FORUM BIVŠIH PRIPADNIKA NEKADAŠNJE JNA

Sva(t)ko ima pravo na sjećanja - Свако има право на сећања - Vsak ima pravico na spomine - Секој има право на сеќавање - Gjith kush ka të drejt për kujtime - Mindenkinek joga van az emlekeihez

HomeRegistracijaLogin
_______________Bile su to dobre i loše godine. Bile su to godine aktivnosti i uspavanosti, godine uvažavanja i nerazum(ij)evanja, godine druženja i ljutnje, odlazaka i dolazaka, nagradjivanja i kažnjavanja, ukora i oprosta, godine radosti i tuge... svega je bilo izuzev: mržnje. Sedam godina postojimo. Branimo pravo na s(j)ećanja! Vaš Forum BPN JNA.

Share | 

Črnomelj 1978 - 1990

Vidi prethodnu temu Vidi sljedeću temu Go down 
Idi na stranicu : Previous  1, 2, 3, 4  Next
AutorPoruka
Četni evidentičar
Podporučnik
Podporučnik

Broj komentara : 1374
Član od : 2014-01-18
Dob : 46
M(j)esto Tu i Tamo

KomentarNaslov komentara: Re: Črnomelj 1978 - 1990   09.02.14 19:58

?rnomelj (citat):
Odosmo u Off sa ovim mojim hobijem.
Da se vratimo temi:
Črnomelj-malo mesto u SLO, na granici sa Hrvatskom.
Kada sam posle Akademije dobio raspored u Ljubljanu imao sam osmeh sa ukusom limuna. Kada su mi u Ljubljani rekli da idem u Črnomelj, kolege me tapšu po ramenu: Bravo, Črnomerec, to ti je deo Zagreba. Kad ono, međutim. Nije Črnomerec već Črnomelj. Neznam gde je, uzmem kartu i vidim. Na karti onaj mali crni kružić, kao neko selo. Ja sam sa sela ali moje selo oko crnog kružića ima još jedan. Dođem tamo, ono jedna ulica: Kolodvorska cesta. Javljam se na dužnost, srce mi se steglo, u grlu knedla: Pa zar od cele Yuge baš ovde, bogu iza nogu. Spopadnu me posle nekoliko dana moji Beograđani-stare kajle: E potporučniče, mi ćemo izdržati ovde godinu dana, kako ćeš ti. Nisi valjda bio toliko  loš "đak" da su te poslali u ovaj kažnjenički garnizon? Taj pojam sam tada prvi put čuo. Posle mesec dana, uzreo krompir. Mene pošalju sa vojskom na vojnu ekonomiju da sakupljamo kropir. Da mogu, ujeo bih se za
jajca. Moji starci u Sremu sami sakupljaju krompir, a ja državni. Ali šta ću, ko mi je kriv-u Akademiju sam otišao dobrovoljno. Dođe jesen i one sumorne kiše. U Črnomelju posle 22,00 ne radi ništa-tuga. A i da radi, svi te poznaju, pa te šef ujutro pita: gde ste bili,šta ste pili, koje su ono ribe sa vama ........Tada sam se već zbližio sa starijim kolegama koji su imali auto, pa preko Kupe u život.  Pa od Karlovca, Riječkom cestom, kafana kolikio hoćeš. 1001 noć mi ostala u uspomeni. Muzika trešti, narodnjaci- kao na Ibarskoj magistrali. Stignemo bogami i do Rijeke i Opatije. I posle svega ujutro pravo na posao. Znači, već posle tri meseca se lakše se disalo. Kasnije, kako je vreme prolazilo bivalo je sve bolje i bolje.

Continues

Kapetane, kapetane ,a gdje bih nego lujzijanom u život i pravcom za hiljadu jednu noč, pa tamo bogu iza leđa nije bilo gdje.

U stvari još ono malo što je bilo danas više nije. Tako da vreme u Črnomlju nije stalo nego se prolazom vratilo u nazad.

A nema više ni lujzijanom da se krene negde u provod osim Rijeka i Opatija. A nema više ni tih koji bi se provodili. Nema više hiljadu i jedne noči, nema više sunca, mesečino oj, oj ,oj...  

A peugeot ti je u nulo.

