FORUM BIVŠIH PRIPADNIKA NEKADAŠNJE JNA

Sva(t)ko ima pravo na sjećanja - Свако има право на сећања - Vsak ima pravico na spomine - Секој има право на сеќавање - Gjith kush ka të drejt për kujtime - Mindenkinek joga van az emlekeihez

HomeRegistracijaLogin
_______________Bile su to dobre i loše godine. Bile su to godine aktivnosti i uspavanosti, godine uvažavanja i nerazum(ij)evanja, godine druženja i ljutnje, odlazaka i dolazaka, nagradjivanja i kažnjavanja, ukora i oprosta, godine radosti i tuge... svega je bilo izuzev: mržnje. Sedam godina postojimo. Branimo pravo na s(j)ećanja! Vaš Forum BPN JNA.

Share | 

Život poslije JNA

Vidi prethodnu temu Vidi sljedeću temu Go down 
Idi na stranicu : 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  Next
AutorPoruka
Matrix
Poručnik
Poručnik

Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima Orden za VZ
Broj komentara : 2436
Član od : 2011-04-23
M(j)esto Dalmacija i šire - PROM-3

KomentarNaslov komentara: Život poslije JNA   12.10.11 1:19

Evo jedna tema gdje možete naravno ako se ne sramite ili bojite da vas netko ne razotkrije pisati o životu poslije završetka JNA.
Ovu temu sam otvorio jer ima dosta sad već ljudi nekad dečkića koje je rat zakačio na odsluženju vojnog roka i o tome se već pisalo ali na krivom mjestu.Nemojte uvlačiti politiku niti junaštva nego priče koje su sad već pomalo smiješne a onda nisu bile.I mene je uhvatio vihor rata ali sam ipak uspio izbjeći ono što se desilo nekim dečkima koji su ostali u mojoj kasarni.Došlo je na snagu komanda o produženju vojnog roka zbog proglašenja RR ili ti ga vam Ratnog Stanja.Prvi produžetak je bio od 30 dana a nakon dva dana produžetak je narastao na 90 dana(za kasnije ne znam),prve dane tog produžetka priznavale su se potvrde od fakulteta (da si upisao fakultet) i pušten si kući,međutim kako se to intenviziniralo ispalo je da su svi na fakultetu Laughing pa se brzo
i ukinula ta povlastica dok je većina vojnika već kući uživala sa svojima.Međutim činjenica je da su se mladi vojnici slali u borbu a neki nisu znali još niti kako se puca iz puške(mislim na primjer majske i julske klase u Sloveniji) kao i dosta njih koji su završili negdje po Hrvatskoj a da nisu ni znali što tamo rade a najbolji primjer za ovu temu iako se ne treba baviti time je onaj poznati isječak kojeg je bar ja mislim pogledala cijela bivša Juga smijajući se ali ipak kasnije nije bilo smješno http://www.youtube.com/watch?v=tsRbqYh3Tdk na žalost ovaj dečko je kasnije poginuo u prometnoj nesreći.Pogledajte pa razmislite kako i što ćete pisati jer ja bih volio da neko napiše danas sam direktor neke firme a kad sam izašao iz vojske tata mi je bio direktor iste te firme e onda bih popizdio Cool

Matrix: komentar modifikovan dana: 03.03.13 20:07; prepravljeno ukupno 1 puta
Na vrh Go down
jelen pivo
Vodnik
Vodnik

Broj komentara : 472
Član od : 2011-10-06

KomentarNaslov komentara: Re: Život poslije JNA   12.10.11 9:17

Evo prvi da pocnem necu mnogo pisati o uspehu u zivotu jer znamo kako je se moglo postatu uspesan u svim bivsim republikama ,to jest drzavama,bivse juge.Pocecu od dolaska iz Jna jer sam se taj dan bas mnogo uplasio.Odgulio sam 91 dan produzetka istizem u moje selo.Prvo sto me je zbunilo bila su tri policajca na centru sela,kakosam isaoblize kuci na svaki pedesetak metara bio je po pandur da bi na jedno trista metara od kuce u jednom jendeku pored puta bilo desetak policajaca sa uperenim puskam prem putu.E tu sam se zaledio i usporio korak ,gde da poginem pred kucom.Noge su mi pocele klecatii i jedva sam dosao do kuce,pitam moje kuci sta se to desava,ono predhodnu noc bila pucnjava u susednom mestu ,dvoje ranjeno,i neko obavestio policiju da se ovaj sto je puco krije kod nas u selu.Sto se tice posla po dolasku iz JNA kodnas krece teska inflacija i gubljenje posla ,tako da je uspeh bio preziveti.Od 1993 bavim se privatno elektronikom uspeo sam kupiti lokal u gradu,koprcam se ,bitno je zdravlje sacuvati i zdrav mozak,svet je sveludji i bezobrazniji.Problem je, sto jekod nas narod naviko da radi za platu a ne za zaradu da neduzim POZDRAV
Na vrh Go down
jelen pivo
Vodnik
Vodnik

