FORUM BIVŠIH PRIPADNIKA NEKADAŠNJE JNA

Sva(t)ko ima pravo na sjećanja - Свако има право на сећања - Vsak ima pravico na spomine - Секој има право на сеќавање - Gjith kush ka të drejt për kujtime - Mindenkinek joga van az emlekeihez

HomeRegistracijaLogin
_______________Bile su to dobre i loše godine. Bile su to godine aktivnosti i uspavanosti, godine uvažavanja i nerazum(ij)evanja, godine druženja i ljutnje, odlazaka i dolazaka, nagradjivanja i kažnjavanja, ukora i oprosta, godine radosti i tuge... svega je bilo izuzev: mržnje. Sedam godina postojimo. Branimo pravo na s(j)ećanja! Vaš Forum BPN JNA.

Share | 

Karaula "Ceršak" V.P. 5457 - granični odsjek Maribor - 1988 -1989 godina.

Vidi prethodnu temu Vidi sljedeću temu Go down 
Idi na stranicu : Previous  1, 2, 3 ... 21 ... 40  Next
AutorPoruka
alexandar
GENERAL JNA - Zam(j)enik Načelnika GŠ
GENERAL  JNA - Zam(j)enik Načelnika GŠ

Orden za vojne zasluge s velikom zvijezdom (I.red) Orden za VZ
Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima Orden za VZ
Jubilarna Medalja 7 g. Jubilarna Medalja 7 g.
Broj komentara : 4303
Član od : 2011-06-23
Dob : 53
M(j)esto Loznica , Srbija

KomentarNaslov komentara: Re   09.01.12 21:29

A kakva je boja karaule bila kada si ti bio u jna. Question Zuta (sl.br.5) ili siva, ove dve ispod Question Trebao si da otvoris prozore Wink SALA MALA Wink
Setio sam se Splite, neki tvoji zemljaci, momci iz Hrvatske,imaju lep hobi.....skoro sam video,nabavili su MAPE i obilaze mesta gde je bilo granicno kamenje sfrj(granica sa Italijom)to sam gledao Exclamation Prave tako snimke i fotografije ....dosta dobra ideja.... Exclamation

Kapetan
Kapetan

Medalja za Vojne Zasluge Medalja za VZ
Jubilarna Medalja "Prva Petol(j)etka Prva Petol(j)etka
Prim(j)eran Vojnik Značka PV
Broj komentara : 3997
Član od : 2011-09-05
Dob : 46
M(j)esto Split

KomentarNaslov komentara: Karaula "Ceršak" V.P. 5457 - Mariborski granični odsjek - 1988 -1989 godina.   10.01.12 13:39

Citat :
Podporučnik Aleksandar Obradović. bounce

A kakva je boja karaule bila kada si ti bio u jna. Zuta (sl.br.5) ili siva, ove dve ispod Trebao si da otvoris prozore SALA MALA
Setio sam se Splite, neki tvoji zemljaci, momci iz Hrvatske,imaju lep hobi.....skoro sam video,nabavili su MAPE i obilaze mesta gde je bilo granicno kamenje sfrj(granica sa Italijom)to sam gledao Prave tako snimke i fotografije ....dosta dobra ideja....

Arrow Uz naj bolju volju ja ne mogu procjeniti kada je nastala ova slika karaule u žutom izdanju.

Arrow Ja sam bio na karauli "Ceršak" do 11.5.1989.god. i ona je izgledala ovako.

