna. N. je bio fer pa nas je pozvao u društvo sa njom pa smo malo parili oči, a i ona je bila ljubazna sa nama i fino smo pričali.
Stekao sam utisak da je i o ovim stvarima klub vodio računa, tj. da je imao na lageru ovakvih devojaka koje su dolazile na utakmice i treninge da bi se provodile sa sportistima, a klubu je  odgovaralo više da im igrači budu sa ovim ženskama koje znaju što hoće, nego da se mladi igrači zaljube u neku neozbiljnu klinku koja će im razvlačiti živce.

N. je proveo tri meseca u mojoj četi, a poslednja tri meseca vojnog roka je bio u Rijeci, zbog toga što Ilirska Bistrica nije imala iole ozbiljan klub sa kojim bi mogao povremeno trenirati.

Jeli i tada imao kovrdzavu kosu.
Na vrh Go down
PORUCNIK
Kapetan I klase
Kapetan I klase

Broj komentara : 4114
Član od : 2014-08-01
Dob : 54
M(j)esto Bijelo Polje

KomentarNaslov komentara: Re: Poznate ličnosti iz sporta, filma, muzike u JNA   04.02.15 4:44

Zdravko Colica sa VoGijevcima

Max Blitz
KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL

Jubilarna Medalja "Prva Petol(j)etka Prva Petol(j)etka
Broj komentara : 18525
Član od : 2012-10-30
Dob : 48
M(j)esto Zagreb

KomentarNaslov komentara: Re: Poznate ličnosti iz sporta, filma, muzike u JNA   11.02.15 2:02

Arsen Dedić u JRM...

Na vrh Go down
Kemo Specijalac

Broj komentara : 1136
Član od : 2012-03-03
M(j)esto Beograd

KomentarNaslov komentara: Re: Poznate ličnosti iz sporta, filma, muzike u JNA   12.02.15 0:33

Vaterpolo reprezentativac Igor Milanovic

Na vrh Go down
Velja_Vš
Gušter
Gušter

Broj komentara : 1
Član od : 2015-02-12

KomentarNaslov komentara: Re: Poznate ličnosti iz sporta, filma, muzike u JNA   12.02.15 14:21

Pozdrav svima.Na odsluženju vojnog roka u Crvenoj kasarni u Osjeku, 75/76 godine vojni rok samnom su složili fudbaler Crvene Zvezde Vladislav Bogićević, pevač Muharem Serbezovski i poznati fudbaleri Fk Vojvodine Nikezić i Ivezić.
Na vrh Go down
SveJug
Kapetan
Kapetan

M(j)esto Svedska

KomentarNaslov komentara: Re: Poznate ličnosti iz sporta, filma, muzike u JNA   12.02.15 14:39

@Velja_Vš (citat):
Pozdrav svima.Na odsluženju vojnog roka u Crvenoj kasarni u Osjeku,  75/76 godine vojni rok samnom su složili fudbaler Crvene Zvezde Vladislav Bogićević, pevač Muharem Serbezovski i poznati fudbaleri Fk Vojvodine Nikezić i Ivezić.

Drugar, dobro nam dosao! cheers  Ima nas par koji smo tamo sluzili. Probaj nesto tamo napisati i postavi neku sliku ako imas.

Pozdrav Smile

KomentarNaslov komentara: Re: Poznate ličnosti iz sporta, filma, muzike u JNA   Today at 4:51

Na vrh Go down

Poznate ličnosti iz sporta, filma, muzike u JNA
Vidi prethodnu temu Vidi sljedeću temu Na vrh 
Stranica 6/10Idi na stranicu : Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10  Next
 Similar topics
-
» Poznate ličnosti iz sporta, filma, muzike u JNA
» Poznate ličnosti iz sveta kulture, umetnosti... sa područja bivše SFRJ
» Znamenite ličnosti moga kraja
» Generacija 86/87, komanda graničnog odseka Ohrid