FORUM BIVŠIH PRIPADNIKA NEKADAŠNJE JNA

Sva(t)ko ima pravo na sjećanja - Свако има право на сећања - Vsak ima pravico na spomine - Секој има право на сеќавање - Gjith kush ka të drejt për kujtime - Mindenkinek joga van az emlekeihez

HomeRegistracijaLogin
_______________Bile su to dobre i loše godine. Bile su to godine aktivnosti i uspavanosti, godine uvažavanja i nerazum(ij)evanja, godine druženja i ljutnje, odlazaka i dolazaka, nagradjivanja i kažnjavanja, ukora i oprosta, godine radosti i tuge... svega je bilo izuzev: mržnje. Sedam godina postojimo. Branimo pravo na s(j)ećanja! Vaš Forum BPN JNA.

Share | 

Moj poslednji doručak u JNA

Vidi prethodnu temu Vidi sljedeću temu Go down 
Idi na stranicu : Previous  1, 2
AutorPoruka
purger
GENERAL JNA - Zam(j)enik Načelnika GŠ
GENERAL  JNA - Zam(j)enik Načelnika GŠ

Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima Orden za VZ
Broj komentara : 4527
Član od : 2009-11-15
Dob : 51
M(j)esto ZAGREB

KomentarNaslov komentara: Re: Moj poslednji doručak u JNA   10.01.11 11:34

Tako je kaplar,svako može sve poreć ali MLAĐA vremena nikako!
To stoji i amen! lol!

Stariji Vodnik
Stariji Vodnik

Broj komentara : 650
Član od : 2010-11-06
Dob : 51
M(j)esto Belgrade

KomentarNaslov komentara: Re: Moj poslednji doručak u JNA   10.01.11 11:45

Placam pivo ko izmisli vremensku masinu...
Da se vratim na jedan dan pa makar isao i na strazu. Very Happy
Na vrh Go down
boraf
Džomba
Džomba

Broj komentara : 190
Član od : 2010-03-04
Dob : 68
M(j)esto Stepojevac

KomentarNaslov komentara: Re: Moj poslednji doručak u JNA   11.01.11 10:27

Ma kakav dorucak ? Preskocio sam i rucak i veceru pre toga .

500 i kusur dana sam cekao taj dan , i od radosti sam samo o tome razmisljao .
Na vrh Go down
prasinarac
Gušter
Gušter

Broj komentara : 3
Član od : 2011-02-07

KomentarNaslov komentara: Re: Moj poslednji doručak u JNA   08.02.11 10:26

Nisam doruckovao! Spavao sam ispod stola u nekom uredu, kod frenda iz Zgb, koji se skidao isti dan. Cekali smo zoru, razduzeni, spremni za odlazak. Nisam imao civilku! Tako da sam bio frontman, naseg dvoclanog tima, od Djakovice do Zagreba, kroz Kosovo i Srbiju. haha. Uredno sam kupovao karte za autobus, bio ljubazno docekivan od osoblja u juznoj Srbiji i Beogradu. Skino sam se dan ranije s terena. Civilku nisam imao, jer mi je nekakvo naredjenje o par dana nagradnog doslo tjedan dana ranije, kad sam ribao po terenu, brdima okolo albanske granice. Pitao me porucnik jel hocu cekat da mi stigne "civilka" - da da, cekat... Zdrrrrrravo JNA, i nikad vise Very Happy
Na vrh Go down
gugi
Gušter
Gušter

Broj komentara : 21
Član od : 2011-02-07
M(j)esto zadar

KomentarNaslov komentara: Re: Moj poslednji doručak u JNA   08.02.11 10:50

ne sićan se što san doručkova, prije bi reka da nisam ništa. svjetlo plave traperice, bijela polo majica dugih rukava i svjetloplava džins jakna.... kralj sam bije (u svojim očima naravno). mislim da se tog petka, 13. 03. 1987. skinulo nas 150-200...
Na vrh Go down
inzenjerac
Gušter
Gušter