Što se tiče prozora ona je noću morala biti čitava zatvorena (kao u oklopu). Exclamation
JNA se bojala No da će emigranti preći preko granice i kroz otvorene prozore u karaulu ubaciti eksploziv te nas pobiti i pobjeći nazad preko granice.
Ovo što vidiš to je fotomontaža, pokušat ću naći negdje prozore i postaviti ih pa ćeš viditi kako izgleda sa otvorenim prozorima. Ha ha ha ha.
Ona ulazna vrata u karaulu to sam na jednoj sliki pronašao njena orginalna vrata Twisted Evil i postavio sam ih kao i ploču "Karaula Ceršak" i kučni broj karaule.
Po izgledu karaule mislim Rolling Eyes da je zastavnik prve klase Spasković Radoje predao Slovencima bez borbe Twisted Evil .
Mada sam na njoj na dva mjesta vidio tragove koji bi mogli biti od metaka (označio sam ih strelicama). Question
A ovi što obilaze granicu sa Italijom, hm, hm, tu vrijedi ona koliko para toliko i muzike.!!
Ponekad i mene uhvati želja viditi šta je od nje ostalo i kako to sada izgleda, ali ona je sada u evropskoj zajednici, pa treba putovnica, pa treba novaca, pa treba slobodnoga vremena, pa volje i na kraju sve to organizirati a mislim da će to potrajati.!!!
I naj zadnje gdje si vidio te slike što su ih objavili ti iz Hrvatske što obilaze granicu sa Italijom.!? Exclamation Question Rolling Eyes Wink
Na vrh Go down
http://www.liveleak.com/
alexandar

KomentarNaslov komentara: Re   10.01.12 21:57

Pa da ti kazem Splite , izgleda mocno poput nekog bunkera, za takvu namenu je i pravljena svakako.A ovi momci sto kazem , po mom misljenju moraju na prvom mestu imati para i normalno volje za to.Evo ovde pretrazi..... Smile

http://croinfo.net/vijesti-regija/6993-potraga-za-rapalskom-granicom-na-potezu-diraje-martinkovac.html

Razvodnik
Razvodnik

Broj komentara : 219
Član od : 2012-01-12

KomentarNaslov komentara: Re: Karaula "Ceršak" V.P. 5457 - granični odsjek Maribor - 1988 -1989 godina.   13.01.12 2:07

@ Vojnik Graničar samo da znas da si ti imao najveci uticaj za moje prijavljivanje na forum.
Da neko ne shvati pogresno-forum je super.....ali citajuci neke postove gore navedenog granicara ostao sam bez daha.
Sve pohvale za iskrenost!!!
Na vrh Go down
alexandar

KomentarNaslov komentara: Re   13.01.12 20:45

Splite je li elektrana bila u funkciji kada si ti bio u JNA Question Nesto sam citao o elektranama na Muri pa me interesuje.

Kapetan
Kapetan

M(j)esto Split

KomentarNaslov komentara: Karaula "Ceršak" V.P. 5457 - Mariborski granični odsjek - 1988 -1989 godina.   13.01.12 21:14

Citat :
Arrow Vojniki graničar NiK.!!! bounce

Arrow Ja sam saznao slucajno-trazeci na google nesto vezano za mesto gde sam ja sluzio vojni rok.
Bio sam odusevljen ali se nisam odmah registrovao vec sam prvo pregledao forum i kad sam procitao neke postove jednog clana vise nije bilo dileme. bounce

Arrow @ Vojnik Graničar samo da znas da si ti imao najveci uticaj za moje prijavljivanje na forum.
Da neko ne shvati pogresno-forum je super.....ali citajuci neke postove gore navedenog granicara ostao sam bez daha.
Sve pohvale za iskrenost!!! bounce

Arrow Ni ja nemam dileme: vojnik graničar NiK, dobro došao na FBPNJNA.!!! bounce
Na vrh Go down
Vojnik Graničar
Kapetan
Kapetan

M(j)esto Split

KomentarNaslov komentara: Karaula "Ceršak" V.P. 5457 - Mariborski granični odsjek - 1988 -1989 godina.   13.01.12 21:41

Citat :
Arrow Podporučnik Aleksandar Obradović.!!! bounce

Arrow Splite je li elektrana bila u funkciji kada si ti bio u JNA Nesto sam citao o elektranama na Muri pa me interesuje.

