FORUM BIVŠIH PRIPADNIKA NEKADAŠNJE JNA

Sva(t)ko ima pravo na sjećanja - Свако има право на сећања - Vsak ima pravico na spomine - Секој има право на сеќавање - Gjith kush ka të drejt për kujtime - Mindenkinek joga van az emlekeihez

HomeRegistracijaLogin
_______________Bile su to dobre i loše godine. Bile su to godine aktivnosti i uspavanosti, godine uvažavanja i nerazum(ij)evanja, godine druženja i ljutnje, odlazaka i dolazaka, nagradjivanja i kažnjavanja, ukora i oprosta, godine radosti i tuge... svega je bilo izuzev: mržnje. Sedam godina postojimo. Branimo pravo na s(j)ećanja! Vaš Forum BPN JNA.

Share | 

Život poslije JNA

Vidi prethodnu temu Vidi sljedeću temu Go down 
Idi na stranicu : Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  Next
AutorPoruka
vladimir
Podporučnik
Podporučnik

Medalja za Vojne Zasluge Medalja za VZ
Prim(j)eran Vojnik Značka PV
Broj komentara : 1874
Član od : 2011-01-25

KomentarNaslov komentara: Re: Život poslije JNA   31.08.14 12:59

dobar broj ljudi sa foruma je u mirovnini ili penziji. ostali koji treba da ostvare to pravo  mogu im reci da to uopste nije lako I jednostavno. na neki cudan I meni nerazumljiv nacin  godine mog radnog staza su nestale . kad je drzava uzimala novac od mene za radni staz,socijalno,I ostalo boze moj I drzava od neceg mora da zivi. sada posle toliko godina kada sam zatrazio da se to upise u radnu knjizicu  oni neznaju ni sta je bilo juce a kamoli pre dvadeset godina. prosecan licni dohodak je 1989 bio 3.550.000din sta god to znacilo  a 1991 8400din ili 1200  dm ako me secanje nevara.
Na vrh Go down
PORUCNIK
Kapetan I klase
Kapetan I klase

Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima Orden za VZ
Prim(j)eran Vojnik Znacka PV
Broj komentara : 4114
Član od : 2014-08-01
Dob : 54
M(j)esto Bijelo Polje

KomentarNaslov komentara: Re: Život poslije JNA   31.08.14 13:43

E, moj brate, kad nema pravne drzave...

Max Blitz
KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL

Jubilarna Medalja "Prva Petol(j)etka Prva Petol(j)etka
Broj komentara : 18525
Član od : 2012-10-30
Dob : 48
M(j)esto Zagreb

KomentarNaslov komentara: Re: Život poslije JNA   31.08.14 14:24

@vladimir (citat):
dobar broj ljudi sa foruma je u mirovnini ili penziji. ostali koji treba da ostvare to pravo  mogu im reci da to uopste nije lako I jednostavno. na neki cudan I meni nerazumljiv nacin  godine mog radnog staza su nestale . kad je drzava uzimala novac od mene za radni staz,socijalno,I ostalo boze moj I drzava od neceg mora da zivi. sada posle toliko godina kada sam zatrazio da se to upise u radnu knjizicu  oni neznaju ni sta je bilo juce a kamoli pre dvadeset godina. prosecan licni dohodak je 1989 bio 3.550.000din sta god to znacilo  a 1991 8400din ili 1200  dm ako me secanje nevara.

Kako je ovo boldano moguće?
Nisam čuo da je ovdje s tim bilo problema.

Ovdje je omiljeni sport poslodavaca neplaćanje državi za doprinose radnicima, pa kad trebaju ići u mirovinu otkriju da nisu plaćani i nastaju problemi, ali to je novijeg doba.

Na vrh Go down
PORUCNIK
Kapetan I klase
Kapetan I klase

Broj komentara : 4114
Član od : 2014-08-01
Dob : 54
M(j)esto Bijelo Polje

KomentarNaslov komentara: Re: Život poslije JNA   31.08.14 14:35

@Max Blitz (citat):

Ovdje je omiljeni sport poslodavaca neplaćanje državi za doprinose radnicima, pa kad trebaju ići u mirovinu otkriju da nisu plaćani i nastaju problemi, ali to je novijeg doba.

