FORUM BIVŠIH PRIPADNIKA NEKADAŠNJE JNA

Sva(t)ko ima pravo na sjećanja - Свако има право на сећања - Vsak ima pravico na spomine - Секој има право на сеќавање - Gjith kush ka të drejt për kujtime - Mindenkinek joga van az emlekeihez

HomeRegistracijaLogin
_______________Bile su to dobre i loše godine. Bile su to godine aktivnosti i uspavanosti, godine uvažavanja i nerazum(ij)evanja, godine druženja i ljutnje, odlazaka i dolazaka, nagradjivanja i kažnjavanja, ukora i oprosta, godine radosti i tuge... svega je bilo izuzev: mržnje. Sedam godina postojimo. Branimo pravo na s(j)ećanja! Vaš Forum BPN JNA.

Share | 

Jutarnja gimnastika - da li ste hvatali krivine i kako?

Vidi prethodnu temu Vidi sljedeću temu Go down 
Idi na stranicu : Previous  1, 2, 3, 4, 5  Next
AutorPoruka
Stanko1
Vodnik I klase
Vodnik I klase

Jubilarna Medalja 7 g. Jubilarna Medalja 7 g.
Prim(j)eran Vojnik Značka PV
Broj komentara : 514
Član od : 2013-02-24
Dob : 67
M(j)esto Zagreb

KomentarNaslov komentara: Re: Jutarnja gimnastika - da li ste hvatali krivine i kako?   19.04.14 14:46

Ja u Prizrenu 1973./1974. ne samo da nisam hvatao krivine nego sam uživao u jutarnjoj gimnastici. Iako uopće nisam sportski tip (ako izuzmemo sklonost pješačenju i nekada planinarenju). Znao sam da to koristi zdravlju i kondiciji, a ona mi je trebala za nošenje lafeta Bst-a i općenito napore kod obuke.
Gimnastiku smo započinjali trčanjem po krugu kasarne. To je bio najljepši dio - lijepa jutra, svježi zrak i prekrasan pogled na Paštrik, Koritnik i Prokletije. Onda je slijedio ''prvi kompleks prostih vježbi''. Te vježbe ne samo da sam upamtio nego sam ih prakticirao i kod kuće nakon povratka iz vojske. Neko vrijeme sam bio nadobudan i pokušao sam animirati moje kolege-vršnjake iz Pošte da idemo zajedno na terene SD Mladost na Savi i tamo vježbamo dvaput tjedno (rekli su mi da će nas pustiti na vježbalište ako dovedem grupu od najmanje deset ljudi), ali sam ostao kao pokisla kokoš - njima je bolje prijala rekreacija u birtiji uz pivo i gemišt.
Na vrh Go down
dinosaurus
Kapetan I klase
Kapetan I klase

Broj komentara : 4229
Član od : 2013-10-10
M(j)esto Beograd

KomentarNaslov komentara: Re: Jutarnja gimnastika - da li ste hvatali krivine i kako?   19.04.14 18:06

Prioritet trčanja su gluposti,obično ispiranje već ispranih mozgova...a ''recitovanje''uz to se graniči sa ludilom..
Na vrh Go down
pera84
GENERAL POTPUKOVNIK Načelnik OPOD-a

Jubilarna Medalja "Prva Petol(j)etka Prva Petol(j)etka
Broj komentara : 3366
Član od : 2011-03-17
M(j)esto USA

KomentarNaslov komentara: Re: Jutarnja gimnastika - da li ste hvatali krivine i kako?   20.04.14 4:32

@dinosaurus (citat):
Prioritet trčanja su gluposti,obično ispiranje već ispranih mozgova...a ''recitovanje''uz to se graniči sa ludilom..

