FORUM BIVŠIH PRIPADNIKA NEKADAŠNJE JNA

Sva(t)ko ima pravo na sjećanja - Свако има право на сећања - Vsak ima pravico na spomine - Секој има право на сеќавање - Gjith kush ka të drejt për kujtime - Mindenkinek joga van az emlekeihez

HomeRegistracijaLogin
_______________Bile su to dobre i loše godine. Bile su to godine aktivnosti i uspavanosti, godine uvažavanja i nerazum(ij)evanja, godine druženja i ljutnje, odlazaka i dolazaka, nagradjivanja i kažnjavanja, ukora i oprosta, godine radosti i tuge... svega je bilo izuzev: mržnje. Sedam godina postojimo. Branimo pravo na s(j)ećanja! Vaš Forum BPN JNA.

Share | 

Kratke priče

Vidi prethodnu temu Vidi sljedeću temu Go down 
Idi na stranicu : Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9  Next
AutorPoruka
alexandar
GENERAL JNA - Zam(j)enik Načelnika GŠ
GENERAL  JNA - Zam(j)enik Načelnika GŠ

Orden za vojne zasluge s velikom zvijezdom (I.red) Orden za VZ
Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima Orden za VZ
Jubilarna Medalja 7 g. Jubilarna Medalja 7 g.
Broj komentara : 4380
Član od : 2011-06-23
Dob : 53
M(j)esto Loznica , Srbija

KomentarNaslov komentara: Re   07.01.12 19:06

Citat :
hercog
............ i dvanaest
gostiju koji su sjedili za stolom u glas je uzviknulo:
- 'Sretan rođendan!'

Nije ti ni los odabir price hercog,..."rodjendanska",...ali gle cuda danas je neki drugi rodjendan Question
..KAKVA KOINCIDENCIJA.... No

Džomba
Džomba

Broj komentara : 161
Član od : 2011-07-20

KomentarNaslov komentara: Re: Kratke priče   07.01.12 19:42

aleksandar obradovic (citat):
Citat :
hercog
............ i dvanaest
- 'Sretan rođendan!'

Nije ti ni los odabir price hercog,..."rodjendanska",...ali gle cuda danas je neki drugi rodjendan Question

ma nije on mislil na to!!

Na vrh Go down
hercog
Gušter
Gušter

Broj komentara : 41
Član od : 2011-11-29

KomentarNaslov komentara: Re: Kratke priče   07.01.12 19:47

Citat :
hercog
............ i dvanaest
- 'Sretan rođendan!'

Sory nisam mislio na to!
Tebi i svim pravoslavnim vjernicima na forumu želim sretan i blagoslovljen Božić!
Kristos se rodi!

Na vrh Go down
alexandar

KomentarNaslov komentara: Re   07.01.12 20:03

Citat :
hercog
...Sory nisam mislio na to!
Tebi i svim pravoslavnim vjernicima na forumu želim sretan i blagoslovljen Božić!
Kristos se rodi!

VAISTINU SE RODI, HERCOG......ZIVI BILI cheers

KomentarNaslov komentara: Re   14.01.12 23:40

Prica jedne svece......slobodni prevod price A. L. BALLING-a
Zapalili ste me i gledate moje svetlo. Radujete se jasnoci i toplini koju darujem. Veselim se da smem goreti za vas.
Da nije tako lezala bih u nekoj kutiji bez koristi. Smisao dobijam tek potom sto izgorim.Ali, dobro znam, sto duze gorim, to
kraca postajem, to se vise blizim svome kraju. "Izgorela je", reci cete, a sto je ostalo bacicete.Znam, za mene postoje dve mogucnosti. Ili da ostanem u kutiji, u tami, ili gorenjem postajem kraca, dajem sve sto imam u korist svetla, a time dovodim samu sebe svrsetku.Ipak, lepse je ako smem nesto dati....... Vidite, isto je tako sa vama ljudima!
Ili se povucete, ostajete sami za sebe i sve je hladno i prazno, ili se priblizite ljudima i darujete im od svoje topline i ljubavi i onda vas zivot dobija smisao. Ali, znajte i to, da za ovo morate dati nesto od vas samih, nesto od vase radosti, od vase srdacnosti,ljudskosti, od vaseg smeha, mozda nesto i od vase tuge. I ne treba bojazjivo da razmisljate o tome kako da sacuvate sami sebe. Mislim da samo onaj koji druge veseli, postaje sam veseliji. Samo onaj koji je svetlo drugima, sam ce primiti svetlo.Sto vise gorite za druge, to ce svetlije biti u vama samima.
Mnogi su ljudi samo zato tmurni i neraspolozeni, jer se boje biti ovde za druge, tuze se i neprestano gundjaju na teska vremena i zivot.
Jos uvek nisu shvatili ovo:
Jedno jedino svetlo koje gori, vise je i vrednije nego sva tama sveta. Dopustite dakle da vas malo ohrabrim, ja mala sveca