Broj komentara : 23
Član od : 2011-02-05
Dob : 53
M(j)esto skopje,makedonija

KomentarNaslov komentara: Re: Moj poslednji doručak u JNA   08.02.11 16:22

Poslednji dorucak...tesko da se setim,pamtim da je bilo posstrojavanje za dorucak,pozdravljavanje sa stroja, i to na terenu,gore visoko na Dinari iznad Knina,a posle dorucka sa trpezarcima u pinc-gauera pravac kasarna,a posle toga u civilstvo...u Kninu smo ostali taj dan mislim da je bilo 21.09.do uvece kad sam imao voz za Zagreb,a od tamo posle ponoci u drugi do Beograda...
Na vrh Go down
boraf
Džomba
Džomba

Broj komentara : 190
Član od : 2010-03-04
Dob : 68
M(j)esto Stepojevac

KomentarNaslov komentara: Re: Moj poslednji doručak u JNA   14.02.11 14:15

Secam se jos i toga da smo svi skupa usli u restoran na autobuskoj stanici , i polako smo se razilazili , kako je kome stizao autobus .
Na vrh Go down
semsudin
Podporučnik
Podporučnik

Medalja za Vojne Zasluge Medalja za VZ
Prim(j)eran Vojnik Značka PV
Broj komentara : 1302
Član od : 2013-03-11
Dob : 49
M(j)esto GRABOVAC, VELIKA KLADUSA

KomentarNaslov komentara: Re: Moj poslednji doručak u JNA   30.09.13 19:58

Na posljednji doručak u JNA ideš sa svojim drugovima klasićima decembarcima koji se skidaju iza mene za koji dan.Obučen u zimsku civilnu robu sa tacnom prolaziš kroz liniju pozdravljajući se posljednji put sa vojnicima koji dijele doručak osjećaj je koji se ne može opisati .Ima tu svega od radosti što je sve gotovo i pomalo žalosti što se rastaješ sa drugovima koje nikad više nećeš vidjeti.Šta se je jelo ne sjećam se ali želio sam to vrijeme posljednji put provesti sa svojim tehničarima kojih je bilo u kasarni Prokuplje  oko 35 na raznim dužnostima.I nakon 26 godina sjećam se te slike posljednjeg prolaska kroz trpezariju i lica koja su bila tada tu ali imena pomalo blijede tako da neke vojnike sada samo znam odakle su a imena zaboravio nažalost.
Na vrh Go down
Pero™
Poručnik
Poručnik

Broj komentara : 2089
Član od : 2012-10-29
M(j)esto LJ, nekad SFRJ

KomentarNaslov komentara: Re: Moj poslednji doručak u JNA   01.10.13 1:10

Poslednji doručak što sam ga imao bio je jedan dan pre skidanja. Na karauli smo imali doručak oko sedam. Tad sam več morao da budem na putu prema selu da uhvatim autobus za komandu. Taj poslednji dan mi se nije ništa jelo, jedino mi je bilo u mislima da se skidam.

Nekde malo pre osam je došao autobus, pa onda u komandu da se razdužimo. Puške su ostale na karauli, uniforma je išla u komandu.

Naravno komandir karaule nije došao da nas pozdravi... ni na karauli, ni dole u selu.

U kasarni smo dobili još jednu vakcinu, zašto neznam, čekalo smo do tačno 12.00 budalaština, ionako smo se skidali taj dan, mogli su da nas puste koji sat ranije.

