FORUM BIVŠIH PRIPADNIKA NEKADAŠNJE JNA

Sva(t)ko ima pravo na sjećanja - Свако има право на сећања - Vsak ima pravico na spomine - Секој има право на сеќавање - Gjith kush ka të drejt për kujtime - Mindenkinek joga van az emlekeihez

HomeRegistracijaLogin
_______________Bile su to dobre i loše godine. Bile su to godine aktivnosti i uspavanosti, godine uvažavanja i nerazum(ij)evanja, godine druženja i ljutnje, odlazaka i dolazaka, nagradjivanja i kažnjavanja, ukora i oprosta, godine radosti i tuge... svega je bilo izuzev: mržnje. Sedam godina postojimo. Branimo pravo na s(j)ećanja! Vaš Forum BPN JNA.

Share | 

Karlovac kasarna 'Robert Domani' Luščić 89/90

Vidi prethodnu temu Vidi sljedeću temu Go down 
Idi na stranicu : 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Next
AutorPoruka
zoran stojilkovic
Gušter
Gušter

Broj komentara : 10
Član od : 2010-03-12
Dob : 46
M(j)esto zemun

KomentarNaslov komentara: Karlovac kasarna 'Robert Domani' Luščić 89/90   Sun Mar 21, 2010 9:55 pm

e zadnja tri meseca provedoh u karlovcu pravo ludilo i nezaboravno druzenje jocolor
Na vrh Go down
Maribor
Gušter
Gušter

Broj komentara : 2
Član od : 2011-11-25

KomentarNaslov komentara: Karlovac kasarna Luščić 89/90   Fri Nov 25, 2011 9:13 pm

Zdravo momci
Najprije svaka čast onome, koji je ustvario ovaj forum. Nadam se, da če neko od mojih kolega, koji smo bili u kasarni Luščić 7940-3 isto pronači ovaj forum, pa, da obnovimo čitavu godinu Very Happy
Na vrh Go down
miler
Razvodnik
Razvodnik

Prim(j)eran Vojnik Značka PV
Broj komentara : 228
Član od : 2012-03-06
Dob : 51
M(j)esto Pirot

KomentarNaslov komentara: Karlovac, kasarna Luščić   Tue Apr 10, 2012 6:41 pm

Veliki pozdrav,
ja sam pre tebe 1985godine bio u istoj kasarni u autočeti, ulaz sleve strane zgrade gledano od ulaza u kasarnu ili gledano sa piste.Da li si bio u ČTO ( četa tehničkog održavanja ). I još jedno pitanje da li je u tvoje vreme bio izgrađen dom JNA, preko puta glavnog ulaza u kasarnu? Samnom na Luščiću je služio Mesarić Zdravko koji je bio iz okoline Maribora.
Na vrh Go down
Maribor
Gušter
Gušter

Broj komentara : 2
Član od : 2011-11-25

KomentarNaslov komentara: Re: Karlovac kasarna 'Robert Domani' Luščić 89/90   Wed Apr 11, 2012 8:45 am

@miler (citat):
Veliki pozdrav,
ja sam pre tebe 1985godine bio u istoj kasarni u autočeti, ulaz sleve strane zgrade gledano od ulaza u kasarnu ili gledano sa piste.Da li si bio u ČTO ( četa tehničkog održavanja ). I još jedno pitanje da li je u tvoje vreme bio izgrađen dom JNA, preko puta glavnog ulaza u kasarnu? Samnom na Luščiću je služio Mesarić Zdravko koji je bio iz okoline Maribora.
Pozdrav
Da, bio sam u ČTO Very Happy
Dom JNA več je bio izgrađen, ali nisam ni jednom bio unutra. Ne znam, da li je za vreme rata bio porušen i šta je sada unutra. Prošle godine sam prošao kroz Karlovac prvi put poslje rata. Sa motorom krenuo sam prema BIH, naprije do Velike Kladuše, pa Drvara, Mostara, Sarajeva i nazad kuči. Nije mi bilo lako kod srca. Strašno, šta se tamo desilo. Trebali smo ostati prijatelji, kakvi smo bili prije.
Zbog toga sam odlučio, da preko ovog foruma potražim svoje prijatelje koji smo zajedno "najeb..ali" u Luščiću Very Happy
Zdravkota ne poznajem ali sam vidio, da ako je pravi,nije baš iz Maribora. Ima jedan iz Majšperka kod Maribora, bavi se sa bravarijom i prijevozom. Ako ti nešto znači ima ovdje njegov e-mail pa ga kontaktiraj mipis@siol.net ..
Veliki pozdrav iz Maribora

