FORUM BIVŠIH PRIPADNIKA NEKADAŠNJE JNA

Sva(t)ko ima pravo na sjećanja - Свако има право на сећања - Vsak ima pravico na spomine - Секој има право на сеќавање - Gjith kush ka të drejt për kujtime - Mindenkinek joga van az emlekeihez

HomeRegistracijaLogin
_______________Bile su to dobre i loše godine. Bile su to godine aktivnosti i uspavanosti, godine uvažavanja i nerazum(ij)evanja, godine druženja i ljutnje, odlazaka i dolazaka, nagradjivanja i kažnjavanja, ukora i oprosta, godine radosti i tuge... svega je bilo izuzev: mržnje. Sedam godina postojimo. Branimo pravo na s(j)ećanja! Vaš Forum BPN JNA.

Share | 

Moje iskustvo s izlaskom preko žice "na crno"

Vidi prethodnu temu Vidi sljedeću temu Go down 
Idi na stranicu : Previous  1, 2, 3, 4  Next

koliko si puta zbriso ?
a)nijednom
63%
 63% [ 5 ]
b)1-5 puta
13%
 13% [ 1 ]
c)vise od 5 puta
24%
 24% [ 2 ]
Ukupno glasova : 8

AutorPoruka
warpaint
Gušter
Gušter

Broj komentara : 80
Član od : 2009-05-14
Dob : 44

KomentarNaslov komentara: Re: Moje iskustvo s izlaskom preko žice "na crno"   24.11.12 10:17

Ja sam preko zice izasao samo jednom, ali to je prica za u neki drugi forum Wink
Bezanije je naravno bilo, ali malo sofisticiranije. Dosli u posjetu roditelji i devojka drugu iz cete. Drug ko drug, roditelji su javili, da su dosli u posjetu njemu, a devojka da je dosla u posjetu meni (a ziveli smo na cca 1000 km udaljenosti) Dok su meni potpisali dozvolu, on i njegovu su davno vec otisli u grad.
Dof na kapiji nije pravio problema, pustio me napolje. Posto je kasarna stacionirana na brdu iznad grada, treba ti nekih 10 minuta pesice, da se spustis do prvih kuca. I tako se ja zaputim nizbrdo. Posle par minuta hoda zaustave se uz mene kola, koja su dosla iz pravca kasarne. Porucnik. Bezbednjak. Naravno da mi se puls u trenu popeo na 220. Covek jako ljubazan, odveo me kolima u grad i nije se ni cudio mojim labavim pokusajima da objasnim, da mi je posjeta vec otisla u grad i da me cekaju vec negde. Niti me pitao za dozvolu. Hvala bogu, normalan lik.

Druga anekdota je vezana na povratak u kasarnu. Bilo vec vanredno stanje, dozvole za grad se izdaju samo do 18.00. Ja sam u 18.00 jos bio kod kuce, dobrih 200 km od kasarne.
Na kapiju sam stigao nesto posle 21.00, dakle prekasno i za "normalne" uvjete. I sad sta cu, kako cu... Preko zice je bilo opasno, kasarnska straza je udvostrucena a i nisu iz nase cete. Dakle bolje ne reskirati. Odlucio sam se za taktiku iznenadjenja. Banem ja na kapiju, klimnem strazaru, u prolazu salutiram dezurnom oficiru i bez rijeci izgubim se u tamu. Sad, ili nije mario ilil je stvarno upalila taktika, nitko nije vikao da stanem. U ceti su momci hvala bogu "pokrili" moje odsustvo na prozivci, pa nije bilo problema ni tamo.

