FORUM BIVŠIH PRIPADNIKA NEKADAŠNJE JNA

Sva(t)ko ima pravo na sjećanja - Свако има право на сећања - Vsak ima pravico na spomine - Секој има право на сеќавање - Gjith kush ka të drejt për kujtime - Mindenkinek joga van az emlekeihez

HomeRegistracijaLogin
_______________Bile su to dobre i loše godine. Bile su to godine aktivnosti i uspavanosti, godine uvažavanja i nerazum(ij)evanja, godine druženja i ljutnje, odlazaka i dolazaka, nagradjivanja i kažnjavanja, ukora i oprosta, godine radosti i tuge... svega je bilo izuzev: mržnje. Sedam godina postojimo. Branimo pravo na s(j)ećanja! Vaš Forum BPN JNA.

Share | 

KUVAR - JNA recepti

Vidi prethodnu temu Vidi sljedeću temu Go down 
Idi na stranicu : 1, 2, 3  Next
AutorPoruka
pelister1
Džomba
Džomba

Broj komentara : 103
Član od : 2011-08-02

KomentarNaslov komentara: KUVAR - JNA recepti   17.10.11 7:26

KUVAR - JNA recepti

Svi se secamo jela u JNA , a posebno vojnickog pasulja , rizi bizi , cak i bosanskog lonca, (koliko smo ga zavoleli kad smo isli na teren ) ... A tu su recepti , u PDF formatu , velicina 31 MB :

Kod:
http://rapidshare.com/files/179646305/Kuvar_JNA_.rar

sunny sunny sunny

PS : U temi Filmovi postavi sam neke dokumentarce o JNA , pa mozete ih skinuti ...

Na vrh Go down
Bogart
Vodnik
Vodnik

Broj komentara : 444
Član od : 2012-06-07

KomentarNaslov komentara: Re: KUVAR - JNA recepti   20.11.12 1:07

Nisam nikad vise pozeleo ta jela iz JNA, izdvojio bi jedino djuvec, burek sa sirom (sto bi rekli u Bosni "sirnicu"), zapecene makarone sa sirom i jajima i kompot od suvih sljiva, ostalo je bilo tuzno.
Na vrh Go down
Max Blitz
KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL

Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima Orden za VZ
Medalja za Vojne Zasluge Medalja za VZ
Jubilarna Medalja "Prva Petol(j)etka Prva Petol(j)etka
Prim(j)eran Vojnik Značka PV
Broj komentara : 18493
Član od : 2012-10-30
Dob : 48
M(j)esto Zagreb

KomentarNaslov komentara: Re: KUVAR - JNA recepti   20.11.12 1:15

@Bogart (citat):
Nisam nikad vise pozeleo ta jela iz JNA, izdvojio bi jedino djuvec, burek sa sirom (sto bi rekli u Bosni "sirnicu"), zapecene makarone sa sirom i jajima i kompot od suvih sljiva, ostalo je bilo tuzno.

A, čuj, ovisilo ti je o kuharu, nije recept kriv, ako kuhar ne valja. Prouči malo tu knjigu, pročitaj uvod. Vrlo je pedantno napisana. Izdane su kalorične i nutritivne vrijednosti za svako jelo, što je za ono doba bila rijetkost, to "civilne" kuharice nisu imale. Ja sam par puta sa većim društvom kuhao vojnički grah striktno po receptu iz vojne kuharice. Ispao je odličan. Probat ću još koje jelo, ali bi se u načelu trebalo kuhati za više osoba.
Na vrh Go down
Bogart
Vodnik
Vodnik

KomentarNaslov komentara: Re: KUVAR - JNA recepti   20.11.12 1:21

@Max Blitz (citat):
@Bogart (citat):