Na vrh Go down
East&West
Poručnik
Poručnik

Jubilarna Medalja "Prva Petol(j)etka Prva Petol(j)etka
Prim(j)eran Vojnik Prim(j)eran Vojnik
Broj komentara : 2643
Član od : 2012-11-06
Dob : 60
M(j)esto BG-RU

KomentarNaslov komentara: Re: Črnomelj 1978 - 1990   09.02.14 20:33

Četni hebidentičar

za lepe spomine

Podporučnik
Podporučnik

M(j)esto Tu i Tamo

KomentarNaslov komentara: Re: Črnomelj 1978 - 1990   09.02.14 21:50

Za lepe spomine na bolja vremena evo vabilo. Pa dođi prijatelju Đole. Da popijemo nešto kod Mullera.

Poručnik
Poručnik

M(j)esto BG-RU

KomentarNaslov komentara: Re: Črnomelj 1978 - 1990   09.02.14 22:57

Opa, Četni!! Je tisto iz očetove arhive??
Bom poskusil priti, vsaj par krat.

Podporučnik
Podporučnik

M(j)esto Tu i Tamo

KomentarNaslov komentara: Re: Črnomelj 1978 - 1990   10.02.14 12:07

Seveda tovariš Đole.

Jaz sem imel takrat 10 let.

Sem pa našel to vabilo pred kratkim, ko sem pospravljal, v enem od očetovih rokovnikov. Prav tako sem našel sliko, ko sta skupaj z majorjem Tijanovićem.

Knjiga Oružane snage SFRJ pa je ves čas na polici in na prvi strani je to posvetilo. Nisem pa na forumu našel nič o tej zagrebški VP.

In seveda dobrodošel.

Na vrh Go down
East&West
Poručnik
Poručnik

M(j)esto BG-RU

KomentarNaslov komentara: Re: Črnomelj 1978 - 1990   10.02.14 12:23

Četni,
pod tim brojem  zagrebačke vojne pošte "krije" se komanda V armijske oblasti.

Mnogo kasnije, 1989. kada je JNA podeljena na vojne oblasti, u Zegrebu je formirana 5. vojna oblast, a permutacijom ovih brojeva nastala je VP 5027 Zagreb, a u Črnomelju je formiran pukABHO.

Što se tiče majora Tijanića, on je u Črnomlju  bio do kraja. Ja sam otišao malo pre, ali je velika verovatnoća da poznajem tvoga oca.

East&West: komentar modifikovan dana: 10.02.14 13:44; prepravljeno ukupno 1 puta
Na vrh Go down
Četni evidentičar
Podporučnik
Podporučnik

M(j)esto Tu i Tamo

KomentarNaslov komentara: Re: Črnomelj 1978 - 1990   10.02.14 12:31

Hvala ti Đole na tom pojasnjenju.

I nisam sumnjao, da mi ne bi poznavao oca. Pa več si i pogodio.
Na vrh Go down
Kolodvorska
Gušter
Gušter

Broj komentara : 13
Član od : 2012-12-23

KomentarNaslov komentara: Re: Črnomelj 1978 - 1990   21.02.14 17:32

@Četni evidentičar (citat):
A gdje li stoji i kud vodi taj most?

Koliko sam samo puta preko mostica u grad,Jordanovu isao u videoteku Very Happy

Na vrh Go down
Kolodvorska
Gušter
Gušter

KomentarNaslov komentara: Re: Črnomelj 1978 - 1990   21.02.14 17:39

East&West (citat):
Četni,
pod tim brojem  zagrebačke vojne pošte "krije" se komanda V armijske oblasti.

Mnogo kasnije, 1989. kada je JNA podeljena na vojne oblasti, u Zegrebu je formirana 5. vojna oblast, a permutacijom ovih brojeva nastala je VP 5027 Zagreb, a u Črnomelju je formiran pukABHO.

Što se tiče majora Tijanića, on je u Črnomlju  bio do kraja. Ja sam otišao malo pre, ali je velika verovatnoća da poznajem tvoga oca.

Kapetane a ja sam bio ubijeden da je major Tijanic otisao 1989 kada sam ja jos bio tamo.