Kad je bilo skidanje,najviše sam išao sa jednim kolegom iz karaule, ali i on je odpao nekde na 3/4 puta do mene. Išli smo lokalnim vozovima u principu, vidi ovaj voz če iči ranije, stiči če 10 minuta pre ovog međunarodnog... Na kraju sam potrošio prko 26 sati da odem kuči.
Na vrh Go down
MLVODNIK
Gušter
Gušter

Broj komentara : 41
Član od : 2012-12-28
M(j)esto Ljubljana

KomentarNaslov komentara: Re: Moj poslednji doručak u JNA   01.10.13 7:48

Živeli,

i moj zadnji doručak bio je dan pre skidanja. Zadnji dan ustao sam oko 6, skoknuo u civilku i čekao ostalu vojsku , da se digne. Odmah posle 8 razdužio sam opremu, dobio knjižicu i zadni transport sa sanitetnim vozilom na relaciji Kumbor - Zelenika - Herceg novi. Sečam se, da se samnom skidao i neki albanac, a zaboravi sam ime, mislim, da je bio Rasim. U HN popili smo po jedno pivo, sačekao sam autobus i krenuo prema aerodromu. A nešto moram da priznajem - posle deset minuta vožnje sa atobusom, uhvatila me nostalgija, nekako sam bio izgubljen, falilo mi društvo, kao civil sam bio opet jedan između mnogih, praktično ništa - a tako težko sam čekao trenutak skidanja. A kad sam došao kući - e ono je druga pjesma.
Na vrh Go down
boyan64
Džomba
Džomba

Broj komentara : 127
Član od : 2012-09-27
Dob : 52
M(j)esto Slovenija

KomentarNaslov komentara: Re: Moj poslednji doručak u JNA   01.10.13 10:56

Ja se ne sječam kako je bilo zadnji dan. Samo se sječam, da sam išao pješke iz našeg ljetnog logora (pod šatorima) do avtobuske stanice i avtobusom u grad i doma.

Onda sam jih posjetio za koji tjedan. ( jer je bio naš logor cca. 30km od mog doma).... da imao sam sreču, da sam poslednjih 4,5 mjeseca proživio veoma blizu mog doma.
Na vrh Go down
Pero™
Poručnik
Poručnik

M(j)esto LJ, nekad SFRJ

KomentarNaslov komentara: Re: Moj poslednji doručak u JNA   01.10.13 11:21

Moj poslednji dan JNA se je zapravo završio u civilstvu. Poslednji voz što sam ga imao bio je poslovni voz ZG-LJ. Sečam se jedne simpatične hosatese, što se brinula o meni, valjda sam ji bio zanimljiv što sam bio mlađi od prosečnih putnika. U Lj sam uzeo taxi, toliko sam još imao para. Kasnije otišao po auto (i nešto para), moj nije bio više registriran. Otišao sam u trgovinu, nabavio hrane za tada puno 100 DEM, napravio klopu, pa dalje u život i civilstvo.
Na vrh Go down
Rodic Zeljko
Džomba
Džomba

Broj komentara : 146
Član od : 2009-05-30
Dob : 47
M(j)esto Kikinda

KomentarNaslov komentara: Re: Moj poslednji doručak u JNA   02.10.13 20:08

U vreme skidanja bio sam na terenu u okolini Sjenice na Pešteru.Prvog septembra,dan pre skidanja mene i još jednog klasića iz Beograda dovezli su nas u Mitrovicu na razduženje.Kasarna je bila prazna sem straže i dežurnih.To malo sto nas je bilo te večeri,skupilo se oko "Badela",a meni je bilo tako teško da sam mislio da ću ujutro pre u zatvor nego kući.Doručka se i nesećam jer nisam ni otisao,cekali smo da nam potvrde knjižice pa na voz za Beograd...
Na vrh Go down
BEOGRAD
Podporučnik
Podporučnik

Pravna Služba Pravna Služba
Broj komentara : 1695
Član od : 2013-03-15
M(j)esto Scottsdale