Na vrh Go down
SveJug
Kapetan
Kapetan

Medalja za Vojne Zasluge Medalja za VZ
Prim(j)eran Vojnik Znacka PV
Broj komentara : 3042
Član od : 2012-12-16
M(j)esto Svedska

KomentarNaslov komentara: Re: Moje iskustvo s izlaskom preko žice "na crno"   15.03.13 17:31

Dugo sam se mislio dali ovo da napisem ili ne, jer je mozda u pitanju neciji integritet ali verujem da nece se niko naci pogodjenim, pogotovo osoba u pitanju:

Sa nama u Crvenu u Osijek je bio i jedan decko iz Svedske koga su roditelji poslali na odsluzenje JNA da bi se otarasio loseg drustva i "zavisne potrebe". Zbog tih "zavisne potrebe" cesto je konzumirao alkohol i stvarao nezgode. Kazna mu me bila zabrana izlaska u grad.
Posto novac nama poslata iz inostranstva, dolazilo na postu a ta se licno moralo podizati a ne preko cate (u ovom slucaju preko mene) jedina sansa mu je bila da se javi na lekarski pregled jer stacionar je bio u tvrdju, neki kilometar od nase kasarne i uz put da pidigne novac. Na putu prema tvrdji se prolazilo pored poste i sansa mu je bila da skokne caskom unutra i da podigne taj novac. Poneki put smo pricali Svedski da bi malo osvezili govor i tako on izkoristi da me pita da mu dam knjizicu da bi mogao dici novac, bez da drugi razumu i znaju za to. Normalno ja mu izadjem u susret i on sutra dan ode na lekarski sa bukvicom. Prodje vrema kada je trebao biti natrag, a njega nema pa me pocela vatati nervoza.
Znao sam da je negde zaglavio, pitanje je bilo kada i kako ce se vratiti. Oko 12.00 casova stize vojna policija sa njime u tesko pijanom stanju. Udjose policajci kod kapetana i ja izkoristim priliku da mi vrati knjizicu. Poce on traziti po djepovima ali nigde je ne nadje. Na kraju ipak nadje i ja na brzinu sklonim to i on nije odao kako je dosao do novca.
Sreo sam ga ovde u Svedsku jednom prilikom ca 10 god posle odluzenja tesko drogiranog. Nazalost opet se uhvatio loseg drustva.
To je moje najblize "na crno"

Na vrh Go down
zastavnik
Zastavnik I klase
Zastavnik I klase

Broj komentara : 931
Član od : 2010-12-07
Dob : 54
M(j)esto Bačka Topola

KomentarNaslov komentara: Re: Moje iskustvo s izlaskom preko žice "na crno"   15.03.13 22:26

@pera84 (citat):
lakse je bilo u vecim gradovima. jos ako imas nekoga da drzis civilku pa kad smugnes, samo se presvuces...."sirok Dunav, ravan Srem...." manja mjesta, znaju te mjestani po imenu a dzaba ti starjesine :lol:od pet kafana, mora bit' jedan oficir u svakoj, da jebe oca. Evil or Very Mad

A šta kad u selu imaš jednu kafanu, a u kasarni 4 oficira i 25 vojnika, brojno stanje sela 243 stanovnika bez vojske (to je bilo u moje vreme kad sam tamo bio, a nekoliko godina ranije bio art. puk koji je imao više vojske nego što je selo imalo stanovnika).
Na vrh Go down
Matrix
Poručnik
Poručnik

Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima Orden za VZ
Broj komentara : 2436
Član od : 2011-04-23
M(j)esto Dalmacija i šire - PROM-3

KomentarNaslov komentara: Re: Moje iskustvo s izlaskom preko žice "na crno"   15.03.13 22:28

@zastavnik (citat):
A šta kad u selu imaš jednu kafanu, a u kasarni 4 oficira i 25 vojnika, brojno stanje sela 243 stanovnika bez vojske (to je bilo u moje vreme kad sam tamo bio, a nekoliko godina ranije bio art. puk koji je imao više vojske nego što je selo imalo stanovnika).