Mi nismo imali pristup toj elektrani iako je ona od karaule bila udaljena oko 300 metar zračne linije sjevero-istočno.!
Mislim da je radila u to vrijeme elektrana.!
Arrow Znam da kad bi ja išao u patrolu uz granicu i uz kanal koji je vodu Mure provopdio do elektrane uvijek bi u taj kanal gurnio Twisted Evil neko staro stablo koje bi dovukao iz šume i meni je to bilo interesantno Twisted Evil kako voda nosi to stablo. Rolling Eyes Wink
Ali radnici na toj elektrani Arrow jebavali bi mater i meni i stablima Twisted Evil Rolling Eyes Wink jer bi ga morali vaditi iz rijeke da im ne začepi kanale koji vode do turbina elektrane.!!
I tako je trajao rat između mene i njih oko Rolling Eyes 9 mjeseci, Twisted Evil mislim da su posidili dok sam ja kod njih bio u JNA kao vojnik graničar.!!! bounce
Na vrh Go down
alexandar

KomentarNaslov komentara: Re   13.01.12 22:03

Joj, joooj, al' si bio vrag Wink Kupanje.....pecanje....jel toga bilo Question Vojsci je najsladje ono sto je zabranjeno , kao i deci Smile

Kapetan
Kapetan

M(j)esto Split

KomentarNaslov komentara: Karaula "Ceršak" V.P. 5457 - Mariborski granični odsjek - 1988 -1989 godina.   13.01.12 22:30

Citat :
Arrow Podporučnik Aleksandar Obradović.! bounce

Joj, joooj, al' si bio vrag Kupanje.....pecanje....jel toga bilo Vojsci je najsladje ono sto je zabranjeno , kao i deci

Kod mene nije bilo toliko šume i ne stanujem blizu rijeke a kao vojnik graničar po 6 sati patrole po granici dosadi pa onda malo ubiješ dosadu kako sebi tako i drugima.!! Twisted Evil Rolling Eyes Wink Ha ha ha ha
Neki graničari iz klase prije nas su pokušavali pecati ali nije to išlo jer su se bojao kontrole iz Mariborskog graničnog odsjeka, pa zastavnika Spasković Radoja, pa svakoga ko bi naišao....
Arrow Tu je vrijedila ona narodna izreka koju je jedan moj prijatelj iz Gornjeg Vaganca kod Plitvičkih jezera meni znao često reći i koji prati ovaj forum i čita što ja pišem, pa kaže: Arrow "Boj se Vuka boj se Lisice nikada u šumu".!
Tako i oni nikada Evil or Very Mad od njih ribiča i ribarenja.!!!
A kupanje u rijeci, niko Evil or Very Mad se od nas nije kupao, rijeka je bila mutna, neprozirna, hladna, a nisam nikada ni mještane vidio da se kupaju pa čak ni austrijance na austrijskoj strani.
Mislim da je to dovoljno slikovito kazano.!
Na vrh Go down
alexandar

KomentarNaslov komentara: Re   16.01.12 22:10

Na slici br.9 i br.10 vidi se kao da malo krov i dimnjak ne stoje "kako treba"....To je verovatno od tog gadjanja sto si rekao.
A ova slika gde je zuta boja u pitanju moze biti da je stara , mozda kada je izgradjena kao nova da je izgledala tako Exclamation

Razvodnik
Razvodnik

Broj komentara : 219
Član od : 2012-01-12

KomentarNaslov komentara: Re: Karaula "Ceršak" V.P. 5457 - granični odsjek Maribor - 1988 -1989 godina.   17.01.12 1:24

@Vojnik Graničar (citat):
Citat :
Arrow Vojniki graničar NiK.!!! bounce

Arrow Ja sam saznao slucajno-trazeci na google nesto vezano za mesto gde sam ja sluzio vojni rok.
Bio sam odusevljen ali se nisam odmah registrovao vec sam prvo pregledao forum i kad sam procitao neke postove jednog clana vise nije bilo dileme. bounce

Arrow @ Vojnik Graničar samo da znas da si ti imao najveci uticaj za moje prijavljivanje na forum.
Sve pohvale za iskrenost!!! bounce

Arrow Ni ja nemam dileme: vojnik graničar NiK, dobro došao na FBPNJNA.!!! bounce

@ Vojnik Graničar-Hvala na dobrodoslici cheers
Na vrh Go down
Vojnik Graničar
Kapetan
Kapetan

M(j)esto Split

KomentarNaslov komentara: Karaula "Ceršak" V.P. 5457 - Mariborski granični odsjek - 1988 -1989 godina.   17.01.12 11:25