I ovdje je, ali drug vladimir prica o  placanjima i svemu sto je bilo regularno u SFRJ, ali se pisalo po kartonima, a kad su uveli racunare, kartone gurnuli u neki budzak i niko nece tamo da trazi.
Obrati se Vucicu pismeno.
U CG ima TV emisija 'Robin Hud' gdje pomazu gradjanima u ostvarenju prava.

Max Blitz
KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL

M(j)esto Zagreb

KomentarNaslov komentara: Re: Život poslije JNA   31.08.14 15:30

@PORUCNIK (citat):
I ovdje je, ali drug vladimir prica o  placanjima i svemu sto je bilo regularno u SFRJ, ali se pisalo po kartonima, a kad su uveli racunare, kartone gurnuli u neki budzak i niko nece tamo da trazi.

Neutral

Svima, kako kome, ovisno o gradu, općini ...  Question

Kažeš kartone gurnuli u neki budžak i nitko neće tamo da traži...
Ne znam jesam li dobro pročitao.
Moguća birokratska pogreška kod pojedinog slučaja je ipak nešto drugo od ovoga.
Na vrh Go down
semsudin
Podporučnik
Podporučnik

Broj komentara : 1304
Član od : 2013-03-11
Dob : 49
M(j)esto GRABOVAC, VELIKA KLADUSA

KomentarNaslov komentara: Re: Život poslije JNA   31.08.14 15:40

@Max Blitz (citat):

To je rad na crno.Radnik ako svjesno radi kod poslodavca na taj način oslobađa odgovornosti dotičnog mada obojica snose odgovornost.Ja sam radio u Sloveniji Italiji neko određeno vrijeme na crno ali sam bio bolje plaćen od onih radnika koji su bili registrovani i išao im radni staž i sve drugo što ih pripada.Financijski sam bolje prošao ali nemam radni staž.Rad na crno je i mač sa dvije oštrice tj.uvijek postoji mogućnost da ti poslodavac da otkaz a da te neplati.
Na vrh Go down
Max Blitz
KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL

M(j)esto Zagreb

KomentarNaslov komentara: Re: Život poslije JNA   31.08.14 15:45

@semsudin (citat):
@Max Blitz (citat):

To je rad na crno.

Ne, ne pričam o radu na crno, već o prijavljenim zaposlenicima po privatnim firmama.
Kad bi trebali ići u penziju, otkrije se da im npr. za jedno 3-4 godine nisu plaćani doprinosi.
Čak je bilo takvih slučajeva i u državnim firmama.
U pojedinim slučajevima su radnici znali za to ali je prevladao strah od otkaza u slučaju prigovora i kakva-takva plaća koja je ipak (iako neredovto) isplaćivana.

Ulaskom u EU, ove stvari se rješavaju, vjerovali ili ne, iako stihijski i preko koljena.
Bolje i tako, nego nikako.
Javnom objavom recimo liste poduzeća koja ne isplaćuju plaće, da vidiš kako jedan lijepi dio njih odjednom ima za plaće.
Na vrh Go down
more6
Vodnik
Vodnik

Broj komentara : 471
Član od : 2013-11-16

KomentarNaslov komentara: Re: Život poslije JNA   01.09.14 1:23

Jedino je i moguće tako.Neka samo EU lagano "tiska" jer ovi su maheri za pronalaženje rupa u zakonu kao valjda nito na svijetu.
Na vrh Go down
013gonzo
Poručnik
Poručnik

Broj komentara : 2013
Član od : 2014-08-16
Dob : 66
M(j)esto Beograd

KomentarNaslov komentara: I tačni i nije...   01.09.14 10:28

@Max Blitz (citat):
@semsudin (citat):
@Max Blitz (citat):