KomentarNaslov komentara: Re: Moj poslednji doručak u JNA   02.10.13 22:20

Dva dana pre skidanja dovezli su me u kasarnu 4ti Juli u Metelkovoj ulici. Tog zadnjeg dana skoro da nikoga nisam ni poznavao jer se moja generacija uglavnom vec "skinula". Vratio sam opremu, pokupio novac za put i kupio kartu kod Nis ekspresa. Posto sam zurio na autobus, nisam obracao mnogo paznju na druge stvari. Nekon vise od dvadeset godina igrom slucaja ponovo sam bio u Ljubljani i pokusao sam da evociram neke uspomene na taj period. Naravno da je vreme ucinilo svoje i da se nisam secao puno toga.
Na vrh Go down
pera84
GENERAL POTPUKOVNIK Načelnik OPOD-a

Jubilarna Medalja 7 g. Jubilarna Medalja 7 g.
Jubilarna Medalja "Prva Petol(j)etka Prva Petol(j)etka
Broj komentara : 3366
Član od : 2011-03-17
M(j)esto USA

KomentarNaslov komentara: Re: Moj poslednji doručak u JNA   02.10.13 23:20

zov'te me budalom, al' ja otisao kuci treci dan posle skidanja

'ebiga, im'o curu u gradu, pa dok sam se ja "ispozdravljao" otisli svi vozovi. 'ajd prespavaj pa cu kao sutra na prvi voz

onda ope' "pozdravljanje", prodje jos jedan dan. 'bem ti budalu, umalo da se ozenim

jedva nekako dodjo' kuci. moji vec htjeli miliciju da obavijeste

Ovo gore je moj post na temi "Poslednji dan u JNA"

Vjerovatno sam nesto i jeo ta tri dana, a sta.... veze ja nemam.
Na vrh Go down
Pero™
Poručnik
Poručnik

M(j)esto LJ, nekad SFRJ

KomentarNaslov komentara: Re: Moj poslednji doručak u JNA   02.10.13 23:52

@BEOGRAD (citat):
Dva dana pre skidanja dovezli su me u kasarnu 4ti Juli u Metelkovoj ulici. Tog zadnjeg dana skoro da nikoga nisam ni poznavao jer se moja generacija uglavnom vec "skinula". Vratio sam opremu, pokupio novac za put i kupio kartu kod Nis ekspresa. Posto sam zurio na autobus, nisam obracao mnogo paznju na druge stvari. Nekon vise od dvadeset godina igrom slucaja ponovo sam bio u Ljubljani i pokusao sam da evociram neke uspomene na taj period. Naravno da je vreme ucinilo svoje i da se nisam secao puno toga.
Zanimljivo je da je puno pripadnika Foruma služila u Sloveniji. Zanimljivo je da ima dosta pripadnika Foruma iz inostranstva? Neka nostalgija?.

A što se tiče sečanja, očigledno več starimo, pa se nama puno stvari gube. Ali inače se Ljubljana nije drastično promenila, onaj ko je bio sedamdesetih ili osamdesetih u LJ, još uvek bi se snašao kao da je bio juče.
Na vrh Go down
pera84

M(j)esto USA

KomentarNaslov komentara: Re: Moj poslednji doručak u JNA   03.10.13 0:22

Imenjace, mozes to da nazoves i nostalgijom. Ima i toga, al' ja mislim da je u pitanju nesto drugo. Sjecamo se stvari od prije trideset-cetrdeset godina, a garantujem da pola forumasa ne moze da se sjeti sta je doruckovalo jutros.
Ja sam prije dvije godine stupio u kontakt s klasicem, (jedva nekako nasao broj telefona...) Javio mi se zenski glas...dobar dan, gospodjo, ja se zovem Pera, trazim druga tog i tog. Dobar dan, ja nisam gospodja, jos sam gospodjica, a vas nisam nikad licno srela al' vas vrlo dobro znam iz tatinih prica.
(gospodjica je zavrsila fakultet i pred udaju je). Pera i Pero, ovaj i onaj, postali su junaci iz tatinih prica.
To se moj fant, zove starost.
Na vrh Go down
Pero™
Poručnik
Poručnik