Citat :
Arrow Podporučnik Aleksandar Obradović.! bounce

Arrow Na slici br.9 i br.10 vidi se kao da malo krov i dimnjak ne stoje "kako treba"....To je verovatno od tog gadjanja sto si rekao.
A ova slika gde je zuta boja u pitanju moze biti da je stara , mozda kada je izgradjena kao nova da je izgledala tako. bounce Rolling Eyes Exclamation Question

Arrow Ne bi baš rekao da je tako.!!?? Exclamation Exclamation Question

Pogledaj sad ovo.!
Arrow Pogledaj ovu granu na jeli, vidi se i na jednoj i na drugoj slici.!
Nije moguče da ta grana tu stoji 23 godine a da se ne pomakne.!!! Rolling Eyes Wink Evil or Very Mad
Arrow Ja ipak sada mislim da je žuta karaula današnji izgleg karaule "Ceršak" V.P. 5457.!
Arrow A slika žute karaule je nastala vjerojatno odmah nakon što je karaula zauzeta te je prepiturana i u nešto prenamjenjena.!

Na vrh Go down
alexandar

KomentarNaslov komentara: Re   17.01.12 23:43

Da,da ....lepo si to primetio Splite Exclamation Ima jos jedna stvar koja se vidi i kazuje da si najverovatnije u pravu.Pogledaj DIMNJAK.... Question Na "zutoj" NEMA onog karakteristicnog "zavrsetka" na dimnjaku(verovatno nisu hteli da ga rekonstruisu i dograde jer verovatno i nema funkciju).Dok na "sivoj" IMA.......igramo se detektiva,neka ne zamere generali Wink

moze da bude a moze i da ne bude tako Wink

GENERAL ARMIJE Načelnik Službe Sigurnosti / Bezb(j)ednosti

Sigurnost/Bezbednost Služba Sigurnosti / Bezb(j)ednosti
Broj komentara : 3399
Član od : 2012-02-13
Dob : 52

KomentarNaslov komentara: Karaula "CERŠAK"   22.02.12 13:52

Kakve ste radiostanice imali(rup-6,rup-3) i koliko?
Na vrh Go down
Vojnik Graničar
Kapetan
Kapetan

M(j)esto Split

KomentarNaslov komentara: Karaula "Ceršak" V.P. 5457 - Mariborski granični odsjek - 1988 -1989 godina.   23.02.12 12:06

Citat :
Arrow Arrow Arrow Graničar Zagorac.!!! sunny bounce

Arrow Kakve ste radiostanice imali(rup-6,rup-3) i koliko? bounce

Arrow Ne znam kako je bilo kod tebe na "Karaula Drenak - V.P. 6052/9 - 1982/1983".
Ali kod mene na "Karauli Ceršak V.P. 5457" su bile tri vrste uređaja. bounce Rolling Eyes Wink Very Happy

Arrow Naj češće smo upotrebljavali ovaj uređaj Arrow Arrow Arrow "M-63" točnije svaki dan minimalno 10-ak puta. Rolling Eyes Twisted Evil Wink

Arrow Zatim ovaj uređaj Arrow Arrow Arrow "UKT FM 66/13i" koji smo nosili na teren i danju i noću, ali uređaj je često bio u kvaru, niti jednom se nije dogodilo da je netko došao na karaulu da ga popravi a tako nam je mnogo značio u šumi, daleko od karaule, u mraku, bar si mogao zanti da nekome možeš javiti ako ti se nešto desi, ako ti treba pomoć, informacija ili bilo što drugo. bounce

Arrow Ovaj uređaj Arrow Arrow Arrow "RUP -12" smo vrlo rijetko koristili, ja se siječam samo jednom, bila je neka vježba na razini Mariborskog graničnog odsjeka, pa smo ga postavili na balkon koji se nalazi iznad ulaznih vrata karaule samo iz jednoga razloga jer je imao ogromnu antenu, mislim oko 4 metra visine. bounce Rolling Eyes Wink