Bio sam i tada kada je ukradena puska,neznam da li se toga sjecate ? (nadena poslije 1-2 dana)

Na vrh Go down
East&West
Poručnik
Poručnik

M(j)esto BG-RU

KomentarNaslov komentara: Re: Črnomelj 1978 - 1990   21.02.14 19:51

Druže nije Tijanić nikuda išao do kraja, u Črnomelju je i potpukovnik postao. Sečam se  kao kroz san neke frke oko puške? Ostarilo se druže moj, Vladu Tijanića sam video pre desetak godina, nažalost u VMA, jer imao je nekih problema sa očima.

Eto malo nam ovaj drugar (koji je Črnomaljčan) postavio slikice da nam oživi sećanja.
Sećaš se spomenika? Tamo je svakoj generaciji vojnika, uz učešće nekog lokalnog borca iz NOB, održana tema "Moj garnizon".
Ili se radije sećaš mosta preko Lahinje, mada ti si bio dobar vojnik i Z.R. te redovno puštao u grad. Smile

Gušter
Gušter

KomentarNaslov komentara: Re: Črnomelj 1978 - 1990   21.02.14 23:32

East&West (citat):
Druže nije Tijanić nikuda išao do kraja, u Črnomelju je i potpukovnik postao. Sečam se  kao kroz san neke frke oko puške? Ostarilo se druže moj, Vladu Tijanića sam video pre desetak godina, nažalost u VMA, jer imao je nekih problema sa očima.

Eto malo nam ovaj drugar (koji je Črnomaljčan) postavio slikice da nam oživi sećanja.
Sećaš se spomenika? Tamo je svakoj generaciji vojnika, uz učešće nekog lokalnog borca iz NOB, održana tema "Moj garnizon".
Ili se radije sećaš mosta preko Lahinje, mada ti si bio dobar vojnik i Z.R. te redovno puštao u grad. Smile

Ma nemogu nikako da se sjetim ovog spomenika scratch al mosta se dobro sjecam i to uvijek sam ga prelazio u radno vrijeme po "naredbi".
 Često kada pricam svoj zivot u JNA mnogi nemogu da vjeruju jer su nadrljali a meni je kod Zorana bilo super.On je samo trazio da sve štima u vezi(i štimalo je) a odlasci u grad islo se kad se htjelo tj.kada se imalo love,čak smo i vojne knjizice imali kod sebe.Čak i odlaske kuci je nama prepustio da organizujemo stim da je od nas 6-7 samo jedan mogao ici,tako da sam upisao i 6 odlazaka kuci.Šta reci nego ljudina od covjeka.
Kapetane majstor Tomica jel radio do kraja u JNA ili je izasao ranije ? On je mjestanin ako se nevaram,mislim da mu je majka radila u posti.

Sto se tice puske tada su mislim 2 noci i oficiri spavali po cetama sa vojnicima a mislim da je vas kolega kapetan Rudar uspio doci do istine,propjevo je jedan od dvojice vojnika koji su je ukrali i sakrili na strmoj obali kod rijeke.Prvi dan dosla je odmah ekipa istrazitelja iz Zagreba.

Na vrh Go down
carapan
Gušter
Gušter

Broj komentara : 2
Član od : 2012-01-04

KomentarNaslov komentara: Re: Črnomelj 1978 - 1990   13.04.14 22:46

06.10.1980. prodjoh kroz kapiju kasarne, Veceru nismo dobili jer smo zaboga dosli kasno.
No nema veze ov htedoh da kazem
Kasarna je bila pesadiska jedan bataljon,jedna baterija MB 120 mm,  i jedna baterija samohotki.
Vojna posta 1394 kroz,kroz itd
Komadanta kasarne bio je kapetan prve klase Nebojsa Spasic negde sa Kosova,a zamenik mu je bio neki makedonac ne secam mu se imena.
Ja sam bio u vodu minobacaca 82 mm a moj staresina je bio vodnok Aleksandar Petrovic mislim da je bio iz Novog Sada ili tako nesto.
Elem mislim da sam na forumu kuka najstarija pa pitam zna li neko nesto o Aleksandru.
most preko Lahinje u moje vreme nije postojao
Kod milera je bilo zabranjeno,mogli smo samo u hotel ili kod Rojca odmah pored kasarne na dvesta metara od ulaza.
pozdrav svima valjda ce neko znati odgovor.