A, čuj, ovisilo ti je o kuharu, nije recept kriv, ako kuhar ne valja. Prouči malo tu knjigu, pročitaj uvod. Vrlo je pedantno napisana. Izdane su kalorične i nutritivne vrijednosti za svako jelo, što je za ono doba bila rijetkost, to "civilne" kuharice nisu imale. Ja sam par puta sa većim društvom kuhao vojnički grah striktno po receptu iz vojne kuharice. Ispao je odličan. Probat ću još koje jelo, ali bi se u načelu trebalo kuhati za više osoba.
Pasulj se najvise jeo, mada sto kazes sve je zavislo od kuvara koji su jela pripremali, nekad je i on bio grozan, bez zacina, samo natrpana zaprska i poluskuvana ili pak prekuvana zrna pasulja, ali uglavnom su se ljudi opredeljivali za to jelo jer je u konkurenciji sa drugim jos gorim bio logican izbor. Tri godine sam izbegavao pasulj posle dolaska iz vojske, bio sam ga prezasicen. Very Happy Cak sam izbegavao i salatu od krompira i crnog luka, a nju obozavam uz ribu.

Na vrh Go down
Max Blitz
KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL

M(j)esto Zagreb

KomentarNaslov komentara: Re: KUVAR - JNA recepti   20.11.12 2:01

Kažem ti samo da je kuharica kao knjiga sasvim u redu i da se po njoj kuhalo, svi bi prste lizali. A ionako smo iz JNA svi došli ugojeni. Ja 7 kg. U stvari, tko je bio mršav, taj se ugojio, a i oni prosječni su se malo ugojili, ali su zato debeli smršavili! Baš kako treba.
Na vrh Go down
Bogart
Vodnik
Vodnik

KomentarNaslov komentara: Re: KUVAR - JNA recepti   20.11.12 2:14

@Max Blitz (citat):
Kažem ti samo da je kuharica kao knjiga sasvim u redu i da se po njoj kuhalo, svi bi prste lizali. A ionako smo iz JNA svi došli ugojeni. Ja 7 kg. U stvari, tko je bio mršav, taj se ugojio, a i oni prosječni su se malo ugojili, ali su zato debeli smršavili! Baš kako treba.
Ja sam nekako ostao isti, kakav sam otisao takav sam se i vratio, a inace u pravu si, bilo je drasticnih promena u telesnoj masi, znam nekoliko takvih slucajeva, sto kazu neki su se bili toliko promenili da ih ni njihovi ukucani nisu mogli prepoznati. Secam se kad sam dosao u prekomandu zatekao sam tamo nekog momka iz komsiluka i nisam uopste skontao da je to on, bio se ugojio dvadsetak, mozda i vise, kliograma, skroz se deformisao, cak i u licu, dok mi se covek nije javio prolazio sam kraj njega ne znajuci da je to on, a godinama smo ziveli u istoj ulici. Za neverovati koliko se bio izmenio, do te mere da je mene koji pamtim i raspoznajem i manje poznate face zbunio i "prevario" novim izgledom. U njegovoj ceti mu nisu verovali da se aktivno bavio fudbalom pre vojske, jer izgledao je tada kao neko bure, nizak i okrugao, kao Maradona u kasnoj fazi. Very Happy

Na vrh Go down
Max Blitz
KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL

M(j)esto Zagreb

KomentarNaslov komentara: Re: KUVAR - JNA recepti   20.11.12 16:41

@Bogart (citat):

Da pokušam usmjeriti temu u pravcu u kojem sam je ja shvatio. Ovdje nije riječ o (ne)kvaliteti gotove hrane koju ste dobijali, jer ima još drugih tema na kojima se raspravlja o tome, a i dalje su aktivne. Tu se radi o knjizi kuharskih recepata. Nije recept kriv ako je kuhar loš i nepoštuje proceduru. Probajte kuhati točno po receptima iz kuharice, pa nam se onda javite sa iskustvima! Da konačno probamo ta jela, kakva su zaista trebala biti! Grah po receptu iz kuharice je meni izvanredan. I nemojte ubacivati neke svoje tajne dodatke. Mora se slijediti knjiga, nisu dozvoljene dorade u vlastitom aranžmanu. Idem u nabavku namirnica i na posao.... Dobar tek! Very Happy

Max Blitz: komentar modifikovan dana: 20.11.12 22:08; prepravljeno ukupno 1 puta (Reason for editing : kriva riječ)
Na vrh Go down
Kemo Specijalac
GENERAL POTPUKOVNIK u rezervnom sastavu
GENERAL POTPUKOVNIK u rezervnom sastavu