Vikendom svi pod gasom i svi sretni - selo veselo  Laughing

semsudin
Podporučnik
Podporučnik

Prim(j)eran Vojnik Značka PV
Broj komentara : 1302
Član od : 2013-03-11
Dob : 49
M(j)esto GRABOVAC, VELIKA KLADUSA

KomentarNaslov komentara: Re: Moje iskustvo s izlaskom preko žice "na crno"   16.03.13 10:53

Sluzeci vojni rok u Prokuplju 87 izasao sam jedan jedini put preko zice u neki dragstor tako se zvao market u tom kraju i bio je upamcen po losem za mene.Posto se je moja kasarna nalazila u nekom nizem dijelu a sportsko igraliste iznad na nekom uzvisenju bilo je jednostavno izaci van a da se ne vidi iz kasarne.Jedne nedjelje moja dva starija drugara koji su se skidali za neki 40 dana poslali su me u taj dragstor da donesem neko zestoko pice.Uspio sam naci samo rum od pola litre. Kupio sam 3 flase.Posto ja nikad u zivotu do tad nisam pio rum iznenadio me tj. brzo me je opio pao sam i po pricanju tih kolega odnijeli su me odatle u krevet gdje sam se probudio tek sutrodan sa teskom glavom gdje sam jedva izasao na smotru.Sve je proslo u redu i zataskano je ali ja od tad nikad vise do dana danasnjeg rum nisam pio niti hocu u buducnosti.Taj rum mi se tako ogadio da na sam pomen zgrozim se.Bilo je jos opijanja ali u nekoj normali kao i u drugim kasarnama gdje je toga bilo.
Na vrh Go down
janeztrdi
Vodnik I klase
Vodnik I klase

Broj komentara : 572
Član od : 2012-12-29
Dob : 47
M(j)esto Ljubljana

KomentarNaslov komentara: Re: Moje iskustvo s izlaskom preko žice "na crno"   03.04.13 20:25

ja nisam nikad izašao preko žice,mogu da kažem da nisam imao baš nekih poteskoča sa izlaskom u grad.Kad mi se išlo,jednostavno sam dobio dozvolu i izašao.
Na vrh Go down
Matrix
Poručnik
Poručnik

KomentarNaslov komentara: Re: Moje iskustvo s izlaskom preko žice "na crno"   03.04.13 21:06

Izlazili smo kroz istu "rupu" kroz koju je izlazio i naš Poručnik i to svakodnevno ili bolje rečeno svakonoćno Rolling Eyes
Naravno da smo imali izlaske u grad ali zabranjeno voće je uvijek slađe.

Max Blitz
KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL

Jubilarna Medalja "Prva Petol(j)etka Prva Petol(j)etka
Broj komentara : 18514
Član od : 2012-10-30
Dob : 48
M(j)esto Zagreb

KomentarNaslov komentara: Re: Moje iskustvo s izlaskom preko žice "na crno"   03.04.13 23:30

@Matrix (citat):
Izlazili smo kroz istu "rupu" kroz koju je izlazio i naš Poručnik i to svakodnevno ili bolje rečeno svakonoćno Rolling Eyes

Mi smo u Kumboru išli van kroz rupu u jedan brod-restoran koji je bio odmah blizu kasarne, nije bilo potrebe za nečim drugim.
A to je bila 'javna tajna', samo se nije baš trebalo s tim pretjerivati tko je bio pametan, a svi su uglavnom bili.
Zna Stazio gdje je bio taj brod, već smo ga ranije spominjali, kaže da ga sad nema.
Na vrh Go down
Stazio
GENERAL JNA NAČELNIK GŠ Administrator
GENERAL JNA   NAČELNIK GŠ   Administrator

Broj komentara : 5159
Član od : 2012-11-24
M(j)esto HN

KomentarNaslov komentara: Re: Moje iskustvo s izlaskom preko žice "na crno"   03.04.13 23:35

@Max Blitz (citat):
@Matrix (citat):
Izlazili smo kroz istu "rupu" kroz koju je izlazio i naš Poručnik i to svakodnevno ili bolje rečeno svakonoćno  Rolling Eyes

Mi smo u Kumboru išli van kroz rupu u jedan brod-restoran koji je bio odmah blizu kasarne, nije bilo potrebe za nečim drugim.
A to je bila 'javna tajna', samo se nije baš trebalo s tim pretjerivati tko je bio pametan, a svi su uglavnom bili.
Zna Stazio gdje je bio taj brod, već smo ga ranije spominjali, kaže da ga sad nema.