To je rad na crno.
I tačni i nije tačno.
Kako sam zaposlen  u RFPIO znam da nije uvek krivica do poslodavca (firme koja isplaćuje platu) već i do samog PIO.
Naime u Srbiji je do 31.12.2013. svaka isplata za koju se plaćaju doprinosi za PIO plaćana JEDNOM uplatnicom za sve zaposlene iz te isplate, a tek po isplaćenim platama za 12 mesec se pravi i dostavlja tzv. M4 obrazac za prijavu pojedinačno koliko je meseci i dana radnog staža i koliko je plaćen doprinos.
Problem nastaje prilikom unosa tih podataka da ne budu "prikaćeni" na odgovarajući matični broj ili u Hrvatskoj OIB.
SVAKOME PREPORUKA:
OBAVEZNO otići u podrućnu jedinicu PIO sa fotokopijom SVIH strana radne knjižice i SVIH strana vojne knjižice.
Tražiti "listing" i dežurnog pravnika da proveri da li je sve u redu.

zokika
Vodnik
Vodnik

Broj komentara : 480
Član od : 2013-10-10
Dob : 59
M(j)esto SG - SLO

KomentarNaslov komentara: Re: Život poslije JNA   01.09.14 12:37

@013gonzo (citat):
Citat :

I tačni i nije tačno.
Kako sam zaposlen  u RFPIO znam da nije uvek krivica do poslodavca (firme koja isplaćuje platu) već i do samog PIO.
Naime u Srbiji je do 31.12.2013. svaka isplata za koju se plaćaju doprinosi za PIO plaćana JEDNOM uplatnicom za sve zaposlene iz te isplate, a tek po isplaćenim platama za 12 mesec se pravi i dostavlja tzv. M4 obrazac za prijavu pojedinačno koliko je meseci i dana radnog staža i koliko je plaćen doprinos.
Problem nastaje prilikom unosa tih podataka da ne budu "prikaćeni" na odgovarajući matični broj ili u Hrvatskoj OIB.
SVAKOME PREPORUKA:
OBAVEZNO otići u podrućnu jedinicu PIO sa fotokopijom SVIH strana radne knjižice i SVIH strana vojne knjižice.
Tražiti "listing" i dežurnog pravnika da proveri da li je sve u redu.
M4 obrazac se je dostavljao i prije navedenog datuma na filijale PIO koje su bile nadležne za pojedine firme. Na tim filijalama je potrebno se se unose špodaci kao: kad se radnik zaposlio i kad je otišao iz te firme - prekinuo radni odnos.
Kod formiranja M4 obrazca se poručuje meseci i dani radnog staža kao i osnovica za doprinose i doprinosi.
Na internetnoj stranici PIO ima aplikacija preko koje se proverava tačnost podataka koje poručuje firma sa onima koje ima PIO. Znači, da se podaci o platama na PIO ažurirajo mesečno i sa M4 se samo proverava ono što PIO več ima.
Ako kod aplikacije za proveravanje dobiješ spisak nekih grešaka, treba to da ustanoviš, dali je to kod tebe na firmi ili u PIO. 
(možda je to malo off - ali pišem iz izkustva. greške koje su bile, su bile i u PIO - nepravilan radni staž, a iznosu su bili u redu)
Na vrh Go down
013gonzo
Poručnik
Poručnik

M(j)esto Beograd

KomentarNaslov komentara: Je to bi ...   01.09.14 14:14

Je to bi tako trebalo da bude i kod nas ali se tek od 01.01.2014. u poreskoj evidentiraju doprinosi na JMBG građana za SVAKU isplatu.
Kako će biti kada to u 2015. počnemo da prijavljujemo M4 za 2014. i upoređujemo sa poreskom ....
Joj kuku Todore što će to biti interesantno !!!, a do tada PROVERI sam šta ti je evidentirano na tvoj JMBG ili u Hrvatskoj OIB.
Za Sloveniju ne znam kako sada evidentiraju PIO doprinose.

Max Blitz
KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL

M(j)esto Zagreb

KomentarNaslov komentara: Re: Život poslije JNA   01.09.14 14:18

Auh Gonzo, pišeš unutar tuđih navoda, pa te molim da malo o tome povedeš računa.

