FORUM BIVŠIH PRIPADNIKA NEKADAŠNJE JNA

Sva(t)ko ima pravo na sjećanja - Свако има право на сећања - Vsak ima pravico na spomine - Секој има право на сеќавање - Gjith kush ka të drejt për kujtime - Mindenkinek joga van az emlekeihez

HomeRegistracijaLogin
_______________Bile su to dobre i loše godine. Bile su to godine aktivnosti i uspavanosti, godine uvažavanja i nerazum(ij)evanja, godine druženja i ljutnje, odlazaka i dolazaka, nagradjivanja i kažnjavanja, ukora i oprosta, godine radosti i tuge... svega je bilo izuzev: mržnje. Sedam godina postojimo. Branimo pravo na s(j)ećanja! Vaš Forum BPN JNA.

Share | 

Črnomelj 1978 - 1990

Vidi prethodnu temu Vidi sljedeću temu Go down 
Idi na stranicu : Previous  1, 2, 3, 4
AutorPoruka
Četni evidentičar
Podporučnik
Podporučnik

Broj komentara : 1374
Član od : 2014-01-18
Dob : 46
M(j)esto Tu i Tamo

KomentarNaslov komentara: Re: Črnomelj 1978 - 1990   14.04.14 23:41

Svaka čast East&West puno toga znaš i lepo si to razradio u pravom smeru. Nekoliko sati u nazad pričao sam sa Jožetom Skubcem, baš u vreme, kad sam napravio fotku, došao je kuči, da posadi Kivi.

Skubci nisu bili skloni belim, čak mogu reči suprotno. Jože je cenio mog oca i čestita su familija. General Vladimir bio je bratič od Josipa - starog oca sadašnjeg vlastnika Jožeta.

U obziru treba imati posle ratni negativni stav prema svemu povezanim sa kraljevskom vojskom i bivšom državom. Naime, generali, admirali i viši časnici bili su stručno spremni i školovani, te su bili suvišna pretnja mladim i ambicioznim partizanskim i partijskim rukovodiocima, pa su jih zato mnoge - sasvim bez razloga, čak i ako su bili u narodno oslobodilačkom ratu – etiketirali kao narodne neprijatelje, te jih time onemugučili . Što jes, jes. Historija se ponavlja i od uvjek je pišu pobjednici. Tako je bilo i bit če, kao što če uvjek biti i kolateralne štete.

Naglasiti ču još to, kako je sestra sadašnjeg vlastnika udata za dr. medicine koji je nekad imao visok čin u JNA, ako se dobro sječam. Ali su Skubci zapali u nemilost kod nekih lokalnih veljaka iz sasvim iz drugih razloga o kojim mi je pričao Jože skubic, pa jim nije mesto, da bi jih tu razrađivali. Reči ču samo, kako je sve svodilo do toga, da su mu uzeli dozvolu za rad, te je morao gostinu zatvoriti. Pokrenuo je dugogodišnji sudski proces i ne dugo toga uspeo i dobio  naknadu za sve godine u nazad, pa mu sad i nije potrebno otvarati gostione. U vezi zabrane ulaza možda još to, da je nekad vojska znala doči u gostionu, pa je tamo napravila lom, koliko se sječam, ali proverit ču prilikom, kad se sretnem sa Jožetom ponovo.  

Mislim, da nema potrebe za prevodom, prijatelju East&west. Kako i ja treniram SH, svako zainteresiran malko če se potruditi i razumeti sve. Uz to zadesilo me ponovo, misleči kako ču to sa malim prstom, da mi je puno lakše pisati iz glave. Uvjek razmišljam u jeziku u kojem pišem, a kad prevodiš treba misliti u dva jezika.

I još to. Prevodi su kao žene. Lepi nisu verni, a verni nisu lepi.

Poručnik
Poručnik

Jubilarna Medalja "Prva Petol(j)etka Prva Petol(j)etka
Prim(j)eran Vojnik Prim(j)eran Vojnik
Broj komentara : 2643
Član od : 2012-11-06
Dob : 60
M(j)esto BG-RU

KomentarNaslov komentara: Re: Črnomelj 1978 - 1990   15.04.14 0:03

Hodil sem  sam k Skubcu brez problemov.
Jeste da je vojska tamo povremeno znala napraviti sranje. Najveće je bilo pre 1978. godine kada je neki bivši robijaš polupao pola inventara. Posle toga nije bilo većih sr.nja, a  sve se smirilo negde posle 1983. i starešine i vojska su normalno ulazili i bili usluženi.
Još uvek se sećam jednog događaja. Jože je imao neke guske i patke. Za njih nije vredela žica na kasarni. Jedna je preplivala Lahinju i tragično okončala svoj ptičji život. Vojska je maznula i završila je u pećnici. Jože je prijavio štetu miliciji i onda je zasedala mešovita komisija(predstavnik JNA, milicije, SZDL) i ko zna ko još???. Koliko se sećam, Jože  je odustao od zahteva, još je i častio komplet komisiju.