Broj komentara : 1136
Član od : 2012-03-03
M(j)esto Beograd

KomentarNaslov komentara: Re: KUVAR - JNA recepti   20.11.12 19:00

http://content.wuala.com/contents/Srbadija.Ch/DVD%20KUVARI/Recepti/Kuvar%20JNA%20.pdf?dl=1

za one koji ne mogu da downloaduju kuvar sa prvog linka, evo jos jednog alternativnog
Na vrh Go down
Max Blitz
KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL

M(j)esto Zagreb

KomentarNaslov komentara: Re: KUVAR - JNA recepti   20.11.12 22:14

HVALA Kemo! cheers Inače, imam ja original tiskanu knjigu, da, da..... Preporučite ovu knjigu vašim boljim polovicama, u početku će vas čudno gledat, aliiii.... Ipak, po ovoj kuharici bi trebali kuhati isključivo muškarci, ženi dajte da oguli krumpir, isiječe luk, opere mrkvu...... U glavni dio pripreme se ne smije miješati. Ili davati neke svoje primjedbe, božesačuvaj Arrow
Na vrh Go down
flado
Gušter
Gušter

Broj komentara : 51
Član od : 2012-10-10
M(j)esto Zagreb

KomentarNaslov komentara: Re: KUVAR - JNA recepti   21.11.12 20:48

Moja da ne daje primjedbe, to bi bilo svjetsko cudo.
Na vrh Go down
Boske
Zastavnik I klase
Zastavnik I klase

Broj komentara : 900
Član od : 2012-10-28
Dob : 52
M(j)esto Austrija

KomentarNaslov komentara: Re: KUVAR - JNA recepti   21.11.12 21:41

@Max Blitz (citat):

Nije samo hrana utjecala na to da je većina iz vojske izlazila sa nekoliko kilograma više nego što su prije imali, nego i uredan život. Kad se realno pogleda u vojsci smo zdravo živjeli; jutarnja fiskultura, redovni obroci, spavanje na vrijeme pa zatim i ostali fizički napori...Ja osobno mislim da nisam nikada poslije imao toliko kondicije i energije kao u vojsci. Imao sam osjećaj da mogu brdo razbiti bom

Vodnik
Vodnik

KomentarNaslov komentara: Re: KUVAR - JNA recepti   21.11.12 22:43

@Max Blitz (citat):
@Bogart (citat):

Da pokušam usmjeriti temu u pravcu u kojem sam je ja shvatio. Ovdje nije riječ o (ne)kvaliteti gotove hrane koju ste dobijali, jer ima još drugih tema na kojima se raspravlja o tome, a i dalje su aktivne. Tu se radi o knjizi kuharskih recepata. Nije recept kriv ako je kuhar loš i nepoštuje proceduru. Probajte kuhati točno po receptima iz kuharice, pa nam se onda javite sa iskustvima! Da konačno probamo ta jela, kakva su zaista trebala biti! Grah po receptu iz kuharice je meni izvanredan. I nemojte ubacivati neke svoje tajne dodatke. Mora se slijediti knjiga, nisu dozvoljene dorade u vlastitom aranžmanu. Idem u nabavku namirnica i na posao.... Dobar tek! Very Happy
Jedino tako kao sto kazes, da se proba kuvanje "po PS-u". Smile

Na vrh Go down
Max Blitz
KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL

M(j)esto Zagreb

KomentarNaslov komentara: Re: KUVAR - JNA recepti   21.11.12 23:09

@Bogart (citat):

Prelistaj tu knjigu, zaista, ako nisi do sad. Veoma je zanimljiva. Mnogi inače nisu znali da je priprema hrane u JNA bila regulirana posebnom knjigom recepata. A, sad, ako se kuhari nisu držali procedure, bože moj..... To smo okusili, doslovno... Very Happy
Na vrh Go down
Bogart
Vodnik
Vodnik