Na vrh Go down
vladimir
Podporučnik
Podporučnik

Broj komentara : 1816
Član od : 2011-01-25

KomentarNaslov komentara: Karaula "Ceršak" V.P. 5457 - Mariborski granični    23.02.12 15:45

Naj češće smo upotrebljavali ovaj uređaj "M-63". provera ispravnosti telefona Gusteru pridrzi ove dve zice.
Na vrh Go down
ZAGORAC

KomentarNaslov komentara: Re: Karaula "Ceršak" V.P. 5457 - granični odsjek Maribor - 1988 -1989 godina.   24.02.12 9:29

-M-63 mi smo zvali rup-3 i služio je za kontakt Debra i karaule te karaule i graničara na rejonu.
-UKT FM-66/13 mi smo zvali rup-6 i služio je graničarima da sa terena imaju kontakt sa karaulom. Dok sam ja bio na Drenku imali smo ih 6
i rezervne baterije koje su se čuvale u Gavrinoj kancelariji. Baterije su se dopunjavale. Postojao je i civilni telefon i linija, ali je imao vezu samo sa
komandom u Debru.
Na vrh Go down
ZAGORAC

KomentarNaslov komentara: Re: Karaula "Ceršak" V.P. 5457 - granični odsjek Maribor - 1988 -1989 godina.   24.02.12 13:03

Primjerna vojnićino, koji ti je bio broj osnovnog naoružanja na obuci, a koji na karauli?
Na vrh Go down
Vojnik Graničar
Kapetan
Kapetan

M(j)esto Split

KomentarNaslov komentara: Karaula "Ceršak" V.P. 5457 - Mariborski granični odsjek - 1988 -1989 godina.   24.02.12 13:07

Citat :
Arrow Arrow Graničar zagorac.!!! sunny bounce

-M-63 mi smo zvali rup-3 i služio je za kontakt Debra i karaule te karaule i graničara na rejonu.
-UKT FM-66/13 mi smo zvali rup-6 i služio je graničarima da sa terena imaju kontakt sa karaulom.
Dok sam ja bio na Drenku imali smo ih 6 i rezervne baterije koje su se čuvale u Gavrinoj kancelariji.
Baterije su se dopunjavale.
Postojao je i civilni telefon i linija, ali je imao vezu samo sa komandom u Debru.

Arrow I mi smo imali 3 uređaja "M-63", jedan je bio u karauli, jedan u osmatračnici na zapadnom terenu karaule (oko 800 metara zračne linije od karaule) i jedan kod portira u tvornici „Tovarna Lepenke Ceršak“ koji nam je javljao na karaulu kad bi se nepoznate osobe uputile piteljkom koji prilazi pored portirnice prema državnoj granici.
Arrow Mislim da je to jedinstven slučaj da civili imaju zaduženje No da vojnim uređajem obavještavaju vojsku No o kretanju nepoznatih osoba No uz tvornicu prema državnoj granici.
Arrow Imali smo još jedan ovakav uređaj u dežurani karaule. Rolling Eyes bounce

Arrow Rekao sam već jednom radio uređaji su nam često bili u kvaru, Sad Shocked scratch nitko se od ovlaštenih osoba u JNA o njima nije brinio, scratch dok sam ja bio na karauli nikada nitko ih nije došao popraviti ili pregledati da vide u kakvom su stanju.
Arrow A civilni telefon to je bio samo san, No ustvari u selu Ceršak kod poštanskog ureda je bila telefonska govornica, he he he. Very Happy Smile bounce
Arrow I to nam je bio civilni telefon i to ako si imao kovanica za ubacivati u njega.!!! bounce
Na vrh Go down
ZAGORAC

KomentarNaslov komentara: Re: Karaula "Ceršak" V.P. 5457 - granični odsjek Maribor - 1988 -1989 godina.   24.02.12 13:13

Bili smo u siromašnijoj republici od vas, ali mi se čini da smo bili na osjetno višem nivou od vas!
Na vrh Go down
Vojnik Graničar
Kapetan
Kapetan

M(j)esto Split

KomentarNaslov komentara: Karaula "Ceršak" V.P. 5457 - Mariborski granični odsjek - 1988 -1989 godina.   24.02.12 13:28