KomentarNaslov komentara: RE   12.02.12 22:32

uvod:Za svu decu koja su rodjena i prezivela 60-te , 70-te i 80-te .....a i za sve ostale Wink Na kraju je pruka koja izricito kaze KAKO, a ne U KOM SISTEMU smo odrastali....
Prvo, preziveli smo i rodjeni smo normalni iako su nase majke kad ih je bolela glava pile aspirine, jele hranu iz konzervi, pusile i radile do zadnjeg dana trudnoce i nikad nisu bile testirane na dijabetes.U to vreme nisu postojala upozorenja u stilu "Cuvati daleko od domasaja dece" na bocicama sa lekovima, vratima i ormarima.Mi, kada smo imali 10-11 godina nismo nosili Pampers-e i nismo piskili tada u krevet.
Kao deca, vozili smo se u autima bez pojasa i vazdusnih jastuka i nismo morali imati kacige na glavi kad se vozimo biciklom ili na rolsulama.Pili smo vodu iz creva za zalivanje baste a ne iz flasica kupljenih u
supermarketu. Delili smo flasicu Kole sa nasim prijateljima i NIKO nije umro zbog toga.
Jeli smo mlecne sladolede, beli hleb i pravi puter, pili kole koje su i tada
bile pune secera ali nismo bili debeli zato sto smo se STALNO IGRALI NAPOLJUIzlazili smo iz kuce ujutro i igrali se celi dan, sve dok se ne upale svetla na ulici,zmurke, planova, klisa, klikera, partizana i nemaca, kauboja i Indijanaca, zaloga i svega ostalog sto je samo decija masta bila u stanju da smisli,Neretko, niko nije mogao da nas nadje po celi dan. I nikad nije bilo problema...
Provodili smo cele dane praveci trokolice od otpada iz podruma, spustali seniz ulice zaboravljajuci da nismo napravili kocnice.
Nakon par padova, slomljenih prstiju i modrica naucili smo kako da resimo problem.Mi nismo imali imaginarne prijatelje ni probleme sa koncentracijom u skoli.Nama nisu davali tablete protiv hiperaktivnosti. Mi nismo imali skolskog psihologa i usmerivaca pa smo ipak zavrsavali nekakve skole.Nama nisu prodavali drogu ispred skole...
Mi nismo imali Playstation, Nintendo, X-box,nikakve video igrice,nismo imali 99 kanala na televiziji(vec samo dva), nismo imali video rekordere, surround sound, celularne telefone, kompjutere,internet....
MI SMO IMALI PRIJATELJEI MI SMO ISLI NAPOLJE DA SE DRUZIMO S NJIMA !
Padali smo sa drveca, znali se poseci na staklo, slomiti zub, nogu ili ruku, ali nasi roditelji nikada nisu isli na sud zbog toga.
Igrali smo se lukovima i strelama, pravili katapulte i bacali petarde za Novu Godinu i sve smo to preziveli bez posledica!
Isli smo biciklom ili peske do prijateljeve kuce, zvonili na vrata ili jednostavno ulazili u njihovu kucu da se druzimo i budemo zajedno!Kad upadnemo u probleme sa zakonom, roditelji nisu placali kauciju da nas izvuku. U stvari, bili su cesto stroziji nego sam zakon!
Mi nismo provodili jedan vikend sa mamom a jedan sa tatom. Mi smo imali jednu kucu i jednu porodicu.
Poslednjih 50 godina su bile najplodonosnije godine u istoriji covecanstva. Nase generacije su proizvele najbolje izumitelje
i naucnike do danas.Imali smo slobodu, pravo na greske, uspeh i odgovornost.I naucili smo da zivimo s tim !
I ti pripadas toj generaciji?
CESTITAM!