M(j)esto LJ, nekad SFRJ

KomentarNaslov komentara: Re: Moj poslednji doručak u JNA   03.10.13 1:20

@pera84 (citat):
Imenjace, mozes to da nazoves i nostalgijom. Ima i toga, al' ja mislim da je u pitanju nesto drugo. Sjecamo se stvari od prije trideset-cetrdeset godina, a garantujem da pola forumasa ne moze da se sjeti sta je doruckovalo jutros.
Ja sam prije dvije godine stupio u kontakt s klasicem, (jedva nekako nasao broj telefona...) Javio mi se zenski glas...dobar dan, gospodjo, ja se zovem Pera, trazim druga tog i tog. Dobar dan, ja nisam gospodja, jos sam gospodjica, a vas nisam nikad licno srela al' vas vrlo dobro znam iz tatinih prica.
(gospodjica je zavrsila fakultet i pred udaju je). Pera i Pero, ovaj i onaj, postali su junaci iz tatinih prica.
To se moj fant, zove starost.
Jeste malo nostalgije. Ili sam ja takav. Sečam se i ja mnogih starih stvari. Naravno vremenom se neke gube. Ali za doručak se još uvek sečam. Žao mi je što nisu moji roditelji podelili više istorije o mojoj familiji.

Žao mi je da nemam kontakta sa prijateljima iz moje generacije na karauli. Proživeli smo zajetno puno vremena. Ne želim da ja gnjavim nekog ili da on mene, ali kao što bi sreo nekog poznanika na ulici iz mladosti ili iz škole, pitao bi ga/ju kako si šta radiš, itd...

Ja nemam dece, ali nebi jih i obremenjivam sa mojim problemima iz mladosti. Radije ovde napišem kako je bilo služiti i odraditi JNA, nego obremenjivati nekoga, zapravo ni ovde nisam napisao sve, kako izgleda kad ti neko repetita pušku iza leđa.
Na vrh Go down
BEOGRAD
Podporučnik
Podporučnik

Pravna Služba Pravna Služba
Broj komentara : 1695
Član od : 2013-03-15
M(j)esto Scottsdale

KomentarNaslov komentara: Re: Moj poslednji doručak u JNA   03.10.13 1:32

@Pero™ (citat):
Zanimljivo je da je puno pripadnika Foruma služila u Sloveniji. Zanimljivo je da ima dosta pripadnika Foruma iz inostranstva? Neka nostalgija?.

A što se tiče sečanja, očigledno več starimo, pa se nama puno stvari gube. Ali inače se Ljubljana nije drastično promenila, onaj ko je bio sedamdesetih ili osamdesetih u LJ, još uvek bi se snašao kao da je bio juče.
Kako se nije promenila kada vise nema Titove ceste:D Salim se naravno.
To su mi i domacini rekli ali sam ja izgleda do te mere izlapeo da se skoro nicega nisam secao. Mislim pre svega na mesta na koja smo izlazili u gradu.
Na vrh Go down
Pero™
Poručnik
Poručnik

M(j)esto LJ, nekad SFRJ

KomentarNaslov komentara: Re: Moj poslednji doručak u JNA   03.10.13 1:57

@BEOGRAD (citat):
@Pero™ (citat):

Kako se nije promenila kada vise nema Titove ceste:D Salim se naravno.
To su mi i domacini rekli ali sam ja izgleda do te mere izlapeo da se skoro nicega nisam secao. Mislim pre svega na mesta na koja smo izlazili u gradu.

Ne brini se, ako si bio u LJ i ako češ opet doči u Ljubljanu snači češ se.