Zasto je trcanje (i jutarnja gimnastika) glupost i ispiranje mozga??? Ajd' objasni, ziv bio. Da naucim nesto pod stare dane. Vec desetak godina, svaki dan (osim kad sam na terenu) u parku do moje kuce trcim stazu od 5km. Pa reko', da prestanem s tim glupostima dok mi mozak nije nacisto izblijedio od tolikog pranja Laughing
Na vrh Go down
BEOGRAD
Podporučnik
Podporučnik

Pravna Služba Pravna Služba
Broj komentara : 1695
Član od : 2013-03-15
M(j)esto Scottsdale

KomentarNaslov komentara: Re: Jutarnja gimnastika - da li ste hvatali krivine i kako?   20.04.14 5:37

Umesto da trcis bolje bi ti bilo da upises neki kurs iz marksizma ili da prelistas koji udzbenik iz ONO i DSZ. Tracis vreme i trosis energiju, a mogao bi nesto kosrisno da naucis.
Na vrh Go down
dinosaurus
Kapetan I klase
Kapetan I klase

M(j)esto Beograd

KomentarNaslov komentara: Re: Jutarnja gimnastika - da li ste hvatali krivine i kako?   21.04.14 10:48

@pera84 (citat):
@dinosaurus (citat):

Zasto je trcanje (i jutarnja gimnastika) glupost i ispiranje mozga??? Ajd' objasni, ziv bio. Da naucim nesto pod stare dane. Vec desetak godina, svaki dan (osim kad sam na terenu) u parku do moje kuce trcim stazu od 5km. Pa reko', da prestanem s tim glupostima dok mi mozak nije nacisto izblijedio od tolikog pranja Laughing

Odnosi se na temu..

Vidiš po nekim tekstovima šta se sve praktikovalo privatno..

Na vrh Go down
dinosaurus
Kapetan I klase
Kapetan I klase

M(j)esto Beograd

KomentarNaslov komentara: Re: Jutarnja gimnastika - da li ste hvatali krivine i kako?   21.04.14 12:04

ONO i DSZ je za pripreme u maratonu..
Za kraće staze(do 100 m)..preporuka je usa istorija..
Na vrh Go down
pera84

M(j)esto USA

KomentarNaslov komentara: Re: Jutarnja gimnastika - da li ste hvatali krivine i kako?   27.04.14 15:18

Ovo je Navy SEAL test fizicke spremnosti koju kandidati moraju pokazati
da bi usli u eliminacioni program. Ispunjavanje minimalnih zahtjeva najcesce
ne znaci "prolaz". Na desnoj strani su prosjecni rezultati kandidata koji su prosli
u iducu fazu.

Od ovih se sledecih sest mjeseci biraju najbolji od najboljih. U prosjeku, 2/3 otpadnu.
Oni koji zavrse obuku, tek onda pocinju "prave treninge" za pojedine specijalnosti.

Test se sastoji od sledeceg:

500 yardi (450 m) plivanje
10 minuta odmora

sklekovi (za dva minuta)
dva minuta odmor

trbusnjaci (za dva minuta)
dva minuta odmor

zgibnjevi (za dva minuta)
dva minuta odmor

1,5 milja trcanje

Navy SEAL PST Standards
500 yard swim     12:30

8 Minutes

push-up

50

80-100

sit-up

50

80-100

pull-up

10

15-20

1.5 mile run        10:30        9-10 Minutes

Na vrh Go down
Max Blitz
KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL

Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima Orden za VZ
Medalja za Vojne Zasluge Medalja za VZ
Broj komentara : 18525
Član od : 2012-10-30
Dob : 48
M(j)esto Zagreb

KomentarNaslov komentara: Re: Jutarnja gimnastika - da li ste hvatali krivine i kako?   27.04.14 16:03

Sa FB - Sat fizičke obuke u Puli. 1960.

Ovo izgleda prilično ozbiljna gimnastika.
Za koga je bila stvarno namijenjena?
Nisam čuo za slično ni vidio u moje vrijeme.