MOZDA CES ZELETI DA PODELIS OVO SA OSTALIMA KOJI SU IMALI SRECE DA ODRASTU KAO PRAVA DECA, PRE NEGO STO SU "NOVO DOBA i NEKI LJUDI" POCELI DA ODREDJUJU KAKO TREBA DA SE ZIVI !
ZAO MI JE SVIH LJUDI KOJE SAM NEKADA POZNAVAO, A KOJI OVAJ TEKST NIKADA NECE MOCI PROCITATI !

mozda bi bilo dobro poslati ovu poruku i vasoj deci da vide KAKO su njihovi roditelji odrastali

Džomba
Džomba

Broj komentara : 161
Član od : 2011-07-20

KomentarNaslov komentara: Re: Kratke priče   13.02.12 0:23

uvod:Za svu decu koja su rodjena i prezivela 60-te , 70-te i 80-te .....a i za sve ostale Wink Na kraju je pruka koja izricito kaze KAKO, a ne U KOM SISTEMU smo odrastali....
Prvo, preziveli smo i rodjeni smo normalni iako su nase majke kad ih je bolela glava pile aspirine, jele hranu iz konzervi, pusile i radile do zadnjeg dana trudnoce i nikad nisu bile testirane na dijabetes.U to vreme nisu postojala upozorenja u stilu "Cuvati daleko od domasaja dece" na bocicama sa lekovima, vratima i ormarima.Mi, kada smo imali 10-11 godina nismo nosili Pampers-e i nismo piskili tada u krevet.
Kao deca, vozili smo se u autima bez pojasa i vazdusnih jastuka i nismo morali imati kacige na glavi kad se vozimo biciklom ili na rolsulama.Pili smo vodu iz creva za zalivanje baste a ne iz flasica kupljenih u
supermarketu. Delili smo flasicu Kole sa nasim prijateljima i NIKO nije umro zbog toga.
Jeli smo mlecne sladolede, beli hleb i pravi puter, pili kole koje su i tada
bile pune secera ali nismo bili debeli zato sto smo se STALNO IGRALI NAPOLJUIzlazili smo iz kuce ujutro i igrali se celi dan, sve dok se ne upale svetla na ulici,zmurke, planova, klisa, klikera, partizana i nemaca, kauboja i Indijanaca, zaloga i svega ostalog sto je samo decija masta bila u stanju da smisli,Neretko, niko nije mogao da nas nadje po celi dan. I nikad nije bilo problema...
Provodili smo cele dane praveci trokolice od otpada iz podruma, spustali seniz ulice zaboravljajuci da nismo napravili kocnice.
Nakon par padova, slomljenih prstiju i modrica naucili smo kako da resimo problem.Mi nismo imali imaginarne prijatelje ni probleme sa koncentracijom u skoli.Nama nisu davali tablete protiv hiperaktivnosti. Mi nismo imali skolskog psihologa i usmerivaca pa smo ipak zavrsavali nekakve skole.Nama nisu prodavali drogu ispred skole...
Mi nismo imali Playstation, Nintendo, X-box,nikakve video igrice,nismo imali 99 kanala na televiziji(vec samo dva), nismo imali video rekordere, surround sound, celularne telefone, kompjutere,internet....
MI SMO IMALI PRIJATELJEI MI SMO ISLI NAPOLJE DA SE DRUZIMO S NJIMA !
Padali smo sa drveca, znali se poseci na staklo, slomiti zub, nogu ili ruku, ali nasi roditelji nikada nisu isli na sud zbog toga.
Igrali smo se lukovima i strelama, pravili katapulte i bacali petarde za Novu Godinu i sve smo to preziveli bez posledica!
Isli smo biciklom ili peske do prijateljeve kuce, zvonili na vrata ili jednostavno ulazili u njihovu kucu da se druzimo i budemo zajedno!Kad upadnemo u probleme sa zakonom, roditelji nisu placali kauciju da nas izvuku. U stvari, bili su cesto stroziji nego sam zakon!
Mi nismo provodili jedan vikend sa mamom a jedan sa tatom. Mi smo imali jednu kucu i jednu porodicu.
Poslednjih 50 godina su bile najplodonosnije godine u istoriji covecanstva. Nase generacije su proizvele najbolje izumitelje
i naucnike do danas.Imali smo slobodu, pravo na greske, uspeh i odgovornost.I naucili smo da zivimo s tim !
I ti pripadas toj generaciji?
CESTITAM!