Piši ispod ove oznake kad uzimaš tuđi navod, a nije ga baš potrebno ni svaki put uzimati.
Na vrh Go down
013gonzo
Poručnik
Poručnik

M(j)esto Beograd

KomentarNaslov komentara: Re: Život poslije JNA   01.09.14 14:55

Razumem,

Dozvolite da otstupim!

zokika
Vodnik
Vodnik

Broj komentara : 480
Član od : 2013-10-10
Dob : 59
M(j)esto SG - SLO

KomentarNaslov komentara: Re: Život poslije JNA   01.09.14 15:31

@013gonzo (citat):
Je to bi tako trebalo da bude i kod nas ali se tek od 01.01.2014. u poreskoj evidentiraju doprinosi na JMBG građana za SVAKU isplatu.
Kako će biti kada to u 2015. počnemo da prijavljujemo M4 za 2014. i upoređujemo sa poreskom ....
Joj kuku Todore što će to biti interesantno !!!, a do tada PROVERI sam šta ti je evidentirano na tvoj JMBG ili u Hrvatskoj OIB.
Za Sloveniju ne znam kako sada evidentiraju PIO doprinose.
To što sam pisao je za Srbijo. Znam iz vlastitih izkustava, jer sam se ove godine bavio tim poslom za našu firnu u Srbiji.
Na vrh Go down
013gonzo
Poručnik
Poručnik

M(j)esto Beograd

KomentarNaslov komentara: Re: Život poslije JNA   01.09.14 15:42

Daklem ja sam zaposlen u RF PIO i u tekućoj godini se za LD još uvek ne mogu videti podaci
već samo za tzv. ugovore o delu.
Prvo je obrazac M4 ili M4K, a ugovor o delu MUN ili MUNK (pojedinačni i / ili K kolektivni)
Kako će biti sledeće godine to će videti oni koji ostanu živi pa budu pričali.

Ove godine su SVI morali da menjaju programe zbog pojedinačnih evidentiranja uplata za doprinose i poreze za SVE isplate i LD i ugovore.

vladimir
Podporučnik
Podporučnik

KomentarNaslov komentara: Re: Život poslije JNA   01.09.14 20:03

da bih upisao radni staz u knjizicu treba mi potvrda iz poreske uprave. u PU  vozdovac tvrde da se podaci do 1990 nalaze u Nemanjinoj  u Nemanjinoj tvrde da se nalaze u PU Vozdovac. I tako u krug. Novi Beograd poreska uprava po JMBG  stoji samo datum od kada do kada sam obavljao delatnost bez ikakvih drugih podataka.ako imas ikakvu ideju kako da resim ovaj problem javi na PP
Na vrh Go down
East&West
Poručnik
Poručnik

Prim(j)eran Vojnik Prim(j)eran Vojnik
Broj komentara : 2643
Član od : 2012-11-06
Dob : 60
M(j)esto BG-RU

KomentarNaslov komentara: Re: Život poslije JNA   01.09.14 20:19

@Max Blitz (citat):

Ista situacija je i u Srbiji, i sada ako ja napišem da je to u njegovo vreme jednostavno bilo nezamislivo, odmah me etiketiraju da sam YU nostalgičar, tito stalgičar,  in tako naprej, a nisam.

Podporučnik
Podporučnik

KomentarNaslov komentara: Re: Život poslije JNA   01.09.14 20:41

Radnicka prava ? Sta je to?
Na vrh Go down
Gringo
Kapetan
Kapetan

Broj komentara : 3758
Član od : 2011-09-29

KomentarNaslov komentara: Re: Život poslije JNA   01.09.14 20:44

Ako svoj svoga i ne hrani, ali teško onomu, tko ga nema, da ga brani.

Podporučnik
Podporučnik

KomentarNaslov komentara: Re: Život poslije JNA   06.01.15 18:58

Ubedjuje me  sluzbenica PIO fonda da sam imao zakonsku obavezu da posle odsluzenja vojnog roka  vec sledeci dan  morao da se javim na posao I pocnem da radim. ja mislim da to nije tako. koliko se secam jedina obaveza posle odsluzenja vojnog roka je bila da se prijavim u vojni odsek u roku od 48h.sad posto se ja nisam prijavio kod njih sledeceg dana vec POSLE 10 dana traze da im platim sto meni nepada na pamet. Sta mislite o tome?
Na vrh Go down
BEOGRAD
Podporučnik
Podporučnik

Pravna Služba Pravna Služba
Broj komentara : 1695
Član od : 2013-03-15
M(j)esto Scottsdale