Na vrh Go down
BEOGRAD
Podporučnik
Podporučnik

Pravna Služba Pravna Služba
Broj komentara : 1695
Član od : 2013-03-15
M(j)esto Scottsdale

KomentarNaslov komentara: Re: Jutarnja gimnastika - da li ste hvatali krivine i kako?   27.04.14 17:56

@Max Blitz (citat):
Sa FB - Sat fizičke obuke u Puli. 1960.

Ovo izgleda prilično ozbiljna gimnastika.
Za koga je bila stvarno namijenjena?
Nisam čuo za slično ni vidio u moje vrijeme.

Dabome da nisi kada je Miroslav Cerar vec odsluzio vojni rok. Very Happy 
Stoj na razboju je mozda maglo da uradi 100tinak ljudi u celoj JNA, a za ostale bio misaona imenica. Jos u srednjoj skoli bilo je jako puno onih koji nisu mogli da preskoce kozlic ili sanduk. Penjanje uz sipku ili konopac je isto za dobar deo ucenika bio nemoguca misija.

Na vrh Go down
Max Blitz
KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL

Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima Orden za VZ
Broj komentara : 18525
Član od : 2012-10-30
Dob : 48
M(j)esto Zagreb

KomentarNaslov komentara: Re: Jutarnja gimnastika - da li ste hvatali krivine i kako?   27.04.14 18:27

@BEOGRAD (citat):
Dabome da nisi kada je Miroslav Cerar vec odsluzio vojni rok. Very Happy 

Na gornjoj slici je stvarno on?  Very Happy 

Ima tu još par slika ozbiljne gimnastike i sporta u JNA:

http://jna-sfrj.forum-aktiv.com/t913p45-jutarnja-gimnastika-da-li-ste-hvatali-krivine-i-kako

Na vrh Go down
East&West
Poručnik
Poručnik

Prim(j)eran Vojnik Prim(j)eran Vojnik
Broj komentara : 2643
Član od : 2012-11-06
Dob : 60
M(j)esto BG-RU

KomentarNaslov komentara: Re: Jutarnja gimnastika - da li ste hvatali krivine i kako?   27.04.14 20:13

Neki ovde odudaraju od teme, ne samo da nisu hvatali krivine, već su svaki slobodan trenutak (i više) provodili na spravama.

Kapetan I klase
Kapetan I klase

M(j)esto Beograd

KomentarNaslov komentara: Re: Jutarnja gimnastika - da li ste hvatali krivine i kako?   27.04.14 22:13

Jako niski standardi Pero Very Happy morali bi to pooštriti
Na vrh Go down
sarentica
Gušter
Gušter

Broj komentara : 76
Član od : 2013-12-25
Dob : 46
M(j)esto Bugojno

KomentarNaslov komentara: Re: Jutarnja gimnastika - da li ste hvatali krivine i kako?   27.04.14 22:21

Kao mladi vojnik u Prištini (januar-maj 1989),bili smo primorani svako jutro na tu jutarnju gimnastiku.Kao i kod svih radni  dan je zapoćimao u 5 h,razglas u samoj kasarni je bio jako moćan,buđenje uz zvuk trube se ne zaboravlja.Gimnastika je zapoćimala postrojavanjem na samoj pisti,skidanjem na istoj do pasa,obavezno trćanje da se zagrijemo i onda ćini mi se onaj komplet od 8 vježbi.(meni je najgore padala 7 vježba tj.gušterov let).Stidljivo smo se bunili nekoliko puta da nam je hladno ali ovi što su vodili gimnastiku samo izvade pravilo službe tj.PS u kojem je taćno pisalo do koliko stepeni u ništici može da se radi ista.Do prekomande,skoro pet i pol mjeseci su nas lomili svako jutro.U Prizrenu druga slika,već je bio maj,otoplilo i sem prvih nekoliko sedmica poslije skoro da fiskultru nismo ni radili.(izalazili smo i tada svako jutro ali ništa nismo radili,stajali na našem mjestu za postrojavanje i ćekali da vrijeme za fiskulturu priđe).
Na vrh Go down
pera84