"Rupa" kroz vojni otpad? Laughing
Na vrh Go down
Max Blitz
KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL

M(j)esto Zagreb

KomentarNaslov komentara: Re: Moje iskustvo s izlaskom preko žice "na crno"   03.04.13 23:45

@Stazio (citat):
"Rupa" kroz vojni otpad? Laughing

Ne sjećam se više detalja, ja sam bio 2-3 puta, ostali češće, ali nije bio neki problem ni drama, samo se trebalo vratit na vrijeme i koliko-toliko trijezan. drunken
Na vrh Go down
East&West
Poručnik
Poručnik

Prim(j)eran Vojnik Prim(j)eran Vojnik
Broj komentara : 2643
Član od : 2012-11-06
Dob : 60
M(j)esto BG-RU

KomentarNaslov komentara: Re: Moje iskustvo s izlaskom preko žice "na crno"   04.04.13 0:02

Pitomci VA su imali izlaz u grad sredom, subotom i nedeljom. Posle druge godine oni koji su imali vrlodobar prosek imali su stalnu dozvolu. Ali, što reče "Matrix" zabranjeno voće je slađe. Tako smo i mi bežali kroz žicu, najčešće kroz Voždovačku šumu i pravo u restoran "Kovač" (moraću im tražiti nadoknadu za reklamu). Taj put-stazu zvali samo "Ho ši minov put". Ipak mi smo dobro sarađivali sa stažistima-komandirama straže, koji su nas obaveštavali ako je neki zaguljeni stražar na dužnosti na stražarskom mestu kritičnom za nas. Naime, dešavalo se da Načelnik akademije ponekada nagradi sa sedam dana odsustva stražara koji "uhapsi" pitomca. Neki su to preozbiljno shvatili i revnosno čekali priliku. Ostali su bili kooperativni tako da je posao završavala kutija cigareta, pivo u kantini ili mogućnost da se okupa u pitomačkom kupatilu.

U drugoj polovini školovanja u grad sam bežao "gospodski". Sačekam na parkingu kad starešine idu kući, izaberem model automobila i kulturno zamolim: Mogu li sa Vama do grada. Viši oficiri su bili ubeđeni da imam urednu dozvolu, a civilna lica i naši dobri zastavnici su znali za caku, ali nas nikada nisu izdali.

Na vrh Go down
Max Blitz
KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL

M(j)esto Zagreb

KomentarNaslov komentara: Re: Moje iskustvo s izlaskom preko žice "na crno"   04.04.13 0:06

East&West (citat):
naši dobri zastavnici su znali za caku, ali nas nikada nisu izdali.

Dobar zastavnik je bio i otac i majka u vojsci, na svu sreću takvih je bilo dosta, a ovi 'drugi'..... What a Face
Na vrh Go down
East&West
Poručnik
Poručnik

Prim(j)eran Vojnik Prim(j)eran Vojnik
Broj komentara : 2643
Član od : 2012-11-06
Dob : 60
M(j)esto BG-RU

KomentarNaslov komentara: Re: Moje iskustvo s izlaskom preko žice "na crno"   04.04.13 0:33

@Max Blitz (citat):
East&West (citat):
naši dobri zastavnici su znali za caku, ali nas nikada nisu izdali.

Dobar zastavnik je bio i otac i majka u vojsci, na svu sreću takvih je bilo dosta, a ovi 'drugi'..... What a Face

Poučen tim iskustvom u dosta slučajeva gde PS nije bilo drastično ugorženo ponašao sam se na isti ili sličan način.
Črnomelj je bio malo mesto, tako da su starešina i vojnik teško mogli neprimećeno da se mimoiđu ulicom. Prođe vojnik, pozdravi najvojničkije što je ikada mogao, a znam da nema dozvolu. Međutim, fol podrazumeva se da dečko ima dozvolu. I šta ćeš, pustiš ga neka ide, a vidiš kako je ubrzao korak, nije mu svejedno nije siguran da ga sutra neću prijaviti.
Posle par dana, kada se uveri da ga nisam prijavio, borac se smeška iza ugla vojničkog dela kantine, a mali Mile nosi Karlovačko za moj sto. Eto tako sam kršio red i disciplinu.