KomentarNaslov komentara: Re: Život poslije JNA   07.01.15 0:09

Kakve veze ima penzioni fond sa vojnim odsekom drzave koja ne postoji vise od 20 godina? To je kao kada bi ti pijacna uprava pretila kaznom jer se nisi prijavio vojnom odseku.
Na vrh Go down
vladimir
Podporučnik
Podporučnik

KomentarNaslov komentara: Re: Život poslije JNA   07.01.15 0:55

pa vidis da ima. trazili su mi vojnu knjizicu na uvid  I na neki meni nepoznat nacin utvrdili da im sada dugujem 7900din  iz razloga sto se odmah po odsluzrnju vojnog roka nisam prijavio na posao ,vec sledeci dan. ja se nesecam da je takva obaveza uopste postojala.
Na vrh Go down
BEOGRAD
Podporučnik
Podporučnik

Pravna Služba Pravna Služba
Broj komentara : 1695
Član od : 2013-03-15
M(j)esto Scottsdale

KomentarNaslov komentara: Re: Život poslije JNA   07.01.15 2:47

Ocigledno se zajebavaju.  Kazi im da te tuze. Ima da ti zakazu provo rociste za 15 godina.
Na vrh Go down
pera84
GENERAL POTPUKOVNIK Načelnik OPOD-a
GENERAL POTPUKOVNIK Načelnik OPOD-a

Jubilarna Medalja 7 g. Jubilarna Medalja 7 g.
Broj komentara : 3366
Član od : 2011-03-17
M(j)esto USA

KomentarNaslov komentara: Re: Život poslije JNA   07.01.15 7:37

@vladimir (citat):
pa vidis da ima. trazili su mi vojnu knjizicu na uvid  I na neki meni nepoznat nacin utvrdili da im sada dugujem 7900din  iz razloga sto se odmah po odsluzrnju vojnog roka nisam prijavio na posao ,vec sledeci dan. ja se nesecam da je takva obaveza uopste postojala.

Jel' sadasnjih ili onih dinara? Laughing
Na vrh Go down
013gonzo
Poručnik
Poručnik

M(j)esto Beograd

KomentarNaslov komentara: Re: Život poslije JNA   07.01.15 7:50

@pera84 (citat):
@vladimir (citat):

Jel' sadasnjih ili onih dinara? Laughing
Vojna knjižica na uvid ili potvrda vojnog odseka o odsluženju ili oslobađanju služenja vojnog roka je NEOPHODNO. 
Razlog je vrlo prozaičan. Za veliki broj vojnih obveznika koji su iz velikih firmi 21.maj, Zastava KG, Prva Petoletka, FAp i da ne nabrajam, 
odlazili na odsluženje vonog roka kadrovici iz njihovih firmi 70'tih i 80'tih godina, bi zaboravili da ih odjave u RF PIO i bilo bi da imaju staž 
kada nisu radili.
Zbog toga su SAMO muškarci, obavezni da donesu na uvid VK. 
Nije mi jasno, a to sam i pitao u firmi, zašto to nije obaveza i za žene kada su od 70'tih godina i one mogle da služe vojni rok?
Odgovor je bio da to NIJE PRECIZIRANO zakonom da važi za sve već samo za muškarce.
Eh čuvena ženska ravnopravnost.
Sličnih zakonskih propusta nejednakosti u našim zakonima ima na pretek.

Što se tiče utvrđivanja kada si se prijavio to se vidi iz knjižice kada si otpušten , a iz tzv M1 reda u listingu kada si se stvarno prijavio u RF PIO.

Sponsored content

KomentarNaslov komentara: Re: Život poslije JNA   Today at 8:43

Na vrh Go down

Život poslije JNA
Vidi prethodnu temu Vidi sljedeću temu Na vrh 
Stranica 5/8Idi na stranicu : Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  Next
 Similar topics
-
» Život poslije JNA
» Kasarna Mika Mitrović - juni '88. ili '89. (Šabac), a poslije prekomanda na Dedinje i SSNO
» Kakav je bio život u kasarni početkom 90ih?
» Život je nastao 5 i pol milijardi godina prije nastanka Zemlje?!
» Ljubavni život u JNA