MOZDA CES ZELETI DA PODELIS OVO SA OSTALIMA KOJI SU IMALI SRECE DA ODRASTU KAO PRAVA DECA, PRE NEGO STO SU "NOVO DOBA i NEKI LJUDI" POCELI DA ODREDJUJU KAKO TREBA DA SE ZIVI !
ZAO MI JE SVIH LJUDI KOJE SAM NEKADA POZNAVAO, A KOJI OVAJ TEKST NIKADA NECE MOCI PROCITATI !

mozda bi bilo dobro poslati ovu poruku i vasoj deci da vide KAKO su njihovi roditelji odrastali

Bravo!!Sve to je istina!!
Znali smo uživati u malim stvarima bili sretni i puni života.
Vrijeme nam je nudilo puno više moralnih vrijednosti a ateistička zajednica više podržavala(nesvjesno i spsurdno za vjernika ) istinske vrijednosti neg to danas čine sekularna društva čiji glasnogovornici punim ustima pričaju o kršćanskoj ili nekoj drugoj vjerskoj uljudbi a u stvarnosti je ne žive.
Imali smo uglavnom pozitivne uzore....za mali broj negativnih svi smo znali i klonili ih se!!
Danas deca na žalost ne traže i na nalaze pozitivne primjere..nego naprotiv nude im se sa stotine TVkanala ,interneta ili drugih sredstava priopćavanja samo negativno
Gura ih se u propast a oni ne prepoznaju jer im je to nametnuti stil života .,a za drugo ne znaju i ne žele znati.
Oni a po male i mi skup s njima živimo ropstvo modernog vremena!

Na vrh Go down
alexandar

KomentarNaslov komentara: Re   17.02.12 23:38

moc majcine ljubavi

U plodnoj dolini podno Anda, zivelo je miroljubivo pleme.Jednog je dana grupa pljackasa koja se skrivala u planinama, napala selo.U otetom plenu naslo se i jedno dete,pa su i njega poveli sa sobom u planinu.Ljudi nisu znali kako da dodju do decaka, jer u stenovita bespuca nije vodio nikakav put,a ni tragova nije bilo.Ipak ,grupa najboljih ratnika je krenula da potrazi dete i da ga vrati kuci.Ratnici su pokusavali na jedan, pa na drugi nacin.....penjali se levom pa desnom stranom.Ni nakon nekoliko dana mukotrpnog hoda nisu daleko odmakli.Videvsi da su potpuno nemocni i da im je trud uzaludan,odlucise da se vrate u selo neobavljena posla....
Iznenada....ugledase decakovu majku koja je silazila sa planine koju oni nisu mogli preci.Na ledjima je u vreci nosila svoga sina.Kako je uspela Question
Jedan od ljudi iz grupe pozdravi je i rece:"Mi smo najjaci ljudi u selu, a ne mogosmo preci planinu.Kako si ti uspela?"
Zena slegnu ramenima i odgovori:"Nije to bilo vase dete...."...i srecna ode niz planinu Smile

Kapetan
Kapetan

Medalja za Vojne Zasluge Medalja za VZ
Jubilarna Medalja "Prva Petol(j)etka Prva Petol(j)etka
Prim(j)eran Vojnik Značka PV
Broj komentara : 3997
Član od : 2011-09-05
Dob : 46
M(j)esto Split

KomentarNaslov komentara: Kratke priče   18.02.12 19:46

Citat :
Arrow General podpukovnik Aleksandar Obradović.!! sunny

Iznenada....ugledase decakovu majku koja je silazila sa planine koju oni nisu mogli preci.
Na ledjima je u vreci nosila svoga sina.Kako je uspela
Jedan od ljudi iz grupe pozdravi je i rece:"Mi smo najjaci ljudi u selu, a ne mogosmo preci planinu.Kako si ti uspela?"
Zena slegnu ramenima i odgovori:"Nije to bilo vase dete...."...i srecna ode niz planinu

Arrow General potpukovniče Aleksandar Obradović.!!! scratch Very Happy Laughing

Arrow General podpukovniče,
imaš
+ sa moje strane za tu priću,
samo bi volio da upoznam tu ženu,
Arrow takva meni treba.!!! bounce queen king Very Happy Twisted Evil Rolling Eyes
Rolling Eyes Wink sunny
Na vrh Go down
http://www.liveleak.com/
pera84
GENERAL POTPUKOVNIK Načelnik OPOD-a

Broj komentara : 3366
Član od : 2011-03-17
M(j)esto USA

KomentarNaslov komentara: Re: Kratke priče   19.02.12 0:22

Takve, Granicaru, postoje samo u pricama Laughing
Na vrh Go down
Vojnik Graničar
Kapetan
Kapetan

