FORUM BIVŠIH PRIPADNIKA NEKADAŠNJE JNA

Sva(t)ko ima pravo na sjećanja - Свако има право на сећања - Vsak ima pravico na spomine - Секој има право на сеќавање - Gjith kush ka të drejt për kujtime - Mindenkinek joga van az emlekeihez

HomeRegistracijaLogin
_______________Bile su to dobre i loše godine. Bile su to godine aktivnosti i uspavanosti, godine uvažavanja i nerazum(ij)evanja, godine druženja i ljutnje, odlazaka i dolazaka, nagradjivanja i kažnjavanja, ukora i oprosta, godine radosti i tuge... svega je bilo izuzev: mržnje. Sedam godina postojimo. Branimo pravo na s(j)ećanja! Vaš Forum BPN JNA.

Share | 

KONJICA 1945-1959

Vidi prethodnu temu Vidi sljedeću temu Go down 
Idi na stranicu : Previous  1, 2, 3
AutorPoruka
Max Blitz
KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL

Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima Orden za VZ
Medalja za Vojne Zasluge Medalja za VZ
Jubilarna Medalja "Prva Petol(j)etka Prva Petol(j)etka
Prim(j)eran Vojnik Značka PV
Broj komentara : 18511
Član od : 2012-10-30
Dob : 48
M(j)esto Zagreb

KomentarNaslov komentara: Re: KONJICA 1945-1959   26.10.14 4:24

Na vrh Go down
pukovnik
Poručnik
Poručnik

Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima orden za VZ
Prim(j)eran Vojnik značka PV
Broj komentara : 2159
Član od : 2012-02-29

KomentarNaslov komentara: Re: KONJICA 1945-1959   26.10.14 12:54

@Max Blitz (citat):

Bože me sačuvaj. Rolling Eyes

KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL

M(j)esto Zagreb

KomentarNaslov komentara: Re: KONJICA 1945-1959   26.10.14 17:15

@pukovnik (citat):
Bože me sačuvaj. Rolling Eyes

Baš je dobra, prava kaubojska... Smile
Ok, evo opet nešto ozbiljno...

Na vrh Go down
Max Blitz
KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL

M(j)esto Zagreb

KomentarNaslov komentara: Re: KONJICA 1945-1959   18.01.16 18:01

Prizren 1949., četa potkivača.

Na vrh Go down
Mladjo
Razvodnik
Razvodnik

Broj komentara : 230
Član od : 2012-03-31
Dob : 46
M(j)esto Kicevo Makedonija

KomentarNaslov komentara: Re: KONJICA 1945-1959   21.01.16 13:37

@jelen pivo (citat):
Koliko se secam u Kicevu dok sam bio na obuci pricalo se da su ucionice gde smo imali obuku bile stale za konje,e sad koliko u tome ima istine,mozda se pojavi i neko ko je bio konjusar u vojsci,sve je moguce
Kasarna u Kicevu je gradjena u nekoliko faza i to jos u otomanskom carstvu kao kontrolni punk na putu kicevo skoplje ..kasnije tokom balkanskig ratova gradjena i rusena nekoliko puta ,kraljevina jugoslavija je izgradila nekoliko neuglednih zgradica  a zgrade o kojima ti pricas sagradili su italijani tokom okupacije i naravno da je bilo konjice ali niko ne zna tacno gde i u kojem objektu ...tokom nob rusene spalivane i kasnije preuredjene u jna stilu i kvalitetu... i dan danas u narodu su poznate kao taljanke ...
Na vrh Go down
SveJug
Kapetan
Kapetan

Prim(j)eran Vojnik Znacka PV
Broj komentara : 3042
Član od : 2012-12-16
M(j)esto Svedska

KomentarNaslov komentara: Re: KONJICA 1945-1959   03.03.16 7:31

Гарнизон Панчево -  јединица мајора Дамјановића 1951

Gušter
Gušter

Broj komentara : 51
Član od : 2012-03-10

KomentarNaslov komentara: Re: KONJICA 1945-1959   19.05.16 21:09

@pukovnik (citat):
Slažem se sa napisanim o ukidanju konjice kao roda 1959. godine iz operativnih jedinica ali koncepcijom ONO ona nije zanemarena. Dosta kolega je bilo raspoređeno na službu u rezervne partizanske brigade gdje su dva puta godišnje bili pozivani na obavezno jahanje u najbliži konjički klub a u sastavu jedinice su imali i jahaće i tegleće konje. U prilog tome govore i ne tako davna događanja na ovim prostorima kada se padom pojedinih kasarni JNA u skladištima upravo tih partizanskih brigada pronalazilo masu jahačih sedala, samara i zaštitnih maski za konje.
Pukovniče,
U vezi s navedenim da li Vam je poznato (a vjerojatno je) kao i mnogima koji su nekad davnije bili na službi u Zadru, kako je u Zadru postojala kasarna na ulazu u grad uz magistralu, koja se zvala "Konjušnica". Nalazila se na prostoru današnjih prodajnih centara "Interšpar" i "Merkator" tj. Konzum. Ne samo da se tako zvala nego je dijelom i bila konjušnica. U njoj su negdje do 80-tih godina (ne znam točno do kad) osim skladišta razne intendantske opreme bili i tegleći konji (ne teški). Slobodno su šetali i pasli po kasarni, imali su nadkrivene jasle i pojilište. nije šala, ja ih gledao. Znaju bolje zastavnici koji su dužili skladišta.
U kasarni nije bilo stambenih ni upravnih objekata već samo straža, skladišta i konji. Konji su kažem, nestali negdje početkom 80-tih ili možda čak i krajem 70-tih godina. Skladišta int. opreme bila su u upotrebi i korištena su od JNA do samog početka raspada JNA i bivše države (mislim do kraja 9. mj. 1991.) Što je bilo u njima ne znam ali vjerojatno ima neko ko zna a isto tako i za konje.
Za što su konji služili u to vrijeme i do tog vremena (stalno su bili na jaslama) nije baš jasno. Međutim, imajući u vidu da je Zadar bio artiljerijsko središte za obuku, itd. vjerojatno su bili predviđeni za vuču po brdskim predjelima ili možda čak za dostavu koje čega po brdskim i Velebitskim predjelima, što se kasnije u ratu zaista i koristilo. Da nije bilo konja i mazgi mnogi bi skapali od gladi i žeđi...
Pouzdano znam da je u JNA još 80. i neke postojala i knjiga ustoja za mislim da se zvala "brdska brigada TO" u kojoj su po formaciji pripadali konji, ne znam broj.  
Toliko da se zna da je konjica u JNA trajala skoro do 80-tih godina i to ko bi rekao, u Zadru ! gdje su istovremeno iznad njih "miguše" i   parale nebo brže od zvuka. No mislim i sad mi pada na pamet, da su to ipak prije bila samo tovarna grla nego ona prava konjica.
Njiihhhhiiiii, Njiihhhhiiiii.
Na vrh Go down
odaaaa
Gušter
Gušter