Podporučnik
Podporučnik

M(j)esto Tu i Tamo

KomentarNaslov komentara: Re: Črnomelj 1978 - 1990   15.04.14 0:09

East&West (citat):
A dobre su ti slike. Lep foto sprehod po Črnomlju. Malo me brine što su neke kafane zatvorene. To nije dobar znak.
Zbogom ostaj Kolodvorska cesto.........

Hvala prijatelju, znao sam da ču te razveseliti, a i svakog ko ima lepe uspomene na Kolodvorsko cesto.

U pravo si, mnogo toga signalizira na nešto loše, pa i zatvorene gostione. Čudna je ova kriza, mnogo čudna, a još ni ni započela.
U svaki krizi dobro su prosperirale tri stvari.

1. Gostone
2. Kurve
3. Lutrija

A sad u uvoj čudnoj recesiji funkcionira samo lutrija. Čak i kurve nemaju posla. Pa ko če opšte onako zabrinut da misli na hebačinu i da za to još plati. Dobro ima nekih izuzetka sklonih tome, kao Četni evidentičar, kojemu je to razonoda i zbog renomea ne treba nikad da plati, a još se njega zbog toga šalje na pecanje. Nema dobrih gostiona. Več sam ti reko. Pa znaš za Hiljadu jednu noč. A Šanghaj u Dugoj resi? Jesi bio i tamo?

Četni evidentičar: komentar modifikovan dana: 15.04.14 11:19; prepravljeno ukupno 1 puta
Na vrh Go down
Četni evidentičar
Podporučnik
Podporučnik

M(j)esto Tu i Tamo

KomentarNaslov komentara: Re: Črnomelj 1978 - 1990   15.04.14 0:19

East&West (citat):
Hodil sem  sam k Skubcu brez problemov.
Jeste da je vojska tamo povremeno znala napraviti sranje. Najveće je bilo pre 1978. godine kada je neki bivši robijaš polupao pola inventara. Posle toga nije bilo većih sr.nja, a  sve se smirilo negde posle 1983. i starešine i vojska su normalno ulazili i bili usluženi.
Još uvek se sećam jednog događaja. Jože je imao neke guske i patke. Za njih nije vredela žica na kasarni. Jedna je preplivala Lahinju i tragično okončala svoj ptičji život. Vojska je maznula i završila je u pećnici. Jože je prijavio štetu miliciji i onda je zasedala mešovita komisija(predstavnik JNA, milicije, SZDL) i ko zna ko još???. Koliko se sećam, Jože  je odustao od zahteva, još je i častio komplet komisiju.

Da, da toga se i ja sečam, tamo oko 1978 i 1979 ma da sam bio još mulac. Jao, jednom sam biciklom nagazio pokojno Angelcu ispred gostone, kad sam uleteo svum brzinom iz Zadružne ceste. Nije bilo ništa njoj ni meni, osim ogrebotina i malo krvi.
Da, da bila su tu druga vremena. Sječam se, da je i vojska tamo 86,87 i 88 slobodno ulazila u gostionu. Dali se sječaš Jožetovega Peugeota 404 a posle je imao 504?

Poručnik
Poručnik

M(j)esto BG-RU

KomentarNaslov komentara: Re: Črnomelj 1978 - 1990   15.04.14 0:28

Metalik zeleni 504, koliko se sećam???
Dosta se sećam, dosta zaboravio, nešto treba da se prisetim  Laughing Recimo za Šangaj itd, sve sam zaboravio  Wink 
Bi je jedan beli Golf JGL NM 763-30, taj je sve znao.
Ipak ja bih sad ovde stao da ne uzurpiramo temu i forum za naš dijalog.

I sad odgovor čarapanu. Spasić je bio Radomir, a čarapanov komandir bio je vodnik Aleksandar Marković (ne Petrović).
Otišli su 1981. godine u Rašku i od tada nisam imao kontakta sa njima.