Na vrh Go down
zastavnik
Zastavnik I klase
Zastavnik I klase

Broj komentara : 931
Član od : 2010-12-07
Dob : 54
M(j)esto Bačka Topola

KomentarNaslov komentara: Re: Moje iskustvo s izlaskom preko žice "na crno"   04.04.13 9:09

A kako je bilo kod nas u Blokama? 4 starešine i 30 vojnika- tačno se znalo kad, kome i kako je data dozvola, pa ako zatekneš vojnika u selu... Nikad nismo pravili probleme oko toga, ako su se vojnici kulturno poanšali i nisu pravili gluposti.
Na vrh Go down
semsudin
Podporučnik
Podporučnik

Broj komentara : 1302
Član od : 2013-03-11
M(j)esto GRABOVAC, VELIKA KLADUSA

KomentarNaslov komentara: Re: Moje iskustvo s izlaskom preko žice "na crno"   18.10.13 18:53

Moj prvi izlazak preko žice završio se ovako a razlog je RUM kojeg od tad nikad više ni primirisao Sleep

Na vrh Go down
flexi
Vodnik I klase
Vodnik I klase

Broj komentara : 523
Član od : 2013-02-05

KomentarNaslov komentara: Re: Moje iskustvo s izlaskom preko žice "na crno"   25.10.13 22:36

Samo jednom izašao u grad sa dozvolom u Puli za nepunih dva meseca ne računajući zakletvu a u Splitu isto samo jednom koristio dozvolu a bio sam u gradu skoro svaki dan dok nisu počela loše stvari . Kako sam uspevao pa prosto iz kasarne Dračevac svako jutro smo išli na svoja radna mesta u komandu VPO i onda oko 14 i 30 vraćali smo se našim vojnim autobusom ali ja jednostavno ostanem u gradu i dodjem uveče jer popodne nismo imali našeg podoficira u kasarni ispočetka su se džombe bunili jer sam to počeo da radim odmah kad sam došao i vrlo često ali nisu mi mogli ništa jer kuvar moj drug iz civilstva i svi dobri sa mnom Very Happy .To je tako trajalo od novembra do maja e onda su se desilo ubistvo vojnika pred komandom i narednih dva meseca smo bili u kasarni a samo ekspedicija je isla u komandu a ja nisam bio stalni član ekspedicije nego povremeni u julu i avgustu smo se vec preselili u komandu ali nikom nije bilo do izlazenja ali imali smo i civilke pa smo ponekad izasli u civilu ali retko .U principu nisam imao problema sa izlaskom .
Na vrh Go down
Marduk
Mladji Vodnik
Mladji Vodnik

Član foruma od prvog dana Spomenica Prvoborca
Broj komentara : 326
Član od : 2009-05-01
M(j)esto Njemacka

KomentarNaslov komentara: Bižanija iz JNA   22.02.14 15:55

Jednom sam pobigao iz JNA. To je bilo kad sam bio u stacionaru u Štipu i oni mene lipo otpuste i u vojnu knjižicu
upišu 3.2. 90. A ja ispravim brojku 3 u 8 i tako dobijem 5 dana "slobodnog" i spičim kući priko pola Balkana.
Nakon pet dana se uredno vratim na karaulu i pridam vojnu knižicu. Nikad nisu otkrili da sam zbrisao iz vojske.
Moji ni danas ne znaju da sam pobigao iz vojske, oni su mislili da imam redovno.
Na vrh Go down
ZAGORAC
GENERAL ARMIJE Načelnik Službe Sigurnosti / Bezb(j)ednosti