Na vrh Go down
miler
Razvodnik
Razvodnik

M(j)esto Pirot

KomentarNaslov komentara: Karlovac, kasarna Luščić   Thu Apr 12, 2012 12:41 pm

Pozdrav "Maribor" ,
u beleškama koje sam vodio u vojsci pronašao sam da je Mesarić Zdravko iz Lešja - Majšperk, a da se to mesto nalazi između Maribora i Ptuja.Pošro se ovo poklapa sa tvojim saznanjem mislim da se radi o istoj osobi.S toga ti se zahvaljujem na pomoći.Bili smo zaista dobri drugari ( iako sam ja sa sasvim drugog kraja bivše države tačnije iz okoline Pirota sam).
I još jedno pitanje, pošto si prolazio kroz Karlovac, šta je sada sa našom bivšom kasarnom, da li još uvek postoji?Koliko se ja sećam Luščić je bio noviji deo Karlovca.Sam grad i okolina su mi ostali u veoma lepom sećanju jer sam kao vozač imao prilike da ga pređem uzduž i popreko, međutim do danas nisam imao prilike da posetim taj kraj.

Na vrh Go down
Puky
Gušter
Gušter

Broj komentara : 32
Član od : 2012-08-15

KomentarNaslov komentara: Re: Karlovac kasarna 'Robert Domani' Luščić 89/90   Fri Aug 17, 2012 11:12 pm

E dragi moji momci, u kasarni "Luščić" više nema vojnika, polako zarasta u korov. MORH se odrekao tog objekta u korist grada. I taman kad je grad smišljao što će s tim silnim objektima i prostorom, pojavili su se vlasnici kojima je JNA otela zemlju i izgradila kasarnu, zabili kolce i rekli "to je naše" Smile Smile.
I sad se vodi pravna bitka, tko kome i zašto, a kasarnu polako prekrivanju polja ambrozije Smile Smile !
Dom JNA (HV) i dalje stoji, restoran korsiti "Pleter" (Inačica rerstorana "Crvena Zvezda") Smile. Kino dvoranu koristi gradsko kazalište "Zorin dom", a ostale prostorije uglavnom civilne invalidske udruge i mladi. U produžetku Doma, prema tržnici je izgrađena nova crkva i pastoralni centar (to je bila crkva koja je srušena kad se gradila kasarna "Luščić").

Razvodnik
Razvodnik

M(j)esto Pirot

KomentarNaslov komentara: Re: Karlovac kasarna 'Robert Domani' Luščić 89/90   Sat Dec 01, 2012 10:33 pm

Pozdrav ''Puky'',
da li je konačno srušena kasarna na Luščiću ili je možda ipak sačuvana.
Možeš li mi odgovoriti ukoliko naravno znaš šta je bilo sa autočetom i oficirima koji su bili u toj jedinici.
Na vrh Go down
zoran stojilkovic
Gušter
Gušter

Broj komentara : 10
Član od : 2010-03-12
Dob : 46
M(j)esto zemun

KomentarNaslov komentara: Re: Karlovac kasarna 'Robert Domani' Luščić 89/90   Fri Jan 03, 2014 8:55 pm

@Maribor (citat):
Zdravo momci
Najprije svaka čast onome, koji je ustvario ovaj forum. Nadam se, da če neko od mojih kolega, koji smo bili u kasarni Luščić 7940-3 isto pronači ovaj forum, pa, da obnovimo čitavu godinu  Very Happy

luscic 89/90 vp 3229/18
Na vrh Go down
Max Blitz
KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL

Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima Orden za VZ
Medalja za Vojne Zasluge Medalja za VZ
Jubilarna Medalja "Prva Petol(j)etka Prva Petol(j)etka
Broj komentara : 17808
Član od : 2012-10-30
Dob : 48
M(j)esto Zagreb

KomentarNaslov komentara: Re: Karlovac kasarna 'Robert Domani' Luščić 89/90   Wed Feb 05, 2014 4:40 pm

Na vrh Go down
Max Blitz
KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL

M(j)esto Zagreb

KomentarNaslov komentara: Re: Karlovac kasarna 'Robert Domani' Luščić 89/90   Wed Feb 05, 2014 4:59 pm

Od ranije, kasarna 'Robert Domani' Luščić:

Na vrh Go down
stari FAZAN
Vodnik I klase
Vodnik I klase

Broj komentara : 568
Član od : 2013-12-11
M(j)esto JUZNA AUSTRALIA, ADELAIDE

KomentarNaslov komentara: Re: Karlovac kasarna 'Robert Domani' Luščić 89/90   Mon Mar 17, 2014 9:14 pm

Na vrh Go down
stari FAZAN
Vodnik I klase
Vodnik I klase

KomentarNaslov komentara: Re: Karlovac kasarna 'Robert Domani' Luščić 89/90   Mon Mar 17, 2014 9:41 pm

POGLED NA DESNI (SPOREDNI) ulaz ! pa postepeno ka GLAVNOM ULAZU:

Na vrh Go down
stari FAZAN
Vodnik I klase
Vodnik I klase

KomentarNaslov komentara: Re: Karlovac kasarna 'Robert Domani' Luščić 89/90   Mon Mar 17, 2014 9:49 pm

Na vrh Go down
stari FAZAN
Vodnik I klase
Vodnik I klase

KomentarNaslov komentara: Re: Karlovac kasarna 'Robert Domani' Luščić 89/90   Mon Mar 17, 2014 10:07 pm

mala analiza gdje je ovaj dio...kasarne na slici ...
OTKRIO...
Snimljeno je sa 1 ili 2 sprata te zgrade ka srednom ulazu.

Na vrh Go down
stari FAZAN
Vodnik I klase
Vodnik I klase

KomentarNaslov komentara: Re: Karlovac kasarna 'Robert Domani' Luščić 89/90   Mon Mar 17, 2014 10:32 pm

Na vrh Go down
miler
Razvodnik
Razvodnik

M(j)esto Pirot

KomentarNaslov komentara: Karlovac, kasarna na Luščiću   Tue Mar 18, 2014 3:09 pm

@stari FAZAN (citat):

Pozdrav svima na forumu a poseban pozdrav ''Starom fazanu'',

koji neumorno radi i uvek je na visini zadatka.Pre svega hvala na slikama kasarne ''Robert Domani'' na Luščiću, u koju sam se na trenutak zahvaljujući modernoj tehnologiji vratio posle 29 godina, na mestu gde sam proveo jedno izvesno vreme.Bez obzira što sam tada bio na odsluženje vojnog roka (koji je svima pa i meni tada teško padao), ostale su uspomene koje se pamte do kraja života.Gledajući slike pomalo sam se vratio u to vreme i mogu reći da su sećanja počela da naviru i počeo sam da se prisećam događaja koji su pozitivno uticali na mene.

