FORUM BIVŠIH PRIPADNIKA NEKADAŠNJE JNA

Sva(t)ko ima pravo na sjećanja - Свако има право на сећања - Vsak ima pravico na spomine - Секој има право на сеќавање - Gjith kush ka të drejt për kujtime - Mindenkinek joga van az emlekeihez

HomeRegistracijaLogin
_______________Bile su to dobre i loše godine. Bile su to godine aktivnosti i uspavanosti, godine uvažavanja i nerazum(ij)evanja, godine druženja i ljutnje, odlazaka i dolazaka, nagradjivanja i kažnjavanja, ukora i oprosta, godine radosti i tuge... svega je bilo izuzev: mržnje. Sedam godina postojimo. Branimo pravo na s(j)ećanja! Vaš Forum BPN JNA.

Share | 

Pozdrav svima

Vidi prethodnu temu Vidi sljedeću temu Go down 
Idi na stranicu : Previous  1, 2, 3, 4  Next
AutorPoruka
djuri
Gušter
Gušter

Broj komentara : 1
Član od : 2011-07-16

KomentarNaslov komentara: Re: Pozdrav svima    16.07.11 18:32

Nekako ste svi mladi na ovom forumu.Gde je generacija tamo od kasnih 60-ih.
Na vrh Go down
purger
GENERAL JNA - Zam(j)enik Načelnika GŠ
GENERAL  JNA - Zam(j)enik Načelnika GŠ

Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima Orden za VZ
Broj komentara : 4527
Član od : 2009-11-15
Dob : 51
M(j)esto ZAGREB

KomentarNaslov komentara: Re: Pozdrav svima    30.07.11 21:11

@djuri (citat):
Nekako ste svi mladi na ovom forumu.Gde je generacija tamo od kasnih 60-ih.

Slabo im ide informatika ipak su to šezdesete  Very Happy
Svaka čast tebi i dobrodošao  cheers

Gušter
Gušter

Broj komentara : 3
Član od : 2011-09-16

KomentarNaslov komentara: Veliko veliko hvala za ovaj forum i poz svima   16.09.11 13:09

Naravno da ne ponavljam i hvalim opet ovu inicijativu. Kako god bilo ipak je to nezaboravno doba, a kao nostalgicar, naravno samo se mogu lijepo prisjecati. Inace iz Zagreba sam bijah u JNA u Prizrenu 1986/87, POČ BST-ovac.

U nadi da ce forum jos vise ozivjeti u broju ljudi i temama

Pozdrav
Amin
Na vrh Go down
avanturist111
Gušter
Gušter

Broj komentara : 9
Član od : 2011-11-22

KomentarNaslov komentara: Pozdrav svima    22.11.11 13:28

evo naleti sam na ovaj forum pa odlučio da se pridružim kao nekadašnji vojnik u jna, želio bi naći neke svoje prijatelje iz tih vojničkih dana jer nemam nikakav kontakt sa njima a ni informacije o njima, da se prisjetimo tih dana mladosti i ludosti
Na vrh Go down
purger

Broj komentara : 4527
Član od : 2009-11-15
Dob : 51
M(j)esto ZAGREB

KomentarNaslov komentara: Re: Pozdrav svima    22.11.11 17:25

Pozdrav avanturist cheers

Desetar
Desetar

Prim(j)eran Vojnik značka PV
Broj komentara : 259
Član od : 2010-03-03
Dob : 49
M(j)esto Bački Petrovac

KomentarNaslov komentara: Re: Pozdrav svima    22.11.11 20:32

dobro dosao
Na vrh Go down
alexandar

Orden za vojne zasluge s velikom zvijezdom (I.red) Orden za VZ
Jubilarna Medalja 7 g. Jubilarna Medalja 7 g.
Broj komentara : 4380
Član od : 2011-06-23
Dob : 53
M(j)esto Loznica , Srbija