M(j)esto Split

KomentarNaslov komentara: Kratke priče   20.02.12 2:28

Citat :
Arrow Stariji vodnik I klase Pera 84.!! bounce

Arrow Takve, Granicaru, postoje samo u pricama. sunny

Arrow Ne znam Stariji vodniče I klase Pera 84.!! scratch Rolling Eyes
Arrow Možda kod kod nas da (Balkonu) he he he, takve nema.!!! No Rolling Eyes Wink Exclamation Very Happy
Arrow Ali mislim da bar kod tebe tj. u zemlji zalazećeg sunca sunny toga ima kao što su ove žene iz:
anda, amazonke, inke, indijanke, sve neke močne žene.!! queen Wink Very Happy No
Arrow Ja za ovu ženu od Generala potpukovnika Alaksandra Obradovića dajem svoju vojnu knjižicu i značku primjeran vojnik samo da je upoznam i da odigramo jednu partiju.... scratch Rolling Eyes Wink No na karte.!! Very Happy Smile Laughing bounce king sunny

Vojnik Graničar: komentar modifikovan dana: 21.02.12 9:23; prepravljeno ukupno 1 puta
Na vrh Go down
pera84

M(j)esto USA

KomentarNaslov komentara: Re: Kratke priče   20.02.12 2:55

Jel' za ovu iz price, il' za Obradovicevu zenu. Question Pojasni to malo, brate, da nebi radila sjekira,a sve "nesporazum" lol!
Na vrh Go down
purger

Broj komentara : 4527
Član od : 2009-11-15
Dob : 51
M(j)esto ZAGREB

KomentarNaslov komentara: Re: Kratke priče   20.02.12 10:48

Hi,hi,ha,ha ........ups silent

KomentarNaslov komentara: Re   20.02.12 13:27

Hmmmmm......nece da radi sekira....vec prekomanda u mirovnu misiju na Ande.... za obadvojicu.... Wink Wink Wink

Kapetan
Kapetan

M(j)esto Split

KomentarNaslov komentara: Kratke priče   21.02.12 10:42

Citat :
Arrow Stariji vodnik I klase Pera 84.!!! bounce

Jel' za ovu iz price, il' za Obradovicevu zenu. Pojasni to malo, brate, da nebi radila sjekira,a sve "nesporazum".
Citat :

Arrow Purger General Armije.!! bounce

Hi,hi,ha,ha ........ups.

Citat :
General potpukovnik Aleksandar Obradović.

Hmmmmm......nece da radi sekira....vec prekomanda u mirovnu misiju na Ande.... za obadvojicu....

Arrow Arrow Arrow Pa da vidim šta to piše.. Exclamation Question Question Question . scratch Rolling Eyes sunny

Citat :
Arrow Arrow Vojnik Graničar. bounce

Ne znam Stariji vodniče I klase Pera 84.!! scratch Rolling Eyes
Možda kod kod nas da (Balkonu) he he he, takve nema.!!! No Rolling Eyes Wink Exclamation Very Happy
Ali mislim da bar kod tebe tj. u zemlji zalazećeg sunca sunny toga ima kao što su ove žene iz:
anda, amazonke, inke, indijanke, sve neke močne žene.!! queen Wink Very Happy No
Ja za ovu ženu od Generala potpukovnika Alaksandra Obradovića dajem svoju vojnu knjižicu i značku primjeran vojnik samo da je upoznam i da odigramo jednu partiju.... scratch Rolling Eyes Wink No na karte.!! Very Happy Smile Laughing bounce king sunny

Arrow Paaaa, No ovajjjjjj, No mislimmm, No daaaaa, No stariji vodnik I klase Pera 84, kada ima prvi let do zemlje zalazećeg sunca tj. do Anda.!!! Sad No
Na vrh Go down
alexandar

KomentarNaslov komentara: Re   21.02.12 14:16

Misija otkazana..... Wink

M(j)esto USA

KomentarNaslov komentara: Re: Kratke priče   21.02.12 15:23

Misija otkazana..... Wink

e sto mi je krivo. a ja taman nabavio knjigu da ucim Andski lol!
Na vrh Go down
hercog
Gušter
Gušter

KomentarNaslov komentara: GOTOV SAN   22.02.12 18:52

GOTOV SAN

Povist ciloga muškog roda stane u dvi riči: GOTOV SAN.

Prateći tu konpliciranu evoluciju počnimo od njihovog ranog ditinjstva. Svaki je od njih vika iz zahoda: „Maaamaaaa, goootov saaan“, a šta je bija znak da mu mater triba doć obrisat da prostite guzicu.