KomentarNaslov komentara: Re: KUVAR - JNA recepti   22.11.12 2:00

@Max Blitz (citat):
HVALA Kemo! cheers Inače, imam ja original tiskanu knjigu, da, da..... Preporučite ovu knjigu vašim boljim polovicama, u početku će vas čudno gledat, aliiii.... Ipak, po ovoj kuharici bi trebali kuhati isključivo muškarci, ženi dajte da oguli krumpir, isiječe luk, opere mrkvu...... U glavni dio pripreme se ne smije miješati. Ili davati neke svoje primjedbe, božesačuvaj Arrow
@Max Blitz (citat):
Prelistaj tu knjigu, zaista, ako nisi do sad. Veoma je zanimljiva. Mnogi inače nisu znali da je priprema hrane u JNA bila regulirana posebnom knjigom recepata. A, sad, ako se kuhari nisu držali procedure, bože moj..... To smo okusili, doslovno... Very Happy
Makse, ako na onom cuvenom sajtu Kulinarika vidim okacene recepte iz tog vojnog kuvara znacu da si ti "kriv" za to. Very Happy
Na vrh Go down
Atila
Gušter
Gušter

Broj komentara : 20
Član od : 2012-09-20

KomentarNaslov komentara: Re: KUVAR - JNA recepti   22.11.12 9:49

@Max Blitz (citat):
@Bogart (citat):

Bilo je i nejestivih stvari, ponekad!!

Na vrh Go down
Max Blitz
KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL

M(j)esto Zagreb

KomentarNaslov komentara: Re: KUVAR - JNA recepti   22.11.12 14:39

@Atila (citat):
Bilo je i nejestivih stvari, ponekad!!

Atila, ovdje kuhamo točno prema recepturi! Možeš komentirati prehranu u JNA ne temama 'Problemi s ishranom u JNA' i 'kuhinja - oficiri i vojska'... Hvala ti i dobrodošao na forum! Molim, prati naslove tema gdje želiš ostaviti komentar, to je na ovom forumu važno. Very Happy Ipak, ovo je laganija tema, pa nije sad toliko jako važno ovdje..., mislio sam ti općenito savjetovati..

Max Blitz: komentar modifikovan dana: 22.11.12 16:09; prepravljeno ukupno 1 puta
Na vrh Go down
Max Blitz
KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL

M(j)esto Zagreb

KomentarNaslov komentara: Re: KUVAR - JNA recepti   22.11.12 14:41

@Bogart (citat):
Makse, ako na onom cuvenom sajtu Kulinarika vidim okacene recepte iz tog vojnog kuvara znacu da si ti "kriv" za to. Very Happy

Idea SJAJNA IDEJA!
Na vrh Go down
ludi slovenac
Gušter
Gušter

Broj komentara : 53
Član od : 2011-07-24

KomentarNaslov komentara: Re: KUVAR - JNA recepti   20.02.13 1:06

Mrzim smb kuglice grašak od armije.Imali smo 3 vrste hrane naravno 2 puta grašak i pasulj
Na vrh Go down
East&West
Poručnik
Poručnik

Prim(j)eran Vojnik Prim(j)eran Vojnik
Broj komentara : 2643
Član od : 2012-11-06
Dob : 60
M(j)esto BG-RU

KomentarNaslov komentara: Re: KUVAR - JNA recepti   16.03.13 22:03

Evo još jedno elektronsko izdanje Receptura za pripremanje jela u JNA:

http://jna-kuvar.atwebpages.com/

Ima i ovde dosta lepoga:
http://jna-sfrj.forum-aktiv.com/t405-vojna-kuhinja-recepti

šta ćemo kad je lakše otvoriti novu temu, nego malo pročešljati pa nastaviti. No
Na vrh Go down
Max Blitz
KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL

M(j)esto Zagreb

KomentarNaslov komentara: Re: KUVAR - JNA recepti   16.03.13 22:28

East&West (citat):
Evo još jedno elektronsko izdanje Receptura za pripremanje jela u JNA:

http://jna-kuvar.atwebpages.com/

Ima i ovde dosta lepoga:
http://jna-sfrj.forum-aktiv.com/t405-vojna-kuhinja-recepti

