FORUM BIVŠIH PRIPADNIKA NEKADAŠNJE JNA

Sva(t)ko ima pravo na sjećanja - Свако има право на сећања - Vsak ima pravico na spomine - Секој има право на сеќавање - Gjith kush ka të drejt për kujtime - Mindenkinek joga van az emlekeihez

HomeRegistracijaLogin
_______________Bile su to dobre i loše godine. Bile su to godine aktivnosti i uspavanosti, godine uvažavanja i nerazum(ij)evanja, godine druženja i ljutnje, odlazaka i dolazaka, nagradjivanja i kažnjavanja, ukora i oprosta, godine radosti i tuge... svega je bilo izuzev: mržnje. Sedam godina postojimo. Branimo pravo na s(j)ećanja! Vaš Forum BPN JNA.

Share | 

Rečna flotila

Vidi prethodnu temu Vidi sljedeću temu Go down 
Idi na stranicu : Previous  1, 2, 3 ... 12 ... 22  Next
AutorPoruka
alexandar
GENERAL JNA - Zam(j)enik Načelnika GŠ
GENERAL  JNA - Zam(j)enik Načelnika GŠ

Orden za vojne zasluge s velikom zvijezdom (I.red) Orden za VZ
Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima Orden za VZ
Jubilarna Medalja 7 g. Jubilarna Medalja 7 g.
Broj komentara : 4380
Član od : 2011-06-23
Dob : 53
M(j)esto Loznica , Srbija

KomentarNaslov komentara: Re   06.10.11 22:36

Moruna lat (Huso huso), slatkovodna riba naseljava vode Kaspijskog jezera Crnog i Azovskog mora.Ima je i u Sredozemnom moru i njegovim slivovima.Ima podataka da su teske od 1500-1900kg i duge 9 metara a zive vise od 100godina.Do izgradnje DJerdapa lovili su je u Srbiji najvise u okolini Beograda.Meso ukusno od ikre se pravi kavijar.A cuj sad i ovo.
Morune rekorderi!
1. U 17 veku , u Beogradu bilo je obilje ribe najvece ulovljene morune dostizale su duzinu i do 6m. Zemunski ucitelj Todorovic zapisao je da je neki zemunski ribar 3. marta 1793.god. ulovio morunu koja je ociscena od creva bila teska 528 oka 9 (preko 700kg).
2. Ribar Grujin Aleksandar iz Starih Banovaca loveci ribu na mestu zvanom Sprud preko puta Starih Banovaca ulovio je 26. juna 1973god. u 8 i 30h morunu dugacku 3,5m , i tesku 282kg, ovu morunu je uhvatio loveci mrezom metnicom (gruntkarnom) po dnu dnu dugackom 200m.
Mnogo je pisanih i ne pisanih dokumenata i prica o lovu morune. Cesto volim da prelistam literaturu i popricam o ovoj temi.
Na vrh Go down
purger

Broj komentara : 4527
Član od : 2009-11-15
Dob : 51
M(j)esto ZAGREB

KomentarNaslov komentara: Re: Rečna flotila   06.10.11 22:49

Odoh malo proguglat glede morune Very Happy

KomentarNaslov komentara: Re   06.10.11 23:07

Ovo neces naci na google
Cak i posle pregradjivanja Dunava u Djerdapu ribari su uspevali da uhvate morunu. To su sigurno bile ribe koje su ostale pre pregradjivanja u Dunavu. Alas Dragoljub Mrvos-Raja uhvatio je u Dunavu kod Krcedina 24.juna 1976.godine Morunu tesku 75kg , i dugu skoro 2m . Moruna je uhvacena metlicom po dnu. Ovo je treci slucaj od pregradjivanja Dunava , zapisanog lova morune.
Joooooj ,ja zaboravio skroz na OT.... affraid Purgeru ,Purgeru......sta bude Wink
lol!
Na vrh Go down
mgalic2
Stariji vodnik I klase
Stariji vodnik I klase

Broj komentara : 741
Član od : 2009-08-02

KomentarNaslov komentara: Re: Rečna flotila   07.10.11 7:48

Tek preko 2 metra je OT. Cool
Na vrh Go down
Kaplar M
Stariji Vodnik
Stariji Vodnik

Broj komentara : 650
Član od : 2010-11-06
M(j)esto Belgrade

KomentarNaslov komentara: Re: Rečna flotila   07.10.11 15:10

Vidim iz prethodnih postova da ipak nisam u pravu... Naziv je rečna flota a ne flotila kako sam mislio.
Na vrh Go down
alexandar

KomentarNaslov komentara: Re   07.10.11 15:47

@mgalic2 (citat):
Tek preko 2 metra je OT.  Cool

super generale.....znaci kilaza nije bitna Wink Wink  Wink
Na vrh Go down
alexandar

KomentarNaslov komentara: Re   07.10.11 15:54

@Kaplar M (citat):
Vidim iz prethodnih postova da ipak nisam u pravu... Naziv je rečna flota a ne flotila kako sam mislio.