KomentarNaslov komentara: Re   22.11.11 20:43

Dobro ti nama dosao u lepu i zanimljivu AVANTURU Wink

Gušter
Gušter

Broj komentara : 75
Član od : 2011-12-08
Dob : 49
M(j)esto Titov Veles

KomentarNaslov komentara: tose   10.12.11 19:44

dobo nam dosao druze, lepa zabava
Na vrh Go down
Puky
Gušter
Gušter

Broj komentara : 32
Član od : 2012-08-15

KomentarNaslov komentara: Re: Pozdrav svima    15.08.12 20:35

Pozdrav svima, znanima i neznanima ! pirat
Slučajno nabasah na ovaj forum (čini mi se zanimljivim), pa kad sam još vidio da me neki od vas znaju, iako izrijekom nisam nigdje spomenut, odlučio sam družiti se s vama.
Naime sasvim slučajno znam dosta o 127. ininjerijskom puku (VP 3713) - Kamensko i Inženjerijskom školskom centru (VP 5102) - Gornje Mekušje, tj o ljudima koji su radili u tim vojarnama.
Tako samo za početak informacija (netko je spomenuo u postu kap.I kl. Bukovca koji je radio u Kamenskom). Čovjek je bio pukovnik Hrvatske vojske, no nažalost već desetak godina ga crna zemlja krije (umro od karcinoma u Karlovcu, gdje je i pokopan.)

Kapetan
Kapetan

Broj komentara : 3758
Član od : 2011-09-29

KomentarNaslov komentara: Re: Pozdrav svima    15.08.12 22:03

Pa daj neke informacije o kome znaš,....sad je sve zanimljivo vidiš koliko nas je malo!!!

Gušter
Gušter

KomentarNaslov komentara: Re: Pozdrav svima    16.08.12 6:19

@Gringo (citat):
Pa daj neke informacije o kome znaš,....sad je sve zanimljivo vidiš koliko nas je malo!!!

Pa da me poslije KOS-ovac pukovnik Adrović ganja po službenoj dužnosti Twisted Evil

A i ne smijem sve odjednom Laughing , a i ne mogu, moram čekati 7 dana da mogu staviti neki prilog s youtube-a Crying or Very sad

Kapetan
Kapetan

KomentarNaslov komentara: Re: Pozdrav svima    16.08.12 18:44

Ma polako neće tebe nitko ganjati vojni objekti više nisu obavijeni nekim velom tajnosti i gotovo sve je javno a JNA već odavno ne postoji i o njoj se puno zna, pa tako možeš dati još samo malo obola u rasvjetljavanju istine!!

Gušter
Gušter

KomentarNaslov komentara: Re: Pozdrav svima    17.08.12 7:11

@Gringo (citat):
Ma polako neće tebe nitko ganjati vojni objekti više nisu obavijeni nekim velom tajnosti i gotovo sve je javno a JNA već odavno ne postoji i o njoj se puno zna, pa tako možeš dati još samo malo obola u rasvjetljavanju istine!!

Uhhhhhhh...... to bi bilo "malo" teže Neutral "Istina je voda duboka!" Da na forumu napišem sve što znam, možda bi netko izgubio "dobrog" prijatelja, a to ne želim. Za nekima koji se spominju na ovom forumu je raspisana međunarodna tjeralica zbog ratnih zločina, a za neke osobno znam što su radili, pa e bojim da bi bio previše subjektivan da govorim o tome.

Zato ću se ipak suzdržati od toga scratch

Točno je da vojni objekti više nisu tajna, neki izgledaju kao što sam stavio slike iz Mekušja, a neki kao ova kasarna pored željeznikog kolodvora u Varaždinu, koja je preuređena u Studentski centar.

Kapetan
Kapetan

KomentarNaslov komentara: Re: Pozdrav svima    17.08.12 19:46

Tko nešto želi, naći će način. Tko ne želi, naći će izliku. Rolling Eyes

Zastavnik I klase
Zastavnik I klase

Broj komentara : 900
Član od : 2012-10-28
Dob : 52
M(j)esto Austrija

KomentarNaslov komentara: Re: Pozdrav svima    17.11.12 9:44

@ajacoub (citat):
Naravno da ne ponavljam i hvalim opet ovu inicijativu. Kako god bilo ipak je to nezaboravno doba, a kao nostalgicar, naravno samo se mogu lijepo prisjecati. Inace iz Zagreba sam bijah u JNA u Prizrenu 1986/87, POČ BST-ovac.