šta ćemo kad je lakše otvoriti novu temu, nego malo pročešljati pa nastaviti. No

Ovaj prvi link je objavljen na portalu 'dnevnik.hr' prije neki dan kao prvorazredna vijest!! Shocked

http://dnevnik.hr/vijesti/zanimljivosti/razotkrivena-najcuvanija-tajna-bivse-jna---278350.html

Pod rubrikom Zanimljivosti!
I pod naslovom: Razotkrivena najčuvanija 'tajna' bivše JNA
Shocked
Novinari stvarno znaju pretjerivati, ali ovo je zaista smiješno! Laughing
A možda i nije. Lako je nama s ovog foruma na te stvari gledati, mi smo tu domaći. Što zna neki novinar od 25 god. o tim stvarima. Vanzemaljci i ovo je njemu u istom rangu. Laughing

Kad se otvori link gdje je kuharica, stoji obavijest:

!!! Serveri su PREOPTEREĆENI. Molimo Vas da skidate samo one recepte koji Vam trenutno trebaju kako bi linija izdržala !!!

ZA NE POVJEROVAT!
Shocked Laughing Laughing Laughing Laughing

Na vrh Go down
čato
Džomba
Džomba

Broj komentara : 158
Član od : 2010-04-09
Dob : 66
M(j)esto Ljubljana

KomentarNaslov komentara: Re: KUVAR - JNA recepti   19.03.13 13:17

Kod nas u Jaski 1970 g, jeli pretežno kupus, koga smo sami kiselili , al to je toliko smrdelo van tarpezarije , da je bilo najgore, ako nisi mogao odmah ući , nego čekat vani. Najbolji od svega , pa i jedini dobar za normalnoga ćoveka je bio pasulj. Sam neznam od ćega sam se u JNA ugojio za 10kg.
Verovatno od napolitanki. Kad sam jednom išao sa kerovođom psima dati jesti, doživio sam najveće poniženje kao jedinka u JNA , da ima pas absolutno bolju hranu , pa valjali su se komadi mesa unutra , a mi mesa vidjeli nismo. Kad smo bili u ZG Maršalki , imali su tri jelovnika i kad smo dobili makarone u njima je bilo toliko mesa , da smo se najeli i jeli samo njega. Kod nas su makaroni -sami- bili tolko sljepljeni , da si jih morao rezati sa žlicom .
Sin je juće imao rođendan i dobio je uz ostalu zajebanciju a pošto je u izviđaćima i neki general , a i glavni kuhar jedinice , knjigu sa naslovom: Recepture za pripremanje jela u Jug. nar. armiji. u poznatoj crvenoj boji na SH jeziku . Recepti su iz 1971g. Izdavać eBesede.si evo linka

http://www.ebesede.si/Recepture-za-pripremanje-jela-u-Jugoslovenskoj-narodnoj-armiji-Nedeljko-Jokic/183

Na vrh Go down
dpuric
GENERAL ARMIJE Načelnik Pravne Službe
GENERAL ARMIJE Načelnik Pravne Službe

Pravna Služba Pravna Služba
Broj komentara : 3172
Član od : 2012-10-22
Dob : 50
M(j)esto Kraljevo

KomentarNaslov komentara: Re: KUVAR - JNA recepti   19.03.13 13:38

To sto niste imali mesa, mora da je neki zastavnik-intendant nesto mutio...
Na vrh Go down
zastavnik
Zastavnik I klase
Zastavnik I klase