KomentarNaslov komentara: Re: Život poslije JNA   18.10.11 14:30

Sta je ovo niko vise nece da pise ???????????
Na vrh Go down
purger
GENERAL JNA - Zam(j)enik Načelnika GŠ
GENERAL  JNA - Zam(j)enik Načelnika GŠ

Broj komentara : 4527
Član od : 2009-11-15
Dob : 51
M(j)esto ZAGREB

KomentarNaslov komentara: Re: Život poslije JNA   18.10.11 17:39

Med i mljeko Very Happy

Poručnik
Poručnik

Broj komentara : 2436
Član od : 2011-04-23
M(j)esto Dalmacija i šire - PROM-3

KomentarNaslov komentara: Re: Život poslije JNA   20.10.11 1:34

@jelen pivo (citat):
Sta je ovo niko vise nece da pise ???????????
.....polako,puno toga se i napisalo ali samo na drugim temama pa čak i onima koje imaju isti naziv već par puta Wink

malo više listanja stranica i čitanja nebi nikome naškodilo Laughing
Na vrh Go down
alexandar

Orden za vojne zasluge s velikom zvijezdom (I.red) Orden za VZ
Jubilarna Medalja 7 g. Jubilarna Medalja 7 g.
Broj komentara : 4380
Član od : 2011-06-23
Dob : 53
M(j)esto Loznica , Srbija

KomentarNaslov komentara: Re   20.10.11 14:32

Gringo i Ja smo skoro "zajedno bili u Strumici u Makedoniji", i napravili smo po meni presedan na forumu.Iako smo svoj vojni rok davno odsluzili,razmenili smo deo iskustava vezanih za "Zivot posle JNA",odnosno dogadjaje posle prestanka postojanja JNA.Kako je zivot ljudi na ovim prostorima i kroz istoriju bio isprepletan i sa mnogo dodirnih tacaka,tako i ovaj period,koji predstavlja "tesku temu"nije zaobisao nikoga od nas.Mladen je dobro rekao da treba dobro razmisliti o cemu i kako pisati,jer samo ako hocemo i mozemo da razumemo"poziciju druge strane" mozemo pricati o "domovinskom,oslobodilackom,gradjanskom....."ratu koji je poceo upravo raspadom jna.Svakako da bilo kakvu uvredu ili losu nameru treba odmah sankcionisati.
Ja cu sada navesti jedno poredjenje koje ce mozda biti neprimereno ali onaj ko bude hteo shvatice sta hocu da kazem.
U toku 1.i 2.sv.rata jedan vojnik je ucestvovao u gotovo svim velikim bitkama.....Bio je to Nemacki feldmarsal Ervin Romel.Iako je zavrsio zivot pred kraj rata, svi se slazu sa ocenom da se nikada ne bi nasao u Nirnbergu jer je bio i "castan covek i castan vojnik" bez mrlje i grize savesti.
Na vrh Go down
zagi
Gušter
Gušter

Broj komentara : 63
Član od : 2011-03-17
Dob : 45
M(j)esto Zagreb i okolica

KomentarNaslov komentara: Re: Život poslije JNA   06.12.11 16:58

Nakon odsluženja vojnog roka pauza od 6 mjeseci. Nakon toga mobilizacija u ZNG. Nakon skoro godine dana opet pauza od 6 mjeseci. Nakon toga posao u HEP-u, i tako do danas uz kratku pauzu za vrijeme Oluje.
Na vrh Go down
Slaviša Makso
Džomba
Džomba

Broj komentara : 142
Član od : 2011-05-29
M(j)esto Zagreb

KomentarNaslov komentara: Re: Život poslije JNA   10.12.11 1:46

@purger (citat):
Med i mljeko Very Happy

Kod mene isto med i mlijeko,pušing rođo,hehehe

M(j)esto ZAGREB

KomentarNaslov komentara: Re: Život poslije JNA   10.12.11 19:17

Da ne otvaram novu temu jer ova nekako ima određen vijek trajanja jednostavno svako od nas se izjasnio što je radio kako je završio itd.
Nastavak bi bio:
Da li je netko stekao neku kvalifikaciju u vrijeme JNA za to možda dobio i neki papir (o osposobljenosti,svjedođbu ili sl.) a koristila mu je u daljnjem životu?