U nadi da ce forum jos vise ozivjeti u broju ljudi i temama

Pozdrav
Amin

Što je druže? Nešto si brzo izgubio motivaciju geek

Kapetan
Kapetan

KomentarNaslov komentara: Re: Pozdrav svima    17.11.12 18:00

affraid

Gušter
Gušter

Broj komentara : 4
Član od : 2012-12-28

KomentarNaslov komentara: Re: Pozdrav svima    18.02.13 21:58

Pa pozdrav svima. Razgledao sam razne sekcije na forumu pa mi se ovde čini najprikladnije da postavim svoju prvu poruku. Ne znam postoji li neka evidencija možda od strane administratora o godini služenja JNA  ili godinama starosti članova foruma. Rekao bih da sam postao jedan među starijim članovima. JNA sam služio 1964 godine u Bileći u Školi rezervnih oficira sa dvadeset godina starosti dakle sada mi fali godina do 70-te. Do četrdesete recimo, nisam pomišljao da bih se ikada "vratio" u te vojničke dane. Ali od četrdesete do danas pristao bih odmah da proživim još jedan rok , mada uslove većina vas ne moze zamisliti. Ipak nije nam bilo teško i sa ponosom smo postali "Staže" ne baš omiljeni u trupi. Za one koji nisu znali 1965 godina je bila prelazna što se tiče opreme - uniforme vojnika. Ja sam prošao sa nemačkim cokulama okovanim za rubr blokejima napred i nazad i klincima na djonovima. Imalo smo platnene poveze umesto čarapa kao što ih još danas imaju ruski vojnici, šinjele sa crveno obeleženim rubovima da ih ne skraćivali. Spavanje na sprat, podrazumeva se na slamaricama itd. Hrana je bila zaista blago rečeno oskudna. A obuka, ponosim se što sam je kao i većina izdržao primerno. Doduše bavio sam se sportom pa mi je sve nekako bilo lakše.Malo je mesta da opišem na šta smo ličili kada smo došli i posle obuke. Ne želim preterivati , ali mogli smo se nositi sigurno tada sa američkim marincima ili sličnima po kondiciji i obuci jer smo bukvalno naučili baratati iz svih vrsta pešadijskog naoružanja uključivši i minobacače 120 mm, voziti kamione i rukovati radio uređajima. Da ne dužim, nisu amerikanci kako se prikazuje u filmovima "izmislili" geslo i pravilo - ranjeni drug se ne ostavlja. Mi smo nastavili to partizansko pravilo i na vežbama vukli i nosili "ranjene" i po desetak kilometara. Eto toliko, nadam se da ću se opet javiti i imam i nekoliko fotografija a sećam se i nekih starešina i naravno drugova.
Još jednom pozdrav svima.

Slobodansto

Na vrh Go down
alexandar

Orden za vojne zasluge s velikom zvijezdom (I.red) Orden za VZ
Broj komentara : 4380
Član od : 2011-06-23
Dob : 53
M(j)esto Loznica , Srbija

KomentarNaslov komentara: Re   18.02.13 22:07

Slobodane.....zasluzeni + za prvo javljanje i naravno Dobrodosao! cheers

Evidenciju takvog tipa nemamo, ali je vrlo bitno da imamo i takvog clana i verujem da ces nastaviti druzenje na Forumu aktivno.!
Iz tvog bogatog i specificnog sluzenja u tim godinama , mozemo svi mnogo lepih zanimljivosti saznati! Pozdrav Very Happy

GENERAL JNA NAČELNIK GŠ Administrator
GENERAL JNA   NAČELNIK GŠ   Administrator

Član foruma od prvog dana Spomenica Prvoborca
Broj komentara : 4824
Član od : 2009-05-01

KomentarNaslov komentara: Re: Pozdrav svima    18.02.13 22:09

Drobrodošao i plus i od mene!
Na vrh Go down
http://jna-sfrj.forum-aktiv.com
Max Blitz
KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL

Medalja za Vojne Zasluge Medalja za VZ
Jubilarna Medalja "Prva Petol(j)etka Prva Petol(j)etka
Prim(j)eran Vojnik Značka PV
Broj komentara : 18531
Član od : 2012-10-30
Dob : 48
M(j)esto Zagreb

KomentarNaslov komentara: Re: Pozdrav svima    18.02.13 22:31

Dobro došli Slobodane, izuzetno mi je zadovoljstvo pozdraviti vas na ovom forumu!
Respektirajući vaše iskustvo i koju godinu više od nas! Very Happy
Živjeli!
Na vrh Go down
Pero™
Poručnik
Poručnik

Broj komentara : 2089
Član od : 2012-10-29
M(j)esto LJ, nekad SFRJ

KomentarNaslov komentara: Re: Pozdrav svima    18.02.13 23:57

Slobodansto dobrodošli na forum.