Titova mislim da još uvek postoji, Ako ju nisu izbacili, Titova je sada od Žala do rondoja Tomačevo. Ali ono što se tada zvala Ttova se danas zove Dunajska, nova Titova je daleko sad iza grada, Ipak kad se voziš po Lj kuče su uglavnom iste. Da ima razlike, recimo kasarne Ljubo Šercer nema više, ali to je samo za nekoliko kuča, Ipak kad kreneš i da izađeš iz grada, isto je. Tako da ako bi planirao izlet u LJ., slobodo, 99% če biti isto.
Na vrh Go down
Stazio
GENERAL JNA NAČELNIK GŠ Administrator
GENERAL JNA   NAČELNIK GŠ   Administrator

Broj komentara : 5159
Član od : 2012-11-24
Dob : 49
M(j)esto HN

KomentarNaslov komentara: Re: Moj poslednji doručak u JNA   03.10.13 13:14

@pera84 (citat):

'ebiga, im'o curu u gradu, pa dok sam se ja "ispozdravljao" otisli svi vozovi. 'ajd prespavaj pa cu kao sutra na prvi voz

onda ope' "pozdravljanje", prodje jos jedan dan. 'bem ti budalu, umalo da se ozenim

jedva nekako dodjo' kuci. moji vec htjeli miliciju da obavijeste

Ovo gore je moj post na temi "Poslednji dan u JNA"

Vjerovatno sam nesto i jeo ta tri dana, a sta.... veze ja nemam.
Pero majstore, imaš plus za ovo. king
Na vrh Go down
Max Blitz
KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL

Broj komentara : 18499
Član od : 2012-10-30
Dob : 48
M(j)esto Zagreb

KomentarNaslov komentara: Re: Moj poslednji doručak u JNA   03.10.13 14:53

@pera84 (citat):

'ebiga, im'o curu u gradu...

Daj malo više o ovome, za većinu je to bila nemoguća misija... dobro, kako gdje, ali se rijetki mogu s tim pohvalit, mislim baš na curu, ne ovo i ono... Smile
Na vrh Go down
pera84

M(j)esto USA

KomentarNaslov komentara: Re: Moj poslednji doručak u JNA   04.10.13 18:27

@Max Blitz (citat):
@pera84 (citat):

'ebiga, im'o curu u gradu...

Daj malo više o ovome, za većinu je to bila nemoguća misija... dobro, kako gdje, ali se rijetki mogu s tim pohvalit, mislim baš na curu, ne ovo i ono... Smile

Pa eto, Max, ja se mogu pohvaliti. (a nije da se hvalim, jadan.. Laughing ).
Mi smo kao GA ujedno "sluzili narodu" to jest porodicama vojnih lica i penzionera i gradjanskim licima na sluzbi u JNA. Tako smo se i upoznali. Djevojka je dosla zbog jake upale grla, penicilini......ostalo je istorija. Trajalo je to nekih sest-sedam mjeseci sve do mog skidanja. Posle toga poneko pismo, slika....vrijeme lijeci sve. Naravno, dok je trajalo, moralo se kriti.
Negdje sam u jednom od mojih postova napisao da lokalno stanovnistvo (i cure) nije bas bilo prijateljski raspolozeno prema vojnicima. Medjutim, sto je i za ocekivati, drugacije su se ponasale rodjene i odrasle u porodicama vojnih lica. Znam jos dvojicu mojih klasica koji su se zabavljali za vrijeme sluzenja roka. O imenima ne bih, danas su to supruge i majke. (mislim na cure, ne na klasice Laughing )
Na vrh Go down
Pejnovic Branko
Gušter
Gušter

Broj komentara : 14
Član od : 2014-09-14

KomentarNaslov komentara: Re: Moj poslednji doručak u JNA   15.12.14 16:06

Zadnji dorucak mi je bio vinjak i kafa,da dodjem sebi od nocasnjeg bancenja.
Na vrh Go down
Sponsored content

KomentarNaslov komentara: Re: Moj poslednji doručak u JNA   Today at 9:34

Na vrh Go down

Moj poslednji doručak u JNA
Vidi prethodnu temu Vidi sljedeću temu Na vrh 
Stranica 2/2Idi na stranicu : Previous  1, 2
 Similar topics
-
» Moj poslednji doručak u JNA
» POSLEDNJI ČIN maršala JNA
» Poslednji dan u JNA