GENERAL JNA - Zam(j)enik Načelnika GŠ
GENERAL  JNA - Zam(j)enik Načelnika GŠ

Orden za vojne zasluge s velikom zvijezdom (I.red) Orden za VZ
Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima Orden za VZ
Jubilarna Medalja 7 g. Jubilarna Medalja 7 g.
Broj komentara : 4308
Član od : 2011-06-23
Dob : 53
M(j)esto Loznica , Srbija

KomentarNaslov komentara: Re: Črnomelj 1978 - 1990   15.04.14 13:21

Lepe slike "cetni"......  zasluzeni +  Very Happy 

Uzivo sam sve to video poslednji put 83'.  Very Happy

Podporučnik
Podporučnik

M(j)esto Tu i Tamo

KomentarNaslov komentara: Re: Črnomelj 1978 - 1990   15.04.14 14:43

@alexandar (citat):
Lepe slike "cetni"......  zasluzeni +  Very Happy 

Uzivo sam sve to video poslednji put 83'.  Very Happy

Pa bio bi red, da posle trideset godina ponovo vidiš u živo. Samo ti dođi alexandar, lepo ču te ugostiti u Beli krajini.

KomentarNaslov komentara: Re: Črnomelj 1978 - 1990   15.04.14 22:40

Proslog leta sam dobio razglednicu iz Crnomelja !  Very Happy 

Mislim da ce doci red i da se krene na put. Svakako se javljamo i Hvala 'cetni'   Very Happy

Poručnik
Poručnik

Prim(j)eran Vojnik Značka PV
Broj komentara : 2089
Član od : 2012-10-29
M(j)esto LJ, nekad SFRJ

KomentarNaslov komentara: Re: Črnomelj 1978 - 1990   16.04.14 2:04

Ako čete imati neki miting u Črnomlju, pozovite i mene, imam još neke neporavnane račune ( u dobrom smislu reči) Pošaljite mi PM za datum.
Na vrh Go down
Četni evidentičar
Podporučnik
Podporučnik

M(j)esto Tu i Tamo

KomentarNaslov komentara: Re: Črnomelj 1978 - 1990   16.04.14 9:54

@Pero™ (citat):
Ako čete imati neki miting u Črnomlju, pozovite i mene, imam još neke neporavnane račune ( u dobrom smislu reči) Pošaljite mi PM za datum.

Evo, sad više nema dileme. Ima da je miting i piknik. Ja ču vas lepo ugostiti i rado ču biti vaš vodič za onaj dio Bele krajine, koji niste imali prilike upoznati i za onaj koji se je nekoliko izmenio. Svakako Pero i ti češ biti tu. Prati situaciju, a ja predložim, da  sve u vezi datuma i učesnika koordinira alexandar ili East&West. I samo mi javite, kad i koliko. Za sve ostalo ču se pobriniti ja, i za jako povoljan smeštaj, piknik i za sve neophodno prateče aktivnosti.

KomentarNaslov komentara: Re: Črnomelj 1978 - 1990   16.04.14 10:00

"Kad bude-bice". Sigurno da cemo biti u vezi cheers

Podporučnik
Podporučnik

M(j)esto Tu i Tamo

KomentarNaslov komentara: Re: Črnomelj 1978 - 1990   20.06.14 12:58

Poručnik
Poručnik

M(j)esto BG-RU

KomentarNaslov komentara: Re: Črnomelj 1978 - 1990   04.07.14 21:23

https://www.google.com/maps/@45.571235,15.196238,3a,75y,3.13h,89.66t/data=!3m4!1e1!3m2!1sXkJCBoLzwBnuOsbVWa91Ww!2e0!6m1!1e1

aleksandre, kolodvorska pogledajte ako već niste gde ste čekali red za klopu "na koljonu po jedan"

KomentarNaslov komentara: Re: Črnomelj 1978 - 1990   04.07.14 23:29

Petica Bata Nidzo  Very Happy

Gušter
Gušter

Broj komentara : 13
Član od : 2012-12-23

KomentarNaslov komentara: Re: Črnomelj 1978 - 1990   07.07.14 22:15

East&West (citat):
https://www.google.com/maps/@45.571235,15.196238,3a,75y,3.13h,89.66t/data=!3m4!1e1!3m2!1sXkJCBoLzwBnuOsbVWa91Ww!2e0!6m1!1e1

aleksandre, kolodvorska pogledajte ako već niste gde ste čekali red za klopu "na koljonu po jedan"

Hvala kapetane,
je li ova bijela zgrada menza?
Malo se zaboravilo je li Suljo vodio kuhinju?,civilni kuhar mislim da je bio lokalac nemogu se sjetiti imena.Ko je od oficira vodio kuhinju,pekaru i magacine,znam ko je nabavljo sve to Very Happy naravno mislim na period 88-89 kada sam ja bio tamo.Tamo su radila dva vojnika s kojima sam bio u vrlo dobrim odnosima nazalost sve adrese sam pogubio a bili su djeca oficira(B.Luka i mislim Petrinja).