Ma nije ni bitno toliko kaplare.Procita se i jedno i drugo.Mada je po meni pravi naziv Flotila. Vojska Srbije ima Recnu Ratnu Flotilu.
Najvaznije je da si ti otvorio divnu temu i da se nadamo da ce nam se pridruziti mornari. A do tada..........bice postova cheers
da i za vreme jna je bio naziv Recna Ratna Flotila
Na vrh Go down
Kaplar M
Stariji Vodnik
Stariji Vodnik

M(j)esto Belgrade

KomentarNaslov komentara: Re: Rečna flotila   07.10.11 17:02

Evo, da i ja dam jedan mali prilog ovim tvojim informacijama... postojala je jedinica u Velikom Gradištu i imala nekoliko patrolnih čamaca. To je bila granična patrolna služba jer je Dunav delio SFRJ i Rumuniju. Njihov komandir se zvao Boris, a probaću da saznam šta je bio po činu. Danas je (tako kažu) penzioner i vreme provodi pecajući.
Na vrh Go down
purger

M(j)esto ZAGREB

KomentarNaslov komentara: Re: Rečna flotila   07.10.11 23:41

Nisam ni sumljao da bi nešto drugo trebao da radi nego da peca u penziji lol!
I meni je to san Laughing

KomentarNaslov komentara: Re   07.10.11 23:54

evo to je "kozara" komandni brod Recne flotile JNA, a sada skolski brod u Vojsci Srbije......neverovatno ali i posle vise od 70god. izgleda dobro

Na vrh Go down
Kaplar M
Stariji Vodnik
Stariji Vodnik

M(j)esto Belgrade

KomentarNaslov komentara: Re: Rečna flotila   08.10.11 9:28

aleksandar obradovic (citat):
evo to je "kozara"komandni brod Recne flotile JNA, a sada skolski brod u Vojsci Srbije......neverovatno ali i posle vise od 70god. izgleda dobro

Je li to brod koji je za vreme II svetskog rata bio bordel?
Na vrh Go down
alexandar

KomentarNaslov komentara: Re   08.10.11 10:28

da,da....pogledaj na 1.stranici uradio sam ispravku -dodatak, imao je jos neke namene.A pre nekoliko godina je radjena generalka i remont u Apatinu.Ima namenu kao sto sam rekao,kazu da je "utegnut",sredjen i opremljen,izgleda"strava" Smile
Na vrh Go down
Kaplar M
Stariji Vodnik
Stariji Vodnik

M(j)esto Belgrade

KomentarNaslov komentara: Re: Rečna flotila   08.10.11 17:46

@purger (citat):
Nisam ni sumljao da bi nešto drugo trebao da radi nego da peca u penziji lol!
I meni je to san Laughing

Generale, to je san svih nas. međutim, život nas vodi putevima koje obično nismo planirali.
Na vrh Go down
purger

M(j)esto ZAGREB

KomentarNaslov komentara: Re: Rečna flotila   08.10.11 19:10

Tako to obično ide No

KomentarNaslov komentara: Re   08.10.11 21:34

Ma ne dajte se vas dvojica, tu smo mi generacija , u nekoliko godina, jos cemo se mi ribe napecati ako Bog da, a o penziji i ne sanjam.Treba se boriti da covek radi dok je ziv Wink

lol! lol!  lol!
Na vrh Go down
alexandar

KomentarNaslov komentara: Re   08.10.11 21:53

Evo jos malo podataka o dva broda."Kozara" i "Galeb", u stvari zanimljivosti koje su me iznenadile.....
"Kozara" ima pogonsku grupu od dva dizel motora snage 2x294KS sa utroskom goriva od 127.5kg/h.Jos uvek ispravni i funkcional ni originalni motori DEUTZ iz 1939.godine.,jedini koji danas postoje Exclamation Predstavnici nemackog proizvodjaca dizel motora KHD DEUTZ,nudili su da ugrade motore novog tipa, u zamenu za ove , danas vec vredne muzejske eksponate.
"Galeb"-analogna prica(mada ne znam u kakvom stanju je danas), pre par godina su na njemu bili originalni motori FIAT iz 1938.godine.,takodje jedini preziveli ovog tipa.Ljudi iz Torina su nudili da bez nadoknade ugrade nove motore, u zamenu za stare koje bi izlozili u svom muzeju. Exclamation
Na vrh Go down
Kaplar M
Stariji Vodnik
Stariji Vodnik