Napišite što više o vašim doživljajima u JNA. Kako je tada bilo braniti sviju zemlju i služiti JNA.

Verujte da sa nestrpljenjem očekujemo vaša iskustva.

Vojnički pozdrav

Pero.
Na vrh Go down
Slobodansto
Gušter
Gušter

Broj komentara : 4
Član od : 2012-12-28

KomentarNaslov komentara: Re: Pozdrav svima    19.02.13 10:31

Slobodansto
Beograd

Au, ja sam stvarno baš prijatno iznenadjen jer sam mislio da se niko neće javiti jer koga zanima šta priča neki deda o sećanjima iz vojske. Eto baš mi je drago, ne znam šta da kažem.  Naravno da ima dosta toga čega se sećam ali ne znam odakle da počnem, ja sam odavno penzioner a vi sigurno radite i imate porodice pa ste zauzeti i zato je vaše zanimanje za JNA i vreme na forumu verujem baš iskreno. Eto počeću od samog dolaska u kasarnu. Putovao sam iz Beograda dva dana, jedan do Sarajeva i tu je bilo dosta čekanja pa onda Ćiro do Bileće. To je bila poslednja stanica, bukvalno voz je dolazio na jeno uzvišenje iznad kasarne i tu je bila okretnica -ono okretanje u krug pa nazad. Po dolasku rano ujutro gomila nas , koji smo malo okasnili sa brdašca je videla kasarnu opasanu visokim zidom i naravno sa drvenim koferima onim istim kao u I. Svetskom ratu u filmovima pravac kasarna. Tu je već bilo pitomaca / tako smo se zvanično oslovljavali/ koji su došli dan dva ranije odnosno na vreme i od kapije bukvalno je počelo zezanje. Skidanje, pakovanje odela, šišanje, kupanje, zaprašivanje DDT-jem , zaduživanje uniformama i sve redom. E pa zamislite sad dobijate neke stare isprane uniforme, cokule bluze i pantalone i namerno stara vojska manjima rastom daje vele brojeve, a velikima male pantalone, cipele bluze. To je bilo nama i tužno i veselo. Posle smo se naravno izmedju sebe menjali i nekako uredili. Izlaznu odeću  smo dobili tek posle mesec dana pred prvi izlaz. Raspored po Bataljonima I. i II, i četama usledio je kao odmah po oblačenju. Sa sobom smo stalno vukli kofere svo spavaonica. Jasno je zašto jer su mnogi samo na tren ostavili kofer i - nema ga. Pitomaca je bilo u dva bataljona i jednoj pozadinskoj četi oko 1300, sa nekim odeljenjima ne sećam se tačno više. Ali tek smo par dana kasnije saznali da celu kasarnu opslužuje takozvani kažnjenički bataljon. On je bio sačinjen od vojnika koji su osudjeni za lakša krivična i prekršajna dela počinjena u JNA, a teži su bili u zatvoru. Tu ih je bilo iz cele JNA. E sada oni su bili kuvari, radili u perionici, starali se o kupatilima, održavanju čistoće, i navlačili kamen na rekao bih severni deo najviši deo kasarne i pravili takozvanu škarpu. Kasarna je imala svoju ekonomiju ustvari samo svinje i kokoške i  i jedan konjički vod, tako da je sve to bio zadatak ovih naših kolega kašnjenika. E sad možete zamisliti njihov odnos prema nama koji smo zaduđili knjige i oružje pa pre podne egzicir po krugu jedan dan, drugi dan na teren, a svako po podne u neke ladne učionice učenje teorije. Ali na sve se čovek navikne. Tada nije postojalo Bilećko jezero nego je pored kasarne išao neki makadamski put i pored glavnog ulaza išla je jedan šira staza 100-200 metara strmo naniže gde je bila jedna pećina povelika odakle izvirala reka Trebišnjica. Jedno predivno mesto. Ali to mesto je postajalo užas kada nije bilo vode u kasarni a to znači pet dana u nedelji i onda su kašnjeni među nama ono beše požarni jel, sa po dva kanistera naravno metalna silazili dole po vodu i nazad. Tu je bila hijerarhija. Prvo je išlo deset za kuhinju, pa deset za higijenu - pranje hodnika i cisternu sa vodom u svakom kupatilu za umivanje i brijanje. Poslednji su išli klozetari čiji zadatak bio da donesu vodu do klozeta, a tamo su čekali nesrećnici koji su čistili klozete po nekoj kazni. Svi smo to iskusili naravno i ja više puta. E sve te poslove su kontrolisale "Staže" iz prethodne generacije koje su imale /ne/sreću da ostanu u kasarni drugi deo vojnog roka a ne odu u trupu. Oni su rekao bih bili strožiji ili gori neko tkzv. robijaši prema nama. Razumem ih jer znam kako sam se drhtao, kao i svi kada smo na završetku škole čekali da nas prozovu i kažu gde idemo u prekomandu.  Potom se čula pesma : "Dole kamen gore nebo, oj Bilećo Bog te j....."  