Broj komentara : 931
Član od : 2010-12-07
Dob : 54
M(j)esto Bačka Topola

KomentarNaslov komentara: Re: KUVAR - JNA recepti   19.03.13 14:48

@čato (citat):
Kod nas u Jaski 1970 g, jeli pretežno kupus, koga smo sami kiselili , al to je toliko smrdelo van tarpezarije , da je bilo najgore,  ako nisi mogao odmah ući , nego čekat vani. Najbolji od svega , pa i jedini dobar za normalnoga ćoveka je bio pasulj. Sam neznam od ćega sam se u JNA ugojio za 10kg.
Verovatno od napolitanki. Kad sam jednom išao sa kerovođom psima dati jesti, doživio sam najveće poniženje kao jedinka u JNA , da ima pas absolutno bolju hranu , pa valjali su se komadi mesa unutra , a mi mesa vidjeli nismo. Kad smo bili u ZG Maršalki , imali su tri jelovnika i kad smo dobili makarone u njima je bilo toliko mesa , da smo se najeli i jeli samo njega. Kod nas su makaroni -sami- bili tolko sljepljeni , da si jih morao rezati sa žlicom .
Sin je juće imao rođendan i dobio je uz ostalu zajebanciju  a pošto je u izviđaćima i neki general , a i glavni kuhar jedinice , knjigu sa naslovom: Recepture za pripremanje jela u Jug. nar. armiji. u poznatoj crvenoj boji na SH jeziku . Recepti su iz 1971g. Izdavać eBesede.si evo linka

http://www.ebesede.si/Recepture-za-pripremanje-jela-u-Jugoslovenskoj-narodnoj-armiji-Nedeljko-Jokic/183

Za te recepture ne znam, mislim da smo ovde raspravljali o onima iz '85 godine, maslinasto-zelene korice, tvrd povez.
Na vrh Go down
Max Blitz
KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL

M(j)esto Zagreb

KomentarNaslov komentara: Re: KUVAR - JNA recepti   19.03.13 16:09

@zastavnik (citat):
Za te recepture ne znam, mislim da smo ovde raspravljali o onima iz '85 godine, maslinasto-zelene korice, tvrd povez.

To su iste te recepture druže zastavniče, samo su ih otisnuli ponovo sa drugačijom naslovnicom i drugačijim unutarnjim grafičkim dizajnom, da bude kao neka fora. Very Happy
Ljudima su te recepture otkriće, rijetko tko je uopće znao da je takvo nešto postojalo, pa se svi sad odnose prema tome kao svjetskom čudu i nadnaravnom otkriću. Ne gledamo na to iz iste perspektive. Kome god sam i ja ovako usput na to ukazao, ne može vjerovati i isčuđava se. Very Happy
Na vrh Go down
zastavnik
Zastavnik I klase
Zastavnik I klase

Broj komentara : 931
Član od : 2010-12-07
Dob : 54
M(j)esto Bačka Topola

KomentarNaslov komentara: Re: KUVAR - JNA recepti   19.03.13 17:04

@Max Blitz (citat):
@zastavnik (citat):

To su iste te recepture druže zastavniče, samo su ih otisnuli ponovo sa drugačijom naslovnicom i drugačijim unutarnjim grafičkim dizajnom, da bude kao neka fora. Very Happy
Ljudima su te recepture otkriće, rijetko tko je uopće znao da je takvo nešto postojalo, pa se svi sad odnose prema tome kao svjetskom čudu i nadnaravnom otkriću. Ne gledamo na to iz iste perspektive. Kome god sam i ja ovako usput na to ukazao, ne može vjerovati i isčuđava se. Very Happy

Upravo sam pogledao i uporedio jedan i drugi. Ima dosta razlika, kako u samim receptima, tako i u količini i izboru jela.
Ove recepture, slovensko izdanje, su napravljene na osnovu receptura iz '71 godine i dosta se razlikuje od onih objavljenih '83 (ne '85, kao što sam napisao). Takođe u novijim recepturama je naglašeno da su za širu društvenu upotrebu, a ne samo za JNA i mogle su se nabaviti u slobodnoj prodaji, dok su receptura iz '71 bile pravilo i kao takve nisu bile za upotrebu van JNA.

Na vrh Go down
Sponsored content

KomentarNaslov komentara: Re: KUVAR - JNA recepti   Today at 6:41

Na vrh Go down

KUVAR - JNA recepti
Vidi prethodnu temu Vidi sljedeću temu Na vrh 
Stranica 1/3Idi na stranicu : 1, 2, 3  Next
 Similar topics
-
» KUVAR - JNA recepti
» RIBA - MORSKA i SLATKOVODNA: vrste, zanimljivosti, pitanja, ribolov, recepti za pripremu...
» Vojna kuhinja-recepti :)
» Ilirska Bistrica 1988/89 LARD