M(j)esto USA

KomentarNaslov komentara: Re: Jutarnja gimnastika - da li ste hvatali krivine i kako?   27.04.14 22:22

Radio je cova u mojoj firmi, napustio posao i otisao "da proba"  Laughing.
Da ne duljim jer skrecemo s teme, ponovo radimo zajedno. Jedini je problem sto se ne moze samo zahvaliti na gostoprimstvu i izaci s feste. Ugovor na cetiri godine sluzbe se potpisuje prije "prijemnog". Ako ne prodjes, uvijek treba neko da utovara kamione po magacinima i kosi travu po kasarni.   Laughing
Na vrh Go down
pera84

M(j)esto USA

KomentarNaslov komentara: Re: Jutarnja gimnastika - da li ste hvatali krivine i kako?   27.04.14 22:35

Prvih mjeseci na obuci, nije bilo masovnog zabusavanja. Posle, u stacionaru, na fiskulturu nije izlazio niko. Dok neko ne nariba usi komadantu za pozadinu. Onda Djuro dodje kod nas, hebe mozak kapetanu i iduce jutro svi osim dezurnog bolnicara na pisti. Tako ide jedno dva-tri dana, a onda opet po starom. Pa za tri mjeseca ista prica.
Na vrh Go down
Slobodan.
Mladji Vodnik
Mladji Vodnik

Broj komentara : 353
Član od : 2014-04-28
M(j)esto Vojvodina

KomentarNaslov komentara: Re: Jutarnja gimnastika - da li ste hvatali krivine i kako?   30.04.14 3:19

Jutarnja fiskultura u Prizrenu je bila samo iz pocetka a posle smo zabusavali pravili cirkus od fiskulture tako sto smo se sakrivali iza stare zgrade i cekali da se ista zavrsi.
Na vrh Go down
SveJug
Kapetan
Kapetan

Prim(j)eran Vojnik Znacka PV
Broj komentara : 3042
Član od : 2012-12-16
M(j)esto Svedska

KomentarNaslov komentara: Re: Jutarnja gimnastika - da li ste hvatali krivine i kako?   09.06.14 9:28

Kapetan
Kapetan

Broj komentara : 3758
Član od : 2011-09-29

KomentarNaslov komentara: Re: Jutarnja gimnastika - da li ste hvatali krivine i kako?   09.06.14 15:23

Pa moram priznati da u Štipu dok sam bio gušter i nismo imali jaku jutarnju fiskulturu, samo smo određivali što ćemo raditi, znači koliko trčanja i malo vježbi svaki dan je netko vodio.....pa smo skračivali rute onako samo ispred kuhinje dolje i uz malog amfiteatra i natrag na pistu....ne previše sasvim za razbuđivanje uz nas nikad nisu bili aktivni starješine....tako je bilo u četi veze no znam da je s nekima bio i aktivni.....mnogo puta je to bilo iscrplujuče.....znam da su padali s nogu....
U Strumici sam jedno desetak puta išao....slično...... poslije sam počeo raditi u centru veze i nisam više nikada bio na istoj, a danas zbog bolesti i ostalih .....?'  moram vježbati i to sam u jutro....ha ha imam jutarnju tjelovježbu uz nazočnost zapovjednika.....supruge!!!

Mladji Vodnik
Mladji Vodnik

M(j)esto Vojvodina

KomentarNaslov komentara: Re: Jutarnja gimnastika - da li ste hvatali krivine i kako?   09.06.14 17:27

Dakle kapitulacija.
Na vrh Go down
Gringo
Kapetan
Kapetan

Broj komentara : 3758
Član od : 2011-09-29

KomentarNaslov komentara: Re: Jutarnja gimnastika - da li ste hvatali krivine i kako?   10.06.14 6:29

Prije ili kasnije...uvijek kapituliraš..... lol!