Sigurnost/Bezbednost Služba Sigurnosti / Bezb(j)ednosti
Broj komentara : 3427
Član od : 2012-02-13
Dob : 53

KomentarNaslov komentara: Re: Moje iskustvo s izlaskom preko žice "na crno"   23.02.14 9:10

@Marduk (citat):
Jednom sam pobigao iz JNA. To je bilo kad sam bio u stacionaru u Štipu i oni mene lipo otpuste i u vojnu knjižicu
upišu 3.2. 90. A ja ispravim brojku 3 u 8 i tako dobijem 5 dana "slobodnog" i spičim kući priko pola Balkana.
Nakon pet dana se uredno vratim na karaulu i pridam vojnu knižicu. Nikad nisu otkrili da sam zbrisao iz vojske.
Moji ni danas ne znaju da sam pobigao iz vojske, oni su mislili da imam redovno.

Koju karaulu?
Na vrh Go down
ZAGORAC

KomentarNaslov komentara: Re: Moje iskustvo s izlaskom preko žice "na crno"   07.04.14 21:00

@ZAGORAC (citat):
@Marduk (citat):

Koju karaulu?

Ovo me stvarno zanima.
Na vrh Go down
Matrix
Poručnik
Poručnik

KomentarNaslov komentara: Re: Moje iskustvo s izlaskom preko žice "na crno"   07.04.14 22:38

Valjda istu ako nije i nju promašio  lol!

ZAGORAC

KomentarNaslov komentara: Re: Moje iskustvo s izlaskom preko žice "na crno"   10.04.14 21:39

@Matrix (citat):
Valjda istu ako nije i nju promašio  lol!

Valjda je,samo me zanima koja je to?
Služio je u Velesu pa zato....
Na vrh Go down
ZAGORAC

KomentarNaslov komentara: Re: Moje iskustvo s izlaskom preko žice "na crno"   13.04.14 11:43

Možda jednom veli koja je karaula u pitanju.
Na vrh Go down
ZAGORAC

KomentarNaslov komentara: Re: Moje iskustvo s izlaskom preko žice "na crno"   13.04.14 12:34

Može se reći da vam je "dobro išlo".  Laughing
Na vrh Go down
Vojnik Graničar
Kapetan
Kapetan

Broj komentara : 3997
Član od : 2011-09-05
Dob : 46
M(j)esto Split

KomentarNaslov komentara: Moje iskustvo s izlaskom preko žice "na crno"   13.04.14 13:01

@Marduk (citat):
Inace u nasoj familiji je bizanija iz vojske redovna pojava.
I brat je bizao iz vojske, a on je bio u mornarici.
A stric, koji je bio u bitci na Neretvi, je takodjer bizao iz partizana.
Jedino caca nije bizao, on je strasiv.
On je cilo vrime bio u partizanima.

Moji nisu bježali iz partizana a nisam ni ja.!
Na vrh Go down
http://www.liveleak.com/
Vojnik Graničar
Kapetan
Kapetan

Broj komentara : 3997
Član od : 2011-09-05
Dob : 46
M(j)esto Split

KomentarNaslov komentara: Moje iskustvo s izlaskom preko žice "na crno"    13.04.14 13:06

@Marduk (citat):
A kad si ti to bio u partizanima? ;-)

Znaci jos jedno partizansko dite?

Ja mislio na moj dio JNA.!
Na vrh Go down
http://www.liveleak.com/
Sponsored content

KomentarNaslov komentara: Re: Moje iskustvo s izlaskom preko žice "na crno"   Today at 1:12

Na vrh Go down

Moje iskustvo s izlaskom preko žice "na crno"
Vidi prethodnu temu Vidi sljedeću temu Na vrh 
Stranica 2/4Idi na stranicu : Previous  1, 2, 3, 4  Next
 Similar topics
-
» Moje iskustvo s izlaskom preko žice "na crno"
» Imate li gay prijatelje
» Maribor - kasarna "Tone Tomšič" - VP 8164/20-3 - godina 1988.
» Prvi susreti sa televizorom
» Moje radno mesto