M(j)esto Belgrade

KomentarNaslov komentara: Re: Rečna flotila   08.10.11 21:57

Evo jos malo podataka o dva broda."Kozara" i "Galeb", u stvari zanimljivosti koje su me iznenadile.....
"Kozara" ima pogonsku grupu od dva dizel motora snage 2x294KS sa utroskom goriva od 127.5kg/h.Jos uvek ispravni i funkcional ni originalni motori DEUTZ iz 1939.godine.,jedini koji danas postoje Exclamation Predstavnici nemackog proizvodjaca dizel motora KHD DEUTZ,nudili su da ugrade motore novog tipa, u zamenu za ove , danas vec vredne muzejske eksponate.
"Galeb"-analogna prica(mada ne znam u kakvom stanju je danas), pre par godina su na njemu bili originalni motori FIAT iz 1938.godine.,takodje jedini preziveli ovog tipa.Ljudi iz Torina su nudili da bez nadoknade ugrade nove motore, u zamenu za stare koje bi izlozili u svom muzeju. Exclamation

Pa zato oni toliko i troše goriva!!!
Na vrh Go down
alexandar

KomentarNaslov komentara: Re   08.10.11 22:41

E sada moram dodati sledece.....da ne bude da sam pisao neistine."Kozara " je jos uvek u Apatinu u zavrsnoj fazi remonta.
I opet zanimljivost...Naisao sam na potpuno oprecnu cinjenicu o "bordelu".Jedan od poznavalaca Recne ratne flotile, tvrdi da je 1939 kad je sagradjen dobio ime "Krimhild" po Nibelungskoj princezi te otuda i insinuacije posle rata da je bio bordel.Izgradjen je kao komandni brod i brod baza i dobar deo vremena je proveo u Odesi, kao komandno mesto komandanta za Dunav, Dnjepar i Crno more u toku 2.sv.rata. Dve verzije pa birajte.
Na vrh Go down
Kaplar M
Stariji Vodnik
Stariji Vodnik

M(j)esto Belgrade

KomentarNaslov komentara: Re: Rečna flotila   11.10.11 21:31

Vec sam spomenuo da je i mene uvek privlacila Recna ratna flotila ,ali zaista podataka iz vremena JNA ,ima vrlo ,vrlo malo.Zato evo jos jednog zanimljivog istorijskog podatka,zanimljivog i neobicnog kad vec nema jos uvek mornara.
Raspored brodova Kraljevske Jugoslovenske Ratne Mornarice na dan 05.aprila 1941.godine.
Recna flotila:
Komandni brod "Cer"u Novom Sadu
1.grupa monitora('Vardar i "Sava") u Dubovcu
1.minersko barazna grupa-monitor "Drava", remorker "Sabac", 2 minolovca i 1 transportni brod u Bezdanu
2.minersko barazna grupa-monitor "Morava" u Staroj Kanjizi, R21 i transportni brod "Senta"
3.minersko barazna grupa-remorker "Sisak", 2 minolovca i transportni brod u Sremskim Karlovcima
4.minersko barazna grupa-remorker ,2 minolovca i transportni brod u Smederevu
Komanda sektora Djerdap-remorker i 2 transportna broda u Tekiji, remorker i dva transportna broda u Donjem Milanovcu
Ohrid-brodovi "Strazar" i "Granicar"...

E,ovo je zanimljivo... Nisam znao da je i pred II svetski rat bila mornarička jedinica u Ohridu. Mislio sam da je formiranjem jedinica JNA nakon oslobođenja nastala ta formacija.

Na vrh Go down
alexandar

KomentarNaslov komentara: Re   11.10.11 21:44

Moze biti i da je "promaklo"....Meni je bilo cudno da je uopste bilo ovoliko brodova u Recnoj Mornarici pred rat ,pa sam zato i stavio podatak.
Na vrh Go down
Kaplar M
Stariji Vodnik
Stariji Vodnik

M(j)esto Belgrade

KomentarNaslov komentara: Re: Rečna flotila   13.10.11 8:19

Moze biti i da je "promaklo"....Meni je bilo cudno da je uopste bilo ovoliko brodova u Recnoj Mornarici pred rat ,pa sam zato i stavio podatak.