Na taj zov i one najprisebnije ostave šta god čine i trk u zahod pomoć naprednon junioru.

Kad tamo negdi oko desete konačno nauču to sami radit, za par godina slijedi novo „gotov san“ razdoblje. A odnosi se na njihov seksualni život, u kojen in se tajminzi nikad ne poklapaju sa tajmingon partnerice.

Žena se taman uživi, kadli vrli majstor objavi „gotov san“, potpuno neopterećen činjenicon da nesritnica nije još ni na po puta.
Ako dotična ima majčinskih poriva, reć će mu „Bravo, dušo“, a ako ih nema, poslat će kvragu i njega i posal mu.

U poznijoj dobi te dvi magične riči najčešće izgovaraju kad ih uvati kakva benigna priladica ili gripa. Držu zabrinuto toplomjer ispo ruke, i ako in pokaže dvi crte iznad trisedan ipo, mrtvo ozbijno izjavu “Gotov san“.

S obziron da je, navodno, i Bog muškoga roda, baš se pitan šta je izjavija nakon šta je ono bija stvorija svit. Ako nije ima nikoga da ga pofali, ka da nije ništa ni učinija.

Marčelina / matejuška.blog.hr
Na vrh Go down
Vojnik Graničar
Kapetan
Kapetan

M(j)esto Split

KomentarNaslov komentara: ČOVJEK I MAGARAC   04.03.12 15:51

Arrow Arrow Arrow ČOVJEK I MAGARAC.!!! sunny bounce

Arrow Čovjek na magarcu jaše svojoj kući, a njegov sin trči pored njega.

Sustiže ih jedan putnik i reče:
„Pa to nije u redu da vi jašete, a vaš sin da trči za vama.
Vi ste ipak snažniji.”
Otac odmah (kao po naređenju) siđe s magarca i prepusti mjesto sinu.
No, ne prođe dugo, naiđe i drugi putnik i reče:
“Dječače, nije u redu da ti jašeš, a tvoj otac da pješači.
Ti ipak imaš mlađe noge. Poštedi svoga oca.”
Dječak razmisli. Shvati da je putnik u pravu i napravi mjesta i za oca, te i jedan i drugi zajašiše magarca.
Naiđu pak na sljedećeg putnika koji im isto reče:
„Kakva sramota! Vas dvojica na toj jadnoj životinji.
Trebalo bi uzeti štap i obojicu vas išibati!”

Tada i otac i sin siđoše i nastaviše ići pješice.
Utom naiđe i četvrti putnik pa i on reče:
“Hahaha, baš ste mi smiješni.
Trojica vas idu pješke!
Zar ne bi bilo normalnije da jednoga poštedite hodanja, a samo dvojica da pješače?”
Tada i otac i sin napraviše kolac na koji svezaše magarcu noge te ga zajedno ponesoše.
Njih dvojica su hodali, a magarca su nosili.

Arrow Arrow Arrow TAKO JE TO KADA ČOVJEK SLIJEPO I NEPROMIŠLJENO SLIJEDI TUĐE PRIJEDLOGE. Twisted Evil Rolling Eyes Wink Very Happy Smile Laughing Exclamation
Na vrh Go down
Kaplar M
Stariji Vodnik
Stariji Vodnik

Broj komentara : 650
Član od : 2010-11-06
M(j)esto Belgrade

KomentarNaslov komentara: Re: Kratke priče   04.03.12 15:54

Vezano za ovu pricu, secam se jedne lepe i pametne izreke koju sam cuo osamdesetih godina u Dalmaciji... "Covek i magarac su pametniji nego samo jedan covek!"
Na vrh Go down
alexandar

KomentarNaslov komentara: Re   04.03.12 16:49

A ima i ona Ezopova basna:
KONJ I MAGARAC

Imao neki covek konja i magarca. Kad su jednom putem putovali, rece magarac konju: “Preuzmi malo od mojeg bremena ako hoces da ostanem ziv ”, no konj ga ne poslusa. Magarac od umora pade i uginu. Gospodar tada sve natovari na konja, pa i samu magarcevu kozu, a konj stade na sav glas zapomagati: “Jao meni jadnome! Sto li mi se bednome dogodilo! Zato sto nisam hteo preuzeti mali teret, sada, evo, nosim sve, pa i magarcevu oderanu kozu.”