Citat :

Arrow Bili smo u siromašnijoj republici od vas, ali mi se čini da smo bili na osjetno višem nivou od vas! scratch sunny bounce Rolling Eyes

Arrow Slažem se. Twisted Evil
Arrow Ali si zaboravio scratch da su sve ostale republike SFRJ-a ulagale geek scratch u to Kosovo koje je bilo bačva bez dna kao što je i danas.!!! No Rolling Eyes Wink Exclamation Very Happy
Arrow Osim toga sam si rekao: Arrow Arrow Arrow "Svrha pratnje Gavre , nemiri na Kosovu, vanjski i unutarnji neprijatelj, albanska iredenta iz tih razloga osiguravana je sigurnost zapovjednika". Shocked No Cool
Arrow Zato ste i imali više od nas na ovim "mirnijim granicama".!!!
Na vrh Go down
ZAGORAC

KomentarNaslov komentara: Re: Karaula "Ceršak" V.P. 5457 - granični odsjek Maribor - 1988 -1989 godina.   24.02.12 13:36

Nisam bio na Kosovu, zapadna Makedonija u nekim dijelovima ima i imala je pretežito stanovništvo albanske nacionalnosti!
Na vrh Go down
Vojnik Graničar
Kapetan
Kapetan

M(j)esto Split

KomentarNaslov komentara: Karaula "Ceršak" V.P. 5457 - Mariborski granični odsjek - 1988 -1989 godina.   24.02.12 13:50

Citat :
Arrow Arrow Graničar Zagorac.!!! sunny bounce

Arrow Nisam bio na Kosovu, zapadna Makedonija u nekim dijelovima ima i imala je pretežito stanovništvo albanske nacionalnosti!

Arrow Arrow Okruživali ste takve granice Makedonija - Albanija - Kosovo, sve se svodi na isto.!!!
Arrow Arrow Opet su tu bili prisutni "Nemiri na Kosovu, vanjski i unutarnji neprijatelj, albanska iredenta", kao što si i sam rekao .!! sunny bounce
Na vrh Go down
ZAGORAC

KomentarNaslov komentara: Re: Karaula "Ceršak" V.P. 5457 - granični odsjek Maribor - 1988 -1989 godina.   24.02.12 13:56

Točno,sve prema sposobnostima, he, he,..
Što je sa osnovnim naoružanjem?
Na vrh Go down
Vojnik Graničar
Kapetan
Kapetan

M(j)esto Split

KomentarNaslov komentara: Karaula "Ceršak" V.P. 5457 - Mariborski granični odsjek - 1988 -1989 godina.   24.02.12 14:07

Citat :

Arrow Točno,sve prema sposobnostima, he, he,..
Arrow Što je sa osnovnim naoružanjem?

Arrow Naoružanje na karauli "Karauli Ceršak V.P. 5457".!!!
Arrow Mislim da se je naoružanje svodilo po svim karaulama Mariborskog graničnog odsjeka na isto.!!!
Arrow Lako naoružanje, kalibar 7,62 mm i snajperka 7,9 mm.!!!
Na vrh Go down
Sponsored content

KomentarNaslov komentara: Re: Karaula "Ceršak" V.P. 5457 - granični odsjek Maribor - 1988 -1989 godina.   Today at 3:58

Na vrh Go down

Karaula "Ceršak" V.P. 5457 - granični odsjek Maribor - 1988 -1989 godina.
Vidi prethodnu temu Vidi sljedeću temu Na vrh 
Stranica 2/40Idi na stranicu : Previous  1, 2, 3 ... 21 ... 40  Next
 Similar topics
-
» Karaula "Ceršak" V.P. 5457 - granični odsjek Maribor - 1988 -1989 godina.
» Karaula "Ceršak" V.P. 5457 - granični odsjek Maribor - 1988 -1989 godina.
» Karaula "ŠPIČNIK" VP 5457, granični odsjek Maribor sept. 1988.-1989.
» Karaula "Božidar Crnatović - Besko" 1986/1987 - 28. granični odsjek Prizren
» Karaula 'Kapunar' - granični odsek Maribor