Eto ja mislim da nisam preterao ni dužinom ni temom, ustvari bi mi bilo lakše kada bi imao neko konkretno pitanje da ne pričam nešto nezanimljivo.

Pozdrav svima, Slobodansto

Na vrh Go down
SveJug
Kapetan
Kapetan

Medalja za Vojne Zasluge Medalja za VZ
Prim(j)eran Vojnik Znacka PV
Broj komentara : 3042
Član od : 2012-12-16
M(j)esto Svedska

KomentarNaslov komentara: Re: Pozdrav svima    19.02.13 11:10

Vojnicki pozdrav i hava za ovaj opis king . Nestrpljivo cekam nastavak. Very Happy
Na vrh Go down
Pero™
Poručnik
Poručnik

Broj komentara : 2089
Član od : 2012-10-29
M(j)esto LJ, nekad SFRJ

KomentarNaslov komentara: Re: Pozdrav svima    19.02.13 16:27

Druže Slobodansto, samo vi pišite ne možete da budete ni predugi ni dosadni.

Raduje me da se našao na forumu neko ko je služio vojsku davno pre nas. Pisanjem po forumu, če se čuti i lično doživljanje tih vremena i vojske onih vremena. Da ne ostane iza nas samo statistika, koliko je bilo vojnika i naoružanja. Nek se bar malo znaju i lične stvari.

Imam i konkretnih pitanja, koliko je tada bio dug vojni rok? I kakva je bila ishrana u upoređenju sa civilnim standardima onih vremena.

Lep pozdrav iz Ljubljane,

Pero
Na vrh Go down
boris51
Gušter
Gušter

Broj komentara : 11
Član od : 2012-11-22
Dob : 65

KomentarNaslov komentara: Re: Pozdrav svima    20.02.13 1:21

Dobro nam došao druže Slobodane! Baš me obraduje da ima i starijih od mene!
Ono što pišeš kako je bila dobro obučena vojska u tvoje vreme i posle toga ja verujem! Moj ujak Franc koji je služijo vojsku kao tenkista u Banja Luci 1955 pričao mi je kako je došla američka vojna misija na pologon Manjača i nisu mogli verovati svojim očima ono što su videli šta sve zanju tenkisti u borbenom gađanju sa tenkovima Patton! Bili su bolji od američkih tenkista!
A zna se BILEĆA u Jugi bila je isto kao američki West Point! Ako ne i bolja! Mada su pitomci tamo gadno nasrđali u vojničkom drilu! Svaka ti čast- veoma te poštujem! Ja sam vojsku služio kao "gospodin - vojnik"; bio sam zubni asistent!
Na vrh Go down
Sponsored content

KomentarNaslov komentara: Re: Pozdrav svima    Today at 10:56

Na vrh Go down

Pozdrav svima
Vidi prethodnu temu Vidi sljedeću temu Na vrh 
Stranica 2/4Idi na stranicu : Previous  1, 2, 3, 4  Next
 Similar topics
-
» Osnovne komande vojsci
» Pula kasarna Vladimir Gortan
» Travnik, jun '88.