Basna pokazuje kako ce, udruze li se veliki s malima, i jedni i drugi u zivotu dobro proći. Smile

Kapetan
Kapetan

M(j)esto Split

KomentarNaslov komentara: KRATKE PRIĆE - MIŠ I MIŠOLOVKA   07.03.12 13:46

Arrow Arrow Arrow M I Š Arrow I Arrow M I Š O L O V K A.!!! sunny bounce

Jednog dana, miš je gledao kroz pukotinu na zidu farmera i njegovu ženu kako otvaraju neki paket.
Kakvu hranu bi to moglo sadržavati?
Pitao se.
Ali kad je otkrio da je u pitanju mišolovka, bio je užasnut.
Trčeći kroz dvorište farme upozoravao je ostale vičući: “U kući je mišolovka! U kući je mišolovka!”
Kokoš, kvocajući i čeprkajući, podigne glavu i reče:“Gospodine Miš, to je ozbiljan problem za tebe, ali nema baš nikakve posljedice po mene. Ja se zbog toga ne mogu uzrujavati.”
Miš se okrene svinji i vikne: “Mišolovka je u kući! MIšolovka je u kući!”
Svinja je suosjećala, ali reče: “Vrlo mi je žao, gospodine Miš, ali ja tu ne mogu ništa učiniti osim moliti.
Budi siguran da si u mojim molitvama.”
Miš tada krene prema kravi: “Mišolovka je u kući! Mišolovka je u kući!”
Krava reče: “Oh, gospodine Miš, žao mi je zbog tebe, ali s mog nosa neće faliti koža.”
Tako se miš vratio odbijen pognute glave u kuću kako bi se sam suočio s farmerovom mišolovkom.
Te noći začuo se čudan zvuk u kući – kao zvuk kad mišolovka uhvati svoj plijen.
Farmerova žena požurila je vidjeti što se uhvatilo.
U mraku nije vidjela da je mišolovka uhvatila rep otrovne zmije.
Zmija ju je ugrizla.
Farmer ju je brzo odvezao u bolnicu i kući se vratila s vrućicom.
Znamo da se vrućica liječila svježom kokošjom juhom, pa je farmer zaklao kokoš.
Ali bolest njegove žene se nastavila pa su je došli posjetiti prijatelji i susjedi.
Da bi ih nahranio, farmer je zaklao svinju.
Farmerova žena, nažalost, nije se oporavila, umrla je.
Došlo je toliko ljudi na njen sprovod, da je farmer morao zaklati i kravu kako bi osigurao dovoljno mesa za sve njih.

Miš je to sve gledao s velikom tugom kroz svoju pukotinu na zidu.

¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤

Kad sljedeći put čuješ da se neko suočio s problemom i misliš da te se to ne tiče, sjeti se – kad je jedan od nas ugrožen, svi smo u opasnosti.
Brinite o drugima i drugi će vam vratiti – kad se najmanje nadate. bounce
Na vrh Go down
hercog
Gušter
Gušter