Reci mi, odakle vadiš ove podatke. Meni je tema rečne flotile veoma interesantna, pa bih voleo opširnije da pročitam?
Na vrh Go down
alexandar

KomentarNaslov komentara: Re   13.10.11 19:14

Pa evo da ti kazem,dosta me interesuje istorija ovih prostora pogotovo od pocetka 20.veka pa do kraja 2.sv.rata.Imam dosra literature o tome te odatle sve ovo. Na pretrazivacu ukucaj PALUBA , i proceprkaj naci ces forum, momci su skupili more podataka i o ostalim rodovima vojske, videces jako dobro.Ali sve u svemu Recna flotila je skroz slabo zastupljena.U Beogradu si aktiviraj se, pa do pristanistamalo prosvrljaj.Vidis oni slepovi su mi jako zanimljivi ali nigde nista, jedino price,malo sam nesto nasao ali sve u svemu sitno.Znas o kojim slepovima pricam.Isto zanimljivo, ljudi su ziveli i radili na njima ceo zivot se vozeci, deca su isla u skolu sa njih to im je bio dom.Pre rata ih je isto bilo mnogo .....Pozz Pricacemo.... Smile
Na vrh Go down
Kaplar M
Stariji Vodnik
Stariji Vodnik

M(j)esto Belgrade

KomentarNaslov komentara: Re: Rečna flotila   13.10.11 20:34

Pa evo da ti kazem,dosta me interesuje istorija ovih prostora pogotovo od pocetka 20.veka pa do kraja 2.sv.rata.Imam dosra literature o tome te odatle sve ovo. Na pretrazivacu ukucaj PALUBA , i proceprkaj naci ces forum, momci su skupili more podataka i o ostalim rodovima vojske, videces jako dobro.Ali sve u svemu Recna flotila je skroz slabo zastupljena.U Beogradu si aktiviraj se, pa do pristanistamalo prosvrljaj.Vidis oni slepovi su mi jako zanimljivi ali nigde nista, jedino price,malo sam nesto nasao ali sve u svemu sitno.Znas o kojim slepovima pricam.Isto zanimljivo, ljudi su ziveli i radili na njima ceo zivot se vozeci, deca su isla u skolu sa njih to im je bio dom.Pre rata ih je isto bilo mnogo .....Pozz Pricacemo.... Smile

Ma jasno mi je da je je Dunav zajedno sa Savom prepun istorije, ali tematika vezana za ovaj Forum je ograničena na period delovanja JNA, a upravo za taj period ima veoma malo informacija. Upravo od nekih "lađara" sam čuo informaciju da je i u Velikom Gradištu bila jedinica Rečne flotile i "neki komandir Boris" i to je to. Nadam se da ću imati neku zanimljivu informaciju i poneku sliku u narednim danima.
Na vrh Go down
alexandar

KomentarNaslov komentara: Re   13.10.11 23:19

Slazem se da je "tematika vezana za ovaj Forum ogranicena na period delovanja JNA" .....ali ako sve budemo gledali i trazili bukvalno tako necemo uraditi nista.Neke teme ,kao sto je i ova, trebe da se gledaju sire i da se obradjuju svi periodi jer tako mozemo dobiti vrlo zanimljive i dobre informacije i saznanja.Svakako u okviru pravila Foruma....
Jesi li nasao sta Question pozz
Na vrh Go down
alexandar

KomentarNaslov komentara: Re   14.10.11 21:12

Evo gotovo slucajno naidjoh na podatak, vrlo zanimljiv, ima veze sa Recnom flotilom, a radi se o verovali ili ne RECNIM RONIOCIMA JNA.
Obuka ronilaca je vrsena u 82.pomorskom centru koji je bio u Splitu pa u Kumboru,i to je prakticno bila specijalna jedinica za posebne namene(vrlo cenjena dok je postojala), a odatle su recni ronioci isli u 93.recni centar u Novom Sadu gde su nastavljali obuku i prilagodjavali se recnom ronjenju.Kazu da je obuka bila vrlo teska, malo ljudi je prolazilo,i samo psihofizicka pripremljenost i volja su doprinosili da ljudi postanu recni ronioci.Recna struja , neprozirnost vode,i jos neke stvari su cinile ronjenje mnogo tezim nego na osnovnoj obuci u moru.
Prvi zaron recnih ronilaca JNA registrovan u ronilackom dnevniku, izveden je 01.06.1972. u organizaciji 93. Recnog centra Recne ratne flotile.
neka se nadje i ovaj podatak..... Smile
Na vrh Go down
Sponsored content

KomentarNaslov komentara: Re: Rečna flotila   Today at 9:31

Na vrh Go down

Rečna flotila
Vidi prethodnu temu Vidi sljedeću temu Na vrh 
Stranica 2/22Idi na stranicu : Previous  1, 2, 3 ... 12 ... 22  Next
 Similar topics
-
» Rečna flotila
» Riječna ratna flotila USA na rijeci Mekong u Vijetnamu