Na vrh Go down
Četni evidentičar
Podporučnik
Podporučnik

M(j)esto Tu i Tamo

KomentarNaslov komentara: Re: Črnomelj 1978 - 1990   14.04.14 20:00

Danas, pre jedan sat u 19.00 h.

Podporučnik
Podporučnik

M(j)esto Tu i Tamo

KomentarNaslov komentara: Re: Črnomelj 1978 - 1990   14.04.14 20:04

Kad se onda spustiš niz velegradsku željezničku stanicu nakako 200 km, kad ono hotel.

Podporučnik
Podporučnik

M(j)esto Tu i Tamo

KomentarNaslov komentara: Re: Črnomelj 1978 - 1990   14.04.14 20:08

Kad se spustiš još niže, prema jugu, kad ono dođe nekad dom JNA.

Podporučnik
Podporučnik

M(j)esto Tu i Tamo

KomentarNaslov komentara: Re: Črnomelj 1978 - 1990   14.04.14 20:12

I tako siva pot vodi te još 200 km prema jugu kad ono nekad gostiona moga jako dobrog druga Rojca.

Podporučnik
Podporučnik

M(j)esto Tu i Tamo

KomentarNaslov komentara: Re: Črnomelj 1978 - 1990   14.04.14 20:22

Kad se ono od Rojca spustiš malo niže jedno sto, dvesto km prema istoku prije kasarne, kad ono nekad gostiona kod Skubca. Koliko mi je poznato je ovo jedina gostiona u koju je bilo duže vreme zabranjen ulaz vojski. Tako da je očigledno druže carapan zamenio ovo gostionu za Milera, koja je poslednja gostiona pored same kapije i gdje nije bilo zabrane za vojsku. A kod skubca bila je zabrana, kako su tamo znali vojnici napraviti lom. Više o tome znat če kapetane East & West. Iz terase ove gostione vidla se odmah preko lahinje kasarna.

Podporučnik
Podporučnik

M(j)esto Tu i Tamo

KomentarNaslov komentara: Re: Črnomelj 1978 - 1990   14.04.14 20:33

I tako siva pot sve do mosta na Lahinji, koji stoji po mome znanju najmanje 40 godina.

Naravno moja su dva boksera puno mlađa.

A s druge strane mosta stoji "farovž" gdje sam kao klinac išao kod veronauka. Pre početka rado smo išli stepenicama do mosta i šlatali smo cure i zapalili po kojeg naravno. Jednom je pop (taj je bio dobar a bilo je i blesavih) promatrao i video kako sam dirkao Nataliju. Kad posle on meni; ijaoo mislio ja kako češ ti za popa a vidim neče biti ništa od toga, kad ti cure za guzu hvataš. Bilo je to tamo u petom ili šestom razredu.  Cool 

Vodnik
Vodnik

Broj komentara : 456
Član od : 2013-10-10
Dob : 59
M(j)esto SG - SLO

KomentarNaslov komentara: Re: Črnomelj 1978 - 1990   14.04.14 20:52

Po tolikim km od željezničke stanice, ti si več u Beogradu  Very Happy  Very Happy
Na vrh Go down
Četni evidentičar
Podporučnik
Podporučnik

M(j)esto Tu i Tamo

KomentarNaslov komentara: Re: Črnomelj 1978 - 1990   14.04.14 21:19

Metri i kilometri, sve ti je to relativno prijatelju. Jedino su sječanja absulutna.  Smile 

Prisjetim se sada prigode koju je doživeo i ispričao moj prijatelj Rojc, još kad smo deca bili i ganjali bicikle - tamo oko deset godina. Nažalost ja sam je prepustio i toga nisam video, a kako je Rojc to vehamentno ispričao nama ostalima, desilo se pogotovo. Naime u domu JNA bila je soba sa biljarom i tamo pored - ispod prozora, preko puta kina i mi deca smo se znali zadržavati. Pa sad neču reči koju se je to curu obrađivalo na biljard stolu jer jo tu i tamo viđam, a starija je tamo 6, 7 godina.   Ispričao je Rojc, da nije bilo hebačine, nego, da su je samo skroz skinuli na stolu, pa je njih nekoliko ili oficira ili vojnika štapom od biljara obrađivalo i pri tom svi su je pljuvali i vređali kurvom i krmačom. A ona se smijala i godilo joj. Po mome znanju ona ima kilometražu apsolutnu dužu od Črnomlja do Beograda.