KomentarNaslov komentara: Re: Kratke priče   07.03.12 22:29

Neki dječak je hodao uz obalu rijeke i ugledao je krokodila zapletenog u mreži. Krokodil mu reče: Smiluj mi se i oslobodi me. Možda izgledam strašno, ali znaš, to nije moja krivnja. Takav sam stvoren. Ali, kakav god bio moj izgled, ipak imam majčinsko srce. Došao sam jutros ovamo u potrazi za hranom za svoje mlade i ulovio sam se u ovoj zamci. Dječak reče: Ah, kad bi ti došao pomoći ti bi me zgrabio i ubio. Krokodil odvrati: Zar misliš da bi to učinio svojem dobročinitelju i osloboditelju? I tako je krokodil uvjerio dječaka da ga oslobodi iz mreže, i dok ga je dječak oslobađao krokodil ga zgrabi. Ulovljen u krokodilove ralje dječak reče: Tako mi dakle vraćaš za moje dobročinstvo? Krokodil reče: Nije to ništa osobno, sinko. Takav je svijet, takav je zakon života.
Dječak se nije složio pa mu krokodil reče: Želiš li možda nekoga pitati da provjeriš? Dječak ugleda pticu koja je sjedila na obližnjem drvetu pa je upita: Ptico, govori li krokodil istinu? Ptica reče: Krokodil je u pravu. Pogledaj mene. Jednog sam se dana vraćala kući s hranom za svoje mlade ptiće. Zamisli moj užas kad sam ugledala zmiju kako puzi uz stablo ravno prema mojem gnijezdu. Bila sam potpuno bespomoćna. Zmija je proždirala moje mlade jednog po jednog. Vrištala sam i vikala ali ništa nije koristilo. Krokodil je u pravu, to je zakon života, takav je svijet. Vidiš? , reče krokodil. Ali dječak reče: Daj da pitam još nekog. Krokodil reče: U redu. Hajde, pitaj. Jedan stari magarac prolazio je uz obalu rijeke. Magarče! , reče dječak, Evo što krokodil kaže. Je li u pravu? Magarac reče: Krokodil je potpuno u pravu. Pogledaj mene. Radio sam i robovao svojem gospodaru cijeli svoj život, a jedva da mi je davao dovoljno da preživim. Sada kada sam star i beskoristan, pustio me je s uzde, i sada lutam po džungli čekajući da me zaskoči kakava divlja zvijer i privede mi život kraju. Krokodil je u pravu, to je zakon života, takav je svijet.
Vidiš? , reče krokodil, Idemo! Dječak reče: Daj mi još jednu priliku, zadnju priliku. Dopusti mi da pitam još jedan stvor. Sjeti se kako sam dobar bio prema tebi. I krokodil reče: Dobro. Tvoja zadnja prilika. Dječak ugleda kunića koji je onuda prolazio pa ga upita: Kuniću, jel' krokodil u pravu? Kunić sjedne i reče krokodilu: Zar si to zaista rekao? Krokodil reče: Jesam. Čekaj malo., reče kunić, Morat ćemo to raspraviti. Dobro., reče krokodil. Ali kunić reče: Kako ćemo raspravljati kad imaš dječaka u ustima? Pusti ga. I on bi također trebao sudjelovati u raspravi. Krokodil reče: Stvarno si pametan. Pobjeći će mi čim ga pustim. Kunić odvrati: Mislio sam da si razumniji. Ako pokuša pobjeći, možeš ga ubiti jednim udarcem svojega repa. U redu., reče krokodil i pusti dječaka. Čim ga je krokodil pustio, kunić poviče: Bježi! I dječak pobježe i spasi se. Kunić tada reče dječaku: Sigurno voliš krokodilovo meso, a i ljudi iz tvog sela sigurno bi voljeli dobar obrok. Nisi oslobodio krokodila do kraja. Veći dio njegovog tijela još je uvijek zamotano u mreži. Idi u svoje selo i dovedi sav narod, pa pripremite gozbu. I dječak učini točno tako. Ode u svoje selo i pozove sav narod. Došli su sa sjekirama, kolocima i kopljima, i ubiše krokodila. Došao je i dječakov pas, i kad je vidio kunića, stao ga je ganjati, i zadavi ga. Dječak je stigao prekasno, i kad je vidio kako kunić ugiba, reče: Krokodil je bio u pravu. Takav je svijet, takav je zakon života.

Na vrh Go down
Vojnik Graničar
Kapetan
Kapetan

M(j)esto Split

KomentarNaslov komentara: Kratke priče   14.03.12 9:56

DVA PRIJATELJA I RAZJARENI BIK

Arrow Dva čovjeka prelazila su preko polja kada je pred njima iskrsnuo razjareni bik.
Bezglavo su počeli da bježe ka najbližem utočištu, dok je bik tutnjao za njima.
U trenutku, shvatili su da mu ne mogu pobjeći.
Jedan je doviknuo drugome.
Gotovo je!
Nema nam spasa!
Brzo, reci neku molitvu!
A ovaj mu je uzvratio.
Nikada se u životu nisam molio i ne znam kakva bi molitva odgovarala ovoj situaciji.
Ma nije važno!
Bik nas sustiže, reci bilo šta!
Dobro onda, kazaću ono što je moj otac govorio prije svakog obroka: Gospode, hvala ti na onome što nam sleduje. Very Happy Smile Laughing bounce
Na vrh Go down
purger

Broj komentara : 4527
Član od : 2009-11-15
M(j)esto ZAGREB

KomentarNaslov komentara: Re: Kratke priče   14.03.12 11:35

Toro mu skinuo junf lol!

KomentarNaslov komentara: Re: Kratke priče   Today at 21:22

Na vrh Go down

Kratke priče
Vidi prethodnu temu Vidi sljedeću temu Na vrh 
Stranica 4/9Idi na stranicu : Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9  Next
 Similar topics
-
» Kratke priče iz moga kraja...
» Kratke priče
» Vojničke priče
» BROM U ČAJU? ISTINA ILI SAMO PRIČA.....
» Aerodrom Željava (Klek) 117 LaPuk