Kapetan I klase
Kapetan I klase

Prim(j)eran Vojnik znacka PV
Broj komentara : 4111
Član od : 2012-12-07

KomentarNaslov komentara: Re: Jutarnja gimnastika - da li ste hvatali krivine i kako?   10.06.14 8:30

@Gringo (citat):
Prije ili kasnije...uvijek kapituliraš..... lol!

Mladji Vodnik
Mladji Vodnik

M(j)esto Vojvodina

KomentarNaslov komentara: Re: Jutarnja gimnastika - da li ste hvatali krivine i kako?   17.06.14 1:08

Hitre noge uvek pomazu
Na vrh Go down
ianmarkk
Vodnik
Vodnik

Broj komentara : 467
Član od : 2014-07-07
Dob : 53
M(j)esto Ljubljana

KomentarNaslov komentara: Re: Jutarnja gimnastika - da li ste hvatali krivine i kako?   09.07.14 14:56

Nisi mogao, gimnastika je bila posle doručka i krug je bio izpred komande, pa nije dosta vojnika bilo, skoro svi smo se znali ali kad sam dobio kondiciju ni trčanje 15 minuta subotom nije mi bilo teško....
Na vrh Go down
mornar71
Razvodnik
Razvodnik

Broj komentara : 201
Član od : 2013-03-05
M(j)esto valjevo

KomentarNaslov komentara: Re: Jutarnja gimnastika - da li ste hvatali krivine i kako?   10.07.14 21:37

Na Katarini u Puli u 5h ustajanje 5/10min.pocetak trcanja pored mora a zatim deset vezbi po deset taktova i na kraju trk u zgradu.Divota jedna niko od nas kursista koliko se secam nije zabusavao.
Trcanje pored mora udises besplatan JOD.I sada u 62god. ustaje rano na posao i nije mi tesko da ne bih trcao na posao.
Na vrh Go down
Mister Havana
Vodnik
Vodnik

Broj komentara : 450
Član od : 2014-07-11

KomentarNaslov komentara: Re: Jutarnja gimnastika - da li ste hvatali krivine i kako?   14.07.14 18:44

@Slobodan. (citat):
Jutarnja fiskultura u Prizrenu je bila samo iz pocetka a posle smo zabusavali pravili cirkus od fiskulture tako sto smo se sakrivali iza stare zgrade i cekali da se ista zavrsi.

Vidim da se tradicija održavala, tj. prenosila sa koleno na koleno.  Very Happy 
Meni je bilo teško u početku, posle sam se kao malo i privikao.
Neću da kažem da nisam krivinašio. Ponekad me jednostavno mrzelo da otrčim ceo krug,
a u Prizrenu po onim brdašcima, gomilama zgrada i ograda nije bilo teško uhvatiti krivinu.
Ipak nikad nisam mogao da razumem one koji bi u 5 i 15 ujutro optrčali 200-300 metara,
a zatim uhvatili krivinu i zapalili cigaru.   Exclamation Shocked 
I sam sam pušač, ali nisam mogao da zapalim pre doručka, pa da me ubiju.
Ta mi je navika ostala i do dan danas, iako sam, što se fiskulture tiče, u krivini od kako sam se skinuo.

Na vrh Go down
Sponsored content

KomentarNaslov komentara: Re: Jutarnja gimnastika - da li ste hvatali krivine i kako?   Today at 4:49

Na vrh Go down

Jutarnja gimnastika - da li ste hvatali krivine i kako?
Vidi prethodnu temu Vidi sljedeću temu Na vrh 
Stranica 4/5Idi na stranicu : Previous  1, 2, 3, 4, 5  Next
 Similar topics
-
» Jutarnja gimnastika - da li ste hvatali krivine i kako?
» Jutarnja smotra
» Niš, VP 3038/4, Kasarna Pantelej, 1980/81
» RIBA - MORSKA i SLATKOVODNA: vrste, zanimljivosti, pitanja, ribolov, recepti za pripremu...
» OFICIRSKE SABLJE U JNA