Broj komentara : 26
Član od : 2015-01-01

KomentarNaslov komentara: Re: KONJICA 1945-1959   20.05.16 13:42

Ta kasarna je uz nekadasnji strohorad a iza kafane stari krovovi Ili tako nekako.Tu je bilo tovarno odjeljenje Sa nekih desetak konja a vodio ga moj zemo iz Miostraha pored Cazina I ja Sam se skinuo 90 septembea I konji Su Jos Tu bili a oznaka kasarne je bila K9.inace smo navece ulazili kroz krov u magacine I snadbjevali se Sa marendom I novim djelovima garderobe I svaka se smjena straze tako snadbjevala I znali smo upasti u magacin gdje bilo I oruzje TO Ali normal no da nije nista dirano.Kasnije 90 godina kada Sam to ispricao nekim oficirima Koji Su bile starjesine u Sepurinama kazu da smo mogli pravo zaglaviti da Su nas uhvatili Na djelu.Inace magacine je vodio jedan zastavnik Koji nikada nije bio Tu I bilo je dva Ili tri vojnika I po prici tih mojih oficira kazu da se nikada nije radila primopredaja kroz stanje mts-a I da niko nezna koliko je bilo stanje mts I hrane u tom magacinima.poz I izvinjavam se Na pravopisu her pisem Na mobitel
Na vrh Go down
bežigrad
Gušter
Gušter

Broj komentara : 51
Član od : 2012-03-10

KomentarNaslov komentara: Re: KONJICA 1945-1959   24.05.16 22:48

Bravo odaaaa, što si potvrdio za postojanje konja u "Konjušnici", kako kažeš čak do kraja 1990.
Nije se bez razloga zvala konjušnica. Ne znam kako, kada i gdje su završili konji ali ispada po tome da su i oni dočekali početak raspada JNA i početak ružnih događanja.
Ja znam da sam ih dugo tu viđao ali sam zaboravio do kad i nisam mislio da su bili sve do 1990.
A vi ste se znači snabdijevali iz skladišta. Pa skladišta i služe da se iz njih vojska snabdijeva,(dok ih ne uhvate), ali ne kroz krov. A zastavnik koji je dužio skladišta, hmm, ??.  Priča se za jednog zastavnika koji živi u ZD da je u to vrijeme pred rat radio u "konjušnici". Ne znam, nisam siguran ali ako je to taj onda je to zastavnik - legenda, maher, znalac, vrlo sposoban za sve logističke poslove, vrlo društven,
veseljak, omiljen, pun izreka i misli koje se "citiraju" više puta od nekih akademika.
Da se vratim pred konjušnicu, e ne mogu jer konjušnice više nema. Da bila je iza gostione "Stari krovovi". Na prostoru gdje je ona bila i gdje su konji pasli, nikla su dva velika prodajna centa s parkiralištima, Interšpar i Merkator kojeg je lani kupio Konzum a između njih je veliki kružni tok.
Konjušnica i konji otišli su u povijest.
Njiiihhhhiiii
Na vrh Go down
odaaaa
Gušter
Gušter

Broj komentara : 26
Član od : 2015-01-01

KomentarNaslov komentara: Re: KONJICA 1945-1959   24.05.16 23:50

Bezigrad desna strana K1 Su bili magacini,a lijeva strana je bila cistina I nasred Te cistine je bio podzemni bunker Koji je bio podugacak I u njemu je bilo dosta prostorija a Na kraju hodnik je bio naknadno zazisan I koliko meorijentacija sluzi to je negdje oko strokirada.Pozdrav za zastavnika I kada Sam se penkao Na krov Na prvome magacinu iza kafane zamalo po mrkloj noci da upadnem u punu kacu kupusa
Na vrh Go down
Sponsored content

KomentarNaslov komentara: Re: KONJICA 1945-1959   Today at 21:12

Na vrh Go down

KONJICA 1945-1959
Vidi prethodnu temu Vidi sljedeću temu Na vrh 
Stranica 3/3Idi na stranicu : Previous  1, 2, 3
 Similar topics
-
» KONJICA 1945-1959
» Aerodrom Zemunik Zadar