Kako sam prvi otvorio onda ću i napisat:
Dobio sam papir koji sam trebao dići u svom vojnom odsjeku da mogu raditi kao rukovaoc građevinskim strojevima,nisam bio baš zaintertesiran tako da to nikad nisam ni zatražio Very Happy

KomentarNaslov komentara: Re   10.12.11 21:37

Koliko se ja secam purgeru.....to je onda bilo vrlo trazeno....i ljudi koji bi radili ,a i sama potvrda osposobljenosti.I danas je vrlo aktuelno.
A ti ostavio "befel" u vojnom odseku Wink Ja sam doneo jedino onu svecanu obavezu.....Ni za sta drugo nisam bio osposobljen Wink

GENERAL POTPUKOVNIK Načelnik OPOD-a

Jubilarna Medalja "Prva Petol(j)etka Prva Petol(j)etka
Broj komentara : 3366
M(j)esto USA

KomentarNaslov komentara: Re: Život poslije JNA   11.12.11 6:22

Ako me pamcenje ne vara, priznavala se vozacima "C" kategorija stecena u JNA.
Ja sam otisao na odsluzenje s dipolmom medicinskog tehnicara, sa istom sam se i vratio. "ode tele a vrati se june..." Kad sam se javio na biro, rekli mi da se u prosjeku ceka 8-9 godina za posao u mojoj struci...na levo krug...radio i ovo i ono, dok mi jedan sitostampar nije ponudio da ucim zanat kod njega. Kaze, zanat je zanat, gdje god te zivot baci u bijelom svijetu neces ostat' gladan. Dvadeset godina kasnije i deset hiljada kilometara dalje, nadjem svoj prvi "americki" posao u firmopisackoj radnji. Kad sam vidio sito, ko da sam vidio brata rodjenog. Ne znam gdje je moj "majstor" sada al' neka ga Bog cuva gdje god bio.
Na vrh Go down
alexandar

KomentarNaslov komentara: Re   11.12.11 6:43

Peres sita , ko te pita....hahaha Wink Lep je osecaj.I ja sam posle skoro 40godina poceo da radim posao koji volim i koji je bio negde u meni od decackih dana.Tako se crtalo valjda..... Smile

Jubilarna Medalja "Prva Petol(j)etka Prva Petol(j)etka
Broj komentara : 3366
M(j)esto USA

KomentarNaslov komentara: Re: Život poslije JNA   11.12.11 14:06

Bogami, prao sam ih pet godina. Laughing Nije nesto al' jede se 'leba.
Sad pravim i servisiram opremu za etiketiranje i pakovanje. Sta ti je zivot, sjecam se u osnovnoj, na casovima opstetehnickog moji radovi se pokazivali za primjer kako NE TREBA da se nesto radi Laughing Zato sam i otisao u medicinare. Danas, pitaju za moje misljenje kad nesto prave. Valjda taj talenat cucao u meni al' se pokasno probudio. A od medicinske skole ostalo mi jedino interesovanje za medicinske sestre Wink
Na vrh Go down
purger

M(j)esto ZAGREB

KomentarNaslov komentara: Re: Život poslije JNA   11.12.11 19:45

aleksandar obradovic (citat):
Koliko se ja secam purgeru.....to je onda bilo vrlo trazeno....i ljudi koji bi radili ,a i sama potvrda osposobljenosti.I danas je vrlo aktuelno.
A ti ostavio "befel" u vojnom odseku Wink Ja sam doneo jedino onu svecanu obavezu.....Ni za sta drugo nisam bio osposobljen Wink
Danas mi je žao što nisam uzeo tu čitabu,u ovo doba i danas ko zna......nebi bilo na odmet Laughing

Gušter
Gušter

KomentarNaslov komentara: Re: Život poslije JNA   11.12.11 21:46

Meni je ostala C kategorija u vozačkoj. Nije mi trebala u poslu, ali može dobro doći.
Na vrh Go down
purger

M(j)esto ZAGREB

KomentarNaslov komentara: Re: Život poslije JNA   11.12.11 21:54

@zagi (citat):
Meni je ostala C kategorija u vozačkoj. Nije mi trebala u poslu, ali može dobro doći.
Priznata ti je samo kategorija?
Uz tu kategoriju nemaš neki papir za kvalifikciju?