Na vrh Go down
alexandar

KomentarNaslov komentara: Re: Črnomelj 1978 - 1990   07.07.14 22:19

Jeste , Suljo je poceo raditi 82.
Tada nije bilo civilnih kuvara

Kapetan
Kapetan

Medalja za Vojne Zasluge Medalja za VZ
Prim(j)eran Vojnik Znacka PV
Broj komentara : 3919
Član od : 2014-08-01
Dob : 54
M(j)esto Bijelo Polje

KomentarNaslov komentara: Re: Črnomelj 1978 - 1990   15.08.14 17:46

@mad-max (citat):
..... znači sad bi ja tebe trebao držati u stavu MIRNO  dok ti slova na nicku ne pocrvene i lagano se objese prema dole , nakon toga ćeš se valjda registrovati kao  član ovog forma.......

mad-max, plus za ovaj pedagoski podsticaj cheers
Na vrh Go down
Četni evidentičar
Podporučnik
Podporučnik

M(j)esto Tu i Tamo

KomentarNaslov komentara: Re: Črnomelj 1978 - 1990   17.02.15 22:42

Mogla bi ova fotografija i u koju drugu rubriku - možda priroda u mome kraju, nekad i sad, automobili u Yu... Ali odabrao sam ovu temu, kako je uz DKW i tristača parkiran NSU prinz, koji je bio sigurno od nekog oficira. Možda od V.M. (njega se jedino prisjetim, kako je jedna od njegovih kčeri bila moja školska drugarica čitavu osnovnu školu)... 

Kako bilo registriran je u Zenici sa brojem ZE 31-61, pa može neko iz one specijalne službe unutar foruma  da nađe vlasnika. bounce A i onaj tristač i DKW, mogli bi biti od nekog oficira koji je več imao tu stalno prebivalište (tad kad je nastala fotografija registarska oznaka za područje Novog mesta i Črnomlja je bila još LJ). Naime, samo nekoliko koraka u desno tu je dom JNA, tako da je bilo to parking mesto ispred kulturnog doma uglavnom rezervirano za vojna lica. Nije bio standard za oficire, a bogami za nikog u Jugoslaviji tako loš...

I da, fotografija je iz 1967 godine, kad su u tom malom gradu od 3560 stanovnika (sa pripadajučim krajima) radile neke od najznačajnih tvornica što su Begrad, LIČ, Belt, Zora, Belsad, Obrat Beti, Opekrana i Rudnik Kanižarica... Nema danas nijedne od njih. Otišle sve u nepovrat - poslednji pre neki dan Begrad i ostatki još su u odlazku. 

Nekom nije jasno zašto je nakad bio standard odličan, a danas je tuga u tom pogledu golema? Pa jasno je svakome. I još nas tad čuvala JNA, a sad...

Poručnik
Poručnik

M(j)esto BG-RU

KomentarNaslov komentara: Re: Črnomelj 1978 - 1990   06.05.15 12:53

Za mene, za aleksandra, za Kolodvorsku, za ostale koji su služili JNA u Črnomelju. Pogled na našu kasarnu iz drugog ugla, poslao naš drug Četni evidentičar, hvala mu, dođem mu  jedno Karlovačko.

KomentarNaslov komentara: Re: Črnomelj 1978 - 1990   06.05.15 22:54

Hvala "cetni" , hvala Bata Nidzo........ Very Happy

Covece kako naviru secanja.....eto jedna fotografija je dovoljna.
A kosta malo volje i jedno "karlovacko" Very Happy

KomentarNaslov komentara: Re: Črnomelj 1978 - 1990   Today at 20:41

Na vrh Go down

Črnomelj 1978 - 1990
Vidi prethodnu temu Vidi sljedeću temu Na vrh 
Stranica 4/4Idi na stranicu : Previous  1, 2, 3, 4
 Similar topics
-
» Črnomelj 1978 - 1990
» POSTOJNA, kasarna Milovan Šaranović 1978.
» Split - Dračevac 1990/91
» Sinj - Tadija Anušić 1990/91
» Ptuj 1990/1991