Vodnik
Vodnik

Broj komentara : 456
Član od : 2013-10-10
Dob : 59
M(j)esto SG - SLO

KomentarNaslov komentara: Re: Črnomelj 1978 - 1990   14.04.14 21:30

Auuu, znači, da bi sve te sastavio, koliki vodovod bi to bio... Very Happy  Very Happy
Na vrh Go down
East&West
Poručnik
Poručnik

M(j)esto BG-RU

KomentarNaslov komentara: Re: Črnomelj 1978 - 1990   14.04.14 21:38

Tako da je očigledno druže carapan zamenio ovo gostionu za Milera, koja je poslednja gostiona pored same kapije i gdje nije bilo zabrane za vojsku. A kod skubca bila je zabrana, kako su tamo znali vojnici napraviti lom. Više o tome znat če kapetane East & West. Iz terase ove gostione vidla se odmah preko lahinje kasarna.

Da, bilo je zabranjeno za vojnike. Vlasnici kafane su bili okarakterisani kao "beli". Mnogo godina kasnije sam saznao zbog čega i mislim da je bilo neopravdano, ali takvo je vreme bilo, a nama nije imao ko da kaže drugu stranu medalje. Jebaji ga, interesantna ali i komplikovana je naša(balkanska) istorija. Mogao bi "četni evidentičar" da prevede, to je ćatin posao, neću valjda ja.

SKUBIC, Vladimir (Požarevac, Srbija, 30. 5. 1877 – Beograd, 12. 12. 1957), pehotni brigadni general, pomočnik poveljnika Bregalniške divizije.

Njegov oče Viktor, po rodu iz Črnomlja, je bil slovenski zdravnik v srbski vojski in Srbiji. Prejel je spomenico kralja Milana I Obrenovića za sodelovanje v vojni 1885–1886 proti Bolgariji. Poročil se je z Ano Winter, hčerko madžarske grofice in avstrijskega gradbenika. V zakonu sta imela šest otrok, ki so v Srbiji pustili svoj pečat kot častniki in farmacevti, vendar so se radi vračali na očetov dom, v Črnomelj. Sredi Vrnjačke banje še vedno stoji »Vila Skubic«. Ostali potomci so se tudi uveljavili (znani arhitekt Relja Kostić). Tudi v ZDA.

V Požarevcu je Vladimir končal osnovno šolo in gimnazijo. Nato je v Beogradu v letih 1897–1899 končal nižjo vojno akademijo srbske vojske. Udeleženec je srbsko-turške vojne 1912 (major, poveljnik čete 4. znamenitega »prekobrojnega« polka), srbsko-bolgarske vojne 1913 (major in poveljnik čete) in 1. svetovne vojne 1914–1918 (podpolkovnik in pribočnik poveljnika Timoške divizije). Aprila 1917 je bil ranjen v levo oko in je bil zato do konca vojne na službi v sanitetnem oddelku Vrhovnega poveljstva.

Vladimir je po očetu sprejel pravoslavno vero, po narodnosti pa se je opredelil kot Jugoslovan. Dobro je govoril slovensko. Prvič se je poročil z Marijo Ekerović, s katero je imel sina Dobrivoja (1907–1935), po ženini smrti 1916 pa se je v drugo poročil z Milico Kamenći.

V posamezne čine je bil povišan takole: pehotni podporočnik 13. 10. 1899, poročnik 7. 3. 1903, stotnik II. razreda 12. 7. 1906, stotnik I. razreda 14. 1. 1910, major 19. 4. 1913, podpolkovnik 14. 10. 1915, polkovnik 14. 10. 1920 in pehotni brigadni general 1. 12. 1925.

Po letu 1918 je opravljal naslednje dolžnosti:
- razredni starešina Nižje vojaške akademije v Beogradu (2. 12. 1919 – 15. 10. 1924);
- poveljnik brigade v Šumadijskem divizijskem območju v Kragujevcu (15. 10. 1024 – 10. 2. 1927);
- poveljnik mesta Niš (10. 2. 1927 – 25. 12. 1930);
- pomočnik poveljnika Zetskega divizijskega območja na Cetinju (30. 4. 1931 – 9. 11. 1932) in poveljnika Bregalniške divizije (3. 12. 1932 – 25. 11. 1933).