Kao što se može videti sama kasarna se nalazila u novom delu grada, na veoma lepom mestu.
Sama kasarna po prostranstvu a i ljudsvu nije pripadala velikim kasarnama (poput Mekušja, Kamenskog, Logorišta...), ali je bila veoma značajna za garnizon Karlovac, s obzirom da su tu bile smeštene jedinice (autočeta, četa tehničkog održavanja, intedanska četa) koje su obsluživale ceo garnizon.
Glavni ulaz u kasarnu sa prijavnicom bio je ispred ulaza koji se vidi na slikama ''starog fazana'', može se malo videti na prvoj slici ''max blitza'' i nalazi se ispred parkiranog autobusa.Ulaz označen na slikama ''starog fazana'' je ulaz za vozila ili KPS (kao vozač kroz taj ulaz sam prošao nebrojano puta).
Kanal koji se vidi na desnoj strani (kada se uđe od KPS-a) je služio za pranje vozila (najčešće onih koja su se vraćala sa terena) i pranje tenkova koji su dolazili na popravku.Inače mi iz auto čete smo imali perionicu (koja je imala i toplo pranje) a nalazila se u našem auto parku.
Na poslednjoj slici ''stari fazan'' je označio pojedine objekte, a ja bih pokušao da se setim koji su to objekti:
-1- kuhinja koja je bila ogromna i tamo se spremala hrana za samu kasarnu i većinu ostalih kasarni (osim kasarne Mekušje koja  je imala kuhinju i snabdevala i Kamensko),
-2- restoran koji je takođe bio ogroman i gde se gotovo nije čekalo u red za obrok (ulaz je imao dve linije i veliki broj kuvara koji su očas posla servirali i posluživali vojnike, jer se na liniji uvek nalazilo po pet do šest jela),
-3-vešeraj gde se prao i sušio veš za nekoliko kasarni (omiljena tura za nas vozače, prvo uvek imaš čist veš uključujući i čarape, a drugo teret nije bogzna šta i iz svake kasarne je bio pratioc koji je predavao prljav veš a preuzimao čist veš),
-4 i 5 - magacini intedanske opreme
-6- zgrada gde su bili paviljoni za vojsku (osim intedanske čete)
-7 i 8 - zgrade intedanske čete (zbog prirode posla tj.radnog vremena pekara i kuvara - njima je spavanje bilo dozvoljeno danju imali su izdvojene prostorije).
U predzadnjem postu na prvoj slici (pogrešno si označio da je to sporedni ulaz) je glavni ulaz za vozila tj.KPS.Na toj slici se vidi:
- 1 i 2 -ovi objekti su pripadali intedanskoj četi i tu se nalazila vojna pekara gde se pekao hleb za ceo garnizon Karlovac i razvozio po ostalim kasarnama uključujući i Mekušje sa Kamenskim,
-3- ovde nisam najsigurniji ali mislim da je kantina (iz ovog ugla se vidi najbolje),
- 4- betonski kanal za pranje vozila,
- 5 - izdvojeni objekat gdev je bio  zastavnik i jedan vojnik, koji su obsluživali benzinsku pumpu koja se ne vidi na slici (u ograđenom delu desno od KPS-a su se nalazile ukopane cisterne sa gorivom).
Na vrh Go down
stari FAZAN
Vodnik I klase
Vodnik I klase

KomentarNaslov komentara: Re: Karlovac kasarna 'Robert Domani' Luščić 89/90   Tue Mar 18, 2014 8:09 pm

e MILERU BAS TI HVALA !
Zivio sam u Krlovcu ali u Kasarnu nisam ulazio. 
Cak mi je i taj dio grada u tom uglu iza Doma JNA izmakao. 
Ja juce meredevine , cekic i exere, pa kao onaj Milan u "Lepa sela lepo gore" udri zakucavaj..
 Zakuco brojeve kako sam umeo... ali po nesreci malo mi tabla ispala ukrivo.
Al nek je ukrivo...vala... 

Provodo si me po kasarni bas kako pravi DOMACIN !  
HVALA na pojasnjenjima !
a nakon setnje krugom valja nam likvidirat TU PIVU sto smo ponijeli u Kampanjoli...
idemo iza magacina-dok niko ne gleda... da ne bude ko prosli puta: 
"ZABRANA IZKLASKA 2 NEDELJE ZBOG KONZUMIRANJA ALKOHOLNIH PICA U KRUGU KASARNE".

vrucina pa se i ozednilo !!! 

POZDRAV

stari FAZAN: komentar modifikovan dana: Thu Mar 20, 2014 12:58 am; prepravljeno ukupno 2 puta
Na vrh Go down
stari FAZAN
Vodnik I klase
Vodnik I klase

KomentarNaslov komentara: Re: Karlovac kasarna 'Robert Domani' Luščić 89/90   Thu Mar 20, 2014 12:50 am

pozdav Miler !!!
hvala na pojasnjenjima. 
Dakle ono (*desno na prednjoj strani kasarne) je ULAZ ZA *KPS (? sta je ovo), 
a ovo (*lijevo na prednjoj strani kasarene)
je,...smatram ...GLAVNI ULAZ u KASARNU. 