Gušter
Gušter

Broj komentara : 75
Član od : 2011-12-08
Dob : 49
M(j)esto Titov Veles

KomentarNaslov komentara: Re: Život poslije JNA   11.12.11 22:09

Posle JNA sam dosa lepo kod kuce .Primio sam se u tadasnju drzavnu firmu u Titovom Velesu topionica za olovo i cink, napravio sam dorih 15 godina staz i ondak svi su ne bacili na ulici da se snalazimo kako znamo.
I tako ja sam polako stiga do gradeznistvo . Sad bacam beton sa mikser mumpu. Staz ne ide ma nista ne ide.

tose: komentar modifikovan dana: 22.04.12 22:34; prepravljeno ukupno 1 puta
Na vrh Go down
alexandar

KomentarNaslov komentara: Re   11.12.11 22:12

Citat :
tose
....... Staz ne ide ma nista ne ide.
Ide vreme moj tose.. Wink

Gušter
Gušter

Broj komentara : 75
Član od : 2011-12-08
Dob : 49
M(j)esto Titov Veles

KomentarNaslov komentara: Re: Život poslije JNA   11.12.11 22:17

da tako je moj druze
Na vrh Go down
zagi
Gušter
Gušter

KomentarNaslov komentara: Re: Život poslije JNA   12.12.11 6:49

@purger (citat):
@zagi (citat):
Ne dobiješ kvalifikaciju. A i začudio sam se jer sam pečat dobil odmah u Čapljini. Čuo sam da su prije dobivali neku potvrdu s kojom si nakon skidanja trebal ići u policiju da ti oni stave pečat.
Na vrh Go down
jelen pivo
Vodnik
Vodnik

KomentarNaslov komentara: Re: Život poslije JNA   12.12.11 10:32

@zagi (citat):
@purger (citat):
@zagi (citat):
Ne dobiješ kvalifikaciju. A i začudio sam se jer sam pečat dobil odmah u Čapljini. Čuo sam da su prije dobivali neku potvrdu s kojom si nakon skidanja trebal ići u policiju da ti oni stave pečat.
Dokument da si polozio,tako je bilo u Kicevu,su poslali iz kasarne u SUP a u samoj kasarni si dobijao pecat na kategoriju.

Na vrh Go down
jelen pivo
Vodnik
Vodnik

KomentarNaslov komentara: Re: Život poslije JNA   12.12.11 10:34

@tose (citat):
Posle JNA sam dosa lepo kod kuce .Primio sam se u tadasnju drzavnu firmu u Titovom Velesu topionica za olovo i cink, napravio sam dorih 15 godina staz i ondak svi su ne polali na ulici da se snalazimo kako znamo.
I tako ja sam polako stiga do gradeznistvo . Sad bacam beton sa mikser mumpu. Staz ne ide ma nista ne ide.
Mnogi su tako prosli koji su se drzali drzavni firmi
Na vrh Go down
runner888gs
Gušter
Gušter

Broj komentara : 12
Član od : 2009-08-14
M(j)esto R Hrvatska

KomentarNaslov komentara: Re: Život poslije JNA   12.12.11 13:48

Iako nisam zavrsio do kraja vojni rok,nakon izaska i pauze dva dana otisao u Zng.Tamo ostao 18 godina,i otisao u mirovinu
Na vrh Go down
jun91 osijek
Džomba
Džomba

Broj komentara : 144
Član od : 2011-11-21
M(j)esto subotica

KomentarNaslov komentara: Re: Život poslije JNA   22.04.12 20:04

Posle skidanja iz vojske 4-5 meseci nisam ništa radio,pio ko neki alkos pušio dve kutije ronhila plavog dnevno lutao po gradu provodio se.Posle sam dobio ponudu da budem carinik a ja magarac to odbio zbog toga što se nosila smb uniforma,a svi koji su tada otišli za carinike danas su bogataši i moćni ljudi (92 je to bilo),al tako mi treba kad sam kreten. Al šta ja tu je i od tada rintam u tri smene i daleko sam od bogataša ko subotica od los angelesa Rolling Eyes .Da nisam nasledio kuću od dede neznam gde bih sada bio verovatno ni porodicu ne bih imao
Na vrh Go down
alexandar

KomentarNaslov komentara: Re   23.04.12 18:47

Jun91.........narod kaze.....
ko zna zasto je to dobro scratch ili.....
bolje je probati pa kajati se, nego ne probati a kajati se scratch

Kako god....posle svega kaze se da smo mi zivi i zdravi cheers

KomentarNaslov komentara: Re: Život poslije JNA   Today at 18:51

Na vrh Go down

Život poslije JNA
Vidi prethodnu temu Vidi sljedeću temu Na vrh 
Stranica 1/8Idi na stranicu : 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  Next
 Similar topics
-
» Život poslije JNA
» Kasarna Mika Mitrović - juni '88. ili '89. (Šabac), a poslije prekomanda na Dedinje i SSNO
» Kakav je bio život u kasarni početkom 90ih?
» Život je nastao 5 i pol milijardi godina prije nastanka Zemlje?!
» Ljubavni život u JNA