Upokojen je bil 25. 11.1933, ko so mu dali naslednjo oceno: »General Skubic pripada vrsti naših elitnih pehotnih častnikov, trdnega in primernega karakterja, miren, premišljen, odločen, inteligenten. Ima solidno splošno in strokovno izobrazbo. Svoje sposobnosti je dokazal na vseh položajih, ki jih je zasedal tako v miru kot v vojni«.

General Skubic je verjetno eden od redkih generalov, ki je prejel dvajset odlikovanj, nekatere tudi večkrat. Zato jih velja našteti: medalja za vojaške zasluge, medalja kralja Petra I, zlata medalja za hrabrost (1912), tri zlate medalje za posebne zasluge (1914-1918), red velikega orla V. stopnje, red Karađorđeve zvezde IV. stopnje, dva reda belega orla V. stopnje, red sv. Save II. stopnje, spomenica za srbsko–turško vojno 1912/1913, spomenica za srbsko–bolgarsko vojno 1913, spomenica za evropsko vojno 1914–1918 in Albanska spomenica 1915.

Poleg tega je prejel še naslednja tuja odlikovanja: bolgarski križ Aleksandra z meči IV. stopnje, francoski armadni vojni križ, grški vojni križ III. stopnje, panamska medalja II. stopnje za izredne zasluge in romunski križ okrog vratu.

Podporučnik
Podporučnik

M(j)esto Tu i Tamo

KomentarNaslov komentara: Re: Črnomelj 1978 - 1990   14.04.14 22:47

E sad. Napisao sam tekst otprilike dugačak na odgovor East&Westu, no nisam prevodio i kad kucnem send izbačen sam. Pomislih na ban. Pa se ponovo logiram. I gdje je sad ovaj tekst. Dal se to neko zajebava? Nisam ljut ali mi je zamalo...

Poručnik
Poručnik

M(j)esto BG-RU

KomentarNaslov komentara: Re: Črnomelj 1978 - 1990   14.04.14 22:50

E sad. Napisao sam tekst otprilike dugačak na odgovor East&Westu, no nisam prevodio i kad kucnem send izbačen sam. Pomislih na ban. Pa se ponovo logiram. I gdje je sad ovaj tekst. Dal se to neko zajebava? Nisam ljut ali mi je zamalo...

Ti još sanjaš bilijarski sto??? Moraš misliti o onome što radiš, opet si nešto zahebo.....

A dobre su ti slike. Lep foto sprehod po Črnomlju. Malo me brine što su neke kafane zatvorene. To nije dobar znak.
Zbogom ostaj Kolodvorska cesto.........

East&West: komentar modifikovan dana: 14.04.14 22:56; prepravljeno ukupno 2 puta
Na vrh Go down
Četni evidentičar
Podporučnik
Podporučnik

M(j)esto Tu i Tamo

KomentarNaslov komentara: Re: Črnomelj 1978 - 1990   14.04.14 22:54

East&West (citat):

Ti još sanjaš bilijarski sto??? Moraš misliti o onome što radiš, opet si nešto zahebo.....

Nije, prijatelju nisam nikako zabrljao. Otprilike sat i po lepo sam ispeglao rečenicu po rečenicu i kucnem send, kad sam izbačen na naslovno stranu gde se logira. I odoše sve u nepovrat.
Ajde, napravit ču skračenu verziju ponovu ali ipak pisat ču na wordu pa prebaciti copy pastom.

KomentarNaslov komentara: Re: Črnomelj 1978 - 1990   Today at 8:51

Na vrh Go down

Črnomelj 1978 - 1990
Vidi prethodnu temu Vidi sljedeću temu Na vrh 
Stranica 3/4Idi na stranicu : Previous  1, 2, 3, 4  Next
 Similar topics
-
» Črnomelj 1978 - 1990
» POSTOJNA, kasarna Milovan Šaranović 1978.
» Split - Dračevac 1990/91
» Sinj - Tadija Anušić 1990/91
» Ptuj 1990/1991