Na vrh Go down
stari FAZAN
Vodnik I klase
Vodnik I klase

KomentarNaslov komentara: Re: Karlovac kasarna 'Robert Domani' Luščić 89/90   Thu Mar 20, 2014 1:07 am

Na vrh Go down
miler
Razvodnik
Razvodnik

M(j)esto Pirot

KomentarNaslov komentara: Re: Karlovac kasarna 'Robert Domani' Luščić 89/90   Thu Mar 20, 2014 8:11 pm

Pozdrav Stari fazanu,
bila ti je dobra ideja za pivo, nekako sam bio ožedneo i dobro mi je došlo jedno ''karlovačko''.Kada se sada setim bilo je sasvim solidno pivo.
Na gornjim slikama je glavni ulaz u kasarnu na Luščiću, desno je prijavnica a levo (zelena zgrada) stražara, tu je ulazila i izlazila vojska i vojna lica a od vozila je jedino ulazilo vozilo komandanta kasarne.
Tu je i bilo stražarsko mesto br.1 (vidi se betonska stražarska kućica), naravno straža se na tom mestu davala posle radnog vremena i noću.
Hangari koje si označio spojenim upitnicima (???) su pripadali raznim jedinicama iz same kasarne a u pojedinim je bila ratna rezerva nekih jedinica a među njima su bile i radionice u kojima su radili vojnici iz čete tehničkog održavanja.
Mesto označeno razmaknutim upitnicima (? ? ? ) je pripadalo nama iz auto čete.Tu nam je bio auto park (naša vozila su bila odvojena od ostalih), tu smo imali perionicu za hladno i toplo pranje, priručnu radionicu (nešto što smo sami popravljali) i mini kafe klub.
Na vrh Go down
stari FAZAN
Vodnik I klase
Vodnik I klase

KomentarNaslov komentara: Re: Karlovac kasarna 'Robert Domani' Luščić 89/90   Fri Mar 21, 2014 1:26 pm

e Miler ... evo ga bas te tvoje 3 zgrade na samom kraju Kasarne...

skoro kao da su ukopane malo u brdu...tako izgleda. ...  kao da smo sada tamo...i onako uz PIVU setamo kao nekli nazovi VETERANI OKICENI ORDENJEM IZ onih starih vremena... a stanovnici grada i kasarne, gledaju nas kao da smo dosli sa druge PLANETE ili IZ DRUGOG VREMENA. 
Pa bi tu Max i drugari da bolje docaramo ugodjaj,  povjesali one nase AZASTAVE, 
a na Razglas bi pustili kakvu koracnicu ili prikladnu pjesmu iz ONOG Repertoara.
/
Bilo bi to kao neki VREMEPLOV: "POSJETA MJESTIMA NASE I VASE MLADOSTI".
Naravno... lokalne bi vlasti na vrijeme preko sredstava mas-komunikacija, obavajestile gradjane da je to sve samo Turisticka ATRAKCIJA... 
ZAMISLI KOLIKO BI kARLOVAC ZARADIO KAD BI SADA organizovao Posjete vojnika i pitomaca svojim maticnim objektima - i kad bi ljudi koji su tu sluzili poceli da dolaze...a bilo ih je desetine i desetine i desetine hiljada ... kao neka ljetna atrakcija...
!!! i jos kad bi te objekte napravili kao neke Muzeje ONOG VREMENA... hehehe...
zidne novine, namjestaj, muzika, slike predsjednika, PAROLE... dokumenti , uniforme MTS,...
 razglas, i zastave... 

(*Eeeeee .... DOSTA MASTE ...neki bi me sigurno OBJESILI  na gradskom trgu za ovakve inicijative,,..   hehe... zato sam ja na sigurnoj udaljenosti. )

Na vrh Go down
miler
Razvodnik
Razvodnik

M(j)esto Pirot

KomentarNaslov komentara: Re: Karlovac kasarna 'Robert Domani' Luščić 89/90   Fri Mar 21, 2014 7:33 pm

Da ne ispadne da sam neki veliki jugonostalgičar i da žalim za prošlim vremenima, ali bio sam u mnogo boljoj finansijskoj situaciji tada nego danas.S obzirom da sam radio u ugostiteljstvu (imali smo jednu kafanu u blizini kasarne u Pirotu), vikendom je pazar bio i po nekoliko puta uvećan,pa  svaki dolazak i odlazak vojnika je nama išao u prilog a o zakletvi da i ne pričamo.Mislim da se sadašnje strukture vlasti ne bi odrekle takvog prihoda.Ali to susamo nagađanja...
Ali idemo u kasarnu na Luščiću.Lepo si primetio na mestu gde su objekti 1,2,3 se nalazi uzvišenje i oni jesu delimično ukopani, šta je u njima bilo zaista neznam (nisam nikada video da ih je neko otvarao). Iznad njih se nalazilo stražarsko mesto a sa strane stražarska staza.Na tom stražarskom mestu se sredinom januara 1985godine dogodio jedan incident koji je mogao da ima kobne posledice, ali zahvaljujući mojoj prisebnosti i kolege iz auto čete sve se ipak dobro završilo.Trojica civila stanovnika obližnjeg naselja Jamadol su bili u pijanom stanju pa su nasrnuli na žičanu ogradu kasarne a stražara gađali nekim ciglama a on se uplašio i pobegao u naš autopark i sakrio se među vozilima.Pošto smo se ja i jedan kolega vraćali sa vožnje, parkirali se i izašli napolje sa namerom da se vratimo u četu. Međutim kako je ovaj stražar ugledao nas on se ohrabrio i napunio pušku s namerom da puca na onu trojicu.Srećom smo ga nekako smirili a zatim je došla vojna civilna policija i uhapsila onu trojicu.
Objekat br.4 je pripadao nama iz autočete, tamo smo imali kafe klub, perionicu i manju radionicu tu smo se obično skrivali tobože radeći nešto oko vozila a sve u nameri da bi izbegli jutarnje postrojavanje i jutarnju fiskulturu.Pošto je ova slika iz skorašnjeg vremena ne poznaju se parkng mesta gde smo parkirali vozila.
Na vrh Go down
stari FAZAN
Vodnik I klase
Vodnik I klase

KomentarNaslov komentara: Re: Karlovac kasarna 'Robert Domani' Luščić 89/90   Sat Mar 22, 2014 9:20 pm

Na vrh Go down
stari FAZAN
Vodnik I klase
Vodnik I klase

KomentarNaslov komentara: Re: Karlovac kasarna 'Robert Domani' Luščić 89/90   Sat Apr 05, 2014 7:31 am

Na vrh Go down
Max Blitz
KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL

M(j)esto Zagreb

KomentarNaslov komentara: Re: Karlovac kasarna 'Robert Domani' Luščić 89/90   Tue May 27, 2014 2:39 am

@miler (citat):
Na poslednjoj slici ''stari fazan'' je označio pojedine objekte, a ja bih pokušao da se setim koji su to objekti:
-1- kuhinja koja je bila ogromna i tamo se spremala hrana za samu kasarnu i većinu ostalih kasarni (osim kasarne Mekušje koja  je imala kuhinju i snabdevala i Kamensko)

Kuhari i pekari, Karlovac 1951.

Na vrh Go down
Sponsored content

KomentarNaslov komentara: Re: Karlovac kasarna 'Robert Domani' Luščić 89/90   Today at 2:05 pm

Na vrh Go down

Karlovac kasarna 'Robert Domani' Luščić 89/90
Vidi prethodnu temu Vidi sljedeću temu Na vrh 
Stranica 1/7Idi na stranicu : 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Next
 Similar topics
-
» Karlovac kasarna 'Robert Domani' Luščić 89/90
» Karlovac kasarna 'Robert Domani' Luščić - VP 1392 1983/84
» KARLOVAC -KASARNA IVO LOLA RIBAR-ŠRO
» VA - Inžinjerija Karlovac - Mekušje
» Kamensko, Karlovac